Ναυτικών Δοκίμων (ΣΝΔ) Μηχανικοί

AndrewMighty

Νεοφερμένος

Ο AndrewMighty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος που ξέρει από ΣΜΥΝ, πόσο είναι το μεγαλύτερο ταξίδι (σε χρονική διάρκεια) που κάνει ένας υπαξιωματικός και συγκεκριμένα μηχανικός? Γενικά πόσα μεγάλα ταξίδια 4 μηνα 6 μηνα κάνει ένας μηχανικός της ΣΜΥΝ στην καριέρα του?
Τα κορίτσια (μηχανικοί) κάνουν τα ίδια ταξίδια με τα αγόρια η λιγότερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
απο παιδι μεσα...συγκεκριμενα τον simf το max ειναι 4μηνες
σορρυ κιολας αλλα τι μαλακιες ειναι αυτες....ναυτικος θες να πας και θα μετρας τις μερες? τι ποσα ταξιδια...τουλαχιστον 12 4μηνιτικα για την ΣΝΔ μηχανικους που οι πιο κυριλλε κανουν 12 χρονια θαλασσα....συνηθως ομως 15
(και ΑΝ κανεις 1 το χρονο....γιατι για να συμπληρωσεις τους 9 μηνες θαλασσα χωραει και 2ο αλλα δεν παιζει)
αν θυμαμαι καλα οι γυναικες δεν γινονται δεκτες τουλαχιστον απο ΣΜΥΝ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AndrewMighty

Νεοφερμένος

Ο AndrewMighty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
απο παιδι μεσα...συγκεκριμενα τον simf το max ειναι 4μηνες
σορρυ κιολας αλλα τι μαλακιες ειναι αυτες....ναυτικος θες να πας και θα μετρας τις μερες? τι ποσα ταξιδια...τουλαχιστον 12 4μηνιτικα για την ΣΝΔ μηχανικους που οι πιο κυριλλε κανουν 12 χρονια θαλασσα....συνηθως ομως 15
(και ΑΝ κανεις 1 το χρονο....γιατι για να συμπληρωσεις τους 9 μηνες θαλασσα χωραει και 2ο αλλα δεν παιζει)
αν θυμαμαι καλα οι γυναικες δεν γινονται δεκτες τουλαχιστον απο ΣΜΥΝ
Φίλε μου βιλλαρασ όπως καταλαβαίνεις δεν ρωτάω για εμένα, αλλά για κοπέλα. Άστα, πονεμένη ιστορία...
Επίσης πρέπει να σου πω ότι η ΣΜΥΝ παίρνει κορίτσια μηχανικούς διότι μόλις πήραν το δικό μου...!!!
Το χάσαμε το κορμί πατριώτη...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelvasil92

Νεοφερμένος

Ο angelvasil92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Φίλε μου βιλλαρασ όπως καταλαβαίνεις δεν ρωτάω για εμένα, αλλά για κοπέλα. Άστα, πονεμένη ιστορία...
Επίσης πρέπει να σου πω ότι η ΣΜΥΝ παίρνει κορίτσια μηχανικούς διότι μόλις πήραν το δικό μου...!!!
Το χάσαμε το κορμί πατριώτη...!

Φιλε μου, ενα μπορω να σου ευχηθω, καλο κουραγιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AndrewMighty

Νεοφερμένος

Ο AndrewMighty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ευχαριστώ φίλε angelvasil92 να 'σαι καλά! Τι να κάνουμε, αυτά έχει η ζωή... Ο καθένας ακολουθεί τα σχέδια του... Να σου ευχηθώ να ακολουθήσεις κι εσύ τα δικά σου μιας και παρατηρώ ότι είναι η τελευταία σου χρονιά στο σχολείο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelvasil92

Νεοφερμένος

Ο angelvasil92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Ευχαριστώ φίλε angelvasil92 να 'σαι καλά! Τι να κάνουμε, αυτά έχει η ζωή... Ο καθένας ακολουθεί τα σχέδια του... Να σου ευχηθώ να ακολουθήσεις κι εσύ τα δικά σου μιας και παρατηρώ ότι είναι η τελευταία σου χρονιά στο σχολείο!

Οντως αυτα εχει η ζωη... Προσαρμοζομαστε παντοτε... Σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου... και γω προς τις ενοπλες δυναμεις κατευθυνομαι...

Ρε συ, να σε ρωτησω. Προχθες στην παρελαση στη Θεσσαλονικη περασαν και οι ΣΜΥΝ , και στην πρωτη σειρα αριστερα ηταν μια ψηλη ξανθια κοπελα. Μπας και ηταν η δικια σου;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AndrewMighty

Νεοφερμένος

Ο AndrewMighty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Χεχεχε! Ξέρω ποια κοπέλα λες! Δεν είναι αυτή όχι. Η δικιά μου δεν έκανε παρέλαση. Οι πρωτοετής δεν κάνουνε! Τη μπάνισες την ψηλή ε? Κορίτσαρος! ;-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Brynja

Νεοφερμένος

Η Brynja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
γενικα υπαρχει συμμετοχη γυναικων στους μαχιμους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anny gueen

Νεοφερμένος

Η anny gueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα και από εμένα!θα ήθελα να μου απαντήσει όποιος γνωρίζει σίγουρα, αν στη ΣΝΔ μπορούν να μπουν γυναίκες ως μηχανικοί..η επιλογή αν θα ενταχθείς στους μάχιμους ή στους μηχανικούς πότε γίνεται? διάβασα την εγκύκλιο για τις στρατιωτικές σχολές 2009-10 και έλεγε πως για να μπεις στους μάχιμους δεν πρέπει να έχεις καθόλου μυωπία και να βλέπεις 10/10 ενώ για τους μηχανικούς επιτρέπεται να φοράς γυαλιά..αυτό σημαίνει δηλαδή πως όταν ετοιμάζεις και πας στη σχολή για να δηλώσεις τα χαρτιά σου επιλέγεις και που θες να πας?? γνωρίζει κάποιος και μπορεί να μου απαντήσει?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dani_lol

Νεοφερμένος

Ο dani_lol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Λοιπόν άκου φοιτώ στη Σχολη Δοκίμων ως Μηχανικός και είμαι στο πρώτο έτος. Οι γυναίκες μπορούν να εισαχθούν στη Σχολή και ως Μάχιμοι αν δεν εχουν μυωπια και ως Μηχανικοί με μυωπία κάτω του ορίου των 4,5 βαθμών. Η επιλογή της ειδικότητας ως Μαχίμου ή Μηχανικού γίνεται όταν συμπληρώνεις το μηχανογραφικό και αντίστοιχα εισάγεσαι στη σχολή ως Μάχιμος η Μηχανικός ανάλογα με την βαθμολογία σου στις Πανελλαδικές Εξετάσεις και εφόσον περάσεις τις προκαταρκτικές εξετάσεις ( αθλητικές,ψυχολογικές,ιατρικές).:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antonela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
οι μεταθεσεις σιγουρα υπαρχουν...όπως φυσικά και τα ταξίδια με το πλοιο..ο μπαμπας μου ειναι στο πολεμικο ναυτικό και μ λεει οτι η σχολη αυτη ειναι πολύ καλή..!
και τα λεφτά είναι ποοοολύ καλα!;)κ ειδικα σ αυτη η σχολή απο την οποία βγαίνεις αμέσως αξιωματικός!!
Πόσο καλά είναι τα λεφτά;;;) Μπορείς να μας πεις;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dani_lol

Νεοφερμένος

Ο dani_lol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Για να καταλαβεις οι μεταθεσεις ειναι ελαχιστες και μη φανταστεις οτι ειναι σαν του στρατου ξηρας . Οσον αφορα τα ταξιδια ειναι πολλα ειδικα τα πρωτα χρονια ως αξιωματικος , ειναι περιπου 150-180 μερες το χρονο (σπαστα) αναλογος το πλοιο στο οποιο ανηκεις χωρις αυτο να σημαινει οτι μπορει να υπαρξουν περιοδοι στις οποιες μπορει να μην κανεις κανενα ταξιδι για 4 μηνες ή για ενα χρονο πχ. αν το πλοιο σου ειναι προς επισκευη.
Τα πλοια που συνηθως κανουν πολλα ταξιδια ειναι οι φρεγατες οπως ειπα 150-180 μερες ταξιδι σ' αυτα συνηθως καθεται ο αξιωματικος στα πρωτα 5 χρονια χωρις να ειναι απολυτο.Κατα τ'αλλα αν βρισκεσαι σε αλλου τυπου πλοια αρματαγωγα , τορπιλλακατους ,υποβρυχια(μονο για αντρες) κανουν σαφως λιγοτερα ταξιδια 50-120 το χρονο.Αυτα για τα ταξιδια και κατι ακομα αν εισαι μηχανικος εχεις υποχρεωτικα ταξιδια για τα 10-12 πρωτα χρονια σου ως αξιωματικος εως οτου κανεις δυο χρονια σαν πρωτος μηχανικος περιπου εως τα 34-36 σου υπολογιζε, υστερα αναλαμβανεις δουλειες ναυσταθμου ( δουλειες γραφειου για να μην τα πολυλογο). Ενω ο μαχιμος εχει παλι να κανει ταξιδια περιπου οσα ο μηχανικος 12-14 χρονια σπαστα, αλλα για τα τελιωσει πρεπει να κανει υπαρχος 2 χρονια και κυβερνητης αλλα 2 χρονια που σημαινει οτι θα τα τελιωσει στο βαθμο του αντιπλοιαρχου περιπου στα 42-48 του. Η Σχολη Ναυτικων Δοκιμων ειναι οντος μια πολυ καλη επιλογη για οικονομικη αποκατασταση και ειδικα στις μερες μας, αλλα πρεπει να εισαι αποφασισμενος να ακολουθησεις μια δυσκολη δουλεια με πολλες ευθυνες και υποχρεωσεις, με την μικρη εμπειρια που εχω στα πλοια
ως δοκιμος εχω δει αρκετα δυσκολες καταστασεις στις οποιες ο αξιωματικος πρεπει να παρει τις σωστες αποφασεις ετσι ωστε να κατευθυνει το πληρωμα ορθα .
Οσον αφορα τα χρηματα δεν ειναι ουτε πολλα ουτε λιγα , ενας σημαιοφορος στα πρωτα χρονια εχει μισθο μικτο και με τις περικοπες κοντα στα 1200-1400 ευρω. Οταν κανεις ταξιδια περνεις ενα επιπροσθετο ποσο που λεγονται πλευσιμα και εξαρταται απο τις μερες που ταξιδευεις και το που ταξιδευεις(εσωτερικο η εξωτερικο) και κυμαινεται απο 17ευρω εσωτερικο 26 εξωτερικο και κοντα στα 50 ευρω την ημερα οταν το πλοιο βρισκεται σε αποστολη μεγαλου κινδυνου(Σομαλια,Περσικο,ΚΤΛ).Ελπιζω να ειμουν αναλυτικος για τυχον αποριες ξερεται τι πρεπει να κανεται:P!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
50 ευρω την ,μερα???
λολ αυτα δεν ειναι καθολου καλα χρηματα για τους ναυτες /αξιωματικους που στο κατω κατω θετουν την ζωη τους σε αμεσο κινδυνο...

λολ και ξανα λολ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dani_lol

Νεοφερμένος

Ο dani_lol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Φιλε μου οντως ειναι λιγα τα λεφτα αλλα απ το τιποτα ειναι περιπου 2500-2800 το μηνα απτα 700 ευρω που θα περνει ενας συνομιληκος σου ειναι καλητερα ,αλλωστε εισαι στρατιωτικος που σημαινει οτι εισαι μεσα και για αλλα πραγματα εκτος απο τα χρηματα, αν αυτο που ψαχνεις ειναι το χρημα και μονο πιστεψε καλυτερα να μη μπεις σε μια στρατιωτικη σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorg1994

Νεοφερμένος

Ο gorg1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδια αν θελετε μαι τετοια σχολη τοτε επιλεξτε την ΣΜΑ στην σχολη Ικαρων!Υπερβολικα πιο Ανωτερες σπουδες (μεγαλη σημασια για το επαγγελματικο σας μελλον)!Λογω της βαρυνουσας σημασιας των σπουδων περισσοτερα λεφτα!πιστευω αρκετα καλυτερη και πιο αξιολογη σχολη!και ενα κυριοτερο στην Πολεμικη Αεροπορια σε βλεπει το σπιτι σου!!γιαυτους και για αλλους πολλους λογους εγω τουλαχιστον προτιμω την Σχολη Ικαρων τμημα μηχανικων! Σκεφτειτετο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antonela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Παιδιά υπάρχει κάποιο όριο ηλικίας για εισαγωγή στη ΣΝΔ;;;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicholas

Νεοφερμένος

Ο Nicholas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημέρα,

θέλω να ρωτησω αν ισχύει το ότι μπορείς να αφήσεις μουσι στη σχολή..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hawk799

Νεοφερμένος

Ο hawk799 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας παιδιά!!
Είμαι 2ρο έτος φυσικό και σκέφτομαι για 10% στις σχολές ΣΝΔ ή ΣΤΥΑ...
Μου αρέσουν και οι 2 αρκετά... Μου αρέσει η μηχανολογία γενικότερα και γιαυτό σκεύτομε τη ΣΤΥΑ...
Μου αρέσει η πειθαρχία, ο σεβασμός, η οργάνωση και τα αξιώματα στο στρατό...
Όμως φοβάμαι, αν επιλέξω ΣΝΔ μήπως μετανιώσω λόγω των πολλών και για αρκετά χρόνια ταξιδιών μετα τη σχολή... Αν και πιστεύω ότι δεν θα έχω πρόβλημα και θα μου αρέσουν..
Οποιαδήποτε γνώμη θα με βοηθήσει υπερβολικά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!! Πέρασε ο αδερφός μου φέτος στη ΣΝΔ Μηχανικός! Απ' ότι έμαθα το μούσι δεν επιτρέπεται! Μπορείς να αφήσεις μόνο όταν είσαι απλός ναύτης και όχι αξιωματικός!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Επειδή υπηρετώ στο ΠΝ, πρώτη φορά το ακούω αυτό... Έχω δει τόσους αξιωματικούς είτε από ΣΜΥΝ είτε από ΣΝΔ οι οποίοι έχουν μούσι. Το άλλαξαν τελευταία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top