Ισπανικά

mel!n@

Νεοφερμένος

Η μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
να φανταστω οτι στις εξαιρεσεις τονισμού ειναι και ολες οι ερωτιιματικες λεξεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marion1

Νεοφερμένος

Η marion1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
να φανταστω οτι στις εξαιρεσεις τονισμού ειναι και ολες οι ερωτιιματικες λεξεις;

Ναι, ανάμεσα σε όλες τις άλλες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rikaki

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
μαθαινα Ισπανικα 2 σχολικες χρονιες και 2 καλοκαιρια
δυστυχως τα σταματησα λιγο πριν δωσω το elemental(ετσι δεν λεγεται το πρωτο πτυχιο?) καθως ειχα και τα αγγλικα και τα γαλλικα και πιεζομουν αρκετα..
βεβαια τωρα το εχω 10000μετανιωσει αλλα ευελπιστω πως καποια στιγμη στο μελλον θα τα ξαναρχισω
ειναι υπεροχη γλωσσα χωρις αμφιβολια!
καλη επιτυχια σε σας που ασχολειστε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elefantaki07

Νεοφερμένος

Η elefantaki07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Κάνω ισπανικά και τα λατρεύω. Θα ήθελα όμως να μάθω ποιο είναι το όριο ηλικίας για superior(ελπίζω να μην πειράζει παρα πολύπου χρησιμοποιήσα αγγλικούς χαρακτήρες).Μπορεί μήπως κάποιος να μου λύσει την απορία;:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marion1

Νεοφερμένος

Η marion1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Κάνω ισπανικά και τα λατρεύω. Θα ήθελα όμως να μάθω ποιο είναι το όριο ηλικίας για superior(ελπίζω να μην πειράζει παρα πολύπου χρησιμοποιήσα αγγλικούς χαρακτήρες).Μπορεί μήπως κάποιος να μου λύσει την απορία;:thanks:

Δεν υπάρχει όριο ηλικιάς για το superior, είναι πιθανό να δυσκολευτείς λίγο παραπάνω λόγω θεματολογίας αλλά τίποτα δε σε εμποδίζει να δώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Φοβερή γλώσσα :)
Και πανέυκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marizza92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Τάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Φοβερή γλώσσα και πολύ εύκολη κυκλοφορούσαν περίπου πριν 5 χρόνια στο θέμα κατι δωδ για εκμάθηση ισπανικών και μπορώ να πω πως με αρκετή όρεξη έμαθα αρκετά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elefantaki07

Νεοφερμένος

Η elefantaki07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Παιδιά,τρελαίνομαι για Ισπανικά και διαβάζω αρκετές ώρες τη βδομάδα. Λέτε να πειράζει που διαβάζω πράγματα που δεν κάνουμε στα μαθήματα? Και κάτι άλλο: Πόσες ώρες θεωρείτε ότι είναι κατάλληλες για διάβασμα την εβδομάδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelly

Νεοφερμένος

Η Nelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω πώς μπορεί κανείς να παρει επάρκεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Παιδιά,τρελαίνομαι για Ισπανικά και διαβάζω αρκετές ώρες τη βδομάδα. Λέτε να πειράζει που διαβάζω πράγματα που δεν κάνουμε στα μαθήματα? Και κάτι άλλο: Πόσες ώρες θεωρείτε ότι είναι κατάλληλες για διάβασμα την εβδομάδα?;

Χμ..αν τα καταλαβαίνεις αυτά που κάνεις και δεν μπερδεύεσαι είναι καλό κατά την γνώμη μου να προχωράς και λίγο παρακάτω μόνη σου.Αρκεί να προσέχεις να μην τα ανακατεύεις όλα μαζί.Να αφιερώνεις χρόνο και στα δύο, όσο πρέπει δηλαδή.
Και δεν υπάρχουν καθορισμένες ώρες που πρέπει να διαβάζεις...αυτό είναι ανάλογο με το πως αισθάνεσαι εσύ.Αν νιώθεις ότι τα ξέρεις και είσαι έτοιμη σταματάς, αν πάλι όχι συνεχίζεις την προσπάθεια.:no1:

Προσωπικά διάβαζα περίπου 2 ώρες την ημέρα..και όχι επειδή έπρεπε αλλά το ευχαριστιόμουν.:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prisma4891

Νεοφερμένος

Ο prisma4891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδια οποιος γνωρίζει κ μπορει θελω να μου προτεινει Καθηγητρια Ισπανικων για ιδιαιτερα στα Ν.Προαστια.

Ευχαριστώ πολυ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Amy_angel8

Νεοφερμένος

Η Λωρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
hola! soy studiante de espanol tambien! βασικα παντα τα λατρευα!
Περιμενα να παρω το proficiency στα Αγγλικα κ με το π το πηρα ξεκινησα τα Ισπανικουλια μου! Εχω μια φοβερη καθηγητρια(οταν λες Ν. Προαστια που εννοεις?) η οποια ερχετε απο Χαλκιδα για να μ κανει μαθημα(και περνει κ λιγα χρηματα) εχω κανει ηδη 16 μαθηματα και τον Μαιο δινω για το Inicial! Νοεμβρη παω για basico κ μετα βλεπουμε!
πολυ ευκολη γλωσσα αν κ καποιες δυσκολιες τις εχει! εμενα με βοηθησε το οτι οταν ημουν μικρη μιλουσα με ισπανους εβλεπα ισπανικες σειρες, μετεφραζα τα τραγουδια τους οποτε ημουν πολυ εξοικιωμενη με τηνν γλωσσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
γεια σας. θα ηθελα τη γνωμη σας για το ποσο χρονο θα χρειαστει να διαβασω για να παρω το πτυχιο που αντιστοιχει στο β2. καταλαβαινω αρκετα καλα τα ισπανικα, δυσκολευομαι, ομως, να μιλησω. εχω κατεβασει τα θεματα παλαιων εξεταστικων του ινστιτουτου θερβαντες και του κπγ και θα διαβασω μονη μου, μαζι με μια μεθοδο εκμαθησης.
ακομα, το "c" το προφερετε "θ" ή "σ";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marion1

Νεοφερμένος

Η marion1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
γεια σας. θα ηθελα τη γνωμη σας για το ποσο χρονο θα χρειαστει να διαβασω για να παρω το πτυχιο που αντιστοιχει στο β2. καταλαβαινω αρκετα καλα τα ισπανικα, δυσκολευομαι, ομως, να μιλησω. εχω κατεβασει τα θεματα παλαιων εξεταστικων του ινστιτουτου θερβαντες και του κπγ και θα διαβασω μονη μου, μαζι με μια μεθοδο εκμαθησης.
ακομα, το "c" το προφερετε "θ" ή "σ";

Δεν ξέρω κατά πόσο θα τα καταφέρεις εντελώς μόνη σου μέχρι το επίπεδο Β2, υπάρχουν πράγματα για τα οποία θα χρειαστείς σίγουρα κάποια καθοδήγηση, ειδικά στα προφορικά, είναι δύσκολο να κάνεις εξάσκηση από μόνη σου. Κανονικά τα μαθήματα διαρκούν 1,5-2 χρόνια.

Το c προφέρεται θ στα παραδοσιακά καστιλλιάνικα της Ισπανίας. Στη Λ.Αμερική προφερεται σ.
Μπορείς να επιλέξεις να το προφέρεις όπως θελεις στις εξετασεις, αρκεί να το προφερεις πάντα ως σ ή ως θ και να μην το αλλάζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ marion1. λεω, παντως, να προσπαθησω - το ιδιο εκανα με τα γαλλικα και τα καταφερα.
αν και, μαλλον, θα ειναι καλυτερα με δασκαλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grooogi

Νεοφερμένος

Η grooogi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
παιδια γνωριζει κανεις πως λεγονται οι καταρράχτες στα ισπανικα??
Και επισης εγω εχω αρχισει εδω και 2 εβδομαδες ισπανικα και απο το φροντιστηριο μου λενε πως θα δωσουμε τον αλλο Μαιο για intermedio,με διαλειμμα καλοκαιριου.Ειναι πολυ συντομο το διαστημα θεωρειτε?Ειμαστε 2 ατομα στη ταξη και κανουμε 2 1,5ωρα την εβδομαδα,απο τον οκτωβρη και μετα λενε θα γινουν 2 3ωρα.
Και κατι τελευταιο,ωραιο το θεμα "ομιλειτε ισπανικα" αλλα για καποιον που ειναι σε αρχικο-αρχικο ακομη σταδιο τι κανει?Πως μπορει να εξασκηθει οταν το επιπεδο των αλλων(και λογικο)ειναι ανωτερο?Μηπως θα ηταν χρησιμο να δημιουργηθει και ενα ακομη τετοιο θεμα "για αρχαριους"?
Ειμαι νεα στο forum και το ρωταω μηπως και εχει δημιουργηθει ή υπαρχει αλλη λυση για αυτες τις περιπτωσεις και δε το βρισκω;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
καταρρακτης=catarata ή cascada
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elefantaki07

Νεοφερμένος

Η elefantaki07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Εγώ θα δώσω το Μάιο το inicial. Μήπως ξέρετε κάποια ιστοσελίδα για να βρω την ύλη του;:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grooogi

Νεοφερμένος

Η grooogi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ρε παιδια να ρωτησω κατι,το inicial γιατι το δινετε?Πραγματικα απορω γιατι ειναι ενα πτυχιο που δε ζηταται πουθενα.Ειναι πολυ μικρου επιπεδου και θεωρω οτι ειναι χαμενα λεφτα ειτε το παρεις ειτε οχι.Ειναι σαν να κανεις αγγλικα και να δινεις ενα πτυχιο μικροτερο του lower.Και τα εξεταστρα δεν ειναι και λιγα για να πεις οτι παω για την εμπειρια.Δε λετε καλυτερα στα φροντιστηρια σας να σας οργανωσουν ενα test του ιδιου επιπεδου αν ειναι μονο η εμπειρια το ζητουμενο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top