Αυτοματισμός vs Ηλεκτρονική

geoland.gr

Νεοφερμένος

Ο geoland.gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
και οι 2 σχολες μ αρεσουν...δν μπορω να ξερω ομως ποια να διαλεξω για τν συμπληρωση του μηχανογραφικου.:(.help.!


Υ.Γ καθε λιγο αλλαζω αποψη...απ οσα εχω ακουσει μεχρι τωρα δν βγαζω ακρη..μαλλον βγαζω αλλα δν μπορω να αποφασισω...ο καθενας λεει τα δικα τ..Βοηθηστε.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fcandreas

Νεοφερμένος

Ο fcandreas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Από όσο ξέρω το τει αυτοματισμού έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση...αλλά αν σου αρέσει πιο πολύ η ηλεκτρονική επέλεξέ το με κλειστά τα μάτια γιατί άμα ασχοληθείς σοβαρά έχει μέλλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geoland.gr

Νεοφερμένος

Ο geoland.gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
απ οτι εχω καταλαβει παντως δν υπαρχουν εππαγγελματικα δικαιωματα του αυτοματιστη..δν μπορεις να ασχοληθεις μ τ αντικειμενο στην ελλαδα..

ευχαριστω για την βοηθεια..να'στε καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

d_nikolaos

Νεοφερμένος

Ο d_nikolaos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δίκαιο έχεις φίλε. Οι αυτοματιστές δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα. Είμαι ηλεκτρονικός στο τελευταίο 6μηνο και από τους απόφοιτους τις σχολής όποιος ενδιαφέρθηκε βρήκε δουλεία γρήγορα...
Βέβαια και για την σχολή αυτοματισμού έχω ακούσει πολύ καλά λόγια, κυρίως ότι βρίσκουν δουλεία σχετικά εύκολα στον ιδιωτικό τομέα σε βιομηχανίες.Αλλά αν σε ενδιαφέρει το δημόσιο προς το παρών μόνο από το τμήμα Ηλεκτρονικής

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyasdfg

Νεοφερμένος

Η qwertyasdfg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
με τι ακριβως ασχολεισαι στο τμημα ηλεκτρονικης και τι μπορει να γινει καποιος που το τελειωνει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

d_nikolaos

Νεοφερμένος

Ο d_nikolaos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Κάποιος που τελειώνει το τμήμα Ηλεκτρονικής μπορεί να ασχοληθεί με τηλεπικοινωνίες, με μικροϋπολογιστικά συστήματα, με αναλογικά ηλεκτρονικά και χίλια δυο άλλα. Αν θέλεις να ενημερωθείς περισσότερο θα σου προτείνο να μπείς στην ιστοσελίδα της σχολής και να δεις το πρόγραμμα σπουδών τα επαγγελματικά δικαιώματα και γενικά πολλές χρήσιμες πληροφορίες.
https://www.el.teithe.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Τα τει αυτοματισμού,αύτη την στιγμή στην ελλάδα,έχουν ένα ιδιότυπο αχταρμά μαθημάτων.Εν'ολίγοις σε 4 χρόνια προσπαθούν να μάθουν λίγο απ'ολα.Πιστεύω οτι με ενα πτυχίο ηλεκτρονικού,μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό-έξω- στους αυτοματισμούς,αν σ'αρέσουν τόσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

automatos

Νεοφερμένος

Ο automatos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
[FONT=&quot]Είμαι φοιτητής στο τμήμα αυτοματισμού, 7 μαθήματα πριν το τέλος, όσο αναφορά το επίπεδο των δυο σχολών, το τμήμα αυτοματισμού είναι πολύ υψηλότερο, το έχω διαπιστώσει διότι γνωρίζω πόλους ηλεκτρονικούς που τελειώνουν ή έχουν τελειώσει. Και στα δυο τμήματα δεν αρκούν οι γνώσεις που σε προσφέρουν εκεί, πρέπει να ασχοληθείς από μόνο σου. Γνώμη μου με διάβημα ή ψάξιμο ή καθοδήγηση ένας αυτοματισμός μπορεί να κάνει την εύκολα τη δουλεία ηλεκτρονικού ενώ το αντιστροφή δεν πιστεύω να γίνετε τόσο εύκολα ειδικά στην μελέτη των συστημάτων, θέλει να έχεις ειδικευμένες γνώσεις στα μαθηματικά[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
απ οτι εχω καταλαβει παντως δν υπαρχουν εππαγγελματικα δικαιωματα του αυτοματιστη..δν μπορεις να ασχοληθεις μ τ αντικειμενο στην ελλαδα..

Ένας επαγγελματίας έχει γνώσεις, δεν έχει "δικαιώματα", τα μόνα δικαιώματα ειναι αυτά που του παραχωρεί το ταλέντο του. Το ότι δεν έχεις "δικαιώματα", απ'τη στιγμή που δεν είσαι λογιστής, συμβολαιογράφος ή κάτι άλλο δημοσιο-τζιφρο-κακομοιρο-τυπικολατρικό πράγμα δεν πρέπει να σε ανησυχεί. Στον κλάδο της τεχνολογίας διαβατήριο είναι η ικανότητα...αν φυσικά δε σ'ενδιαφέρει να "βολευτείς" κάπου στο δημόσιο.
Και οι δύο σχολές είναι αρκετά καλές...Επειδή ειναι σχετικές, καλύτερα να επιλέξεις αυτη με το μεγαλύτερο εύρος που, κατά τη γνώμη μου, είναι η Ηλεκτρονική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

narcotic

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ο αυτοματισμός είναι εξειδίκευση της ηλεκτρονικής όπως είναι και η ηλεκτρονική της ηλεκτρολογίας.

Εγώ θα σου πρότεινα ηλεκτρονική διότι ειναι πιο γενικευμένη σχολη σε γνώσεις, έχεις επαγγελματικά δικαιώματα καθως και την μεγαλύτερη συλλογική σύμβαση (κοιτας συνολο αγαμων) από όλα τα ΤΕΙ.

Οι απόφοιτοι αυτοματιστες όπως και από ασπαιτε δουλεύουν ΑΝ είναι τυχεροί σαν ηλεκτρονικοί με την συλλογική σύμβαση που σου προανέφερα, αλλα δεν βγαίνουν θέσεις για αυτούς σε δημόσιο όπως για ηλεκτρονικούς.

Η δικια μου άποψη είναι να προτιμήσεις την πεπατημένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tarx_12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tarx_12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Ειμαι τει αυτοματισμου. δεν συγκρινονται οι δυο σχολες! εργαζομαι και ως ηλεκτρολογος σε εταιρεια. οπου και να πας για δουλεια, αν εισαι ηλεκτρολογος ή ηλεκτρονικος σε ρωτανε τι ξερεις απο αυτοματισμους??? ειναι πολυ δυσκολο να το τελειωσεις.............. εγω φετος το παραταω και ξαναδινω! μακρια απο ΤΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΥ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

narcotic

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ειμαι τει αυτοματισμου. δεν συγκρινονται οι δυο σχολες! εργαζομαι και ως ηλεκτρολογος σε εταιρεια. οπου και να πας για δουλεια, αν εισαι ηλεκτρολογος ή ηλεκτρονικος σε ρωτανε τι ξερεις απο αυτοματισμους??? ειναι πολυ δυσκολο να το τελειωσεις.............. εγω φετος το παραταω και ξαναδινω! μακρια απο ΤΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΥ

Τελειωσε τει πειραιά αυτοματισμού ένα από τα αδέρφια μου και δεν μπορώ να πω ότι τον δυσκόλεψε η σχολη πέρα από 3-4 μαθήματα που ισχυει πάνω κάτω σε κάθε σχολη κάτι παρόμοιο. Γενικά την θεωρώ βατη σχολη, αλλα άμα δεν σε ενδιαφέρει το αντικείμενο μαζί με άσχημη τοποθεσία και απόσταση δύσκολα θα το πάρεις απόφαση να την τελειώσεις.

Παρολαυτά οι απόψεις μου καθρεφτίζονται στο προηγούμενο μήνυμα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top