Ισπανικά

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
παιδια ηθελα να ρωτησω αν κάποιος που δεν έχει περάσει Α1 και Α2 μπορεί να δώσει κατευθείαν Β1
ναι καλε... εγω θα δωσω κατευθειαν το β2 χωρις να εχω δωσει καποιο αλλο πριν

Καλημέρα!
Πόσο καιρό διαρκεί η προετοιμασία για το Β2;
αναλογα απο αποιο επιπεδο ξεκινας
εχεις ηδη βασεις?
απο το μηδεν?
ενταντικο ή απλο?
υπαρχουν διαφορα τμηματα, αναλογα εσυ τι θες και τι σε βολευει
εγω ας πουμε κανω ενα υπεραντικο για β2 σε 5 μηνες απο το μηδεν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
ναι καλε... εγω θα δωσω κατευθειαν το β2 χωρις να εχω δωσει καποιο αλλο πριν


αναλογα απο αποιο επιπεδο ξεκινας
εχεις ηδη βασεις?
απο το μηδεν?
ενταντικο ή απλο?
υπαρχουν διαφορα τμηματα, αναλογα εσυ τι θες και τι σε βολευει
εγω ας πουμε κανω ενα υπεραντικο για β2 σε 5 μηνες απο το μηδεν

Τόσο γρήγορα; σε 5 μήνες Β2; Πόσες ώρες κάνεις την εβδομάδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
8 ωρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
gorgonokoritso, κάνεις σε φροντιστήριο το υπερεντατικό που ανέφερες;;;;
Θέλω να ξεκινήσω ισπανικά διακαώς και κοιτάζω διάφορα. πχ το Θερβάντες συμφἐρει από άποψη χρόνου;;;; δηλ. σε πόσο καιρό αν γραφτώ τον Οκτώβρη θα είμαι έτοιμη για Β2;;; Αν ξέρεις βέβαια.... Αλλιώς, να κοιτάξω για ιδιαίτερο...
Απλά, δε θέλω να φάω χρόνια με τα ισπανικά, γιατί μια φίλη μου είπε ότι με νορμάλ διάβασμα και προετοιμασία τα τελειώνεις όλα τα πτυχία σε 2,5 το πολύ 3 χρόνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Cydonian Knight και γω θέλω πολύ να ξεκινήσω ισπανικά.
gorgonokoritso αν επιτρέπεται πόσα δίνεις περίπου τον μήνα για τόσες ώρες την εβδομάδα; Να έχουμε μια ιδέα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
λοιπον...
ναι σε φρο κανω μαθηματα...
η ολη προσφορα που πετυχα ηταν ειτε 690 μετρητοις απο την αρχη των μαθηματων ειτε 750 σε δοσεις
απο το μηδεν μεχρι το β2
για το θερβαντες τωρα...
δνε εχω κανει εκει μαθηματα ουτε εχω και γνωστους που να εχουν παει
λογικα θα ειναι καλο το μαθημα και οι καθηγητες αντισοιχα
οι τιμες τωρα...
αν δειτε εδω https://atenas.cervantes.es/gr/cours...panish/beginner_level_time_table_spanish.shtm και στο πλαι για τα αλλα επιπεδα ειναι γυρω στο εξαμηνο για καθε 1 επιπεδο και περιπου 440 αντισοιχα...
αρα για τα 4 επιπεδα μεχρι το β2...........................................
τι να πω....
οτι νομιζει ο καθενας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Λοιπόν, για το Cervantes...Για τα πρώτα αρχικά μαθήματα, την πρώτη χρονιά είναι πολύ καλό! Αλλά για προετοιμασία πτυχίων ΜΑΚΡΙΑ. Έχει πολλά άτομα (μπορεί να είναι και 15), φτηνό δεν το λες και δεν μπορείς να παρακολουθήσεις σαν άνθρωπος. Έκανα 3 χρόνια εκεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Να φανταστώ μένεις Αθήνα ε;
Επαρχία δύσκολα πετυχένεις τέτοιες προσφορές..
Μακάρι να μπορούσα να πάρω το Β2 σε τόσο μικρό διάστημα. :-/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
gorgonokoritso και Revekka, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!! :)
Revekka, δηλαδή λες ότι στο Θερβάντες δεν συμφέρει και πολύ ε; Αφού λες ότι είναι και 15 άτομα, τότε τόσα έχει και το Διδασκαλείο στην Ιπποκράτους.... :/: Δε θέλω να τα "ξεπετάξω" τα ισπανικά, απλά θα ήμουν υπερευτυχισμένη αν τελείωνα σε κάποιο νορμάλ χρόνο, γιατί πχ τα γαλλικά τα παιδεύω και δεν τελειώνουν με τίποτα :(
Βασικά, το σκεφτόμουν γιατί είπα ότι αφού είναι Θερβάντες, θα κάνει πιο σωστή δουλειά και θα τελειώνω και πιο γρήγορα. Εχω κάποιες ελάχιστες γνώσεις στα ισπανικά (μη φανταστεί κανείς), απλά ξέρω αρκετές λέξεις, τους πρώτους 20 αριθμούς και να κλίνω και το "είμαι" και το "αγαπώ". Και επειδή έκανα και γαλλικά, κάνω και λατινικά στη σχολή, θα μου είναι πιο εύκολα..
Οι άλλες 2 επιλογές βέβαια, είναι φροντιστήριο ή ιδιαίτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το καλό με το Cervantes είναι ότι σου κάνουν Ισπανοί που δεν μιλάνε καθόλου ελληνικά μέσα στην αίθουσα...Η πρώτη μου καθηγήτρια μάλιστα δεν ήξερε ούτε ελληνικά καλά, ούτε αγγλικά! Γι αυτό και σου λέω ότι για τον πρώτο χρόνο είναι πολύ καλό. Μετά όμως που θέλει ειδική δουλειά για τα πτυχία, προτίμησε κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
ναι αθηνα μενω
οτανβ το παρεις αποφαση να ξεκινησεις με το καλο, κανε μια ερευνα αγορας
ακουγεται καπως, αλλα πλεον ετσι ειναι τα πραγματα
κοιτα στην πολη σου αν υπαρχουν καθηγητες που κανουν ιδιαιτερα, τι τιμες εχουν...
το ιδιο και τα φρο..
και συγκρινε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
ναι αθηνα μενω
οτανβ το παρεις αποφαση να ξεκινησεις με το καλο, κανε μια ερευνα αγορας
ακουγεται καπως, αλλα πλεον ετσι ειναι τα πραγματα
κοιτα στην πολη σου αν υπαρχουν καθηγητες που κανουν ιδιαιτερα, τι τιμες εχουν...
το ιδιο και τα φρο..
και συγκρινε...

Θα ψάξω μόλις παω.
Απο παιδιά που έχουν ψάξει μου είπαν οτι τα φροντ εδω κάνουν απαίσια δουλειά, πολύς κόπος και χρήμα για το τίποτα.
Για ιδιαίτερα μια καθηγήτρια μου είπε 9ευρω/ώρα, καλά είναι; ή πολλά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
9 ευρώ ειναι πολύ καλα για ενα ιδιαιτερο μαθημα.

δεν ξερω για τα ισπανικα συγκεκριμενα αλλα αμα πληρωνεται πιο χαμηλα δεν τη συμφερει κιολας να σου κανει σωστο μαθημα κ προετοιμασια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Και γω αυτό πιστευώ οτι γενικά είναι καλά. Αλλά όσο λιγότερα τόσο καλύτερα!

Βέβαια που θα βρώ τόσα λεφτά δεν ξέρω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex ok

Νεοφερμένος

Ο alex ok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παιδιά έχω αγγλικά σε επίπεδο Γ2 και ενδιαφέρομαι για ισπανικά. Σε πόσα χρόνια θα έχω το Β2?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xrisi

Νεοφερμένος

Η xrisi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
gorgonokoritso, κάνεις σε φροντιστήριο το υπερεντατικό που ανέφερες;;;;
Θέλω να ξεκινήσω ισπανικά διακαώς και κοιτάζω διάφορα. πχ το Θερβάντες συμφἐρει από άποψη χρόνου;;;; δηλ. σε πόσο καιρό αν γραφτώ τον Οκτώβρη θα είμαι έτοιμη για Β2;;; Αν ξέρεις βέβαια.... Αλλιώς, να κοιτάξω για ιδιαίτερο...
Απλά, δε θέλω να φάω χρόνια με τα ισπανικά, γιατί μια φίλη μου είπε ότι με νορμάλ διάβασμα και προετοιμασία τα τελειώνεις όλα τα πτυχία σε 2,5 το πολύ 3 χρόνια...

Ωραίο ακούγεται... αλλά δυστυχώς δεν "ξεπετάς" τόσο εύκολα μια γλώσσα όσο εύκολη κι αν είναι. Αν εννοεί η φίλη σου να παίρνεις σε 2,5 το πολύ 3 χρόνια superior ξεκινώντας από το μηδέν λυπάμαι αλλά δεν φτάνει το "νορμάλ διάβασμα".

Μια συμβουλή: Για όσους ψάχνουν με βάση το πιο φθηνό, να έχουν υπόψη ότι το πολύ φθηνό βγαίνει πολλές φορές πιο ακριβό. Τα "θαυματουργά" ταχύρυθμα θέλουν πολλή προσωπική δουλειά και το αποτέλεσμα είναι παρακινδυνευμένο -συνήθως. Τα πομπώδη σλόγκαν του τύπου "μιλάτε από την πρώτη μερα" ίσως πρέπει να τα βλέπυομε με κάποια επιφύλαξη. Εννοείται βέβαια ότι πρέπει να κάνουμε έρευνα αγοράς για να αποφύγουμε την αισχροκέρδεια αλλά κατά τη γνώμη μου(εκτός του ότι διδάσκω ισπανικά, κάνω αυτό το διάστημα κι εγώ "έρευνα αγοράς" για να μάθω κάποια άλλη γλώσσα) η μέση τιμή είναι η καλύτερη επιλογή αν δεν απευθυνόμαστε κάπου συστημένα ή έχοντας προηγούμενη εμπειρία. Επίσης να ρωτάμε πληροφορίες για τον καθηγητή είτε είναι φυσικός ομιλητής είτε όχι. Δεν πρέπει να εξετάζουμε μόνο το πόσο κάνει το μάθημα αλλά και ποιος θα μας κάνει μάθημα. Ο καθένας μπορεί να δηλώνει "καθηγητής", ο τίτλος είναι "βαρύγδουπος" και η αίγλη του δελεαστική... Πριν κάνουμε εγγραφή είτε σε φροντηστήριο είτε ξεκινήσουμε κάποιο ιδιαίτερο είναι όχι απλά καλό αλλά απαραίτητο να γνωρίσουμε τον καθηγητή και να μιλήσουμε λίγο μαζί του. Η γνωριμία και η προσωπική επαφή είναι καθοριστική για τη μελλοντική συνεργασία. Επίσης έχω μάθει από το παρελθόν σαν μαθήτρια ότι: "όπου ακούς πολλά κεράσια πάρε μικρό καλάθι". Νομίζω ότι ο προετοιμασμένος και διαβασμένος καθηγητής (είτε είναι πεπειραμένος είτε καινούριος στο επάγγελμα) φαίνεται και μπορεί να εμπνεύσει σιγουριά. Με μια σύντομη συζήτηση καταλαβαίνουμε αρκετά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Παιδιά έχω αγγλικά σε επίπεδο Γ2 και ενδιαφέρομαι για ισπανικά. Σε πόσα χρόνια θα έχω το Β2?
Αυτό είναι ανάλογα με τον μαθητή και το διάβασμα το οποίο αφιερώνει!Μεγάλο ρόλο βέβαια παίζει και το εάν σου αρέσει αυτό που κάνεις ή όχι!Μπορεί το Β2 να το τελειώσεις σε ένα διάστημα 8 μηνών μπορεί όμως και να το κάνεις και 2 χρόνια!Αυτό είναι υποκειμενική άποψη,πόσο δηλαδή θα κάτσεις να διαβάσεις,ενδοσχολικά και εξωσχολικά!Προσωπική μου γνώμη αν θέλεις να τελειώσεις μια ώρα νωρίτερα το Β2,πρέπει να ασχοληθείς και εξωσχολικά δηλαδή διαβάζοντας νουβέλες,ακούγοντας μουσική κτλπ!Θα σε βοηθήσει σε μεγάλο βαθμό στην έκθεση ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

treirini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η treirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα!θα ήθελα να ρωτήσω ποιο είναι το ποσοστο της κάθε ενότητας που πρεπει να έχουμε για να περάσουμε το Β2 cervantes.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
σε καθε ενοτητα ξεχωριστα πρεπει να πιασεις 70%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

treirini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η treirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Δεν υπάρχει συμψηφισμός μεταξυ κάποιων??για παράδειγμα ακουστικου με γραμματικη??
Ευχαριστω για την απαντηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top