Φοιτητική ζωή στην Αθήνα

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Παιδιά καίγομαι, γι' αυτό όποιος θέλει ας απαντήσει σχετικά γρήγορα (τις επόμενες 2 ημέρες). Είνα κανείς από εδώ φοιτητής στην Αθήνα; Πώς τα περνάτε γενικώς; Αν είστε Αθηναίοι, κρατήσατε παρέες από Αθήνα ή κάνατε καινούριες; Τι ακούτε γενικά για τη ζωή εκεί.

Με ενδιαφέρει ΜΟΝΟ η ποιότητα ζωής, όχι η σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riasam

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Δεν είμαι φοιτήτρια Αθήνας (ούτε κάν φοιτήτρια ακόμη:P)..αλλά θα σου πω αυτά που έχω ακούσει!
Οι περισσότεροι φοιτητές που σπουδάζουν εκεί δεν είναι ευχαριστημένοι από την ποιότητα ζωης της Αθήνας,σκέψου μόνο αρχικά την υπερβολικά μολυσμένη ατμόσφαιρα(νέφος)!!
Μετά το κυκλοφοριακό,τα διάφορα επεισόδια και τις πορείες που γίνονται αλλά και το ότι ο ένας ''ζει'' πάνω στον άλλον...
Αμα είσαι από επαρχία θα σου κακοφανεί πάρα πολυ:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Ευχαριστούμε που μας εμψυχώνεις !!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marian

Νεοφερμένος

Η marian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
κοιτα γενικα κ εγω από οτι εχω ακούσει αφου είναι φοιτητες καλα περνάνε απλα στην αρχη ειναι λιγο δύσκολα η παρέα σου μπορει να μένει πολύ μακρια για να πας για καφε μπορει να χρειαστει να παρεις μετρο λεωφορειο κτλ δηλ πολλα εξοδα....και αλλα τετοια...βασικα πρεπει να σου αρεσει η Αθηνα αλλιως....ασε που δεν μπορεις κ να κυκλοφορεις μονος σου νυχτα γιατι θα φοβάσε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geo18

Νεοφερμένος

Ο geo18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
η φοιτητικη ζωη στην αθηνα ειναι πολυ ωραια! Ισως βεβαια να εχει λιγη ταλαιπωρια με τα μεσα μαζικης μεταφορας αλλα ειναι πολυ τελειο να εχεις τοσες πολλες επιλογες και για ολα τα γουστα! Το θεμα ειναι να εχει κοντα στο σπιτι σ σταση μετρο ( το καλυτερο) η λεωφορειου στην χειροτερη γιατι τα ταχι δεν παλευονται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Παιδιά εγώ πέρασα Αθήνα πριν από 8 χρόνια, χωρίς να είναι η πρώτη επιλογή μου, χωρίς να έχω συγγενείς, χωρίς να έχει περάσει κανείς εδώ από τους φίλους μου....


...και πέρασα όλα αυτά τα χρόνια ΥΠΕΡΟΧΑ! Είναι στον άνθρωπο να κάνει παρέες, να προσαρμοστεί στην πόλη, να εκμεταλλευτεί ό,τι του προσφέρει και να περάσει όμορφα. Η Αθήνα άλλωστε, με όλα της τα στραβά, είναι μια πόλη η οποία παρέχει τα πάντα, μην το ξεχνάτε αυτό.

Πάνω από όλα σκεφτείτε τη σχολή, και σε δεύτερη μοίρα βάλτε την πόλη. Σαν φοιτητές, παντού θα περάσετε καλά, αν θέλετε να περάσετε καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Είναι αχανής και απρόσωπη πόλη η Αθήνα, δεν θα την διάλεγα με τίποτα για τα φοιτητικά μου χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι η αθηνα είναι τέλεια για φοιτητική ζωή. Είναι αλήθεια ότι ίσως να σου πάρει λίγο χρόνο να προσαρμοστείς γιατί θα σου φαίνεται αχανής αλλα τελικά είναι ιδανικά. Το ωραίο είναι ότι έχει παρα πολλά μέρη για να βγείς και για όλα τα γούστα πχ "κυριλάτα", "καγκoυρικα", "underground" κοκ. Γενικά έχεις παρα πολλές επιλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
ασε που δεν μπορεις κ να κυκλοφορεις μονος σου νυχτα γιατι θα φοβάσε...

:what: δεν το καναμε αμερικη ακομη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
κοιτα γενικα κ εγω από οτι εχω ακούσει αφου είναι φοιτητες καλα περνάνε απλα στην αρχη ειναι λιγο δύσκολα η παρέα σου μπορει να μένει πολύ μακρια για να πας για καφε μπορει να χρειαστει να παρεις μετρο λεωφορειο κτλ δηλ πολλα εξοδα....και αλλα τετοια...βασικα πρεπει να σου αρεσει η Αθηνα αλλιως....ασε που δεν μπορεις κ να κυκλοφορεις μονος σου νυχτα γιατι θα φοβάσε...

Το τελευταίο δεν ισχύει καθόλου. Πραγματικά. Είναι ό,τι πιο υπερβολικό έχω ακούσει. Εδώ εγώ που είμαι κοπέλα με περίεργη κιόλας, προκλητική θα έλεγα εμφάνιση, μια χαρά γυριζω με λεωφορείο, δεν πα να ναι 4 το πρωί! Και δεν με πειράζει και κανείς. Αν μιλάς για μεμονομένες καταστάσεις (έχω περάσει μία πολύ άσχημη εμπειρία), είναι κάτι που συμβαίνει παντού, όχι μονο στην πόλη!

Και σιγά τα έξοδα, με εικοσικάτι ευρώ είναι αν δεν κάνω λάθος η μηνιαία φοιτητική κάρτα για όλα τα μέσα, οπότε συμφέρει. Η Αθήνα δεν είναι άσχημη, εγώ την αγαπώ. Ίσως γιατί μεγάλωσα εδώ. Απλά νομίζω είναι θέμα καθαρά συνήθειας μερικά πράγματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickzor

Νεοφερμένος

Ο nickzor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Το τελευταίο δεν ισχύει καθόλου. Πραγματικά. Είναι ό,τι πιο υπερβολικό έχω ακούσει. Εδώ εγώ που είμαι κοπέλα με περίεργη κιόλας, προκλητική θα έλεγα εμφάνιση, μια χαρά γυριζω με λεωφορείο, δεν πα να ναι 4 το πρωί! Και δεν με πειράζει και κανείς. Αν μιλάς για μεμονομένες καταστάσεις (έχω περάσει μία πολύ άσχημη εμπειρία), είναι κάτι που συμβαίνει παντού, όχι μονο στην πόλη!

Και σιγά τα έξοδα, με εικοσικάτι ευρώ είναι αν δεν κάνω λάθος η μηνιαία φοιτητική κάρτα για όλα τα μέσα, οπότε συμφέρει. Η Αθήνα δεν είναι άσχημη, εγώ την αγαπώ. Ίσως γιατί μεγάλωσα εδώ. Απλά νομίζω είναι θέμα καθαρά συνήθειας μερικά πράγματα!
αυτό ετοιμάζομουν να πω, ρε παιδία μην είμαστε υπερβολικοί θα φοβάται εγώ ότι ώρα και να έχω γυρίσει σπίτι μου δεν μου έχει τύχει ποτέ κάτι. Εντάξει αν τώρα θες να πηγαίνεις σε δίαφορες "κακόφημες" περιοχές βραδιάτικα παντού υπάρχουν τέτοιες..
Αμα είναι έτσι τι να πούνε και αυτοί που ζούνε στην κρήτη κάθε μέρα οι ειδήσεις λένε για πυροβολισμούς κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
βασικά ένα θέμα είναι οι αποστάσεις και γενικά οι συγκοινωνίες(αν κοντά στο σπίτι σου υπάρτχει μετρό ή στάση λεωφορείου είσαι οκ αρχικά)! για παράδειγμα χρειάζομαι περίπου μια με μια μιση ώρα να ανέβω στην σχολή και άλλη τόση για να κατέβω και το λεωφορείο είναι τισ περισσότερες φορές γεμάτο!(ευτυχώς με αρκετές φοιτήτριες)υπάρχουν επιλογές για όλα τα γούστα
ως προς την διασκέδαση!όσο για αυτό που ειπώθηκε ότι θα φοβάσαι δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει το σιγουρο είναι ότι υπάρχουν μεγαλύτεροι κίνδυνοι από ότι σε μια επαρχιακή πόλη αλλά και πάλι...... πάντως γενικά πρέπει να έχεις τα μάτια σου δεκα τέσσερα και ειδικά αν κυκλωφορείς νύχτα στην αθήνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Μωρέ το θέμα είναι πως η Αθήνα εξωβελίζει πολύ το παρείστικο-χαλαρό κλίμα που υπάρχει σε μικρότερες πόλεις, άσε που μπορεί να πας εκεί και να βρεθείς χωρίς παρέες... Αυτοί που μένουν Αθήνα είναι κυρίς Αθηναίοι και λογικό είναι πολύ απ' αυτούς να έχουν ήδη τις παρέες τους κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Dythor ρε συ όλο και κάποια παιδιά απο την περιοχή σου θα πάνε Αθήνα...Εκτός αυτού δεν θα κάνεις παρέα με συμφοιτητές σου??Δεν αμφιβάλλω οτι οι περισσότεροι θα είναι Αθηναίοι,αλλά θα υπάρχουν αρκετά παιδιά απο επαρχία οπότε τι στο καλό....όλο και κάποιον θα βρούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Πραγματικά δεν θα πάει ΚΑΝΕΝΑΣ που ξέρω, όλα τα μουρόχαυλα θα κάτσουν Πάτρα -_-. Και μιλάμε για 50-60 άτομα, μεγάλη εντύπωση μου 'χει κάνει αυτό. Εσύ σε ποιά σχολή θα πας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Στο Μετσόβιο θα πάω μάλλον....Σκέψου και το άλλο ρε φίλε μπορούμε να κανονίσουμε τα παιδιά απο του ischool που θα φοιτήσουμε σε πανεπιστήμια στην Αθήνα μια συνάντηση να γνωριστούμε και γιατί όχι αν ταιριάζουμε να κάνουμε και παρέα...Εσύ σε ποιά σχολή θα πάς Αθήνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Η αθηνα εχει σιγουρα προβλημα με τις συγκοινωνιες και την μετακινηση γενικοτερα, θα τρωτε πολυ χρονο αν (κυριως) μενετε μακρυα απο τη σχολη σας, αλλα εχει το καλο οτι ειναι μεγαλη πολη που μπορεις να βρεις τα παντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Στο Μετσόβιο θα πάω μάλλον....Σκέψου και το άλλο ρε φίλε μπορούμε να κανονίσουμε τα παιδιά απο του ischool που θα φοιτήσουμε σε πανεπιστήμια στην Αθήνα μια συνάντηση να γνωριστούμε και γιατί όχι αν ταιριάζουμε να κάνουμε και παρέα...Εσύ σε ποιά σχολή θα πάς Αθήνα?

Οικονομικό ΑΣΟΕΕ/ΠΑΠΕΙ... Δεν είναι άσχημη ιδέα :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geo18

Νεοφερμένος

Ο geo18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Κι εγω αθηνα μετσοβιο σκεφτομαι! Ηδη απο οτι βλεπεις μπορουμε να κανουμε μια παρεα! Η αθηνα ειναι πολθ τελεια εγω που μενω σε μια πολυ επαρχιακη πολυ καθε φορα που παω αθηνα νιωθω αλλος ανθρωπος και τους αθηναιους τους παω παρα πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Κι εμένα με μαγεύει κάθε φορά που ανεβαίνω, το θέμα είναι ότι είναι τελείως διαφορετικό το να ζεις εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top