Ισπανικά

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Θα αρχισω κι εγω ισπανικα μεσω της σχολης μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marystef

Νεοφερμένος

Η marystef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια, ειμαι κ εγω νεο μελος. φετος πηγα διακοπες στην ισπανια κ αποφασισα να μαθω ισπανικα γιατι σε 8 μηνες θα παω να μεινω για λιγο καιρο στην βαρκελωνη. θελω να σε ρωτησω αν θυμασε καποια site η καποια self learning βιβλια απο τα οποια μπορω να ξεκινησω να μαθαινω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demand

Νεοφερμένος

Ο Demand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν υπάρχει αξιόπιστο λεξικό που να έχει την ερμηνεία μιας ισπανικής λέξης σε γαλλικά και ελληνικά καθώς και να δίνει και κάποιο παράδειγμα με τη λέξη (στα Ισπανικά);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)

Κανείς παιδιά καμιά ιδέα;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sanaxs

Νεοφερμένος

Ο sanaxs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Το πιο αξιόπιστο βιβλίο για αυτό που ρωτάς είναι το real. Δεν έχει καμία σχέσει με την ομάδα απλά έτσι λέγετε η ακαδημία της ισπανίας. Είναι 2τομο αλλά σπάνιο να το βρεις. Ίσως μόνο στον ελευθερουδάκη. Πάντως άμα το βρεις πάρτο. Μιλάμε πάντα για επεξηγήσεις ισπανικών λέξεων στα ισπανικά! Κάτι σαν τα δικά μας λεξικά. Αν θέλεις περισσότερς λεπτομέρειες μπορώ να μάθω. Θα ήθελα να απαντήσω στον george2008 ότι μπορεί ένα φροντηστήριο να βοηθήσει στην επικοινωνία με τους μαθητές αλλά έτσι δεν θα μάθεις ποτέ τις αδυναμίες σου. Μπορεί κάποιοι να είναι καλλίτεροι από εσένα οπότε μοιραία θα μείνεις πίσω, με αποτέλεσμα να τσαντιστείς και να τα παρατήσεις, ή να είναι χειρότεροι οπότε εσύ θα βαρεθείς να τους περιμένεις. Όμως όπως και να έχει το κλειδί για όλα αυτά είναι η αγάπη για την γλώσσα και φυσικά το διάβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna93

Νεοφερμένος

Η Αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Μπορείς στην Ιταλία να συνεννοηθείς μια χαρά μιλώντας εσύ ισπανικά και οι Ιταλοί ιταλικά λολ. Μερικές φορές δυσκολεύομαι να ξεχωρίσω αν αυτό που ακούω είναι ισπανικά ή ιταλικά.

:iagree:Οντως κι εγώ που πήγα Ιταλία πρόπερσυ το καλοκαίρι, μπερδεύτηκα λιγάκι με τις γλώσσες! Ισως επειδή έχουν λατινικές ρίζες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena901126

Νεοφερμένος

Η elena901126 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
παιδιά που μιλάτε ισπανικά και όσοι μαθαίνετε τώρα,θέλετε να ανοίξουμε ένα θέμα όπως αυτό που ήδη υπάρχει για τα αγγλικά και να μιλάμε εκεί ισπανικά?θα έχει πλάκα κ εκτός αυτού θα εξασκηθούμε και στη γλώσσα!τι λέτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
παιδιά που μιλάτε ισπανικά και όσοι μαθαίνετε τώρα,θέλετε να ανοίξουμε ένα θέμα όπως αυτό που ήδη υπάρχει για τα αγγλικά και να μιλάμε εκεί ισπανικά?θα έχει πλάκα κ εκτός αυτού θα εξασκηθούμε και στη γλώσσα!τι λέτε?

Καλή ιδέα, μπορείς να το ανοίξεις! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sanaxs

Νεοφερμένος

Ο sanaxs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μόνο και μόνο για την εξάσκηση της γλώσσας είναι πολύ καλή ιδέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena901126

Νεοφερμένος

Η elena901126 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Jenny έγραψα το μήνυμα αλλά δεν με αφήνει να το βάλω γτ λέει έχω γράψει υβριστικές λέξεις και επιπλέον γράφω greeklish!δεν καταλαβαίνω που κολλάει το σύστημα...τίποτα απο τα δύο δεν έχω κάνει!βοήθεια πλζ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demand

Νεοφερμένος

Ο Demand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Το άνοιξα εγώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena901126

Νεοφερμένος

Η elena901126 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
ναι,ήδη σου απάντησα!ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Jenny έγραψα το μήνυμα αλλά δεν με αφήνει να το βάλω γτ λέει έχω γράψει υβριστικές λέξεις και επιπλέον γράφω greeklish!δεν καταλαβαίνω που κολλάει το σύστημα...τίποτα απο τα δύο δεν έχω κάνει!βοήθεια πλζ!

Απ' ό,τι είδα είναι όλα οκ τώρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demand

Νεοφερμένος

Ο Demand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Γιατί έπεσε νέκρα στους Ισπανομαθείς.;;;
Για πείτε μας , πώς πάτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Απ ό,τι βλέπω το φλέγον ζήτημα των τελευταίων ημερών ήταν κάποιες εξετάσεις που έγιναν ή γίνονται τώρα το Νοέμβριο σε άλλες γλώσσες:P

Μια χαρά πάω στα ισπανικά! Προχωρώ αρκετά και μάλλον θα δώσω για Β1 το Μάιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demand

Νεοφερμένος

Ο Demand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Έχεις ακούσει κανείς για το Κέντρο Ισπανικής και Πορτογαλικής Γλώσσας , το El Mundo ;
Σκέφτομαι να κάνω εκεί αλλά δεν ξέρω αν είναι καλά!
Εσείς , σε ποιο φροντιστήριο κάνετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

delirium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
ασχετο..ειναι αληθεια πως ολα τα φροντηστιρια ισπανικων οργανωνουν εκδρομες στην ισπανια;;αν ειναι ετσι να ξεκινησω και γω!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marion1

Νεοφερμένος

Η marion1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!
Καλή επιτυχία με τα Ισπανικά.
Εγώ είμαι καθηγήτρια ισπανικών, οπότε αν έχετε κάποια απορία, με χαρά να σας βοηθήσω, όπως βοηθήθηκα κι εγώ από το σάιτ μέσα από άλλες δημοσιεύσεις για εκπαιδευτικά θέματα.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!
Καλή επιτυχία με τα Ισπανικά.
Εγώ είμαι καθηγήτρια ισπανικών, οπότε αν έχετε κάποια απορία, με χαρά να σας βοηθήσω, όπως βοηθήθηκα κι εγώ από το σάιτ μέσα από άλλες δημοσιεύσεις για εκπαιδευτικά θέματα.
:)

Καλώς ήρθες στο φόρουμ και ευχαριστούμε για την προσφορά βοήθειας!

Εγώ είμαι συνάδελφος, στη Γερμανική γλώσσα όμως! Παρ' όλα αυτά έχω ξεκινήσει μαθήματα Ισπανικών από το καλοκαιρι, έχω αναφερθεί σε προηγούμενες δημοσιεύσεις πάνω σε αυτό - συγκεκριμένα είχα ανοίξει και το συγκεκριμένο θέμα για τα ισπανικά :P -
Μου αρέσουν πολύ και θέλω να πάρω όλα τα πτυχία :D
Αν χρειαστώ κάτι, σίγουρα θα απευθυνθώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demand

Νεοφερμένος

Ο Demand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Κυρία κα9ηγήτρια μπορείτε να μας πείτε λίγο για τους τόνους και τη διάκριση αρσενικών θηλυκών ουσιαστικών;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marion1

Νεοφερμένος

Η marion1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Κυρία κα9ηγήτρια μπορείτε να μας πείτε λίγο για τους τόνους και τη διάκριση αρσενικών θηλυκών ουσιαστικών;:)

Για τον τονισμό, θα σου γράψω κάποια πράγματα που ίσως σε βοηθήσουν.

  1. Αν τονίζεται η προπαραλήγουσα, παίρνει πάντα τόνο, πχ pagina
  2. Αν τονίζεται η λήγουσα, παίρνει τόνο μόνο αν η λέξη τελειώνει σε n,s, ή φωνήεν, πχ corazon, despues, cante
  3. Αν τονίζει η παραλήγουσα, παίρνει τόνο αν δεν τελειώνει σε n, s, ή φωνήεν, πχ arbol, cebolla
Υπάρχουν, όμως, -πάντα- εξαιρέσεις, όπως πχ στην περίπτωση 1 όταν δεν είναι εντελώς ξεκαθαρισμένες οι συλλαβές, όπως στο mafia που δεν παίρνει τόνο και στην 3 σε περιπτώσεις χρόνων κι εγκλίσεων όπως condicional και imperfecto πχ. queria

Αρσενικά και θηλυκά, οι κανόνες θέλουν αρσενικά όσα λήγουν σε o, aje, or και θηλυκά όσα λήγουν σε a, cion, sion, dad.

Εξαιρέσεις υπάρχουν αρκετές. Πιο συνηθισμένες τα αρσενικά dia, mapa κι όσα προέρχονται από ελληνικές λέξεις idioma, problema, tema...
ενώ θηλυκά είναι τα mano, radio, foto, moto.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top