Γενικό -  Ποιος ήταν ο βαθμός σας; [τετράμηνο, φροντιστήριο, διαγωνίσματα,τεστ]

despw

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πρέβεζα (Πρέβεζα). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδιά, όντως δεν βγάζεις βαθμό χωρίς διάβασμα. Αλλά απ' τη άλλη δε χρειάζεται και τρ΄λή μελέτη άμα σου κόβει λίγο και είσαι πολύ συγκεντρωμένος στο σχολείο και στο φροντηστήριο. Κάποιος που έχει το πρωτο και ακολουθεί και τα άλλα δύο δεν νομίζω να χει πρόβλημα και το μόνο διάβασμα που χρειάζεται να κάνει είναι οι ασκήσεις είτε μόνο για τα φροντηστήρια και για τις πρωτες διδακτικές ώρες (για τις υπόλοιπες άμα βαριέσαι τα κάνεις και στο διάλειμμα) οι διαβάζεις και για τα 2 γενικά χωρις ν' αφήνεις κάτι. Προσωπικά αυτό ακολούθησα και έβγαλα 19.7 και πολλοί φίλοι και γνωστοί μου με παρόμοιες επιδόσεις ακολούθησαν παρόμοιο σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitr@!

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εγώ έβγαλα 18,2!και με έριξαν πολύ τα θετικά μαθήματα!για παράδειγμα γεωμετρία πήγα χάλια!!!:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jerar

Νεοφερμένος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αν και δεν άνοιξα και πολλές φορές φέτος τα βιβλία μου εκτός κι αν είχα να γράψω κανένα διαγώνισμα, έβγαλα 17,6. Θα έβγαζα περισσότερο αν δεν είχα γράψει χάλια στις εξετάσεις(στις εξετάσεις δεν διάβαζα παραπάνω από 20 λεπτά το μάθημα) και ιδιαίτερα φυσική, χημεία, άλγεβρα και γεωμετρία (τα μαθήματα που με δυσκόλεψαν κατά την φετινή περίοδο. Αν και πιστεύω πως δεν έχει καμιά ιδιαίτερη σημασία ο βαθμός της Α' λυκείου. Από τη Β' πρέπει να αρχίσουμε να ανησυχούμε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerinaki:)

Νεοφερμένος

Η Katerinaki:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!Πρώτα απ' όλα να πω ότι είμαι νέο μέλος σε αυτή την χρήσιμη και ενδιαφέρουσα κοινότητα!
Εγώ έβγαλα 19,2 και είμαι πρώτη στο σχολείο μου...
Θα μπορούσα πολύ καλύτερα,γιατί φοβόμουν να συμμετεχω όλη τη χρονιά στο μάθημα και έχασα πολύ από τα προφορικά...
Αλλά πήγα στις εξετασεις και έγραψα άριστα...!
Και εννοείται πως όλη τη χρονιά διάβαζα συστηματικά και κυρίως τα μαθήματα που με ενδιαφέρουν...
Αυτός ο βαθμός δεν έχει καμία σημασία,αλλά πιστεύω οτι θέτουμε τις βάσεις από τώρα για επιτυχίες στις πανελληνιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the japanese

Νεοφερμένος

Ο Σκιά τα Ξημερώματα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ρε τι αυθεντίες είστε όλοι ρε παιδιά ;;!! Όλοι στη NASA θα πάτε, θα σας πάρουν οι Αμερικάνοι και θα γίνετε πυρηνικοί επιστήμονες. Ένα παιδί που να έχει μπει και να πει ότι έβγαλε κάτω από 17 δεν έχω δει 3 σελίδες τώρα. Και πολλοί μάλιστα δίχως μεγάλη προσπάθεια, όπως οι ίδιοι δηλώνετε. Αυτό μου δείχνει προσωπικά 2 πράγματα : α. είτε ότι οι καθηγητές δε ξέρουν την έννοια και τη σημασία των βαθμών και τους μοιράζουν σα στραγάλια ή β. ότι ο λαός μας έχει υπερβολική περηφάνεια...
Φιλικά, "the japanese".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerinaki:)

Νεοφερμένος

Η Katerinaki:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Αγαπητέ ''japanese'',
λογικό δεν είναι να βλέπεις στο forum υψηλούς βαθμούς;
Κατά τη γνώμη μου,μέτριοι έως κακοί μαθητές δεν μπαινουν στον κόπο να γίνουν μέλη σε ένα τέτοιο site...ούτε καν τους ενδιαφέρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the japanese

Νεοφερμένος

Ο Σκιά τα Ξημερώματα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι υπάρχουν πολλοί μέτριοι μαθητές οι οποίοι πραγματικά ασχολούνται και με υπολογιστές και τρέφουν ενδιαφέρον για τα μαθήματα και γενικώς για το σχολείο παρόλο που δεν είναι τόσο καλοί. Επίσης υπάρχουν μαθητές οι οποίοι παρουσιάζονται ως μέτριοι οι οποίοι όμως σε πολλές περιπτώσεις είναι πολύ καλοί μαθητές, καμοιά φορά καλύτεροι και απ' τους καλούς, και για διάφορους λόγους τους οποίους δε χρειάζεται να αναλύσω τώρα έχουν μέτριους βαθμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Γεια παιδιά έψαχνα να βρω ενα αντίστοιχο θέμα για να υποβάλλω την απορία μου αλλά δεν βρίσκω και επειδή όλοι εδω μέσα είστε άριστοί και μπράβο σας θέλω να σας ρωτήσω πως βγαίνει ο μέσος όρος του τετραμήνου στο λύκειο; π.χ. αν έχεις σε τρια τεστ 19, 20 και 20 και στα προφορικά 20 πως πάει; ή άμα έχεις 19,4 20 και 20 πάλι πως βγαίνει θα μου εξηγήσει κανείς; Άκουσα ότι προφορικά και γραπτά μετράν από 50 % το καθένα αλλά πολλοί λεν ότι βάζουν ότι θέλουν άμα είσαι καλός στα προφορικά και προσπαθείς παραπάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M-A-R-I-A

Νεοφερμένος

Η M-A-R-I-A αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Αυτό βγαίνει από τον μέσο όρο προφορικών-γραπτών και συμμετοχής!
Και σε πολλούς καθηγητές το σημαντικότερο είναι η προσπάθεια και η συμμετοχή!
Εάν δει κ ίδιος ο καθηγητής ότι είσαι ήσυχη στο μάθημα,παρακολουθείς,
προσπαθείς(Εξού και η συμμετοχή) και ενδιαφέρεισαι γενικότερα,θα το εκτιμήσει!
Ελπίζω να έλυσα την απορία σου!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Δηλαδή δεν θα βγει 19 ,8 στον έλεγχο σύμφωνα με τις πράξεις; Μπορεί και να βάλει ο καθηγητής 20 αφού βλέπει ότι προσέχω είμαι ήσυχη συνεπής και τακτική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ναι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Αλήθεια;;; Δηλαδή μπορώ να ελπίζω σε κάτι λόγω αυτών που ανέφερα παραπάνω;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Αν είσαι καλό κορίτσι και δεν μιλάς κάτι θα γίνει!!!:P:P:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δηλαδή να ελπίζεις για κάτι παραπάνω που αξίζεις;Κοίτα βρε να μαθαίνεις:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Γεια παιδιά έψαχνα να βρω ενα αντίστοιχο θέμα για να υποβάλλω την απορία μου αλλά δεν βρίσκω και επειδή όλοι εδω μέσα είστε άριστοί και μπράβο σας θέλω να σας ρωτήσω πως βγαίνει ο μέσος όρος του τετραμήνου στο λύκειο; π.χ. αν έχεις σε τρια τεστ 19, 20 και 20 και στα προφορικά 20 πως πάει; ή άμα έχεις 19,4 20 και 20 πάλι πως βγαίνει θα μου εξηγήσει κανείς; Άκουσα ότι προφορικά και γραπτά μετράν από 50 % το καθένα αλλά πολλοί λεν ότι βάζουν ότι θέλουν άμα είσαι καλός στα προφορικά και προσπαθείς παραπάνω...


Βασικά έχεις μπερδέψει κάτι!





-Προφορικά -> 50% (25% α'τετράμηνο + 25% β'τετράμηνο)
-Γραπτά -> 50%

Οπότε , τρόπος μέτρησης του Μ.Ο κάθε μαθήματος αλλά και συνολικά είναι :



Τώρα είναι ανάλογα τον καθηγητή , δηλαδή πόσο θα μετρήσει την συμμετοχή σου στο μάθημα και πόσο το διαγώνισμα-τεστάκια !
Ο Μ.Ο κρίνεται μόνο από την επίσημη βαθμολογία των τετραμήνων !

Πάντως το σύνηθες είναι να βλέπουν το βαθμό του διαγωνίσματος και μετά ανάλογα κάποια τέστ ή τη συμμετοχή σου , ο βαθμός σου παίρνει αύξουσα ή φθίνουσα πορεία , τώρα το πόσο είναι σχετικό και ανάλογα με τα κριτήρια βαθμολόγησης του καθηγητή !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Χρήστο , ενημερωθήκαμε!!!!!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Βασικά έχεις μπερδέψει κάτι!




-Προφορικά -> 50% (25% α'τετράμηνο + 25% β'τετράμηνο)
-Γραπτά -> 50%

Οπότε , τρόπος μέτρησης του Μ.Ο κάθε μαθήματος αλλά και συνολικά είναι :



Τώρα είναι ανάλογα τον καθηγητή , δηλαδή πόσο θα μετρήσει την συμμετοχή σου στο μάθημα και πόσο το διαγώνισμα-τεστάκια !
Ο Μ.Ο κρίνεται μόνο από την επίσημη βαθμολογία των τετραμήνων !

Πάντως το σύνηθες είναι να βλέπουν το βαθμό του διαγωνίσματος και μετά ανάλογα κάποια τέστ ή τη συμμετοχή σου , ο βαθμός σου παίρνει αύξουσα ή φθίνουσα πορεία , τώρα το πόσο είναι σχετικό και ανάλογα με τα κριτήρια βαθμολόγησης του καθηγητή !

Eγώ αγχώθηκα πάρα πολύ γιατί νομιζα πως δεν ήταν σαν το γυμνάσιο και δεν θα σου δινόταν ποτέ η ευκαιρία να διορθώσεις λάθη σου, γιατί πίστευα ότι ό,τι γράψεις στο διαγώνισμα αυτό παίρνεις και στον έλεγχο σε συνάρτηση και με τα προφορικά. Αλλά τώρα καταλαβαίνω πως πάνω κάτω σαν το γυμνάσιο είναι τα πράγματα αφού ο κάθε καθηγητής έτσι όπως τα λες μπορεί να σου βάλει ό,τι θέλει. Καλά το κατάλαβα τώρα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Eγώ αγχώθηκα πάρα πολύ γιατί νομιζα πως δεν ήταν σαν το γυμνάσιο και δεν θα σου δινόταν ποτέ η ευκαιρία να διορθώσεις λάθη σου, γιατί πίστευα ότι ό,τι γράψεις στο διαγώνισμα αυτό παίρνεις και στον έλεγχο σε συνάρτηση και με τα προφορικά. Αλλά τώρα καταλαβαίνω πως πάνω κάτω σαν το γυμνάσιο είναι τα πράγματα αφού ο κάθε καθηγητής έτσι όπως τα λες μπορεί να σου βάλει ό,τι θέλει. Καλά το κατάλαβα τώρα;;

Ε ναι είναι ανάλογα το καθηγητή !
Η μόνη διαφορά είναι στον υπολογισμό του Μ.Ο

Άν στο γυμνάσιο είχες 17 18 18 και έγραφες στο τέλος 09 :xixi:
Το μετρούσαν έτσι : 17+18+18+09/ 4 = 15,5 :D
Έτσι δεν σε ένοιαζε πολύ αν θα γράψεις καλά στο τέλος , αν είχες καλούς προφορικούς !

Ενώ τώρα έστω και 18 18 να έχεις στα τετράμηνα αν γράψεις 09 στο τέλος
ο Μ.Ο θα είναι : 13,5 :P Φαντάσου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Και μια άλλη ερώτηση. Μπορεί κάποιος να γράψει ποια μαθήματα βαθμολογούναι στο τετράμηνο; Για παράδειγμα άκουσα ότι γυμναστική και από επιλογής πληροφορική ο βαθμός δεν μετράει στο μο τετραμήνου και κάτι άλλο.Ακουσα επίσης ότι δεν βγαίνει μ.ο αλλά εσύ μόνος σου βλέποντας τι βαθμό έχεις σε κάθε μάθημα ξεχωριστά αθροίζεις και τον βγάζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
εγω που εχω απαλλακτικο στη γυμναστικη, βαθμο θα παρω? :what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top