Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ

dal_kos

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Παιδιά σκέφτομαι την σχολή μηχανολόγων μηχανικών του ΕΜΠ. Ωστόσο δυστυχώς πουθενά στο site της δεν μπορώ να βρω το πρόγραμμα μαθημάτων που διδάσκονται. Αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων. Επίσης χρήσιμη θα ήταν και η άποψη σας για το συγκεκριμένο τμήμα. Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε βοήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potentilla.anserina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dal_kos

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Danae αυτό το έχω δει. Ψάχνω κάτι σαν αυτό. https://www.ece.ntua.gr/index.php?option=com_courses&Itemid=54&lang=el

Έχω την εντύπωση ότι παλιότερα κάπου το είχα πετύχει, αλλά δεν θυμάμαι πού... :(


Edit: Το βρήκα! https://www.mech.ntua.gr/gr/ugrads/studyguide/oriaia_programmata_2007-2008.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
παιδιά καλησπέρα είμαι νέο μέλος στην υπέροχη παρέα σας και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.Θα ήθελα να ασχοληθώ με κάτι που να έχει σχέση με τα αυτοκίνητα.Τι σχολή μπορώ να δώσω?Το τμήμα Μηχανολόγων Μηχ. προσφέρει τέτοια δυνατότητα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ribo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
παιδιά καλησπέρα είμαι νέο μέλος στην υπέροχη παρέα σας και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.Θα ήθελα να ασχοληθώ με κάτι που να έχει σχέση με τα αυτοκίνητα.Τι σχολή μπορώ να δώσω?Το τμήμα Μηχανολόγων Μηχ. προσφέρει τέτοια δυνατότητα?
βασικα τα αυτοκινητα τα φτιαχνουν οι μηχανολογοι μηχανικοι και μονο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ναι, absolutely. Μετά κάνεις ένα μεταπτυχιακό στο Newcastle το οποίο έχει course ακριβώς επί του αντικειμένου που σ' ενδιαφέρει (σε συνεργασία με τη Lotus) και είσαι τζιτζί :).

Ο γιος ενός φίλου του πατέρα μου τελείωσε μηχανολόγος στην Πάτρα και τώρα δουλεύει στη Ferrari, πρέπει να είσαι πολύ καλός όμως ε. Ο συγκεκριμένος είχε πτυχίο στα 5,5 χρόνια με βαθμό 8,4...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsos_312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsos_312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Και μένα ο κολλητός του ξαδέρφου μου κάνει διδακτορικό στο Cranfield της Αγγλίας με χρηματοδότηση από τη Boeing με προοπτική να δουλέψει εκεί μετα!!Ήταν αστέρι όμως!Τελείωσε σε 5 χρόνια νταν ούτε καν Σεπτέμβριο δεν το πήγε και τελείωσε και πρώτος με 9,2!!!Και ρε παιδιά δε θέλω να γίνομια γραφικός αλλά μη λέτε ενδιαφέρομαι για τη σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ λες και υπάρχει μόνο εκεί τμήμα!Λες και άμα μπεις αλλού θα σε χαλάσει!!Τα χω πει και γω και πόσοι άλλοι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Και μένα ο κολλητός του ξαδέρφου μου κάνει διδακτορικό στο Cranfield της Αγγλίας με χρηματοδότηση από τη Boeing με προοπτική να δουλέψει εκεί μετα!!Ήταν αστέρι όμως!Τελείωσε σε 5 χρόνια νταν ούτε καν Σεπτέμβριο δεν το πήγε και τελείωσε και πρώτος με 9,2!!!Και ρε παιδιά δε θέλω να γίνομια γραφικός αλλά μη λέτε ενδιαφέρομαι για τη σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ λες και υπάρχει μόνο αυτή!!!Τα χω πει και γω και πόσοι άλλοι!!!

Δηλαδή αν ενδιαφερεται μόνο γι αυτή τι να γράψει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsos_312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsos_312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Άστο φιλε παράτα τα!!!!Αμα δεν καταλαβαίνεις άστο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Άστο φιλε παράτα τα!!!!Αμα δεν καταλαβαίνεις άστο...

Μπα, μια χαρά καταλαβαίνω :) Να σε ρωτήσω κάτι? Σε ποια σχολή είσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Μη δημιουργείτε θέμα απ' το τίποτα, ο who απλά εννοούσε ότι μπορεί τα πράγματα να έχουν έτσι γιατί μπορεί κάποιος να μη θέλει π.χ. να φύγει απ' την Αθήνα, ή να μην μπορεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsos_312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsos_312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Μπα, μια χαρά καταλαβαίνω :) Να σε ρωτήσω κάτι? Σε ποια σχολή είσαι?

HMMY AΠΘ γιατι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Μη δημιουργείτε θέμα απ' το τίποτα, ο who απλά εννοούσε ότι μπορεί τα πράγματα να έχουν έτσι γιατί μπορεί κάποιος να μη θέλει π.χ. να φύγει απ' την Αθήνα, ή να μην μπορεί.

Ευτυχώς που υπάρχουν και άτομα που καταλαβαινόμαστε :) Επίσης για να τελειώσω αυτό που άρχισα, ήθελα να πω, ότι και συ σαν ΗΜΜΥ ΑΠΘ, κάτι μου λέει ότι σαν υποψήφιος μόνο γι αυτήν ρώταγες και όχι για ΗΜΜΥ ΕΜΠ ή για ΗΜΜΥ Πάτρας κλπ :) Ελπίζω να πιασες το νόημα της ερώτησης :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsos_312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsos_312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Όχι δε ρώταγα γιαυτήν!Ρώταγα γενικά για το ΗΜΜΥ άσχετα αν πρώτος μου στόχος ήταν Θεσσαλονίκη και λογικό αφού από δω είμαι.Ο sakoulias είδες πως ρωτάει!Μου αρέσει ένα συγκεκριμένο αντικείμενο!Το τάδε τμήμα μου δίνει αυτές τις δυνατότητες?Ούτε πόλη ούτε τίποτα.Και τελείωσε...Κατάλαβα πως το λες.Το πρόβλημα είναι ότι πολλοί το βλέπουν όπως το λέω εγώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Όχι δε ρώταγα γιαυτήν!Ρώταγα γενικά για το ΗΜΜΥ άσχετα αν πρώτος μου στόχος ήταν Θεσσαλονίκη και λογικό αφού από δω είμαι.Ο sakoulias είδες πως ρωτάει!Μου αρέσει ένα συγκεκριμένο αντικείμενο!Το τάδε τμήμα μου δίνει αυτές τις δυνατότητες?Και τελείωσε...Κατάλαβα πως το λες.Το πρόβλημα είναι ότι πολλοί το βλέπουν όπως το λέω εγώ!

Δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε άλλο την συζήτηση, εξάλλου τι θα κάνουμε? Θα την βγάλουμε έξω να την μετρήσουμε να δούμε ποιος την έχει πιο μεγάλη την επιστήμη? Απλά, το αρχικό ποστ, ήταν από παιδί που ενδιαφερόταν (για τους δικούς του λόγους) για την συγκεκριμένη σχολή του συγκεκριμένου πανεπιστημίου, οπότε είναι λίγο άκυρο να το κράζουμε γι αυτό :) Φιλικά πάντα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας απλά μου φαίνεται περίεργο που υπάρχει σχέση με το αυτοκίνητο καθώς ξέρω πως μέσα στην σχολή μαθαίνουν για εγκαταστάσεις καλοριφέρ και κατι τετοια τα οποία ουδεμμία σχέση έχουν με το αυτοκίνητο...Διορθώστε με αν κάνω λάθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ribo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας απλά μου φαίνεται περίεργο που υπάρχει σχέση με το αυτοκίνητο καθώς ξέρω πως μέσα στην σχολή μαθαίνουν για εγκαταστάσεις καλοριφέρ και κατι τετοια τα οποία ουδεμμία σχέση έχουν με το αυτοκίνητο...Διορθώστε με αν κάνω λάθος...
οχι απαραιτητα!
εχουν 4 ροες,και απο εκει θα διαλεξεις αυτη των κατασκευων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας απλά μου φαίνεται περίεργο που υπάρχει σχέση με το αυτοκίνητο καθώς ξέρω πως μέσα στην σχολή μαθαίνουν για εγκαταστάσεις καλοριφέρ και κατι τετοια τα οποία ουδεμμία σχέση έχουν με το αυτοκίνητο...Διορθώστε με αν κάνω λάθος...

Η γνώσεις ενός μηχανολόγου δεν περιορίζονται μόνο στα αυτοκίνητα ή μόνο στα καλοριφέρ και όπως νομίζουν πολλοί στα ασανσέρ... Απλά το πρόγραμμα σπουδών, είναι απαιτητικό και πολύπλευρο, παίρνεις γνώσεις που μπορείς να τις εφαρμόσεις σε όλους τους τομείς δραστηριότητας ενός μηχανολόγου(καλώς η κακώς, σε αυτούς ανήκουν και οι υδραυλικές εγκαταστάσεις και τα καλοριφέρ και τα ασανσέρ, δηλαδή λιγότερο γκλαμουράτες δραστηριότητες, αλλά κάποιος πρέπει να κάνει κι αυτή τη βρώμικη δουλειά :P). Για παράδειγμα, λες για τα καλοριφέρ, σε κάποιο εξάμηνο σπουδών των μηχανολόγων σίγουρα θα πάρεις βασικές γνώσεις θερμοδυναμικής, μηχανικής των ρευστών και μεταφοράς θερμότητας! Τώρα, αν αυτές τις γνώσεις εσύ επιλέξεις να τις χρησιμοποιήσεις για να κατασκευάσεις έναν θερμοσίφωνα, ένα καλοριφέρ ή ένα μαχητικό αεροσκάφος είναι δική σου δουλειά! Επίσης, σε όλες μα όλες τις σχολές μηχανολόγων, στα πρώτα χρόνια σπουδών παίρνεις βασικές γνώσεις πάνω σε πολλά διαφορετικά αντικείμενα και, συνήθως στον τέταρτο χρόνο παίρνεις κάποια εξειδίκευση. Συγκεκριμένα για την σχολή μου που γνωρίζω σίγουρα καλύτερα και επειδή και ο τίτλος είναι τέτοιος, υπάρχει κατεύθυνση με τίτλο "Επίγειων & Εναέριων Μεταφορικών Μέσων"> Ελπίζω να σε κάλυψα! Ό,τι θες ξαναρώτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Με έχετε κατατοπίσει σε μεγάλο βαθμό μόνο θέλω να ρωτήσω κάτι τελευταίο.Πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις μεταπτυχιακό για να δουλέψεις σε αυτοκινητοβιοηχανίες ή φτάνει και το πτυχίο?Αν χρειάζεται υπάρχει, μεταπτυχιακό στα Ελληνικά Πανεπιστήμια?
και τέλος ισχύουν τα ίδια πράγματα για το τμήμα του ΑΠΘ???
Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγγνώμη που σας κούρασα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Με έχετε κατατοπίσει σε μεγάλο βαθμό μόνο θέλω να ρωτήσω κάτι τελευταίο.Πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις μεταπτυχιακό για να δουλέψεις σε αυτοκινητοβιοηχανίες ή φτάνει και το πτυχίο?Αν χρειάζεται υπάρχει, μεταπτυχιακό στα Ελληνικά Πανεπιστήμια?
και τέλος ισχύουν τα ίδια πράγματα για το τμήμα του ΑΠΘ???
Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγγνώμη που σας κούρασα...

Χρειάζεται ναι, αν και το μεταπτυχιακό πολλές φορές είναι λίγο... Στο πρώτο έτος μας είχαν πάει εκδρομή στις εγκαταστάσεις της ΕΑΒ(Ελληνική Αεροπορική Βιομηχανία), εκεί που συναρμολογούν κάποια από τα κομμάτια των f16 και, ο υπεύθυνος μας είπε ότι τα άτομα που επιλέγουν για να εργαστούν εκεί, έχουν διδακτορικό.
Πάνω κάτω τα ίδια ισχύουν για όλα τα ιδρύματα με διαφορετικές όμως εξειδικεύσεις. Γι αυτό θα πρέπει να δεις το πρόγραμμα σπουδών κάθε σχολής και να αποφασίσεις τι σου ταιριάζει καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top