Λίγα πράγματα για τους ΗΜΜΥ

makbut

Νεοφερμένος

Ο makbut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Εγώ φίλε θα σου πρότεινα το τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών:
Δηλαδή μπορεί η Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών να μου προσφέρει σε αυτά που θέλω το ίδιο με το ΗΜΜΥ?
Οι δύο αυτές σχολές δεν υποτίθεται ότι είναι διαφορετικές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
ΗΜΜΥ τράβα ρε, με τα 1000. Anarki σε αγαπώ, το πανεπιστήμιο από 'δω που μένω είναι 40' δρόμος μέσα στη ζέστη. Have my children.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
βασικά νομίζω ότι το καποδιστριακό θα ανταποκρίνεται καλύτερα σε αυτό που ζητάς χωρίς να είμαι και σίγουρος !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makbut

Νεοφερμένος

Ο makbut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Βασικά πάνω που είχα αποφασίσει ΗΜΜΥ κοιτάω και την Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών. Όμως όσο και να με καλύπτουν και οι δύο σε αυτό που ζητώ.
Το μετά την σχολή δεν έχει διαφορά στις δύο σχολές?:emm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Τι εννοείς όταν λες "μετά τη σχολή";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makbut

Νεοφερμένος

Ο makbut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
την επαγγελματική αποκατάσταση εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Α.
Ψάξε να βρεις κάπου τι επαγγελματικά δικαιώματα έχουν οι ΗΜΜΥ (προσοχή γιατί οι Ηλεκτρολόγοι έχουν διαφορετικά απο τους Ηλεκτρονικούς) και τι οι απόφοιτοι της άλλης σχολής που σε ενδιαφέρει.
Δεν ξέρω ακριβώς εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makbut

Νεοφερμένος

Ο makbut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Καλά, thanks και για το ενδιαφέρον. Αυτό μόνο θέλω να δω, την επαγγελματική αποκατάσταση δηλαδή και μετά τέλος αποφάσισα σίγουρα. Άντε γιατί serial το έκανα, κάθε 1 ώρα εναλλάσομαι μεταξυ του "θα βάλω ΗΜΜΥ" και του "Ας δω και την πληροφορική" !:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

patcher

Νεοφερμένος

Ο patcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
παιδια γνωριζεται της διαφορες μεταξη του ΗΜΜΥ στα χανια κ στην ξανθη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Έχει ειπωθεί ήδη νομίζω.
Στα Χανιά οι ΗΜΜΥ είναι ηλεκτρονικοί, σε όλες τις άλλες πόλεις είναι ηλεκτρολόγοι. Διαφέρουν ελαφρώς τα μαθήματα, οι ηλεκτρολόγοι ασχολούνται και με ενέργεια ενώ εμείς, οι ηλεκτρονικοί, σχεδόν καθόλου (αν και μπήκαν 2 ενεργειακά μαθήματα στο πρόγραμμα σπουδών απο πέρσι, φέτος θα ξεκινήσουν λογικά).
Έχουν και διαφορετικά επαγγελματικά δικαιώματα οι ηλεκτρολόγοι, περισσότερα νομίζω. Είναι στα σκαριά βέβαια η μετανομασία του τμήματος στα Χανιά σε "ηλεκτρολόγων μηχανικών" αλλά δεν ξέρω πότε θα γίνει αυτό τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Με λίγα λόγια...αν πάω ΗΜΜΥ υπάρχει περίπτωση να μην ασχολούμαι αργότερα αποκλειστικά με Η/Υ ή θα είναι αναγκαίο κακό στη ζωή μου???:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Καλά, αν πας ΗΜΜΥ και βλέπεις τους Η/Υ ως κάτι "κακό" θα μοιζεριάσεις όσο δεν πάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Με λίγα λόγια...αν πάω ΗΜΜΥ υπάρχει περίπτωση να μην ασχολούμαι αργότερα αποκλειστικά με Η/Υ ή θα είναι αναγκαίο κακό στη ζωή μου???:)
Όταν λες να "ασχολείσαι" τί εννοείς; Θα το χρησιμοποιείς σίγουρα σαν εργαλείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Απ' ότι είδα στο ΗΜΜΥ η πληροφορική είναι κύριο μαθημα ενώ στους Πολιτικούς μηχανικούς κύριο είναι τα μαθηματικά... Το ΗΜΜΥ είναι στο μυαλό μου συνδεδεμένο κυρίως με υπολογιστές και μέσα στη σχολή και μετά..... Βασικά παντού χρειάζονται οι υπολογιστές αλλά δεν θέλω να ασχολούμε με αυτούς συνέχεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Στο ΗΜΜΥ δεν είναι κύριο μάθημα η πληροφορική, είναι ένα μίγμα απο κυκλώματα, ηλεκτρονική, πληροφορική, hardware, τηλεπικοινωνίες, συστήματα κτλ.
Κάποια στιγμή διαλέγεις τι θα ακολουθήσεις, είτε μέσω ροών (όπου υπάρχουν) είτε μέσω συγκεκριμένων μαθημάτων επιλογής (όπου δεν υπάρχουν ροές).
Αν τελειώσεις ΗΜΜΥ πάντως είναι κατά 99% σίγουρο οτι θα χρησιμοποιείς παντού και πάντα υπολογιστή για τη δουλειά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Στους ΗΜΜΥ αν δεν επιλέξεις κάποια κατεύθυνση που ειδικεύεται σε υπολογιστές και ειδικευτείς π.χ. σε τηλεπικοινωνίες, δίκτυα κλπ πώς θα χρησιμοποιείς υπολογιστές? Με υπολογιστές δεν ασχολείσαι μόνο αν επιλέξεις τις σχετικές κατευθύνσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν υπάρχει περίπτωση να μη χρησιμοποιείς υπολογιστή, όποια κατεύθυνση κι αν ακολουθήσεις. Είναι το εργαλείο για οποιονδήποτε μηχανικό, και ειδικά για ΗΜΜΥδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Παιδιά, ξεκολλήστε από τη νοοτροπία του Λυκείου! Τι πάει να πει "κύριο μάθημα" τα μαθηματικά για πολιτικούς μηχανικούς και η "πληροφορική" για τους ΗΜΜΥ; Στο πανεπιστήμιο - πολυτεχνείο, όλα αυτά είναι ΕΡΓΑΛΕΙΑ, τα οποία θα τα διδαχτείτε σε υψηλό επίπεδο για να μπορέσετε να χρησιμοποίησετε στη συνέχεια τμήματα αυτών για τη συγκεκριμένη δουλειά στην οποία θα τα χρειαστείτε. Ακόμα και αν χρειαστείτε κάτι το οποίο δε θα διδαχτείτε στο βασικό πρόγραμμα σπουδών της σχολής σας, θα αναγκαστείτε να το ψάξετε και να το διαβάσετε μόνοι σας.

Φίλε, αν βγάζεις φλύκταινες με την ιδέα της χρησιμοποίησης υπολογιστή, σίγουρα δε θα περάσεις καλά στους ΗΜΜΥ (και σχεδόν σε οποιαδήποτε άλλη θετική σχολή...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Καλά με τους υπολογιστές σίγουρα θα ασχοληθείς αν ακολοθήσεις τη ροη λογισμικού η/υ...τώρα ας πούμε ο αυτοματισμός και ρομποτική αλλα και άλλες οπως η ενεργειακή δεν έχουν να κάνουν τόσο με υπολογιστές...Βέβαια κατα πάσα πιθανότητα ο Άναρκι να αναφέρεται γενικότερα στο υπολογιστικό υπόβαθρο...(προγραμματισμός μηχανών κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ο,τι ροή κι αν ακολουθήσεις, θα χρησιμοποιείς συγκεκριμένα προγράμματα για ανάπτυξη και προσομοίωση, επομένως θα χρησιμοποιείς τον υπολογιστή. Αυτό εννοώ, είναι απλό :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top