Φοιτητική ζωή στην Αθήνα

john20

Νεοφερμένος

Ο john20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Εχουν ιδια δικαιωματα οι Μηχανολογοι με τους Ηλεκτρολογους, πολλοι δεν το ξερουν (οπως και εγω οταν περασα).Δεν ειναι τοσο ασχημα απο αποψη αποκαταστασης- υπαρχει ζητηση.Ειναι μεγαλο το ευρος της επιστημης και δεν υστερει σε τιποτα απο τους Ηλεκτρολογους για καποιον που θελει να εμβαθυνει. Και στη τελικη τι λογικη ειναι αυτη, ''εχω συγγενη οποτε γινομαι μηχανολογος''...γι αυτο μετα οποιοι το σκεφτονται ετσι γινονται αιωνιοι φοιτητες και δεν τελειωνουν ποτε.Πρεπει να σ αρεσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexanderV

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Πια πιστεύετε ότι είναι τα μειονεκτήματα του να σπουδάζεις στην Αθήνα ?
Εδώ θα ήταν πολύ χρήσιμο να πείτε (ειδικά οι φοιτητές) την γνώμη σας .
Ας πούμε π.χ. ότι δεν υπάρχει πράσινο ή ότι υπάρχει εγκληματικότητα ,λοιπόν εσάς τι σας ενοχλεί στην Αθήνα ?
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
αναλογως...εισαι απο την αθηνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexanderV

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Όχι από νησί είμαι .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
εγω αν και ειμαι αθηναιος...δεν μπορω να διανοηθω φοιτητικη ζωη στην αθηνα!!δεν μπορω ρε συ...την βαριεμαι:P!!σπουδαζω στη πατρα...και πραγματικα η ζωη εδω ειναι υπεροχη...δεν ειναι τυχαιο οτι χριστουγεννα και πασχα η πατρα αδειαζει..διοτι χωρις υπερβολη,η πατρα συντηρειται απο τους φοιτητες!η αθηνα μπροστα στη πατρα ειναι χαωδης!!τωρα αν ψαχνεις επιπεδο σπουδων αθηνα και παλι αθηνα!πανελλαδικως εχει τα καλυτερα πανεπιστημια(ΕΜΠ,πανεπ αθηνων)!δεν ξερω αν εγω σε βοηθαω με αυτα που σου λεω...απλα σου διατυπωνω τις αποψεις μου!η αθηνα ειναι μονο για τα club τα μπουζουκια και τα μαγαζια της παραλιακης πραγματα που δεν βρισκεις ευκολα στις αλλες πολεις!!οι μικρες σε ποσοτητα αλλα μεγαλες σε ποιοτητα δοσεις που παιρνω καθε φορα που παω αθηνα ειναι αρκετες ωστε σε συνδυασμο με τη ζωη στη πατρα να λεω οτι περναω τελιεα!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Επειδή και εμένα με προβληματίζει ''Αθήνα-Ποιότητα ζωης'',θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια πόλη που να παρουσιάζει την ίδια χαοτική κατάσταση και αυτό το χωνευτήρι τόσων διαφορετικών πολιτισμών και ανθρώπων.Πράγματα που με συναρπάζουν και που μάλλον θα καθορίσουν και το μηχανογραφικό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
τωρα αν ψαχνεις επιπεδο σπουδων αθηνα και παλι αθηνα!πανελλαδικως εχει τα καλυτερα πανεπιστημια(ΕΜΠ,πανεπ αθηνων)!δεν ξερω αν εγω σε βοηθαω με αυτα που σου λεω...απλα σου διατυπωνω τις αποψεις μου!
Φίλε μου αυτό είναι ένας μύθος.Ελπίζω να το καταλαβαίνεις αυτό.Δεν κάνει η πόλη τα πανεπιστήμια,ούτε οι κρατικές επιχορηγήσεις,ούτε οι βάσεις.Το καλό πανεπιστήμιο είναι αυτό που έχει καθηγητές που ενδιαφέρονται,εκεί που οι φοιτητές έχουν τη δυνατότητα συμμετοχής σε διεθνείς διαγωνισμούς και projects,εκεί που οι καθηγητές είναι διαθέσιμοι και μπορείς να τους προσεγγίσεις και πολλοί άλλοι παράγοντες.Πάρτε το χαμπάρι.Δεν κάνουν οι τίτλοι τα πανεπιστήμια.Αυτά είναι ελληνικά στερεότυπα που κανείς δεν δίνει σημασία στο εξωτερικό.Όταν πας να κάνεις μεταπτυχιακό στην αγγλία δεν σε ρωτάνε από ποιο πανεπιστήμιο ήρθες αλλά τί μαθήματα διδάχτηκες.Ξεκολλήστε από αυτά τα στερεότυπα,με την αθήνα και τα σπουδαία της πανεπιστήμια.

Τώρα για τη φοιτητική ζωή πιστεύω ότι η αθήνα είναι χάλια.Είναι τεράστια και χαώδης.Τώρα μακράν καλύτερη φοιτητούπολη είναι η Θεσσαλονίκη.Από κει και πέρα και η Πάτρα είναι καλή απ'ότι έχω ακούσει.Φιλική συμβουλή:Διάλεξε πανεπιστήμιο και όχι πόλη.Και στις μικρές πόλεις μπορείς να περάσεις πολύ καλά αν έχεις καλή παρέα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PAOKARA_Kilkis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 1,073 μηνύματα.
Αθήνα εγω προσωπικά δεν θα πήγαινα να μείνω με καμία παναγία για 4 χρόνια τουλάχιστον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexanderV

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Είναι λέτε χαοτική και πήχτρα, οκ ποια προβλήματα πιο αναλυτικά λέτε δλδ ότι δημιουργούνται ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Φίλε μου αυτό είναι ένας μύθος.Ελπίζω να το καταλαβαίνεις αυτό.Δεν κάνει η πόλη τα πανεπιστήμια,ούτε οι κρατικές επιχορηγήσεις,ούτε οι βάσεις.Το καλό πανεπιστήμιο είναι αυτό που έχει καθηγητές που ενδιαφέρονται,εκεί που οι φοιτητές έχουν τη δυνατότητα συμμετοχής σε διεθνείς διαγωνισμούς και projects,εκεί που οι καθηγητές είναι διαθέσιμοι και μπορείς να τους προσεγγίσεις και πολλοί άλλοι παράγοντες.Πάρτε το χαμπάρι.Δεν κάνουν οι τίτλοι τα πανεπιστήμια.Αυτά είναι ελληνικά στερεότυπα που κανείς δεν δίνει σημασία στο εξωτερικό.Όταν πας να κάνεις μεταπτυχιακό στην αγγλία δεν σε ρωτάνε από ποιο πανεπιστήμιο ήρθες αλλά τί μαθήματα διδάχτηκες.Ξεκολλήστε από αυτά τα στερεότυπα,με την αθήνα και τα σπουδαία της πανεπιστήμια

epsilon...τα λεγομενα μου δεν στηριζονται σε προσωπικες πεποιθησεις αλλα σε εξωτερικα sites τα οποια αναδικνυουν το ΕΜΠ και το πανεπιστημιο αθηνων(γιατι εγω σε αυτα αναφερθηκα) σε πολυ υψηλες θεσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Λοιπον, αυτη η τρελη ιστορία με τις λίστες... Αυτες οι λίστες βασίζονται στο ερευνητικό έργο και στα papers που δημοσιεύουν οι καθηγητές στα διαφορα επιστημονικα sites. Δεν το κανει απαραιτητα καλο πανεπιστημιο(διαφορα έρευνας-διδασκαλιας). Αυτο που κανει γενικοτερα χαλια την κατασταση ειναι το χαος που χιλιοαναφερθηκε προηγουμένως, δηλ η απροσωπια, η ελλειψη οργάνωσης, η αδιαφορία κλπ.

Και για να πουμε και του στραβου το δίκιο, δεν ειναι καθολου υψηλες οι θεσεις των πανεπιστημιων μας σε διεθνεις λιστες. Αντιθετως ειναι για κλαματα. Οταν εισαι στη θεση 200 μονο στην Ευρωπη, μονο ενα πανεπιστημιο στη χωρα, τότε είσαι για τα μπαζα. Για να μην μιλησουμε για τα υπολοιπα που δεν ειναι καν σε καποια λιστα γιατι αρνουνται την αξιολογηση. Θα επρεπε να ντρεπονται που ειναι τοσο χαμηλα. Σε παγκοσμια κλιμακα θα επρεπε να ειμαστε καπου στο 1000, δηλ πιο χαμηλα δεν γίνεται.

Και samy, ολη αυτη η κατηγορια για την Αθηνα δεν ειναι προσωπικες πεποιθησεις του κοσμου. Ειναι η αληθεια που ζουν χιλιαδες φοιτητες καθε μερα. Πχ ξερω ατομα που εχουν ζησει και επαρχια και αθηνα(μεταγραφη για αθηνα) και συγκρινοντας τις 2 καταστασεις δεν λενε και τα καλυτερα για Αθηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Λογικα και δεκτα ειναι αυτα που λες ...αλλα εγω δεν αναφερθηκα στις ξενες ιστοσελιδες οχι για να τονισω τα πανεπιστημια αυτα σε παγκοσμια ή ευρωπαικα πλαισια αλλα σε πανελληνια!τεσπα δεν θα επεκταθω... πραγματικα γιατι εχει ξαναγινει τετοια συζητηση και παντα υπηρχε καποιος που τν καταπλακωναν..και στην προκειμενη περιπτωση...δεν θελω να ειμαι εγω αυτος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ως αθηναιος αυτο που μπορω να πω ειναι οτι η αθηνα εχει τα παντα, οσον αφορα τη διασκεδαση και την ψυχαγωγια. ειναι μεν μεγαλη και μερικες φορες η συγκοινωνια δεν ειναι επαρκης. απο κει και περα δε μπορω να συγκρινω με αλλες πολεις γιατι δεν εχω ζησει φοιτητικη ζωη αλλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Νομίζω ότι αρχικά ο Αλέξανδρος θέλησε να μάθει σχετικά με την Αθήνα ως πόλη και καθημερινότητα,όχι με το αν τα πανεπιστήμια της ''την έχουν μεγαλύτερη''.
Δηλαδή,για κάποιον που μεγάλωσε ή που ζει τη φοιτητική ζωή εκεί,τα μειονεκτήματα ποιά είναι;(της πόλης και των ανθρώπων της)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δε μ'ενοχλεί κάτι στην Αθήνα. Ζω εδώ 18 χρόνια και θα ζω, μάλλον, για άλλα τόσα τουλάχιστον. Στα 4 θα κολώσω; Είναι αλλιώς όταν είσαι στην πόλη σου. Οι επαρχιώτες λογικό είναι να το βλέπουν κάπως αλλιώς όταν ξαφνικά φεύγουν απ'τα χωριά ή τις μικρές πόλεις τους για να έρθουν εδώ. Συνηθίζουν, όμως, φαντάζομαι.
Μια διόρθωση μόνο, κάνεις λάθος. Και παγκοσμίως δυο-τρια πανεπιστήμια ελληνικά είναι στα 150 πρώτα, μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Όχι ότι έχει και καμία σημασία αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexanderV

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Νομίζω ότι αρχικά ο Αλέξανδρος θέλησε να μάθει σχετικά με την Αθήνα ως πόλη και καθημερινότητα,όχι με το αν τα πανεπιστήμια της ''την έχουν μεγαλύτερη''.
Δηλαδή,για κάποιον που μεγάλωσε ή που ζει τη φοιτητική ζωή εκεί,τα μειονεκτήματα ποιά είναι;(της πόλης και των ανθρώπων της)
:no1:
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
εχει πολλες δυνατοτητες, αλλα θελει υπομονοη με τις συγκοινωνιες. καλο θα ηταν να βρεις μια περιοχη που να μην εχει και φασαρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JesusAteYourCake

Νεοφερμένος

Ο νΤΕΠΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Οπως ειχα διαβασει καπου αλλου...η Αθηνα δεν εχει στυλ, δεν εχει συγκεκριμενους ρυθμους και αυτο ειναι το μεγαλο της πλεονεκτημα. Ενω οι περισσοτερες αλλες πολεις προσανατολοζονται σαφως προς ενα συγκεκριμενο στυλ {κατοικων και "διασκεδασης"} η Αθηνα εχει τα παντα. Επιπλεον, ως διασκεδαση και ψυχαγωγια δε νοειται μονο η καφετερια και τα μπουζουκια. Υπαρχουν και τοσες αλλες δραστηριοτητες που μπορεις να κανεις και η Αθηνα μονη της σου προσφερει τοσες, οσες ολοκληρη η υπολοιπη Ελλαδα. Δεν χρειαζεται να μπω σε λεπτομεριες, η χωρα μας ειναι εντελως Αθηνοκεντρικη, σκεψου του και θα καταλαβεις.

Προσωπικα εμενα δεν μου αρεσει γιατι ειναι απροσωπη {οπως και οι πιο πολλες πολεις την υπολοιπης Ελλαδας ομως...}, τεραστια, βρωμικη, θορυβωδης και κυριως μη ανθρωπινη. Αν παντως δεν σε ενοχλουν αυτα {ή μπορεις να τα αντεξεις - συνηθεια εξαλλου ειναι} δεν θα εχεις προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Για φοιτητική ζωή η επιλογή ειναι μία και λέγεται Αθήνα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Για φοιτητική ζωή η επιλογή ειναι μία και λέγεται Αθήνα!!!
Όχι και Αθήνα φίλε μου.Πλην ελαχίστων περιπτώσεων οι περισσότεροι προτιμούν πιο ήρεμες πόλεις όπως η Θεσσαλονίκη και η Πάτρα.Εκεί περνάνε πολύ καλύτερα.Το θέμα όμως είναι να διαλέγουμε πανεπιστήμιο όχι πόλη.Παντού μπορεί κανείς να περάσει καλά αν έχει τη σωστή παρέα:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top