Δουλειά (το καλοκαίρι)

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Σκεφτόμουν τον Ιούλιο να πάω να δουλέψω κάπου, για τα λεφτά που χρειάζονται οι διακοπές καθώς και για την εμπειρία αλλά και για να περνά ο χρόνος όταν είμαι στην πόλη... Εσείς έχετε δουλέψει; Πού; Πώς ήταν, από ποικίλες απόψεις (χρήματα, συνθήκες κλπ);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Αστα φιλε μου δουλευα απο οταν τελειωσαν οι πανελληνιες μεχρι τωρα στο ξυλουργιο ενος κολλητου του πατερα μου...Δε παιζοταν η υποθεση...Ββεβαια ειχε καλα λεφτα (30 ευρω τη μερα) αλλα πολλη δουλεια...Δεν αντεξα και εφυγα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Σκεφτόμουν τον Ιούλιο να πάω να δουλέψω κάπου, για τα λεφτά που χρειάζονται οι διακοπές καθώς και για την εμπειρία αλλά και για να περνά ο χρόνος όταν είμαι στην πόλη... Εσείς έχετε δουλέψει; Πού; Πώς ήταν, από ποικίλες απόψεις (χρήματα, συνθήκες κλπ);

Εγώ θα πρότεινα να ξεκουραστείς φέτος για να μπείς δυναμικά στη σχολή.
Αν θέλεις του χρόνου μπορείς να πας να ζητήσεις απο το τμήμα σου αν υπάρχει κάποιου είδους πρακτική που μπορείς να κάνεις και που θα έχει σχέση και με το αντικείμενο σου. Συνήθως υπάρχουν θέσεις και μέσα στην ίδια τη σχολή οπου μπορείς να δουλέψεις (βιβλιοθήκη, λέσχη κτλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Λες ε; Καλό ακούγεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melkon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
απο του χρονου ευχομαι να με αφησει ο πατερας μου να πηγαινω μαζι του δουλεια για χαρτζιλικι(DJ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John Kort

Νεοφερμένος

Ο John Kort αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Εγώ σκεφτόμουν για ιδιαίτερα να κάνω (μετά τα 18-19), για Αγγλικά ή για Μαθηματικά/Φυσικές Γυμνασίου και Λυκείου.. Μιας και η μητέρα μου είναι και αυτή καθηγήτρια Αγγλικών :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σκεφτόμουν τον Ιούλιο να πάω να δουλέψω κάπου, για τα λεφτά που χρειάζονται οι διακοπές καθώς και για την εμπειρία αλλά και για να περνά ο χρόνος όταν είμαι στην πόλη... Εσείς έχετε δουλέψει; Πού; Πώς ήταν, από ποικίλες απόψεις (χρήματα, συνθήκες κλπ);
Το να δουλέψεις σε μια θέση ανειδίκευτου (πχ σερβιτόρος, promotion κλπ που κάνουν συνήθως οι φοιτητές) τι ακριβώς εμπειρία θα σου προσφέρει;
Θα σου πρότεινα αν θες να δουλέψεις πριν τελειώσεις τη σχολή, να βρεις μια δουλειά που πραγματικά θα σου προσφέρει εμπειρία, δηλάδή θα είναι άμεσα (ή έστω έμμεσα) σχετιζόμενη με το μελλοντικό σου επάγγελμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Οικονομικό θα πάω ή Διοίκηση Επιχειρήσεων :P Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι αντίστοιχο... Όταν λέω εμπειρία εννοώ life experience.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οικονομικό θα πάω ή Διοίκηση Επιχειρήσεων :P Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι αντίστοιχο... Όταν λέω εμπειρία εννοώ life experience.
Είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει τίποτα έστω έμμεσα σχετικό;
Το να κάνεις πχ φροντιστήριο στα σχετικά μαθήματα σε παιδιά λυκείου το έχεις σκεφτεί; (πολύ πρόχειρη ιδέα, μπορεί και να μην στέκει)
Ή να πας σε κάποιο σχετικό γραφείο και να βγάζεις την "αγγαροδουλειά"; (επίσης πολύ πρόχειρη ιδέα και ίσως κοτσάνα μιας και δεν έχω και πολλη σχέση με το αντικείμενο, απλά προσπαθώ να σου δείξω τι εννοώ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Χμμμμ, μια φίλη μου είχε δουλέψει σ' ένα γραφείο τώρα που το λες, θα το ψάξω, ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι η ιδεα να βρεις καποιο γραφειο να δουλεψεις ειναι πολυ καλη, ακομα και αν δεν κανεις αμεσα πραγματα που σχετιζονται με το επαγγελμα αλλα περισσοτερο αγγαροδουλειες οπως ειπε η Michelle, θα εισαι στο κλιμα της δουλειας και αυτο θα ειναι καλη εμπειρια πιστευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Άσε άσε εγώ βοηθάω το καλοκαίρι τον μπαμπά μου στα χωράφια.Πολύ κούραση αλλά τουλάχιστον με τα λεφτά που κερδίζεις έχεις την αίσθηση της ανεξαρτησίας:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini22589

Νεοφερμένος

Η fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
εγω παιδιά νομίζω πως οποιαδήποτε δουλειά και να κάνεις είναι εμπειρία..ακόμη και σερβιτόρος κτλ
μαθαίνεις να εκτιμάς διαφορετικά κάποια πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
εγω παιδιά νομίζω πως οποιαδήποτε δουλειά και να κάνεις είναι εμπειρία..ακόμη και σερβιτόρος κτλ
μαθαίνεις να εκτιμάς διαφορετικά κάποια πράγματα...
Το θέμα είναι αν αξίζει αυτή η εμπειρία σε σχέση με τον χρόνο που θα αφιερώσεις, τον οποίο θα μπορούσες να ξοδέψεις αλλιώς (πχ μαθαίνοντας πράγματα που όντως θα σου χρησιμεύσουν αργότερα στη δουλειά σου).
Το "ο χρόνος είναι χρήμα", δεν βγήκε τυχαία. Μάθετε να εκτιμάτε το χρόνο σας και να μην τον σκορπάτε άσκοπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δε νομίζω πάντως μια εταιρεία να είναι διατεθειμμένη να προσλάβει έναν ανειδίκευτο απόφοιτο Λυκείου για 2 μήνες. Οπότε μάλλον το σερβιτόρος ακούγεται πιο εφικτό. Αν και όντως ισχύει αυτό που λες περί εργασίας, όταν αρχίζεις να συμμετέχεις στην παραγωγή, οποιαδήποτε εργασία και να κάνεις σου προσφέρει εμπειρία, μπορεί όχι στενά στο αντικείμενο που θ'ακολουθήσεις, αλλά σίγουρα εργασιακώς γενικότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν είναι απόφοιτος λυκείου και εντελώς ανειδίκευτος, τότε το κρίμα στο λαιμό του. 18 χρόνια δεν μπόρεσε να ασχοληθεί έστω και στο ελάχιστο να μάθει πέντε πράγματα για αυτό που τον ενδιαφέρει; Αλοίμονο αν περιμένεις να μάθεις τα πάντα από το πανεπιστήμιο, τότε ποιό το ανταγωνιστικό σου πλεονέκτημα σε σχέση με τους άλλους όταν θα πάρεις πτυχίο; Η προσωπική ενασχόλήση είναι σημαντικότατη κατ'εμέ.
Όσον αφορά τους 2 μήνες, ίσως βρει κάποιο μικρό γραφείο που να δεχτεί με χαμηλό μισθό. Όπως και να χει, δεν βλάπτει να ψάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μα, δεν ειναι απόφοιτος Λυκείου γενικά...Είναι απόφοιτος Λυκείου επειδή φέτος τελείωσε το Λύκειο...Δηλαδή τι περίμενες να ξέρει να κάνει; Ούτε στο σχολείο, ούτε στο πανεπιστήμιο αποκτάς τις ικανότητες για να κάνεις κάτι εξεζητημένο. Τις αποκτάς στο κουρμπέτι, στο οποίο φυσικά δε μπορεί να βγει ένας δεκαοχτάχρονος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μιας και δεν γνωρίζω τα της διοίκησης επιχειρήσεων, θα μιλήσω για την Πληροφορική. Θεωρώ αδιανόητο κάποιος που πραγματικά ενδιαφέρεται για αυτή, να περιμένει να αποκτήσει γνώσεις μέσα στο πανεπιστήμιο μόνο, και στα 18 του να μην έχει ευχέρεια ούτε με μια γλώσσα προγραμματισμού.
Ομοίως, ο φίλος μου ενδιαφέρεται πολύ για τα οικονομικά. Όταν τελείωσε το λύκειο, είχε ήδη διαβάσει αρκετά βιβλία επί του θέματος και γνώριζε αρκετά πράγματα. Ζούμε στην εποχή της πληροφορίας, δεν είναι δυνατόν να περιμένουμε το Δάσκαλο-αυθεντία να μας μάθει τα πάντα, διότι τότε δεν πρόκειται να τον ξεπεράσουμε ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ένα άλλο ερώτημα είναι πόσους γνωρίζεις εκτός απ' το φίλο σου που το κάνουν αυτό και τι ποσοστό αποτελούν επί του συνόλου. Πιστεύω πως αυτοί είναι οι εξαιρέσεις (και ίσως αυτοί με τους παχυλούς μισθούς και τις μεγάλες δουλειές μεθαύριο), μην τρελαθούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τη δουλειά τη μαθαίνεις στη δουλειά και όχι στα βιβλία. Αυτό ειναι κανόνας. Όσα και να διαβάσεις περι μιας επιστήμης θα είσαι και πάλι στην ουσία άσχετος αν δεν εργαστείς σ'αυτήν έχοντας ως τυπική βάση ενα σχετικό πανεπιστημιακό πτυχίο. Κατόπιν αυτού, ενας ανειδίκευτος (όπως όλοι) απόφοιτος Γενικού Λυκείου δεν είναι υποχρεωμένος να γνωρίζει τίποτα, όπως επισης συνηθως αρχίζει την εργασιακή εμπειρία του με μια λεγόμενη δουλειά του ποδαριού. Αν ήθελε να ναι στα 18 του ειδικευμένος σε κάτι, τότε ας πήγαινε σε επαγγελματικο λύκειο και όχι σε γενικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top