Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ

KONNOS

Νεοφερμένος

Ο KONNOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Αλλη μια..οι κατατακτηριες ειναι δυσκολες ?και..οι Μηχανολογοι ειναι 5 χρονια ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αλλη μια..οι κατατακτηριες ειναι δυσκολες ?και..οι Μηχανολογοι ειναι 5 χρονια ετσι?


Όλα τα τμήματα μηχανικών είναι 5 χρόνια. Όποια σχολή ή τμήμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης έχει τίτλο "Μηχανικός" είναι 5 χρόνια κατ' ελάχιστον και υποχρεωτική εκπόνηση διπλωματικής εργασίας. Δεν έχω δώσει ποτέ, όχι ακόμα τουλάχιστον, κατατακτήριες εξετάσεις οπότε δεν μπορώ να σου πω. Θα δώσω τον Δεκέμβρη του 2009 στο τμήμα Μηχανολόγων Μηχνανικών ΕΜΠ ως διπλωματούχος Πολιτικός Μηχανικός. Μετά θα μπορώ να σου πω. Βέβαια η δυσκολία είναι σχετική και αλλάζει από τμήμα σε τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Αγαπητέ civilara ή geoste ή οτιδήποτε άλλο(Αποφάσισε επιτέλους πως θέλεις να λέγεσαι αλλιώς τα παράπονά σου στον..νονό σου!)
Σε παρακολουθώ αρκετό καιρό όπως εξ άλλου κάνω και με πολλά παιδιά από εδώ μέσα(Δεν έχω κάτι να προσάψω σε κανένα γιά κάποιο ιδιαίτερο λόγο)
Αυτό όμως που ήθελα να επισημάνω έναι ότι δεν πρέπει να δίνoυμε την είκόνα ότι είμαστε παντογνώστες.Καί τουλάχιστον να μην εκθέτουμε απόψεις με ιδιωτικά.. κριτήρια.Μάθαμε λοιπόν ότι τέλειωσες πολιτικός μηχανικός του ΑΠΘ και ότι σκοπεύεις να δώσεις κατατακτήριες εξετάσεις στους Μηχανολόγους του ΕΜΠ(να θεωρήσω το ΕΜΠ ως απωθημένο ή άλλος είναι ο λόγος?)
Τέλος πάντων αυτό είναι δικαίωμά σου αλλά δεν πρέπει να μπερδεύεις τα παιδιά εδώ κρίνοντας εξ ιδίων τα αλλότρια!Γιατί άλλαι αι βουλαί του geoste και άλλες ενδεχομένως των άλλων παιδιών.
Το ποιός κλάδος έχει τη μεγαλύτερη ανεργία ή το ποιά Πολυτεχνική σχολή είναι πιό δύσκολη δεν μπορείς να το κρίνεις εσύ αντικειμενικά.Εξωραΐζεις όπως βλέπω, ότι μοιάζει να είναι στόχος σου.Προτείνω λοιπόν στα παιδιά να μην δίνουν μεγάλη βάση στα λεγόμενά σου αν και φαίνεσαι ευφυέστατο άτομο, αφού τείνεις να τα παρασύρεις όντας πρωτάκια, στα δικά σου πιστεύω.
Λες γιά παράδειγμα ότι η τάδε σχολή ΗΜΜΥ είναι πιό δύσκολη και ιεραρχείς το βαθμό δυσκολίας μέ ένα τρόπο χειρουργικής ακρίβειας κατά τη γνώμη σου.Σπούδασες μήπως τη συγκεκριμένη σχολή και την κατέχεις?Ε λοιπόν θα πω κι εγώ ότι η πιό δύσκολη σχολή είναι αυτή της Πάτρας αφού έχει ένα ...τόνο μαθήματα και δεκάδες εγαστήρια.Είναι σωστό όμως να το πώ?Μπορεί να είναι πολλά αλλά εύκολα.Βολικοί καθηγητές ομαδική δουλειά στα εγαστήρια κ.λ.π
Συγγνώμη αλλά δεν μπορεί να τα ξέρει κανείς όλα.Μόνο όταν τα ζεί από μέσα αλλά και πάλι θα μιλήσει γιά τη σχολή του και μόνο.

Παρεμπιπτόντως καμμία σχολή της χώρας μας δεν αναγνωρίζεται από σοβαρά πανεπιστήμια του εξωτερικού.Αυτά γιά όσους νόμισαν ότι μπαίνοντας στην Ελληνική ανώτατη εκπαίδευση έπιασαν τον πάπα από τα α...... !!

Εν πάσει περιπτώσει συγχαρητήρια σε όσους πέτυχαν στο χωριό της ανεργίας που λέγεται Ελλάδα και κουράγιο στα παιδιά που δεν πέτυχαν και θα έχουν και άλλες ευκαιρίες γιά να δοκιμάσουν την τύχη τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Κατ' αρχήν κύριε lostG, ό,τι λέω δεν είναι νόμος, ούτε είμαι παντογνώστης, ούτε το παίζω παντογνώστης. Επειδή όμως είχα κολλητούς σε ορισμένα τμήματα και μου λέγανε τις εντυπώσεις τους, και όχι μόνο έναν από κάθε τμήμα, είμαι σε θέση να παραθέσω κάποιες απόψεις που είναι συνοθύλευμα δικών μου πεποιθήσεων και κυρίως ατόμων που σπούδασαν στα αντίστοιχα τμήματα. Ναι, το ΕΜΠ είναι απωθημένο. Καλά καταλάβατε. Παραμερίζοντας τα προσωπικά συναισθήματα, η προτίμησή μου προς το ΕΜΠ χαρακτηρίζεται από άλλα κριτήρια, όπως το ότι έχει μεγαλύτερη αναγνωρισιμότητα από το ΑΠΘ στο εξωτερικό. Όσον αφορά το username δεν έχει καμία σχέση με τα υπόλοιπα και δεν θα ασχοληθώ παραπάνω.

Επιπλέον δεν εξωραΊζω τους στόχους μου και τα πράγματα που έχω κάνει. Π.χ. ένα παιδί που είναι ανάμεσα σε πολιτικών μηχανικών ΕΜΠ και πολιτικών μηχανικών ΑΠΘ το συμβουλεύω να δηλώσει πρώτα ΕΜΠ αν κι εγώ τελείωσα ΑΠΘ γιατί ξέρω ότι στο ΕΜΠ είναι πιο οργανωμένοι. Είχα για την ακρίβεια 3 συμμαθητές κολλητούς που σπούδαζαν στην σχολή πολιτικών μηχανικών ΕΜΠ. Εκφέρω άποψη όπου έχω ψάξει το θέμα. Το ότι θα δώσω κατατακτήριες εξετάσεις για να πάω στην τάδε σχολή δεν σημαίνει ότι είναι και το καλύτερο για όλους ή ότι όποιος έχει σπουδάσει πολιτικός μηχανικός το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να σπουδάσει και μηχανολόγος. Αν δεν γνωρίζετε για τα θέματα καλύτερα να μην εκφέρετε άποψη. Επιπλέον δεν το παίζω σπουδαίος.

Όπως είδατε στο αμέσως προηγούμενο post, απάντησα στο παιδί ότι δεν μπορώ να ισχυριστώ αν οι κατατακτήριες είναι δύσκολες γιατί δεν έχω δώσει ούτε ξέρω κανέναν που να έχει δώσει.

Η εμπάθειά σας προς το όνομά μου θεωρώ πως είναι αδικαιολόγητη και απαράδεκτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Η εμπάθειά σας προς το όνομά μου θεωρώ πως είναι αδικαιολόγητη και απαράδεκτη.
Κάνεις λάθος.Ίσα ίσα άτομα οξυδερκή όπως εσύ μου προκαλούν το ενδιαφέρον να γράψω.Καμία εμπάθεια επομένως.Να είσαι σίγουρος.Άλλο να μιλάμε με ένταση και άλλο εμπάθεια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αγαπητέ civilara ή geoste ή οτιδήποτε άλλο(Αποφάσισε επιτέλους πως θέλεις να λέγεσαι αλλιώς τα παράπονά σου στον..νονό σου!)

Η εμπάθεια-ειρωνεία είναι προφανής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Η εμπάθεια-ειρωνεία είναι προφανής.
Καθόλου προφανής.
Είναι ειρωνεία να σου λέει κάποιος(μεγαλύτερης ηλικίας) έστω με επιτιμητικό ύφος να μην χρησιμοποιείς άνευ λόγου διπλό όνομα?
Αν σε πείραξε η λέξη νονός το είπα γιά να γελάσουμε.Πίστευα κι εσύ μαζί.
Αν το πήρες βαριά συγγνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Το δεχομαι ότι δεν είχατε τέτοια πρόθεση. Όμως σε ένα κλίμα έντασης δεν ξεχωρίζει πάντα η εμπάθεια από το χιούμορ. Όπως και να 'χει το έχω ξεχάσει ήδη. Αυτό που δεν δέχομαι είναι ότι χαλιναγωγώ τις απόψεις των υποψηφίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KONNOS

Νεοφερμένος

Ο KONNOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Τελικα εγω να δηλωσω μηχανολογους ΕΜΠ η να παω πολιτικος στην πατρα?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Να δηλώσεις αυτό που σου αρέσει πιο πολύ. Είναι δύο ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικές σχολές. Διάβασε τους οδηγούς σπουδών των σχολών, και ρώτα αναλυτικά τις απορίες σου. Δόξα Τω Θεό, έχουμε παιδιά και από τις δύο αυτές σχολές που μπορούν να σε βοηθήσουν σε ό,τι κι αν θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

220volt

Νεοφερμένος

Ο 220volt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Τελικα εγω να δηλωσω μηχανολογους ΕΜΠ η να παω πολιτικος στην πατρα?:P
Αθηναιος εισαι;
Aμα βγαινεις απο φραγκα εστω και ζορικα, που για να το σκεφτεσαι μαλλον βγαινεις, να πας στη σχολη που θελεις πιο πολυ. (απο τη διατυπωση σου καταλαβαινω πολιτικους μαλλον)

Αμα δε βγαινεις με τιποτα απο φραγκα και πρεπει να μεινεις σπιτι σου, η ζωη μολις επελεξε για σενα :jumpy:

Civilara
τελειωσες πολιτικους και θες και πτυχιο μηχανολογου?
Πολυ κουραγιο εχεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αθηναιος εισαι;
Aμα βγαινεις απο φραγκα εστω και ζορικα, που για να το σκεφτεσαι μαλλον βγαινεις, να πας στη σχολη που θελεις πιο πολυ. (απο τη διατυπωση σου καταλαβαινω πολιτικους μαλλον)

Αμα δε βγαινεις με τιποτα απο φραγκα και πρεπει να μεινεις σπιτι σου, η ζωη μολις επελεξε για σενα :jumpy:

Civilara
τελειωσες πολιτικους και θες και πτυχιο μηχανολογου?
Πολυ κουραγιο εχεις...


Ναι, έτσι είναι 220volt (ωραίο username ρε μάστορα). Από όρεξη δόξα το Θεό, να φάνε κι οι κότες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

220volt

Νεοφερμένος

Ο 220volt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
αφου εχεις τοση, οταν ερθεις με το καλο στους μηχανολογους θες να παρεις και το δικο μου πτυχιο? :no1:
ναι στους μηχανολογους ΕΜΠ ειμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Χεχε:D. Στους Μηχανολόγους ΕΜΠ είσαι? Αν ναι, το συζητάμε.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apolloNakoS

Νεοφερμένος

Ο apolloNakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
1) Την ζήτηση από μέρους των υποψηφίων
2) Το επίπεδο των πρωτοετών φοιτητών της


Q:Δεν παιζει και τον ρολο του ομως οι θεσεις των εισακτεων?

πχ το 2008 υπηρχε η προθεση απο του υπεπθ να ανεβασουν τις βασεις σε Αθ/Θεσ ετσι μειωσανε τις θεσεις στο ΕΜΠ μηχμηχ απο 120 σε 110
(για την θεσ δεν ξερω) παντως τα καταφεραν και η σχολη ανεβηκε 210 μορια


btw Ειδα σε ενα εντυπο οτι για το 2009 οι θεσεις ειναι 99
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique

Νεοφερμένος

Η Angelique αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Σκεφτομαι να δηλωσω την σχολη αυτη!!Βασικα περναω κοζανη και ερχομαι με μεταγραφη στο ΕΜΠ γιατι εχω αλλα 2 αδερφακια...Πολλοι μ λενε οτι ειναι περισσοτερο για ανδρες η σχολη αυτη...:'( Τι λετε ρε παιδια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Βλακείες. Γενικά έχει πολλά αγόρια, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι για γυναίκες. Αν και η αλήθεια είναι, ότι είναι λίγο περίεργο να βλέπεις μια γυναίκα να ασχολείται με τον κλάδο της μηχανολογίας. Αλλά το θέμα είναι τι σου αρέσει. Αν σου αρέσει, μην ανησυχείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique

Νεοφερμένος

Η Angelique αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Εχεις δικιο!!Απλα μου την σπαει που σχολιαζουνε αρνητικα την επιλογη μου...εγω θα κανω αυτο που μου αρεσει και ειμαι σιγουρη πως θα τα καταφερω!Στην κοζανη η σχολη μηχανικων διαχειρισης ενεργιακων πορων ποσο λετε να ανεβει??Εχω 313 μορια παραπανω....πιστευετε να ανεβει τοσο πολυ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Εχεις δικιο!!Απλα μου την σπαει που σχολιαζουνε αρνητικα την επιλογη μου...εγω θα κανω αυτο που μου αρεσει και ειμαι σιγουρη πως θα τα καταφερω!Στην κοζανη η σχολη μηχανικων διαχειρισης ενεργιακων πορων ποσο λετε να ανεβει??Εχω 313 μορια παραπανω....πιστευετε να ανεβει τοσο πολυ??
Δεν λέγεται πια μηχανικών διαχείρισης ενεργεαικών πόρων αλλά μηχανολόγων μηχανικών.Έχει μετονομαστεί και συνεπώς για αυτό το λόγο θα υπάρξει μάλλον μια μικρή άνοδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Εχεις δικιο!!Απλα μου την σπαει που σχολιαζουνε αρνητικα την επιλογη μου...εγω θα κανω αυτο που μου αρεσει και ειμαι σιγουρη πως θα τα καταφερω!Στην κοζανη η σχολη μηχανικων διαχειρισης ενεργιακων πορων ποσο λετε να ανεβει??Εχω 313 μορια παραπανω....πιστευετε να ανεβει τοσο πολυ??

Θα το πιάσεις. Δε νομίζω να ανέβει τόσο πια. Υπόψιν: Έχει μετονομαστεί σε τμήμα μηχανολόγων μηχανικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top