Ιατρική vs Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Κατ'αρχας το ειχα πει και πιο παλια σε αλλο ποστ (που τωρα θα το εχει φαει η μαρμαγκα), οτι ο κλαδος της ιατρικης με τον κλαδο των ηλεκτρολογων μηχανικων, εχουν τομη το κενο συνολο. Τοσο απλα.
Για να θελει καποιος αυτα τα 2 υπαρχουν οι εξης περιπτωσεις:
-Θελει να ασχοληθει παρα πολυ με ιατρικες τεχνολογιες και δεν ξερει που να παει
-Ή απλα εβγαλε παρα πολλα μορια και δεν ξερει ποια σχολη κυρους να πρωτοδιαλεξει.
Ποιες ειναι οι πιθανοτητες να ανηκει στην πρωτη κατηγορια και ποιες στη δευτερη, το ξερετε και το ξερουμε ολοι μας θαρρω.

Συγγνώμη γιατί το δίλημμα αναμεσα στις σχολες να ειναι το κυρος κυριως? Ενας που δεν αντεχει τα αιματα και αυτα και πιανει Ιατρικη γιατι να μη διαλεξει ΗΜΜΥ και να ασχοληθει με τη Βιοιατρικη δηλαδη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Κατ'αρχας το ειχα πει και πιο παλια σε αλλο ποστ (που τωρα θα το εχει φαει η μαρμαγκα), οτι ο κλαδος της ιατρικης με τον κλαδο των ηλεκτρολογων μηχανικων, εχουν τομη το κενο συνολο. Τοσο απλα.
Για να θελει καποιος αυτα τα 2 υπαρχουν οι εξης περιπτωσεις:
-Θελει να ασχοληθει παρα πολυ με ιατρικες τεχνολογιες και δεν ξερει που να παει
-Ή απλα εβγαλε παρα πολλα μορια και δεν ξερει ποια σχολη κυρους να πρωτοδιαλεξει.
Ποιες ειναι οι πιθανοτητες να ανηκει στην πρωτη κατηγορια και ποιες στη δευτερη, το ξερετε και το ξερουμε ολοι μας θαρρω.

Συγγνώμη γιατί το δίλημμα αναμεσα στις σχολες να ειναι το κυρος κυριως? Ενας που δεν αντεχει τα αιματα και αυτα και πιανει Ιατρικη γιατι να μη διαλεξει ΗΜΜΥ και να ασχοληθει με τη Βιοιατρικη δηλαδη?

Αμα δεν αντεχει τα αιματα δεν μπαινει σε κανενα διλημμα, η ιατρικη ειναι επιλογη προς αποφυγην οπως και ακολουθουν ολες οι νοσηλευτικες κλπ. Αν θελει να ασχοληθει με τη βιοιατρικη μπορει να μπει σε ενα βιολογικο, απο ΗΜΜΥ θα βγει ηλεκτρολογος μηχανικος και θα εχει κανει ενα καρο ασχετα μαθηματα*5 χρονια με αυτο που θελει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Θυμισε μου τι σχεση εχει η Βιοιατρικη με την ηλεκτρολογια γιατι καπου εχασα τη συνδεση τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αμα δεν αντεχει τα αιματα δεν μπαινει σε κανενα διλημμα, η ιατρικη ειναι επιλογη προς αποφυγην οπως και ακολουθουν ολες οι νοσηλευτικες κλπ. Αν θελει να ασχοληθει με τη βιοιατρικη μπορει να μπει σε ενα βιολογικο, απο ΗΜΜΥ θα βγει ηλεκτρολογος μηχανικος και θα εχει κανει ενα καρο ασχετα μαθηματα*5 χρονια με αυτο που θελει.

Να με συγχωρει η χαρη σου αλλα στο 3ο ετος χωριζονται σε τμηματα και το τμημα τηλεπικοινωνιων στους ΗΜΜΥ σου προσφερει δυνατοτητα ενασχολησης με τη Βιοιατρικη και καλυτερη αναγνωριση απο ενα βιολογο.

Θυμισε μου τι σχεση εχει η Βιοιατρικη με την ηλεκτρολογια γιατι καπου εχασα τη συνδεση τους.

Για να αρχισεις να φτιαχνεις τεχνητα μελη δεν αρκει να εισαι βιολογος ή γιατρος...χρειαζεσαι και τις γνωσεις του μηχανικου, και μονο στους ΗΜΜΥ σου δινεται η δυνατοτητα...(παραδειγμα τα τεχνητα μελη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Να με συγχωρει η χαρη σου αλλα στο 3ο ετος χωριζονται σε τμηματα και το τμημα τηλεπικοινωνιων στους ΗΜΜΥ σου προσφερει δυνατοτητα ενασχολησης με τη Βιοιατρικη και καλυτερη αναγνωριση απο ενα βιολογο.

Οκ, διορθωση τοτε.

Αμα δεν αντεχει τα αιματα δεν μπαινει σε κανενα διλημμα, η ιατρικη ειναι επιλογη προς αποφυγην οπως και ακολουθουν ολες οι νοσηλευτικες κλπ. Αν θελει να ασχοληθει με τη βιοιατρικη μπορει να μπει σε ενα βιολογικο, απο ΗΜΜΥ θα βγει ηλεκτρολογος μηχανικος και θα εχει κανει ενα καρο ασχετα μαθηματα*3 χρονια με αυτο που θελει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Θυμισε μου τι σχεση εχει η Βιοιατρικη με την ηλεκτρολογια γιατι καπου εχασα τη συνδεση τους.

καμία, απλά προφανώς έχει δηλώσει και ιατρική και ΗΜΜΥ και πρέπει κάπως να αποδεί3ει ότι της αρέσουν και τα 2...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αντε καλα διορθωστε με που ο πατερας μου τελειωσε απο εκεινο το τμημα ακριβως και ασχολειται με τη Βιοιατρικη και που ενας φιλος μου οσονουπω τελειωνει. Φυσικα εχετε εσεις δικιο γιατι εγω θελω απλα να αυτοπροβληθω και να πω οτι και τα 2 τμηματα ειναι ωραια, τη στιγμη που δε δηλωσα τους ΗΜΜΥ τελικα. Nice.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante38245

Νεοφερμένος

Ο dante38245 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
καμία, απλά προφανώς έχει δηλώσει και ιατρική και ΗΜΜΥ και πρέπει κάπως να αποδεί3ει ότι της αρέσουν και τα 2...

Ρε παιδιά αμα δεν ξέρετε κάτι μη σχολιάζετε.Υπάρχει μεγάλη σχέση βιοιατρικής και ημμυ.Εδώ στο εμπ υπάρχει ολόκληρη ροή που μπορείς να διαλέξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Επιτέλους μίλησε και ένας ηλετρολόγος...ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Ρε παιδιά αμα δεν ξέρετε κάτι μη σχολιάζετε.Υπάρχει μεγάλη σχέση βιοιατρικής και ημμυ.Εδώ στο εμπ υπάρχει ολόκληρη ροή που μπορείς να διαλέξεις.

θύμισέ μου όμως από ποιο έτος και μετά διαλέγεις ροή και τί είδους μαθήματα κάνεις μέχρι εκείνη τη στιγμή...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
καλά ότι θα το άκουγα κι αυτό, δεν το περίμενα, επίσης ρε παιδιά οι ΗΜΜΥ ΕΜΠ έχουν και ροή "Διοίκηση και Απόφαση" αυτό τι σημαίνει, ότι βγαίνουν και managers άμα λάχει; όλα σε ένα, αυτά είναι

αυτό μου θυμίζει κάτι παιδιά που λένε "εμένα με άρεσε το ΑΕΠΠ και θα πάω ΗΜΜΥ για να γίνω προγραμματιστής". Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί οι μισοί απ' αυτούς που μπαίνουν, στο δεύτερο έτος το πολύ την κάνουν με ελαφρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante38245

Νεοφερμένος

Ο dante38245 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
καλά ότι θα το άκουγα κι αυτό, δεν το περίμενα, επίσης ρε παιδιά οι ΗΜΜΥ ΕΜΠ έχουν και ροή "Διοίκηση και Απόφαση" αυτό τι σημαίνει, ότι βγαίνουν και managers άμα λάχει; όλα σε ένα, αυτά είναι

αυτό μου θυμίζει κάτι παιδιά που λένε "εμένα με άρεσε το ΑΕΠΠ και θα πάω ΗΜΜΥ για να γίνω προγραμματιστής". Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί οι μισοί απ' αυτούς που μπαίνουν, στο δεύτερο έτος το πολύ την κάνουν με ελαφρά.

Δεν είπα ότι θα βγείς γιατρός ή βιολόγος αν πάρεις ροή βιοιατρικής,ούτε ότι θα γίνεις μανατζερ αν πάρεις τη ροή διοίκησης.Εσύ δεν έχεις καταλάβει τι σημαίνει ροή και τομείς.Εκεί εμβαθύνεις σε ένα κομμάτι περισσότερο,όχι για να βγεις για παράδειγμα μανατζερ,όπως λες,άλλα για να έχεις τη δυνατότητα να κάνεις ένα μεταπτυχιακό στο εξωτερικό στα οικονομικά ή και στη διοίκηση.Επίσης αυτό που λες με τον προγραμματισμό ισχύει δεν ισχύει απολύτως.Δηλαδή αν σε κάποιον αρέσει ο προγραμματισμός και θέλει να κάνει μόνο αυτό,εντάξει δεν πρέπει να μπει ημμυ γιατί θα φάει όλα τα δύσκολα μαθήματα του ηλεκτρολόγου,αλλά αν του αρέσει γενικότερα η επιστήμη των υπολογιστών και ο προγραμματισμός αξίζει να μπει ημμυ για να ακολουθήσει τομέα ηλεκτρονικής και υπολογιστών και να έχει και τα δικαιώματα του μηχανικού.Τώρα όσον αφορά τη βιοιατρική ως ροή σου δίνει μια ευκαιρία για μεταπτυχιακό στο bioengineering που είναι πολύ γνωστό στα πανεπιστήμια του εξωτερικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Επίσης αυτό που λες με τον προγραμματισμό ισχύει δεν ισχύει απολύτως.Δηλαδή αν σε κάποιον αρέσει ο προγραμματισμός και θέλει να κάνει μόνο αυτό,εντάξει δεν πρέπει να μπει ημμυ γιατί θα φάει όλα τα δύσκολα μαθήματα του ηλεκτρολόγου,αλλά αν του αρέσει γενικότερα η επιστήμη των υπολογιστών και ο προγραμματισμός αξίζει να μπει ημμυ για να ακολουθήσει τομέα ηλεκτρονικής και υπολογιστών και να έχει και τα δικαιώματα του μηχανικού.

όποιος θέλει να ασχοληθεί με υπολογιστές θα πάει πληροφορική ή μηχανικών υπολογιστών(για να έχει και τα δικαιώματα του μηχανικού όπως λες), όχι ΗΜΜΥ...
άλλο αν τον ενδιαφέρει το πρόγραμμα σπουδών στην πλειοψηφία των μαθημάτων του και απλά καταλήξει όταν έρθει η στιγμή ότι προτιμάει αυτή τη ροή...

(πλάκα έχετε εσείς οι μπριζάδες...:whistle::P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
καλά ότι θα το άκουγα κι αυτό, δεν το περίμενα, επίσης ρε παιδιά οι ΗΜΜΥ ΕΜΠ έχουν και ροή "Διοίκηση και Απόφαση" αυτό τι σημαίνει, ότι βγαίνουν και managers άμα λάχει; όλα σε ένα, αυτά είναι

αυτό μου θυμίζει κάτι παιδιά που λένε "εμένα με άρεσε το ΑΕΠΠ και θα πάω ΗΜΜΥ για να γίνω προγραμματιστής". Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί οι μισοί απ' αυτούς που μπαίνουν, στο δεύτερο έτος το πολύ την κάνουν με ελαφρά.

Φυσικά και βγαίνουν και μάνατζερ το ότι ελάχιστοι γίνονται δε σημαίνει ότι δε μπορείς να γίνεις μάναντζερ από αυτή την σχολή.... Εδώ μαν βγαίνουν μάνατζερ από την φιλοσοφία από ημμυ δε θα βγαίνουν;

Κάθε νοσοκομείο πρέπει να έχει στα μηχανήματα ένα ημμυτη συνεχώς στο νοσοκομείο.
Για να φτιαχτούν πρόσθετα μέλη χρειάζονται φυσικοί ή ήμμυ και νευρολόγοι (οι βιολόγοι συνήθως δεν ασολούνται με αυτά).

Το ότι στο ημμυ κάνεις πολλά πράγματα (που μερικά από αυτά είναι άσχετα με τα ενδιαφέροντα σου δε κάνει κακό στην σχολή). Στην ουσία με το ημμυ μπορείς να κάνεις έρευνα παντού και αυτή είναι η μαγία του ημμυ

όποιος θέλει να ασχοληθεί με υπολογιστές θα πάει πληροφορική ή μηχανικών υπολογιστών(για να έχει και τα δικαιώματα του μηχανικού όπως λες), όχι ΗΜΜΥ...
Αν ένας ημμυτης θέλει να ασχοληθεί με τον μαγικό κόσμο της πληροφορική σε όποιον τομέα της θέλει κανένας μα κανένας δε μπορεί να τον εμποδίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Αν ένας ημμυτης θέλει να ασχοληθεί με τον μαγικό κόσμο της πληροφορική σε όποιον τομέα της θέλει κανένας μα κανένας δε μπορεί να τον εμποδίσει.

καλό είναι να διαβάζεις χωρίς παρωπίδες και να απαντάς αφήνοντας για λίγο τη λατρεία σου για αυτο το τμήμα στην άκρη...μας τα χεις κάνει τσουρέκια πια με τους ΗΜΜΥ...:redface:

άλλο αν τον ενδιαφέρει το πρόγραμμα σπουδών στην πλειοψηφία των μαθημάτων του και απλά καταλήξει όταν έρθει η στιγμή ότι προτιμάει αυτή τη ροή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν είπα ότι θα βγείς γιατρός ή βιολόγος αν πάρεις ροή βιοιατρικής,ούτε ότι θα γίνεις μανατζερ αν πάρεις τη ροή διοίκησης.Εσύ δεν έχεις καταλάβει τι σημαίνει ροή και τομείς.Εκεί εμβαθύνεις σε ένα κομμάτι περισσότερο,όχι για να βγεις για παράδειγμα μανατζερ,όπως λες,άλλα για να έχεις τη δυνατότητα να κάνεις ένα μεταπτυχιακό στο εξωτερικό στα οικονομικά ή και στη διοίκηση.Επίσης αυτό που λες με τον προγραμματισμό ισχύει δεν ισχύει απολύτως.Δηλαδή αν σε κάποιον αρέσει ο προγραμματισμός και θέλει να κάνει μόνο αυτό,εντάξει δεν πρέπει να μπει ημμυ γιατί θα φάει όλα τα δύσκολα μαθήματα του ηλεκτρολόγου,αλλά αν του αρέσει γενικότερα η επιστήμη των υπολογιστών και ο προγραμματισμός αξίζει να μπει ημμυ για να ακολουθήσει τομέα ηλεκτρονικής και υπολογιστών και να έχει και τα δικαιώματα του μηχανικού.Τώρα όσον αφορά τη βιοιατρική ως ροή σου δίνει μια ευκαιρία για μεταπτυχιακό στο bioengineering που είναι πολύ γνωστό στα πανεπιστήμια του εξωτερικού.

1) Αν θες να βγεις manager πας ΟΔΕ.
2) Αν θες Επιστήμη Υπολογιστών σπουδάζεις "επιστήμη υπολογιστών".

Αν πάλι θες να λέγεσαι "μηχανικός", να μπεις στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ και να λες ότι έβγαλες μια μουράτη και δύσκολη σχολή πας και ΗΜΜΥ και κάνεις αυτά που λες.

Τώρα στο θέμα της βιοιατρικής. Επειδή δεν ξέρω ακριβώς τι πραγματεύεται δε θα το ψιρίσω πολύ το θέμα. Απ' όσο ξέρω όμως ΗΜΜΥ σημαίνει "ηλεκτρολόγος. Δηλαδή, πριν φτάσουμε το σημείο να πάρουμε την πολυαγαπημένη μας ροή θα πρέπει να έχουμε φάει στη μάπα πόσα μαθήματα προχωρημένων μαθηματικών, φυσικής, ηλεκτρομαγνητικά πεδία, υλικά και συστήματα ηλεκτρικής ενέργειας που τα τελευταία τουλάχιστον από όσα μου λέει η λογική μου είναι λίγο ... άχρηστα.
Και λέω λοιπόν εγώ. Αν θέλουμε ντε και καλά τεχνική σχολή γιατί να μην πάμε και σε μία πιο ...φυσική σχολή όπως ας πούμε το φυσικό ή η ΣΕΜΦΕ, τουλάχιστον στην τελευταία έχω προσέξει πως υπάρχουν πολλά σχετικά μαθήματα.

Επίσης λέω πάλι. Δεν νομίζετε πως είναι λίγο "ρίσκο" να πας σε μια σχολή με την προοπτική να πας καρφωτός κατευθείαν σε εξειδίκευση. Δηλαδή ακούς ο άλλος "εγώ θέλω ΗΜΜΥ". "μπορεί να μην μου αρέσει από εκεί ούτε το "ηλεκτρολόγος μηχανικός" κι ούτε το "μηχανικός υπολογιστών" αλλά HELLO ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ! πόσο λογικό σου φαίνεται εσένα;

Επίσης πόσο λογικό είναι δηλαδή να ακούς από τον άλλον να σου λέει "εγώ τρελαίνομαι για ιατρική τεχνολογία αλλά ΜΗ ΔΩ ΑΙΜΑΤΑ". δηλαδή wtf λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante38245

Νεοφερμένος

Ο dante38245 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
όποιος θέλει να ασχοληθεί με υπολογιστές θα πάει πληροφορική ή μηχανικών υπολογιστών(για να έχει και τα δικαιώματα του μηχανικού όπως λες), όχι ΗΜΜΥ...
άλλο αν τον ενδιαφέρει το πρόγραμμα σπουδών στην πλειοψηφία των μαθημάτων του και απλά καταλήξει όταν έρθει η στιγμή ότι προτιμάει αυτή τη ροή...

(πλάκα έχετε εσείς οι μπριζάδες...:whistle::P)

Και εγώ πιστεύω ότι άμα θες να ασχοληθείς με υπολογιστές ΠΡΕΠΕΙ να πας στους η/υ εδώ στην Πάτρα.Όμως ακούγεται ότι θα πάει για συγχώνευση με το δικό μας γιατί,όπως είπα και πιο πάνω,στην ουσία καλύπτεται από τον τομέα ηλεκτρονικής και υπολογιστών του ημμυ.

(πλάκα έχετε εσείς οι μπριζάδες...:whistle::P)

Xαχαχαχαχα.Άκου μπριζάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Άλλο ιατρική και άλλο ήμμυ. Δεν χρειάζεται να πω τις διαφορές αν και το βρίσκω λογικό κάποιος να ταλαντεύεται στη Γ Λυκείου ανάμεσα στις δυο σχολές. Στη Γ Λυκείου ελάχιστοι είναι σε θέση να αποφασίσουν τι τους αρέσει περισσότερο αφού γνωρίζουν τα δυο επαγγέλματα/επιστήμες εξ αποστάσεως. Κακώς ή καλώς πρέπει να αποφασίσεις να διαλέξεις 1 από τα δυο με δικά σου κριτήρια και έπειτα θα καταλάβεις αν έκανες την σωστή ή τη λάθος απόφαση.

Το πλεονέκτημα των ήμμυ έναντι των υπόλοιπων τεχνολογικών σχολών είναι ότι δίνει την ευκαιρία στους σπουδαστές να αποκτήσουν μια σφαιρική εικόνα σε πολλούς τομείς στην τεχνολογία μέχρι το 5ο εξάμηνο και έπειτα από το 6ο εξάμηνο και έπειτα να εξειδικευτεί όπου του αρέσει. Αξίζει να αναφέρω ότι ένα μεγάλο ποσοστό που μπάινει στη σχολή έχει την εντύπωση ότι η σχολή ασχολείται αποκλειστικά με ηλεκτρονικούς υπολογιστές. Πολλοί λιγότεροι από αυτούς θα διαλέξουν κατεύθυνση πληροφορικής (η θεωρητική πληροφορική είναι γεμάτο αφηρημένες έννοιες και θεωρίες που ξενίζει και απογοητέυει αρκετούς). Παλαιότερα οι περισσότεροι περισσότεροι διάλεγαν κατεύθυνση τηλεπικοινωνιών και τα τελευταία χρόνια υπάρχει μια στροφή προς την ενέργεια. Κάποιος που επιλέξει σχολή πληροφορικής και συνειδητοποιήσει ότι δεν του αρέσει η πληροφορική στη πορεία βρίσκεται σε δυσμενέστερη θέση από αυτόν που διάλεξε ήμμυ. Ο δεύτερος μπορεί κάλιστα να συνειδητοποιήσει ότι του αρέσει κάποιος τομέας των ημμυ μέσα στην σχολή που πριν μπει σε αυτή να είχε πλήρει άγνοια.

Όποιος θέλει να ασχοληθεί με μαθηματικα και φυσική καλύτερα να επιλέξει μαθηματικό, φυσικό ή ΣΕΜΦΕ. Οι μηχανικοί κάνουν αρκετά μαθηματικά και φυσική αλλά είναι προσανατολισμένα για μηχανικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Και εγώ πιστεύω ότι άμα θες να ασχοληθείς με υπολογιστές ΠΡΕΠΕΙ να πας στους η/υ εδώ στην Πάτρα.Όμως ακούγεται ότι θα πάει για συγχώνευση με το δικό μας γιατί,όπως είπα και πιο πάνω,στην ουσία καλύπτεται από τον τομέα ηλεκτρονικής και υπολογιστών του ημμυ.

δεν καλύπτεται ακριβώς ούτε τα δικαιώματα απ όσο γνωρίζω είναι ίδια...
πάντως εγώ προσωπικά ελπίζω να μη γίνει ποτέ αυτη η συγχώνευση γιατι θέλω να έρθω στους η/υ και δεν έχω καμία όρε3η να φάω στη μάπα τις ενέργειες κπλ που κάνετε εσείς...:worry:

Xαχαχαχαχα.Άκου μπριζάδες.

λοολ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Φυσικά και βγαίνουν και μάνατζερ το ότι ελάχιστοι γίνονται δε σημαίνει ότι δε μπορείς να γίνεις μάναντζερ από αυτή την σχολή.... Εδώ μαν βγαίνουν μάνατζερ από την φιλοσοφία από ημμυ δε θα βγαίνουν;

Κάθε νοσοκομείο πρέπει να έχει στα μηχανήματα ένα ημμυτη συνεχώς στο νοσοκομείο.
Για να φτιαχτούν πρόσθετα μέλη χρειάζονται φυσικοί ή ήμμυ και νευρολόγοι (οι βιολόγοι συνήθως δεν ασολούνται με αυτά).

Το ότι στο ημμυ κάνεις πολλά πράγματα (που μερικά από αυτά είναι άσχετα με τα ενδιαφέροντα σου δε κάνει κακό στην σχολή). Στην ουσία με το ημμυ μπορείς να κάνεις έρευνα παντού και αυτή είναι η μαγία του ημμυ

Άλλο manager, κι άλλο "manager". Το δεύτερο όλοι το κάνουν χαίρω πολύ, το πρώτο όμως μόνο οι απόφοιτοι της αντίστοιχης σχολής.

Γιατί, δηλαδή τι είναι αυτές οι γνώσεις που χρειάζονται για να κάνει για τη δουλειά μόνο ένας απόφοιτος της υπερτιτανομέγιστης σχολής ΗΜΜΥ. Δηλαδή που θα υστερεί ένας απόφοιτος πχ ΤΕΙ ηλεκτρονικής; ( btw ξέρω άτομο που βγήκε απο ΤΕΙ ηλεκτρονικής Αθήνας και τώρα είναι επικεφαλής σε τμήμα ιατρικών μηχανημάτων).

Τη λέξη μαγεία δίπλα από κάποια επιστήμη συνήθως τη βλέπω όταν θέλουμε να εκθειάσουμε το πόσο όμορφη σαν επιστήμη είναι όχι πόσα επαγγελματικά δικαιώματα σου δίνει έλεος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top