Φοιτητική ζωή στην Αθήνα

confusius

Δραστήριο μέλος

Η confusius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Βασικά είναι ανάλογα με το τί ζητάς από μία πόλη που θα περάσεις 4-5 χρόνια της ζωής σου. Η αλήθεια είναι ότι η Αθήνα απλά...τα έχει όλα!! Το θέμα είναι κατα πόσον εσύ είσαι διατεθιμένος να "αγνοήσεις" τα κακά της (καυσαέριο-εγκληματικότητα-χαώδης κατάσταση),για να την αγαπήσεις για τα καλά της! Προσωπικά τα στενάκια της Πλάκας και τις βόλτες κάτω απ την Ακρόπολη δύσκολα θα τις άλλαζα! (και αυτά και τις ααααααπειρες ευκολίες που μου παρέχει)
Για μένα -προσωπική άποψη πάντα- το βασικό μειονέκτημα κι αυτό που μ έχει "ενοχλήσει" τα 2 χρόνια που σπουδάζω εδώ, είναι οι αποστάσεις. Θες πολλλλή ώρα για να μετακινηθείς μέσα στην πόλη:'(.
Βεβαιά σου ξαναλέω ότι είναι ανάλογα με το τί ζήτας. Εύχομαι να περάσεις σούπερ όπου κι αν πας τελικά!:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Θες πολλλλή ώρα για να μετακινηθείς μέσα στην πόλη

αυτο ειναι αληθεια...θα σιχαθεις τα τρενα,τα λεωφορεια,τα ταξι,τα στενακια και τους δρομους αν εχεις αυτοκινητο:P!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Ξεσσαλονικη ρεεε :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα?

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γειά σου! Είμαι από την Αθήνα και σπουδάζω εδώ και 5 χρόνια σε άλλη πόλη. Πιστεύω ότι η Αθήνα είναι η πιο καλή πόλη για φοιτιτική ζωή γιατι απλά τα έχει όλα. Μπορείς ανα πάσα στγμή να κάνεις οτιδήποτε θέλεις, και αυτό είναι που μας λείπει εμάς εδώ στην επαρχιακή πόλη που είμαστε..έχει λίγα μέρη και τα έχουμε βαρεθεί όλα γιατί πηγαίνουμε κάθε μέρα. Η Αθήνα αν και είναι πολύ μεγάλη πόλη, έχει μέσα μεταφοράς που σε πάνε παντού, οπότε οι μετακινήσεις είναι εύκολες. Επίσης μπορείς να περάσεις τέλεια και να κάνεις σχεδόν ότι θέλεις άσχετα με το πόσα χρήματα μπορείς να διαθέτεις. Όσο για την εγκληματικότητα, δεν υπάρχει παντού, αυτά που ακούγονται στις τηλεοράσεις κλπ αφορούν συγκεκριμένα μέρη περισσότερο, οπότε αν διαλέξεις μια κατάλληλη περιοχή και γενικά έχεις το μυαλό σου, δεν κινδυνεύεις πιστεύω. Τέλος, για το πράσινο που είπες, υπάρχουν πολλά όμορφα μέρη και μεγάλα πάρκα και διάφορα, απλά δεν είναι παντού, μέσα στις πυκνοκατοικημένες περιοχές. Γενικά πιστεύω ότι είναι καλό το να ζήσει κάποιος στην Αθήνα για κάποια χρόνια γιατί μαθαίνεις πολλά πράγματα σε μια τόσο μεγάλη πόλη...αυτά! Ελπίζω να βοήθησα! Θαχαρώ να απαντήσω ξανά αν έχεις καμιά απορία! γειαα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexanderV

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Χριστίνα ευχαριστώ για την απάντηση.
Εσύ ποιες περιοχές δλδ προτείνεις που να είναι πιο ανθρώπινες ας πούμε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Ξεσσαλονικη ρεεε :P:P
ετσι ρε.η καλυτερη φοιτητικη πολη στην Ελλαδα.και γενικως μια πολυ ομορφη πολη;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Δε μ'ενοχλεί κάτι στην Αθήνα. Ζω εδώ 18 χρόνια και θα ζω, μάλλον, για άλλα τόσα τουλάχιστον. Στα 4 θα κολώσω; Είναι αλλιώς όταν είσαι στην πόλη σου. Οι επαρχιώτες λογικό είναι να το βλέπουν κάπως αλλιώς όταν ξαφνικά φεύγουν απ'τα χωριά ή τις μικρές πόλεις τους για να έρθουν εδώ. Συνηθίζουν, όμως, φαντάζομαι.
Μια διόρθωση μόνο, κάνεις λάθος. Και παγκοσμίως δυο-τρια πανεπιστήμια ελληνικά είναι στα 150 πρώτα, μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Όχι ότι έχει και καμία σημασία αυτό...
δηλαδή η θεσ/νίκη ή η πάτρα ή το ηράκλειο ή η λάρισα είναι μικρές πόλεις?μην ισοπεδώνεις την επαρχία γιατί όλοι η αθήνα από χωριάτες συγκροτείται...και όποιος θέλει ας το αμφισβητήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα?

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Κοίτα,ανάλογα σε ποια σχολή θα περάσεις γιατί είναι καλό να είσαι κοντά(αν έχεις κάποιο μάθημα προεραιτικό και είσαι μακριά πιθανώς να βαριέσαι να πας!κλασικά..)
Πες μου περίπου τις σχολές που σε ενδιαφέρουν αν θες, για να μη γράφω για όλες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Χριστινα σε ποια επαρχιακη πολη σπουδαζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Χριστινα σε ποια επαρχιακη πολη σπουδαζεις;
το λεει στο προφιλ της:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Βασικά είναι μια τεράααααστια συζήτηση αυτή. Και είναι κάπως δύσκολο να γίνει γιατί υπάρχουν πολλοί παράγοντες που μπορεί να επηρεάσουν το πως βλέπει ο καθένας τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα φυσικά μιας πόλης. Έχει να κάνει σε μεγάλο βαθμό με τον χαρακτήρα του ανθρώπου αλλά και τις εμπειρίες του καθώς φυσικά και το τι εκείνος ζητάει. Δηλαδή αν είναι άτομο που του αρέσει η έντονη ζωή και θέλει να συνδιάσει τις σπουδές του με το να αποκτήσει πολλές εμπειρίες και να βιώσει ό,τι ίσως δεν του δώθηκε η ευκαιρία μέχρι τώρα, δύσκολα θα βαρεθεί μέσα στα 5χρόνια των σπουδών.

Αν πάρουμε ένα ένα αυτά που θέτεις ως μειονεκτήματα στο πρώτο post σου: κάποιος που έρχεται από επαρχία ίσως παραπονεθεί για το καυσαέριο και για το γεγονός ότι ο αέρας δεν είναι καθαρός. Ναι, εγώ αυτό ως Αθηναία δεν μπορώ να το καταλάβω, γιατί έτσι έμαθα, αυτόν τον αέρα αναπνέω 16 χρόνια. Δηλαδή έρχεται ο παράγοντας της συνήθειας, που είναι και ανθρώπινη ιδιότητα, άρα ο καθένας μπορεί να προσαρμοστεί. Το ίδιο ισχύει και με το πράσινο, το οποίο φυσικά και είναι ελάχιστο, παρά τις προσπάθειες που γίνονται για να διορθωθεί η κατάσταση. Αλλά και πάλι είναι θέμα συνήθειας. Εγώ δεν νιώθω πως στερούμαι κάτι, ίσως κάποιος που έρθει από μια πόλη καταπράσινη να νιώσει ασφυκτικά.

Χαοτική την Αθήνα δεν θα την έλεγα σε καμία περίπτωση. Χαοτικό να πω το Παρίσι, ναι. Βέβαια αυτό έχει να κάνει με το πόσο καιρό μένεις εδώ. Δηλαδή ναι, είναι μεγάλη και έχει πολλές περιοχές, αλλά μέσα σε λίγο καιρό μπορείς να προσαρμοστείς και να μάθεις τα πάντα, γραμμές μετρο, τραίνου, τραμ, λεωφορεία, τρόλλεϊ, τα πάντα.

Η εγκληματικότητα είναι λίγο μια φούσκα κάπως. Δηλαδή ναι, αν είσαι στις 12 το βράδυ στην Ομόνοια που κοντεύει να γίνει γκέτο, ε, μην περιμένεις και τα καλύτερα. Αλλά σε γενικές γραμμές αυτά που λένε είναι υπερβολές. Αν προσέχεις δεν έχεις να φοβηθείς και πολλά.

Δεν ξέρω, μειονέκτημα κάπως είναι οι αποστάσεις. Δηλαδή να μένεις εσύ Πειραιά και να θες να πας στην Κηφισιά για παράδειγμα. Ναι, θα πάρει λίγη ώρα, οπότε καλό είναι οι φοιτητές να βρίσκουν σπίτι κοντά στα μέρη που θα συχνάζουν ή στο κέντρο για να είναι ίσες οι αποστάσεις από τα άκρα της πόλης.

Anyway, έχει πολλά όμορφα μέρη αυτή η πόλη, δεν ξέρω τι πάει στραβά με εμένα και είμαι από τους λίγους που την αγαπάνε και δεν θα την άλλαζαν.. μόνο για κάποια μεγαλύτερη. :P Δεν ξέρω, δεν μπορώ να είμαι αντικειμενική, αλλά ήθελα να δώσω μια απάντηση. =]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
αναλογως...εισαι απο την αθηνα?

Επ πετυχα συμφοιτητη!:P

ον τοπικ: ολοι οι αθηναιοι (και γενικοτερα τα παιδια που ειναι απο αλλες πολεις) που σπουδαζουν Πατρα ειναι καταευχαριστημενοι νομιζω.. Εγω που εχω φαει ειδη 19 χρονια εδω, θελω να φυγω σαν τρελος για αλλη πολη.. Νομιζω οτι στη φοιτητικη ζωη ειναι οτι καλυτερο να αλλαξεις περιβαλλον και να ζησεις μακρια απο την φαμιλια.. Αθηνα σιγουρα βρισκεις πραγματα που δεν θα βρεις αλλου και αν σου αρεσει η ανωνυμια και βαριεσαι ευκολα ειναι η καλυτερη επιλογη.. Δεν υπαρχει περιπτωση να εξαντλησεις τα μερη που μπορεις να πας και ο κοσμος ζει σε αρκετα πιο εντονους ρυθμους (η τουλαχιστον αυτη την εντυπωση εχω αποκομισει). Τα προβληματα που εχεις αθηνα ειναι νομιζω το κοστος στις μετακινησεις καθως και ο χρονος που τρως εκει.. Τωρα αν εχεις ενα σπιτι κοντα στο πανεπιστημιο και σε καμια σταση μετρο εισαι βασιλιας.. (τωρα ποσα θα πληρωνεις εκει ενα αλλο θεμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Επ πετυχα συμφοιτητη!:P

συμφοιτητης ε?επιτελους βρηκα καποιον να θαβω τους καθηγητες και κατι λεκτορες-πρωην καθηγητες...σιγουρα με καταλαβες!!:P
και επιμενω...πατρααα!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
συμφοιτητης ε?επιτελους βρηκα καποιον να θαβω τους καθηγητες και κατι λεκτορες-πρωην καθηγητες...σιγουρα με καταλαβες!!:P
και επιμενω...πατρααα!!!:D

λιγα με την μεγαλη μας αγαπη και αξιοτιμο καθηγητη προγραμματισμου που γραφει στο πισι με το ενα δακτυλο χαχαχα..

(btw αν δεν καταλαβες ειδη ποιος ειμαι κοιτα στις πικς μου - εχω και φωτο μεσα στην ωρα του Ζώη :D)

Αα και η Πατρα αξιζει.. (αν δεν εχεις μεγαλωσει εκει :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
λιγα με την μεγαλη μας αγαπη και αξιοτιμο καθηγητη προγραμματισμου που γραφει στο πισι με το ενα δακτυλο χαχαχα..

(btw αν δεν καταλαβες ειδη ποιος ειμαι κοιτα στις πικς μου - εχω και φωτο μεσα στην ωρα του Ζώη :D)

Αα και η Πατρα αξιζει.. (αν δεν εχεις μεγαλωσει εκει :P)


Παιδια τι σπουδαζεται....? Θα με ενδιεφερε πολυ να περασω πατρα σε καποιο ΤΕΙ Πληροφορικης.Υπαρχει ετσι δν ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Παιδια τι σπουδαζεται....? Θα με ενδιεφερε πολυ να περασω πατρα σε καποιο ΤΕΙ Πληροφορικης.Υπαρχει ετσι δν ειναι?

Στους μηχανολογους μηχανικους και σαϊτοφτιάχτες (αεροναυπηγους) ειμαστε..
νομιζω οτι δεν υπαρχει ΤΕΙ Πληροφορικης :(..
Εδω ειναι η λιστα των σχολων που υπαγονται στα ΤΕΙ πατρας
https://www.teipat.gr/ekpaideysi/sxoles_tmimata.php
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marion1

Νεοφερμένος

Η marion1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Είμαι από Θεσσαλονίκη κι έχω ζήσει περίπου 6 μήνες στην Αθήνα. Εκτός από αυτό, έχω ζήσει ένα χρόνο στο Παρίσι που ανέφερε κάποιος κι ένα στη Βαρκελώνη. Δε θα πω ούτε για αποστάσεις ούτε για καυσαέρια ούτε για εγκληματικότητα. Θα πω απλά ότι την Αθήνα αν και μου αρεσει σαν πόλη, τη θεωρώ ως την περισσότερο ΄σκληρή' και μη ανθρώπινη. Κι αυτό έχει να κάνει με τους ανθρώπους. Και στη Θεσσαλονικη όπου ζω και στις αλλες πολεις που ανέφερα οτι έζησα, ο κοσμος επικοινωνεί, βγαίνει έξω, δε γυρνάει από τη δουλεια και παει στο σπίτι του. Θελει να γνωρισει το συναδερφό του, το συμφοιτητη του. Εχω αρκετους φίλους από το σχολειο που σπουδασαν στην Αθηνα και δεν απέκτησαν ούτε ενα φιλο Αθηναιο. Κανανε παρεες μονο με αλλους φοιτητες που ηταν απο επαρχία. Οι Αθηναιοι εξαφανιζονταν μετα τα μαθηματα. Θα μου πεις ότι ηταν στην πολη τους, ειχαν δικες τους παρεες κτλ, αλλα κι εγω απο τη Θεσσαλονικη ήμουν κι εκει σπουδασα κι εκανα παρεες και φίλους από τη σχολή που ηταν από αλλού. Ειναι θεμα νοοτροπίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexanderV

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
μάλιστα ... πολύ ενδιαφέρουσα η άποψη σου marion1 .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Τι λετε (εσεις που ειστε ηδη φοιτητες) ειναι το ιδιο ευκολο να αποκτησει κανεις νεους φιλους :friends:στην Αθηνα (ειτε εχει εισαχθει σε αει ειτε σε τει) οσο σε αλλες πολεις ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Το ίδιο είναι!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top