Επιστήμης και Τεχνολογίας Υλικών Κρήτης (Ηράκλειο)

Syleri

Νεοφερμένος

Ο Syleri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας παιδία, θα ήθελα σχόλια, γνώμες, προοπτικές και οτιδήποτε έχει σχέση με το τμήμα Επιστήμης & Τεχνολογίας Υλικών Κρήτης! Είναι για το αδελφό και θα ήθελα γνώμες!
Σας ευχαριστώ για την προσοχή σας!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγω εκει θα δηλωσω πρωτη επιλογη :xixi: Εχω ακουσει καλες προοπτικες παντως, και σε οσες εκτιμησεις απο φροντιστηρια κτλ εχω δει το εχουν στις καλες προοπτικες. Βεβαια ειναι κατι εξειδικευμενο σχετικα, αν ο αδερφος σου θελει κατι πιο γενικο ισως καλυτερα να δηλωσει κατι σε φυσικο/χημικο. Μπες και στο σάιτ της σχολης να δεις τα μαθηματα αν δεν τα εχεις δει www.materials.uoc.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Χμμ, ενδιαφερον τμημα.
Παντως σκεψου και την ΣΕΜΦΕ ΕΜΠ γιατι εχει στην κατευθυνση φυσικου εφαρμογων ροες οπως φυσικη υλικων(που εχει μαθηματα οπως νανοτεχνολογια κτλ.), οπτοηλεκτρονικη και laser(που και αυτο εχει σχεση με υλικα) και μηχανικη υλικων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Φαίνεται να είναι όντως πολύ καλό τμήμα. Πιστεύω όμως ότι μια τόσο ισχυρή εξειδίκευση σε προπτυχιακό επίπεδο δεν είναι τόσο καλή. Μπορεί να αποφασίσεις κατά τη διάρκεια των σπουδών σου ότι δε σου αρέσουν τα υλικά τόσο όσο νόμιζες... δε θα μπορείς εύκολα να "ολισθήσεις" προς άλλη καριέρα. Μήπως να σκεφτόσουν κάποια ποιο γενική σχολή, όπως λέει και ο συνάδελφος Semfer, απλά για να έχεις περισσότερες εναλλακτικές; (ΥΓ: Εγώ είμαι στη ΣΕΜΦΕ αλλά δεν έχω ασχοληθεί με υλικά, για να μη λέτε ότι διαφημίζω τη σχολή μου :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasakas

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Σπουδαζω Επιστημη των Υλικων Πάτρας.Για το τι ειναι αυτη η επιστημη δειτε (αν δε το εχετε κανει) εδω κι εδω.
Βέβαια τα 2 τμηματα εχουν μικρες διαφορες οσον αφορα σε ποιους τομεις απο τους παρα πολλους υπαρχουν θα στοχευσουν.
Ειναι μια επιστημη που αποτελειται απο Φυσικη,Χημεια με τα απαραιτητα Μαθηματικα και ολιγη Βιολογια και τεραστιο ευρος.Με το τι ομως θα ασχοληθεις θα σε βοηθησουν τα μαθηματα επιλογης και φυσικα η διπλωματικη εργασια.Εγω μεχρι να φτασω στο σημειο που ασχολουμαι,ολο αλλαζα γνωμη!Απο πολυμερη->Ηλεκτρονικη->Μοντελλοποιηση-υπολογιστικες προσομειωσεις->Νανοτεχνολογια για να φτασω σε Ηλεκτροχημεια με χρηση αγωγιμων πολυμερων και νανοσφαιρων!
Το ευρος ειναι τεραστιο,αρκει να πιασεις εσυ την ευκαιρια γιατι η επαγγελματικη αποκατασταση σε επιπεδο βιομηχανιας/βιοτεχνιας ειναι μικρη.Βεβαια αυτο που ποτε δεν μου αρεσε αλλα υπαρχει διεξοδος στην Ελλαδα και ειδικα στην Κρητη ειναι τα βιο-υλικα λογω της συνεργασιας με τα τμηματα ιατρικης.Πως να το κανουμε τα χρηματα πανε σε Ιατρικη και Πολυτεχνια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Ακούγεται πολυ ενδιαφέρον και κάπως πρωτότυπο αλλά η επαγγελματική αποκατάσταση μου φαίνεται κομμάτι δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,813 μηνύματα.
Πιστεύω ότι και το παρακάτω PDF θα σας δώσει πολλές επιπλέον πληροφορίες. :iagree:




-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Επιστήμης και Τεχνολογίας των Υλικών Κρήτης.pdf
    216.9 KB · Εμφανίσεις: 2,944

grobath

Νεοφερμένος

Ο grobath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ποιο τμήμα είναι καλύτερο; Αυτό της Πάτρας ή του Ηράκλειου; Πέρασα Ηράκλειο αλλά δικαιούμαι μεταγραφή. Επίσης ξέρει κανείς πού είναι ποιο φθηνή η ζωή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Χμ δε ξερω, αλλα το πανεπιστημιο ηρακλείου εχει γενικως πολυ καλο ονομα στις θετικες σχολες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grobath

Νεοφερμένος

Ο grobath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Και εγώ έτσι έχω ακούσει απλά θα μ' άρεσε να πάρω μια γνώμη από κάποιον που σπουδάζει εκεί. Μην μου πείτε πράγματα του στυλ έχει καλύτερο κόσμο και τέτοια γιατί πιστεύω ότι άμα έχει διάθεση και στο ποιο μικρό χωριό καλά θα περάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasakas

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Επειδη ψιλοσυνεργαζομαστε με το τμημα της Κρητης, μπορω να πω οτι προκειται για εξισου καλη ποιοτητα σπουδων. Στην περιπτωση σου δε θα σκεφτομουν τις σπουδες αλλα την ζωη (οικονομικη ή οχι) και αλλους παραγοντες (αν θελεις να εισαι κοντα στο σπιτι σου κλπ).Επαναλαμβανω σαν τμηματα ειναι και τα 2 εξιοσου καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grobath

Νεοφερμένος

Ο grobath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Και τα 2 τμήματα είναι αρκετά μακριά από το σπίτι μου (Θεσσαλονίκη). Ρώτησα και ποιο πάνω σε ποια πόλη η ζωή είναι ποιο οικονομική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasakas

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Αυτο δεν μπορω να στο πω για το Ηρακλειο. Αναμεσα σε Πατρα-Θεσ/κη απ'ότι εχω ακουσει οι τιμες ειναι παρομοιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grobath

Νεοφερμένος

Ο grobath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Είναι κανένας φοιτητής αυτού του τμήματος στο forum για να μπορέσει να μου πει τι μεταπτυχιακά μπορεί να κάνεις κάποιος μετά. Δηλαδή μπορεί να κάνει και σε άλλους κλάδους της φυσικής; Δεν μιλάω μόνο για Ελλάδα αλλά και για εξωτερικό. Ξέρω ότι ακόμα δεν γράφτηκα στη σχολή αλλά όσα περισσότερα ξέρεις τόσο το καλύτερο πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasakas

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Οι αποφοιτητοι τμηματων ΕπΥλ μπορουν να κανουν μεταπτυχιακα σε Φυσικο,Χημικο,Εφαρμοσμενα Μαθηματικα,Βιολογικο και Ιατρικη (λογω βιουλικων), Μηχανολογους Μηχανικους και Χημικους Μηχανικους.
Σε μικροτερο βαθμο και κατω απο προυποθεσεις μπορουν να κανουν δεκτο σε ΗΜΜΥ και τμηματα Πληροφορικης λογω των μαθηματων Πληροφορικης,(Αριθμητικη αναλυση και προσομειωσεις στα Υλικα).Βεβαια οι προσομειωσεις και οι γνωσεις σε Fortran και CAS προγραμματα (πχ Mathematica,Matlab) συγκινουν περισσοτερο τα τμηματα Φυσικης και Εφαρμοσμενων Μαθηματικων.

Εννοειται πως και αυτοι μπορουν να κανουν master (οπως ολοι) σε τμηματα οικονομικων επιστημων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grobath

Νεοφερμένος

Ο grobath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ :D. Παρόλο που η σχολή έπεσε τόσα μόρια και είπαν στην τηλεόραση ότι δεν έχει επαγγελματική αποκατάσταση είμαι πολύ ευχαριστημένος με αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasakas

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Δεν υπαρχει ενημερωση σωστη για το τμημα.Ασε που οι περισσοτεροι πιστευουν οτι λογω βαθμολογιας ειναι ευκολο τμημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grobath

Νεοφερμένος

Ο grobath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Και εγώ πριν ακόμα βγουν τα αποτελέσματα επειδή ήξερα ότι δεν έπιανα φυσικομαθηματικές είχα σαν επόμενη επιλογή αυτή. Δυστυχώς έπιανα τελικά εφ. μαθηματικά στο Ηράκλειο το οποίο δεν είχαν δηλώσει επειδή πίστευα ότι δεν πρόκειται να πέσει τόσο. Μλκια μου αλλά πάλι είμαι ευχαριστημένος. Πάντως η σχολή από άποψη μαθημάτων μόνο εύκολη δεν μου φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasakas

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Απο εκει και μονο καταλαβαινεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grobath

Νεοφερμένος

Ο grobath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Κανείς άλλος που να πέρασε σε τέτοιο τμήμα δεν υπάρχει; Πάντως αυτή τη σχολή λίγοι την ξέρουν. Εδώ ο καθηγητής μου στο φροντ. όταν του είπα τη πέρασα δεν την ήξερε καν. Όποιος πάντως είναι στη σχολή ή πέρασε σ' αυτή ας πει ότι ξέρει για τη σχολή γιατί εκτός από τις πληροφορίες στο site της σχολής δεν βρήκα άλλες πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top