ΙΕΚ: ποια είναι η γνώμη σας;

antara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Συγκλονιστικο!!!!!!!!!Βρηκαμε καινουρια ειδικοτητα για ΙΕΚ:Σπουδασε τωρα βοηθος διαιτολογου-καφετζη και απεκτησε παραλληλα το διπλωμα σου στην απαιτητικη διδικασια του ζυγισματος πελατη!!!!!!!3 σε 1


Μου φαίνεται ότι απλά έχεις όρεξη για κουβέντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kondar

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Μου φαίνεται ότι απλά έχεις όρεξη για κουβέντα.
Οχι.Πολυ απλα πιστευω οτι πρεπει σε αυτο το forum να βοηθαμε τους συμμαθητες μας στην επιλογη τους και οχι να τους λεμε μονο ωραια λογια.Το οτι τα ΙΕΚ συνεχως επινοουν καινουριες ειδικοτητες μονο και μονο για να τα οικονομησουν ειναι μια αληθεια΄οσο πικρη και αν ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Από το να μην έχεις όμως καμία ειδικότητα, καλή είναι και η ειδικότητα από τα ΙΕΚ.
Ότι γνώση αποκτήσει κανείς, είναι συν στη ζωή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Εχω την ιδεα πως τα ΙΕΚ ειναι gtpk αλλα μπορει να εχω και λαθος....Απλα μου εχει σχηματιστει αυτη η εικονα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

planety

Νεοφερμένος

Η planety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
πηγα χθες να διδαξω σε ιεκ πρωτο μαθημα... μαθημα σε ταξη εχω κανει εδω και δυο χρονια δουλευω σε γυμνασιο λυκειο, αλλα ρε παιδια, τοση ανταρα δεν την εχω ξαναδει... και η πλακα ποια ειναι.. οχι με αγορια, δεν εχω με αυτα προβλημα, ισα ισα εκει που εχω αγορια εχει και πιο πλακα το μαθημα.. αλλα εχω ενα τμημα με 25 κοριτσια που μου βγαλανε το λαδι... πώς να τις ηρεμησω χωρις να στριγγλιζω σαν την τρελη;; πραγματικα με φερανε στα ορια μου χθες... γυρισα με πονοκεφαλο.. ενω στο αλλο τμημα που ειχε πολλα αγορια και την πλακα μας καναμε και το μαθημα μας πηγε καλα.. τι προτεινετε ως σπουδαστες καποιοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonia9

Νεοφερμένος

Η antonia9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
για τα ιεκ του οαεδ ξερετε τιποτα?δε μου φαινεται καλο..προγραμμα μαθηματων αραγε ισχυει οτι κ στα ιεκ του οεεκ;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Το απόλυτο χάσιμο χρόνου. Αν δεν δίνουν αυξημένα μόρια στους ΄πιστοποιημένους απόφοιτους ΙΕΚ για εισαγωγή σε ΤΕΙ δεν έχουν νόημα. ΄Στο μόνο που είναι χρήσιμα, είναι αν είσαι απόφοιτος λυκείου και θες να μπεις στο δημόσιο. Προσφέρουν έξτρα 150 μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

val

Νεοφερμένος

Η val αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλο θα ηταν αν δεν ξερετε κατι τουλαχιστον να μην το ειρωνευεστε...
εχω τελειωσει ιδιωτικο ιεκ βοηθος διαιτολογου...
αυτα που λετε ειναι απλα παραπληροφορηση εχω δουλεψει διπλα σε μεγαλους διαιτολογους και φυσικα οι αρμοδιοτητες δεν ειναι αυτες που λετε... και ο βοηθος βλεπει πελατες και ναι υπαρχουν πολλοι που προτιμουν τον βοηθο απο το ονομα ,γιατι σημασια εχει το ποσο θα προσεξεις και θα προσελκυσεις τον πελατη σε αυτη την δουλεια.
και οι διαιτολογοι θελουν βοηθους οχι για να τους φτιαχνουν τον καφε αλλα για να τους βοηθουν στην πολυ δουλεια ..επισης ξερετε το ζυγισμα ,η λιπομετρηση, και το ιστορικο καθε αλλο παρα παρακατιανη δουλεια της συστασης ενος διαιτολογιου δεν ειναι ...αυτο το ξερουν καλα οσοι εχουν παρακολουθηθει απο διαιτολογο...
οσο για τον μισθο ειναι αρκετα παραπανω απο τον βασικο ...
και κατι ακομα ισως στα ιεκ να μη μαθαινεις αρκετα πραγματα ειναι στο χερι σου ομως να εξελιχθεις ,οπως και καποιος ο οποιος εχει τελειωσει πανεπιστημιο με το ζορι δεν θερειται επαγγελματιας απλα επειδη εχει ενα χαρτι...
και για τους πιο ψαγμενους υπαρχει παραθυρακι να δουλεψουν μονοι τους για αυτο την επομενη φορα που θα ειρωνευτειτε κατι να ψαξετε καλυτερα για πληροφοριες......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
και για τους πιο ψαγμενους υπαρχει παραθυρακι να δουλεψουν μονοι τους για αυτο την επομενη φορα που θα ειρωνευτειτε κατι να ψαξετε καλυτερα για πληροφοριες......


Παράνομα και μόνο παράνομα μπορείς να ανοίξεις δικό σου μαγαζάκι με το χαρτί του ιδιωτικού ι.ε.κ. Επίσης το πανεπιστημιακό πτυχείο (και το δίπλωμα του τ.ε.ι.) δεν είναι απλά χαρτιά και δε τα δίνουν έτσι.
Για να μπεις σε ένα α.ε.ι - τ.ε.ι. πρέπει να έχεις τις σωστές βάσεις από το λύκειο σε μαθήματα όπως την χημεία- βιολογία- μαθήματικά. Το πανεπιστήμιο και το Τ.Ε.Ι. εμβαθύνουν και εξειδικεύουν τις γνώσεις σου στο τομέα όπου σπουδάζεις. π.χ ένας διαιτολόγος τα πρώτα χρόνια μαθαίνει βιοχημεία, κυτταρολογία, βιολογία. Αυτά είναι αλληλένδετα και θαε βοηθήσουν την δουλειά σου ως διαιτολόγος.

Πολλά κέντρα αδυνατίσματος προτιμάνε ΠΑΡΑΝΟΜΑ απόφοιτους ι.ε.κ. επειδή είναι φθηνότεροι


Ανακοίνωση – Ενημέρωση
Το Υπουργείο Υγείας και Πρόνοιας σε μια προσπάθεια προστασίας του πολίτη, με την αριθμ. οικ. 3215 (ΦΕΚ 655/Β/30-06-98) Υπουργική Απόφαση «προϋποθέσεις εγκατάστασης και λειτουργίας Μονάδων Αδυνατίσματος και Διαιτολογικών Μονάδων» όπως αυτή τροποποιήθηκε με την αριθ. Α4/ οικ. 4564 (ΦΕΚ 919/26-08-98 τ.Β) καθορίζει ότι:
Διαιτολόγοι είναι μόνο οι πτυχιούχοι του Τμήματος Διαιτολογίας του Χαροκοπείου ΑΕΙ Οικιακής Οικονομίας και του Τμήματος Διατροφής της Σχολής Τεχνολογίας και Διατροφής των ΤΕΙ.
Οι πτυχιούχοι των ανωτέρω σχολών, μπορούν να ασκούν το επάγγελμα του διαιτολόγου είτε αυτόνομα είτε σε κέντρα αδυνατίσματος.
Όλοι οι υπόλοιποι που αναφέρονται ως διαιτολόγοι, είναι βοηθοί διαιτολόγου και μπορούν να ασκούν το επάγγελμα αυτό, μόνο υπό την καθοδήγηση και την εποπτεία των ανωτέρω.
Επίσης καθορίζει, ότι οι ανωτέρω, προκειμένου να διατηρούν αυτόνομα διαιτολογικά γραφεία είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να έχουν ΑΔΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ που εκδίδεται από τις αρμόδιες Διευθύνσεις Υγείας και Πρόνοιας.


midlet.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
καλο θα ηταν αν δεν ξερετε κατι τουλαχιστον να μην το ειρωνευεστε...
εχω τελειωσει ιδιωτικο ιεκ βοηθος διαιτολογου...
αυτα που λετε ειναι απλα παραπληροφορηση εχω δουλεψει διπλα σε μεγαλους διαιτολογους και φυσικα οι αρμοδιοτητες δεν ειναι αυτες που λετε... και ο βοηθος βλεπει πελατες και ναι υπαρχουν πολλοι που προτιμουν τον βοηθο απο το ονομα ,γιατι σημασια εχει το ποσο θα προσεξεις και θα προσελκυσεις τον πελατη σε αυτη την δουλεια.
και οι διαιτολογοι θελουν βοηθους οχι για να τους φτιαχνουν τον καφε αλλα για να τους βοηθουν στην πολυ δουλεια ..επισης ξερετε το ζυγισμα ,η λιπομετρηση, και το ιστορικο καθε αλλο παρα παρακατιανη δουλεια της συστασης ενος διαιτολογιου δεν ειναι ...αυτο το ξερουν καλα οσοι εχουν παρακολουθηθει απο διαιτολογο...
οσο για τον μισθο ειναι αρκετα παραπανω απο τον βασικο ...
και κατι ακομα ισως στα ιεκ να μη μαθαινεις αρκετα πραγματα ειναι στο χερι σου ομως να εξελιχθεις ,οπως και καποιος ο οποιος εχει τελειωσει πανεπιστημιο με το ζορι δεν θερειται επαγγελματιας απλα επειδη εχει ενα χαρτι...
και για τους πιο ψαγμενους υπαρχει παραθυρακι να δουλεψουν μονοι τους για αυτο την επομενη φορα που θα ειρωνευτειτε κατι να ψαξετε καλυτερα για πληροφοριες......


:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Παράνομα και μόνο παράνομα μπορείς να ανοίξεις δικό σου μαγαζάκι με το χαρτί του ιδιωτικού ι.ε.κ. Επίσης το πανεπιστημιακό πτυχείο (και το δίπλωμα του τ.ε.ι.) δεν είναι απλά χαρτιά και δε τα δίνουν έτσι.
Για να μπεις σε ένα α.ε.ι - τ.ε.ι. πρέπει να έχεις τις σωστές βάσεις από το λύκειο σε μαθήματα όπως την χημεία- βιολογία- μαθήματικά. Το πανεπιστήμιο και το Τ.Ε.Ι. εμβαθύνουν και εξειδικεύουν τις γνώσεις σου στο τομέα όπου σπουδάζεις. π.χ ένας διαιτολόγος τα πρώτα χρόνια μαθαίνει βιοχημεία, κυτταρολογία, βιολογία. Αυτά είναι αλληλένδετα και θαε βοηθήσουν την δουλειά σου ως διαιτολόγος.

Πολλά κέντρα αδυνατίσματος προτιμάνε ΠΑΡΑΝΟΜΑ απόφοιτους ι.ε.κ. επειδή είναι φθηνότεροι


Ανακοίνωση – Ενημέρωση
Το Υπουργείο Υγείας και Πρόνοιας σε μια προσπάθεια προστασίας του πολίτη, με την αριθμ. οικ. 3215 (ΦΕΚ 655/Β/30-06-98) Υπουργική Απόφαση «προϋποθέσεις εγκατάστασης και λειτουργίας Μονάδων Αδυνατίσματος και Διαιτολογικών Μονάδων» όπως αυτή τροποποιήθηκε με την αριθ. Α4/ οικ. 4564 (ΦΕΚ 919/26-08-98 τ.Β) καθορίζει ότι:
Διαιτολόγοι είναι μόνο οι πτυχιούχοι του Τμήματος Διαιτολογίας του Χαροκοπείου ΑΕΙ Οικιακής Οικονομίας και του Τμήματος Διατροφής της Σχολής Τεχνολογίας και Διατροφής των ΤΕΙ.
Οι πτυχιούχοι των ανωτέρω σχολών, μπορούν να ασκούν το επάγγελμα του διαιτολόγου είτε αυτόνομα είτε σε κέντρα αδυνατίσματος.
Όλοι οι υπόλοιποι που αναφέρονται ως διαιτολόγοι, είναι βοηθοί διαιτολόγου και μπορούν να ασκούν το επάγγελμα αυτό, μόνο υπό την καθοδήγηση και την εποπτεία των ανωτέρω.
Επίσης καθορίζει, ότι οι ανωτέρω, προκειμένου να διατηρούν αυτόνομα διαιτολογικά γραφεία είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να έχουν ΑΔΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ που εκδίδεται από τις αρμόδιες Διευθύνσεις Υγείας και Πρόνοιας.

midlet.gr


:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Δύο μέρες πριν αρχίσουν τα μαθήματα μου είπαν από τα ΙΕΚ ΔΕΛΤΑ ότι δεν θα γίνει το τμήμα που γράφτηκα και να πάω να πάρω τα λεφτά μου πίσω.
Και να σκεφτείς ότι έχω γραφτεί από τον Ιούνιο.
Και εργάζομαι και ήθελε να ρυθμίσω πράγματα αυτόν τον καιρό ώστε να είμαι σε θέση να πάω στα μαθήματα.
Σήμερα δεν έχω και την καλύτερη ιδέα για τα ΙΕΚ.
Ουστ.
:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

funker_3

Νεοφερμένος

Ο funker_3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Γεια σας.....
θα ηθελα να μαθω πληροφοριες για τα ιεκ..........αξιζει δηλαδη να πας σε ενα δημοσιο ιεκ?η πιστοποιηση ειναι ευκολο θεμα?
ποσα χρονια φοιτεις?πρεπει μετα να κανεις για ενα χρονικο διαστημα πρακτικη?και αν ναι σε βρισκουν αυτοι δουλεια για την πρακτικη οπως στον οαεδ?
εχω ακουσει οτι καλα τμηματα ειναι της επανωμης και του λαγκαδα στο τομεα πληροφορικης και λογιστηριου........εσεις τι προτεινεται?
οποιος γνωριζει κατι γυρω απο ιεκ ας γραψει εδω η' ας στειλει πμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ξαναναφέρεται, ότι από τα ΙΕΚ δεν χορηγείται "πτυχίο" με επαγγελματικό δικαιώματα, αλλά ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΣΠΟΥΔΩΝ (τη γνωστή ΒΕΚ, Βεβαίωση Επαγγελματικής Κατάρτισης). Στη συνέχεια, πρέπει ο κάτοχος της ΒΕΚ να πετύχει σε Πανελλαδικού επιπέδου από το ΥΠΕΠΘ εξετάσεις (θεωρία και εργαστήριο), για να του χορηγηθεί η "Πιστοποίηση" των σπουδών του.

Με τη ΒΕΚ+Πιστοποίηση χορηγείται η δυνατότητα εγγραφής στο αρμόδιο επιμελητήριο της κάθε ειδικότητας ως ΒΟΗΘΟΣ Χ ειδικότητας.

Απαιτείται λοιπόν αρχικά να εργαστείς ωσ ΒΟΗΘΟΣ (απλοϊκά "μαθητεύεις" στο χώρο εργασίας) και αφού συμπληρώσεις τον απαραίτητο κατά περίπτωση αριθμό ημερομισθίων (δηλαδή ένσημα ΙΚΑ) και αφού επιτύχεις σε σχετικές (επαναληπτικές) εξετάσεις ανεβαίνεις επαγγελματική τάξη (και κατ' επέκταση "κερδίζεις" κάποιο επαγγελματικό δικαίωμα).

Στους "Διαιτολόγους ΙΕΚ" που αναφέρθηκε κατά κόρον από τους προηγούμενους η ειδικότητα είναι "ΒΟΗΘΟΣ Εφαρμογών Διαιτητικής". ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟ!

Κατ' επέκταση τα ίδια ισχύουν σε ΟΛΕΣ τις ειδικότητες ΙΕΚ (απλοϊκά: ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙΣ ΑΡΧΙΚΑ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ).

ΑΡΑ: ΜΕ ΒΕΚ + ΠΙΣΤΟΠΟΙΣΗΣΗ ΤΟ ΜΟΝΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΙΝΑΙ Β-Ο-Η-Θ-Ο-Σ (με ό,τι αυτό συνεπάγεται επαγγελματικά)!

Από εκπαιδευτικής απόψεως (επίπεδο γνώσεων, δυσκολία κλπ), τα ΙΕΚ είναι στο πιο απλοϊκό επίπεδο που μπορείτε να αντιληφθείτε. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΤΕΙ ή ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ και για αυτό ο χορηγούμενος τίτλος δεν φέρει αρχικά ουσιαστικά επαγγελματικά δικαιώματα. Και λογικό να είναι έτσι, αφού από τα ΙΕΚ βγαίνεις Βοηθός/Τεχνικός...

Ξεκάθαρο?

Στο Δημόσιο στις θέσεις ΔΕ με σειρά προτεραιότητας του ΑΣΕΠ, το "ΙΕΚ" προσφέρει ΕΠΙΠΛΕΟΝ 150 μόρια όταν (με τη σειρά που αναφέρονται): είναι σχετικό με το π-τ-υ-χ-ί-ο λ-υ-κ-ε-ί-ο-υ, υπάρχει ΒΕΚ, υπάρχει επιτυχία στην πιστοποίηση, υπάρχει εγγραφή στο επιμελητήριο ως ΒΟΗΘΟΣ, υπάρχει αριθμός ημερομισθίων (ένσημα ΙΚΑ) στη σχετική ειδικότητα, επιτυχία στο επιμελητήριο στις επαναληπτικές εξετάσεις (π.χ. στη Νομαρχία) και (μετά από όλα αυτά φυσικά) έχει χορηγηθεί η επαγγελματική ΑΔΕΙΑ της πρώτης βαθμίδας της Χ ειδικότητας...

Γενική Συμβουλή: Κανένα "χαρτί" δεν είναι χάσιμο χρόνου. Το καθένα έχει την αξία του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

funker_3

Νεοφερμένος

Ο funker_3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
καποιος που εχει τελειωσει ιεκ ας μας πει σε ποια σχολη εχει παει και ποσες περιπου ωρες εκανε την ημερα
πληροφοριακα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nitsa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 389 μηνύματα.
ενας γνωστος μου παει σε δημοσιο ιεκ, σε τμημα λογιστικης...
δε ξερω αν ειναι το ιδιο με τα ιδιωτικα για τα οποια συζητατε, παντως 2 χρονια ειναι οι σπουδες και μισος χρονος η πρακτικη.
νομιζω πως το θετικο ειναι πως σε βαζουν αυτοι σε καποιο γραφειο κ μετα το τελος των σπουδων σου παραμενεις εκει, δηλαδη εχεις αμεση επαγγελματικη αποκατασταση.

:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

funker_3

Νεοφερμένος

Ο funker_3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
ενας γνωστος μου παει σε δημοσιο ιεκ, σε τμημα λογιστικης...
δε ξερω αν ειναι το ιδιο με τα ιδιωτικα για τα οποια συζητατε, παντως 2 χρονια ειναι οι σπουδες και μισος χρονος η πρακτικη.
νομιζω πως το θετικο ειναι πως σε βαζουν αυτοι σε καποιο γραφειο κ μετα το τελος των σπουδων σου παραμενεις εκει, δηλαδη εχεις αμεση επαγγελματικη αποκατασταση.

:xixi:
ναι ομως πρεπει να εχεις εκπληρωσει τα στρατιωτικα καθηκοντα για να παραμεινεις στην εταιρεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lollipopsssssss

Νεοφερμένος

Η lollipopsssssss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας!!ειμαι καινούριο μέλος κ θα ήθελα να ρωτήσω κ εγω κάποια πράγματα για τα δημόσια ιεκ. Συγκεκριμενα για τα τμήματα επαγγελματικο μακιγιαζ κ ειδικος εφαρμογών αισθητικής. ειμαι φοιτητρια ασχετης ειδικοτητας και επισης δασκαλα χορου. ομως πραγματικα κλιση μ κ ονειρο μ ειναι οι δυο παραπανω ειδικοτητες. θα ηθελα λοιπον αν καποιος ξέρει η εχει εμπειρια να με ενημερωσει. Αν τα δημοσια ιεκ ειναι αξιολογα οσων αφορα τα τμηματα αυτα, με ποια κρητηρια δεχονται σπουδαστες (οριο ηλικιας η οτιδηποτε αλλο) κ αν πιστυετε οτι οι αποφοιτητοι των τομεων αυτων απο δημοσιο ιεκ μπορουν να εχουν καποιο μελλον στην αγορα εργασιας. γενικα οποιαδηποτε πληροφορια θα με βοηθουσε πολυ. ευχαριστω εκ των πρωτερων!!!!!!!https://ischool.e-steki.gr/member.php?u=41945
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
ενας γνωστος μου παει σε δημοσιο ιεκ, σε τμημα λογιστικης...
δε ξερω αν ειναι το ιδιο με τα ιδιωτικα για τα οποια συζητατε, παντως 2 χρονια ειναι οι σπουδες και μισος χρονος η πρακτικη.
νομιζω πως το θετικο ειναι πως σε βαζουν αυτοι σε καποιο γραφειο κ μετα το τελος των σπουδων σου παραμενεις εκει, δηλαδη εχεις αμεση επαγγελματικη αποκατασταση.

:xixi:
το ιδιο ισχυει και απο τα ΤΕΙ,8ο εξαμηνο πρακτικη και μπορει να σε κρατησουν κι ολας,αλλα κανεις σπουδες 4 ετων και οχι 2,οποτε αν και οι γνωσεις αφορουν το ατομο,σιγουρα 4 χρονια δεν μπορουν να συγκριθουν με 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Mα δεν τίθεται σύγκριση μεταξύ ΙΕΚ και ΤΕΙ.
Το ένα είναι μεταλυκειακή και το άλλο ανώτερη εκπαίδευση.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top