Ναυτικών Δοκίμων (ΣΝΔ) Μηχανικοί

Vanesa

Νεοφερμένος

Η Vanesa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
γιατι δεν ειναι σωστο??αυτο ειναι τελειως υποκειμενικο(οπως λες εσυ το θεωρεις λαθος)
μπορει αυτο που σου αρεσει να μην εχει καθολου καλη επαγγελαμτικη αποκατασταση..και ειδικα εδω στην ελλαδα που ειναι οτι να ναι δεν εχεις και πολλα περιθωρια να διαλεξεις αυτο που πραγματικα θελεις..
και για να παιρνεις μισθο εδω στην ελλαδα εστω 1.200 δεν ειναι καθολου λιγα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
δεν ειναι 1200 ειναι παραπανο..αλλα ο στρατοσ/αστυνομια δεν ειναι τυχαιο που δεχεται μονο ελληνες...θελει εναν πατριωτισμο... το κρατος οσο ανεβαινεις σε εμπιστευεται μυστικα...δεν μπορει ο καθε τυχαρπαστος για τα λεφτα να πηγαινει στρατο..... υπαρχουν και οι θεσεις στους μισθοφορους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vanesa

Νεοφερμένος

Η Vanesa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
ναι ειναι παραπανω αλλα θελω να πω οτι και τα 1200 δεν ειναι λιγα για ελλαδα..
εγω πιστευω πως και για τα λεφτα να πηγαινει καποιος(δεν ξερω για οσο ειναι στη σχολη)αλλα μετα τα πραγματα ειναι πολύ καλα..ισως στην αρχη ταξιδευεις με το πλοιο αλλα μετα δεν ειναι ετσι..
και αναφερομαι συγκεκριμενα στο πολεμικο ναυτκο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manolis2510

Νεοφερμένος

Ο Manolis2510 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
παιδια μηπως ξερει κανεις αμα γινεται μολις τελειωσει κανεις την ΣΝΔ να παει απευθειας σε καποια πρεσβεια στο εξωτερικο να δουλεψει,η χρειαζεται να κανει πρωτα μια καθορισμενη θητεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
παιδια μηπως ξερει κανεις αμα γινεται μολις τελειωσει κανεις την ΣΝΔ να παει απευθειας σε καποια πρεσβεια στο εξωτερικο να δουλεψει,η χρειαζεται να κανει πρωτα μια καθορισμενη θητεια?
φιλαρακι χωρις να θελω να σου μαυρισω την καρδια νομιζω για να πας σε πρεσβεια πρεπει να εισαι της ευελπιδων!!!
κοιτα ειναι του στιλ τελειωνεις ΣΣΕ μαθενεις μια γλωσσα κουφη (ταιβανεζικα..ξερω εγω?) και πας με διπλασιο μισθο για 3 χρονια εξωτερικο

σημειωση¨ειπα οτι περνανε τοσο καλα που δεν θελουν να φυγουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manolis2510

Νεοφερμένος

Ο Manolis2510 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
οχι περνας και απο ΣΝΔ σιγουρα,το λεει κιολας και στο σαιτ,απλα θελω να μαθω αμα γινεται να πας μολις τελειωσεις την σχολη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
οχι περνας και απο ΣΝΔ σιγουρα,το λεει κιολας και στο σαιτ,απλα θελω να μαθω αμα γινεται να πας μολις τελειωσεις την σχολη....
Από όλες τις στρατιωτικές σχολές μπορείς να πας έξω.
Αλλά για να πας κατευθείαν λίγο δύσκολο μη πω απίθανο.Εδώ άτομα με πολλά χρόνια υπηρεσίας που ξέρω μου λένε ότι θέλει βύσμα για να πας έξω.Σίγουρα όμως όχι κατευθείαν μετά τη σχολή.Θέλει μερικά χρόνια υπηρεσίας Ελλάδα πρώτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manolis2510

Νεοφερμένος

Ο Manolis2510 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Α καταλαβα....δηλ. τυχερος θα σαι και αμα μετα απο 10 χρονια μπορεσεις και πας ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Α καταλαβα....δηλ. τυχερος θα σαι και αμα μετα απο 10 χρονια μπορεσεις και πας ε?
Μάλλον:iagree:
Αλλά και να πας δεν μένεις και για πάντα.Μερικά χρόνια είναι που βγάζεις καλά χρήματα και μετά επιστρέφεις με ένα γερό κομπόδεμα:P
Έχω ακούσει πάντως ότι τυχαίνει να σε στείλουνε και με το ζόρι έξω αλλά σε πολύ άκυρα μέρη.Ένας γνωστός από ΣΣΑΣ πήγε ενώ δεν ήθελε Κόσοβο.Αλλά έβγαλε καλά λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manolis2510

Νεοφερμένος

Ο Manolis2510 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ναι βασικα και γω γι αυτο το θελω.......αλλα νταξει,εκτος απο χρηματα,αποκτας και διαφορες εμπειριες και γνωσεις.....μια χαρα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vanesa

Νεοφερμένος

Η Vanesa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
εννοειται οτι δεν σε ρωτανε σε ποια χωρα θες να σε στειλουνε!! :)
πολλοί φίλοι μου ειναι τυχεροι και οι γονεις τους πηραν μεταθεση σε ''καλές'' χωρες(ειναι υποκειμενικο), οπως ιταλια, γερμανια, καλιφορνια...
αλλα οχι παντα..

και ναι πρεπει πρωτα να εχει καποια χρονια υπηρεσιας στην ελλαδα!!
-----------------------------------------
συγκεκριμενα σημασια εχει ο βαθμος που εχεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PzH-2000GR

Νεοφερμένος

Ο PzH-2000GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Α καταλαβα....δηλ. τυχερος θα σαι και αμα μετα απο 10 χρονια μπορεσεις και πας ε?


Οι Ένοπλες Δυνάμεις δεν εξυπηρετούν ευσεβείς πόθους των Αξιωματικών. Λειτουργούν με βάση τις ανάγκες τους. Όσο για το εξωτερικό, στο ΣΞ τουλάχιστον για να πας ως ΑΚΑΜ (Ακόλουθος Άμυνας) στο εξωτερικό πρέπει να είσαι Αντισυνταγματάρχης, δηλαδή θέλεις 22-24 χρόνια υπηρεσίας. Κάτι ανάλογο ισχύει και στο ναυτικό. Και η θητεία είναι για 2-3 το πολύ έτη. Μετά ξαναφοράς το άρβυλο. Αυτή είναι η πραγματικότητα. Αν θες να μπεις σε ένα γραφείο, να παίρνεις 2000 ευρώ το μήνα και να μη κάνεις τίποτα, τότε δυστυχώς κάτι τέτοιο δε θα βρείς. Στο Στρατό παίρνεις πολύ λιγότερα από 2000, έχεις πολύ περισσότερες ευθύνες και δεν είσαι πάντα σε γραφείο φίλε μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
εκτός αν πας να υπηρετήσεις στην Κύπρο που εκεί θα κάθεσαι και θα τσεπώνεις 3000ευρώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Στην αεροπορία υπάρχουν περισσότερες ευκαιρίες για να πας εξωτερικό κυρίως για μετεκπαίδευση ή μεταπτυχιακό.Σίγουρα δεν είναι εύκολο αλλά αν το σπρωξεις λίγο υπάρχουν πιθανότητες μετά από μερικά χρόνια υπηρεσίας.Είναι πάντως το σώμα με τις περισσότερες πιθανότητες να πας για ένα διάστημα στο εξωτερικό(κυρίως Αμερική ή Ευρώπη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PzH-2000GR

Νεοφερμένος

Ο PzH-2000GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
εκτός αν πας να υπηρετήσεις στην Κύπρο που εκεί θα κάθεσαι και θα τσεπώνεις 3000ευρώ

Έχεις πάει Κύπρο; Πού ξέρεις ότι κάθεσαι; Ιδίως στην Κύπρο έχει τρέξιμο, και επειδή είναι αποστολή εξωτερικού απαιτείται να είσαι περισσότερο άψογος από ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Petalouditsa..:

Νεοφερμένος

Η Petalouditsa..: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια
Δεν ξέρω αν ταιριάζει το θέμα εδώ ..
Έχω ένα χρόνο εδώ στην Ελλάδα, μεγαλώσει στη Γερμανία, αλλά και οι δύο γονείς είναι από τη γέννηση Έλληνες
πάω σαι τεχνικο λυκειο και θέλω να ξέρω πως μπορω να περάσω σε Σχολή Ναυτικών ??
τη σχολή πρεπει va τελιοσο ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Γεια
Δεν ξέρω αν ταιριάζει το θέμα εδώ ..
Έχω ένα χρόνο εδώ στην Ελλάδα, μεγαλώσει στη Γερμανία, αλλά και οι δύο γονείς είναι από τη γέννηση Έλληνες
πάω σαι τεχνικο λυκειο και θέλω να ξέρω πως μπορω να περάσω σε Σχολή Ναυτικών ??
τη σχολή πρεπει va τελιοσο ??
Καλησπέρα.Δεν μπορείς να πας από τεχνικό Λύκειο στη ΣΝΔ γιατί από ΤΕΕ δεν μπορείς να μπεις σε ανώτατα στρατιωτικά ιδρύματα.Μπορείς όμως να πας στη ΣΜΥΝ (υπαξιωματικοι ναυτικού) η οποία ανηκει στα ανώτερα στρατιωτικά ιδρύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Petalouditsa..:

Νεοφερμένος

Η Petalouditsa..: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα.Δεν μπορείς να πας από τεχνικό Λύκειο στη ΣΝΔ γιατί από ΤΕΕ δεν μπορείς να μπεις σε ανώτατα στρατιωτικά ιδρύματα.Μπορείς όμως να πας στη ΣΜΥΝ (υπαξιωματικοι ναυτικού) η οποία ανηκει στα ανώτερα στρατιωτικά ιδρύματα.

που είναι αυτή η σχολή και που μπορώ να ενημερωθώ???
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
που είναι αυτή η σχολή και που μπορώ να ενημερωθώ???
:D
Εδω;)

Αν ενδιαφερεσαι για πολεμικό ναυτικό πας στη σμυν,αν ενδιαφερεσαι για εμπορικό ναυτικό πας εμποροπλοιαρχων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Petalouditsa..:

Νεοφερμένος

Η Petalouditsa..: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εδω;)

Αν ενδιαφερεσαι για πολεμικό ναυτικό πας στη σμυν,αν ενδιαφερεσαι για εμπορικό ναυτικό πας εμποροπλοιαρχων.


ευχαριστώ για τη βοήθεια :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top