Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Το ΑΠΘ νομίζω δεν έχει κατεύθυνση αεροναυπηγικής ή κάτι σχετικό. Πάτρα & ΕΜΠ σίγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Πάντως, για αεροναυπηγική, απ ό,τι έχω ακούσει (δεν ξέρω προσωπικά) η Πάτρα είναι έτη φωτός μπροστά! Το ΕΜΠ είναι πιο καλό σε θέματα ενέργειας αλλά και άλλων κατασκευών (Παπαδόπουλος rulez)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dal_kos

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Και μένα ο κολλητός του ξαδέρφου μου κάνει διδακτορικό στο Cranfield της Αγγλίας με χρηματοδότηση από τη Boeing με προοπτική να δουλέψει εκεί μετα!!Ήταν αστέρι όμως!Τελείωσε σε 5 χρόνια νταν ούτε καν Σεπτέμβριο δεν το πήγε και τελείωσε και πρώτος με 9,2!!!Και ρε παιδιά δε θέλω να γίνομια γραφικός αλλά μη λέτε ενδιαφέρομαι για τη σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ λες και υπάρχει μόνο εκεί τμήμα!Λες και άμα μπεις αλλού θα σε χαλάσει!!Τα χω πει και γω και πόσοι άλλοι!!!

Καθυστερημένη μεν η απάντηση, αλλά δεν είχα δει το ποστ. Ρώτησα για την συγκεκριμένη σχολή γιατί μόνο αυτή με ενδιέφερε και ήταν σίγουρο πως δεν θα έμπαινα στο αντίστοιχο τμήμα του ΑΠΘ ή της Πάτρας, λόγω βαθμών. Απο κει και πέρα, όπως φαίνεται και από την υπόλοιπη συζήτηση το συγκεκριμένο τμήμα ΕΧΕΙ διαφορές από τα αντίστοιχα σε Θεσσαλονίκη και Πάτρα, καθώς το καθένα έχει κάποιο τομέα που ηγείται. Όπως καταλαβαίνεις η διευκρίνιση πως ενδιαφερόμουν μόνο για το τμήμα του ΕΜΠ μόνο άκυρη δεν μπορεί να θεωρηθεί.:)
Φιλικά,
Κώστας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgosxf

Νεοφερμένος

Ο Giorgosxf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μπορεί καποιος να μου πει αν μπορώ να έρθω στο τμήμα μηχανολόγων μηχανικών Θεσσαλονίκης εάν έχω περάσει σε τμήμα που δεν έχει ίδια ονομασία
[αλλά,μηχανολόγων μηχανικών ...βιομηχανίας κτλ] άλλης πόλης.Το δικαίωμα μεταγραφής το έχω.Αυτό που δεν γνωρίζω είναι αν όλες αυτές οι σχολές είναι ίδιες ώστε να είναι δυνατή η μεταγραφή.Ποιές οι διαφορές και ποιές οι ομοιότητες;;[Ενδιαφέρομαι κυρίως για τον τομέα κατασκευών!]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ/ΑΠΘ/ΠΠ, Μηχανολόγοι Μηχανικοί Βιομηχανίας Βόλου και Μηχανικοί Διαχείρισης Ενεργειακών Πόρων Κοζάνης είναι αντίστοιχες και μπορείς να κάνεις μετεγγραφή από την μία σχολή στην άλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefkat206

Νεοφερμένος

Ο stefkat206 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ειμαι καινούριος στο site και ψαχχω καποιον που να σπουδαζει ηδη στους μηχανολογους μηχανικους του ΕΜΠ γιατι χρειαζομαι σημειωσεις και βιβλιογραφια για καποια μαθηματα 5ου και 6ου εξαμηνου. Επισης θα ηταν ιδανικο αυτος ο καποιος θα μπορει να μου δωσει και τα emails των καθηγητων ωστε να μπορω να επικοινωνω μαζι τους κατευθειαν. Εψαξα στον διαδικτυακο χωρο των μηχανολογων αλλα για τα συγκεκριμενα μαθηματα δεν υπηρχε κανενα στοιχειο στο ιντερνετ. Τα μαθηματα ειναι:

Ατμοπαραγωγοί Ι
Δυναμική Μηχανών Ι
Υδροδυναμικές Μηχανές Ι
Μηχανές Εσωτερικής Καύσης Ι
Περιβαλλοντική Τεχνολογία
Μηχανές Εσωτερικής Καύσης Ι

Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον βοηθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Τα email των καθηγητών βρίσκονται στο site της σχολής. https://www.mech.ntua.gr/gr/staff/tutors_alphbet Απλά πάτα στον καθηγητή που θες. Μερικοί καθηγητές έχουν και προσωπικές ιστοσελίδες, τις οποίες θα βρείς πάλι στο ίδιο link, και καμιά φορά ανεβάζουν και σημειώσεις ή ασκήσεις σχετικά με το μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Ειμαι καινούριος στο site και ψαχχω καποιον που να σπουδαζει ηδη στους μηχανολογους μηχανικους του ΕΜΠ γιατι χρειαζομαι σημειωσεις και βιβλιογραφια για καποια μαθηματα 5ου και 6ου εξαμηνου. Επισης θα ηταν ιδανικο αυτος ο καποιος θα μπορει να μου δωσει και τα emails των καθηγητων ωστε να μπορω να επικοινωνω μαζι τους κατευθειαν. Εψαξα στον διαδικτυακο χωρο των μηχανολογων αλλα για τα συγκεκριμενα μαθηματα δεν υπηρχε κανενα στοιχειο στο ιντερνετ. Τα μαθηματα ειναι:

Ατμοπαραγωγοί Ι
Δυναμική Μηχανών Ι
Υδροδυναμικές Μηχανές Ι
Μηχανές Εσωτερικής Καύσης Ι
Περιβαλλοντική Τεχνολογία
Μηχανές Εσωτερικής Καύσης Ι

Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον βοηθήσει.

ΜΕΚ και Υδροδυναμικές είναι στο 6ο εξάμηνο. Δεν έχω σημειώσεις να σου δώσω. Μόνο Δυναμική Μηχανών Ι αν θες. Οι Ατμοί δεν έχουν σημειώσεις. Μόνο για τις ασκήσεις που έτσι κι αλλιώς θα τις βρεις και στο βιβλίο των ασκήσεων του μαθήματος.

Θα δώσεις κατατακτήριες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Επίσης, για δες αυτό: https://cw.mech.ntua.gr/
Για τις υδροδυναμικές κάποια πράγματα έχει εδώ: https://courseware.mech.ntua.gr/ml25036/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefkat206

Νεοφερμένος

Ο stefkat206 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Τα email των καθηγητών βρίσκονται στο site της σχολής. https://www.mech.ntua.gr/gr/staff/tutors_alphbet Απλά πάτα στον καθηγητή που θες. Μερικοί καθηγητές έχουν και προσωπικές ιστοσελίδες, τις οποίες θα βρείς πάλι στο ίδιο link, και καμιά φορά ανεβάζουν και σημειώσεις ή ασκήσεις σχετικά με το μάθημα.

ευχαριστω αυτο το λινκ φαινεται να ειναι χρησιμο!

ΜΕΚ και Υδροδυναμικές είναι στο 6ο εξάμηνο. Δεν έχω σημειώσεις να σου δώσω. Μόνο Δυναμική Μηχανών Ι αν θες. Οι Ατμοί δεν έχουν σημειώσεις. Μόνο για τις ασκήσεις που έτσι κι αλλιώς θα τις βρεις και στο βιβλίο των ασκήσεων του μαθήματος.

Θα δώσεις κατατακτήριες;

Ξερεις αν υπαρχει καθολου βιβλιογραφια για τα μαθηματα που ανεφερες ωστε να τα ψαξω?? Προς το παρον περιμενω να με δεχτει το πολτεχνειο για να δωσω τα μαθηματα...και ειναι τα ζωα μου αργα η διαδικασια...


Επίσης, για δες αυτό: https://cw.mech.ntua.gr/
Για τις υδροδυναμικές κάποια πράγματα έχει εδώ: https://courseware.mech.ntua.gr/ml25036/

Αυτα για τις υδροδυναμικες τα εχω βρει και εγω απλα ηλπιζα μηπως βρω κατι παρομοιο και για τα αλλα 4 μαθηματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
  • Δυναμική Μηχανών Ι:
  1. Δυναμική Μηχανών (Α. Κανάραχος, Ι. Αντωνιάδης), Εκδόσεις Παπασωτηρίου.
  2. Ταλαντώσεις Μηχανικών Συστημάτων (Σ. Νατσιάβας) Εκδόσεις Ζήτη.
Το πρώτο το παίρνουμε στον Παπασωτηρίου που βρίσκεται μέσα στο πολυτεχνείο και το δεύτερο, από τις εκδόσεις Ζήτη, Ασκληπιού 60, Εξάρχεια (τηλ. 2103816650). Παλιότερα παίρναμε αναγκαστικά το πρώτο βιβλίο. Από φέτος, με τη λίστα συγγραμμάτων είχαμε την ευκαιρία να διαλέξουμε μεταξύ αυτών των δύο και ενός τρίτου. Εγώ πήρα το δεύτερο. Αν θες να διαβάσεις και να καταλάβεις κάποια πράγματα σου συνιστώ ανεπιφύλακτα το βιβλίο του κ. Ντασιάβα.​
  • Ατμοπαραγωγοί Ι:
      • Ατμοπαραγωγοί Ι-Γενικές Αρχές (Ν. Παπαγεωργίου), Εκδόσεις Συμεών,
      • Ασκήσεις Ατμοπαραγωγών και Θερμικών Εγκαταστάσεων (Ν. Παπαγεωργίου), Εκδόσεις Συμεών,
      • Θερμοηλεκτρικοί Σταθμοί (Ε. Κακαράς), Εκδόσεις Φούντας.
Είναι και τα τρία βιβλία που διδασκόμαστε. Οι εκδόσεις Συμεών βρίσκονται κοντά στην πολυτεχνειούπολη, στην Ηρώων Πολυτεχνείου ψηλά, προς το νεκροταφείο του Ζωγράφου (δε θυμάμαι ακριβώς νούμερο και τηλέφωνο) και, οι εκδόσεις Φούντας βρίσκονται Στουρνάρη 4 (αν θυμάμαι καλά το νούμερο), στη διασταύρωση με την 3ης Σεπτεμβρίου.
  • Υδροδυναμικές Μηχανές Ι: Επίσης είναι 2 βιβλία (ένα θεωρίας, ένα ασκήσεων) από τις εκδόσεις Συμεών.
  • Μηχανές Εσωτερικής Καύσης Ι: Είναι 2 ή 3 βιβλία από τις εκδόσεις Φούντα κι αυτά.
Για την Περιβαλλοντική δεν έχω ιδέα. Τώρα θα πάω στο 6ο εξάμηνο, οπότε, τη βιβλιογραφία που διδασκόμαστε τότε, δεν την ξέρω τόσο αναλυτικά.
Τα email των καθηγητών είναι:
Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefkat206

Νεοφερμένος

Ο stefkat206 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εισαι αρχοντας μεγαλε ομολογω ηταν μεγαλη βοηθεια! Τα βιβλια εχω αρχισει ηδη να τα παιρνω αλλα ειμαι τωρα σε μια φαση που δεν εχω ιδεα τι να διαβασω, αν εχει τιποτα sos που πρεπει να προσεξω κτλ...Αν θυμαμαι καλα μερικα ειναι στην καλοκαιρινη εξεταστικη ε?? Θα κοιταξω τωρα μηπως και καταφερω να βρεθω με τους καθηγητες καποια στιγμη να συζητησουμε καποια πραγματακια για τα μαθηματα γιατι ειμαι και φανταρος και τις παραδοσεις δεν νομιζω να μπορω να τις παρακολουθω. θα ερχομαι κατευθειαν στην εξεταστικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Υδροδυναμικές, ΜΕΚ, Περιβαλλοντική είναι στο 6ο εξάμηνο, δηλαδή στο εαρινό. Τα άλλα δύο (Ατμοί και Δυναμική) είναι στο 5ο εξάμηνο, στο χειμερινό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Παιδιά είμαι καινούριος στο forum και θα χρειαστώ τα φώτα σας. Είμαι Διπλωματούχος Πολιτικός Μηχανικός απόφοιτος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ και ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες στο τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Όποιος έχει πληροφορίες για το θέμα παρακαλώ να με διαφωτίσει όπως : εξάμηνο κατάταξης, εξεταστέα μαθήματα και ύλη, και διαδικαστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
παλι πολιτικος μηχανικος θα πας?αφου εχεις παρει πτυχιο αυτο με ποια λογικη θα το κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Παιδιά είμαι καινούριος στο forum και θα χρειαστώ τα φώτα σας. Είμαι Διπλωματούχος Πολιτικός Μηχανικός απόφοιτος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ και ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες στο τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Όποιος έχει πληροφορίες για το θέμα παρακαλώ να με διαφωτίσει όπως : εξάμηνο κατάταξης, εξεταστέα μαθήματα και ύλη, και διαδικαστικά.



Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ

Αν κάνεις τελικά κατατακτήριες, να σου ευχηθώ καλή τύχη με τα Στοιχεία Μηχανών ΙΙ.

παλι πολιτικος μηχανικος θα πας?αφου εχεις παρει πτυχιο αυτο με ποια λογικη θα το κανεις?

;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ φίλε μου για την βοήθεια. Τα στοιχεία μηχανών ΙΙ είναι δύσκολο μάθημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john20

Νεοφερμένος

Ο john20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Μπαααα....μη το λες! περνιεται και ευκολα..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ φίλε μου για την βοήθεια. Τα στοιχεία μηχανών ΙΙ είναι δύσκολο μάθημα;

Όχι τόσο. Ο καθηγητής που το διδάσκει είναι ψυχάκιας, με αποτέλεσμα, τα ποσοστά επιτυχίας κάθε χρόνο στο συγκεκριμένο μάθημα, να είναι σταθερά στο 20%. Ελπίζω στις κατατακτήριες να μην ισχύει το ίδιο. Καλή επιτυχία λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Όχι τόσο. Ο καθηγητής που το διδάσκει είναι ψυχάκιας, με αποτέλεσμα, τα ποσοστά επιτυχίας κάθε χρόνο στο συγκεκριμένο μάθημα, να είναι σταθερά στο 20%. Ελπίζω στις κατατακτήριες να μην ισχύει το ίδιο. Καλή επιτυχία λοιπόν.

Αν ρε συ who έχεις τίποτα θέματα εξετάσεων από Στοιχεία μηχανών ΙΙ, Θερμοδυναμική Ι, Μηχανική ρευστών Ι και μπορούσες να μου τα στείλεις θα με βοηθούσες πάρα πολύ. Το e-mail μου είναι geostefanou1@yahoo.gr.

Ποια συγγράμματα σας δίνουν σε αυτά τα μαθήματα και στα Στοιχεία μηχανών Ι; (Τίτλος-Συγγραφέας-Εκδοτικός οίκος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top