Ισπανικά

lemOnbush

Νεοφερμένος

Η Λεμονιά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Από του χρόνου θα ξεκινήσω και εγώ! Τη λατρεύω αυτή τη γλώσσα (μαζί με τα Αγγλικά και τα Ιταλικά).
Έχουν ωραίο άκουσμα και από άποψη δόμησης της γλώσσας είναι πάρα πολύ κοντά στον ελληνικό τρόπο σκέπης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klairy

Νεοφερμένος

Η Klairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Πω,πω...Κρίμα... :-( Το δεύτερο κείμενο ήταν με τη σάλσα;
Δεν πιστεύω να στεναχωρήθηκες όμως! Μια χαρά τα πήγες κατά τα άλλα! Φαντάζομαι τα πήγες πολύ καλά στις εκθέσεις όμως οπότε δεν έχεις πρόβλημα!! :-)
Ναι, θα ήθελα να τις μάθω,να δω τι έκανα! (αν θυμηθώ τα κείμενα και τη σειρά τους...!)

Πάντως μην πολυεμπιστεύεσαι τι λέει ο κάθε καθηγητής/καθηγήτρια γιατί δεν ξέρουμε από που έχουν πληροφόρηση. Μόνο το Cervantes θα βγάλει τις σωστές απαντήσεις. Και γω που μπήκα στο άλλο σαιτ για την ισπανία και το έψαξα, υπήρχαν πολλές ανακρίβιες καθώς ο καθένας έλεγε ό,τι ήθελε! Οπότε μη βασίζεσαι σ' αυτά!
Ποιό κείμενο έχασες ολόκληρο που λες; Για πες τις απαντήσεις μήπως και βγάλουμε άκρη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Ναι αυτή η Salsa με έφαγε.Πιστευω και στις εκθέσεις καλά να τα έχω πάει.Το μονο θέμα είναι με το ακουστικό.Το φοβάμαι πάρα μα πάρα πολύ.Αλλά πιστευω να τα έχω πάει καλά στα προφορικά.
Λύσεις κειμένων:
1ο κείμενο 1) falso 2)verdadero 3)falso
2ο κείμενο 4)c 5)c 6)c adornativos
3ο κείμενο 7)a (lectores) 8)c 9)c (με όποια σειρά θέλεις)
4ο κείμενο 10)c 11)b 13c (se caso)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klairy

Νεοφερμένος

Η Klairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Το πρώτο κείμενο σωστό το έχω.
Από το δεύτερο, πως είναι το adornativos; Αυτό δε σημαίνει στολισμένος; Τι σχέση έχει με το κείμενο; Για αρμονικές κινήσεις με χορογραφίες μιλούσε... Μήπως εννοούσε στολισμένες κινήσεις;;; ;-)
Στο τρίτο κείμενο η ερώτηση 8 ποιά ήταν;

Πάντως εξακολουθώ να επιμένω να μην εμπιστεύεσαι και πολύ αυτές τις απαντήσεις...Μέχρι να βγάλουν από το θερβάντες τα επίσημα, εγώ δεν πιστεύω τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Για αυτό σου λέω ότι κάποιο λάθος έχει γίνει.Εγώ την εμπιστευτηκα διοτι είναι καθηγίτρια και ξέρουν κάτι παραπάνω από εμάς.Συγνώμη πάντος που σε άφησα να δείς τις λύσεις των κειμένων χωρίς να είναι επιβεβαιωμένες από την επίσιμη ιστοσελίδα.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klairy

Νεοφερμένος

Η Klairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κανένας μα κανένας λόγος να μου ζητάς συγγνώμη...Εγώ από μόνη μου θα τα έψαχνα έτσι κ αλλιώς! ;)
Μη μου στεναχωριέσαι καθόλου γλυκούλα μου, και γενικά μη στεναχωριέσαι μέχρι να βγούν τα αποτελέσματα!!! :-) Όλα θα έχουν πάει μια χαρά, και του χρόνου θα δίνουμε για superior,να είσαι σίγουρη! Πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα, τον Αύγουστο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο που μου δίνεις.Είμαι σίγουρη ότι θα δώσουμε superior γιατί και εσύ και εγώ το αξίζουμε.Η καθηγίτρια μου είπε ότι θα βγούν γύρω από 1-20 αυγούσττου.
Μέσα απο τα βάθη της ψυχής μου σου εύχομαι καλά αποτελέσματα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
:) Buenos dias!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Buenos días también:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psy1951

Νεοφερμένος

Ο psy1951 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Hola chic@s!Qué tal estais?
Τα ισπανικά είναι μια καταπληκτική γλώσσα και εξαιρετικά εύκολα-ειδκά,εάν υπάρχει ένα καλό υπόβαθρο στα αγγλικά ή τα γαλλικά...(σε πάρα πολλές λέξεις το θέμα παραμένει το ίδιο όπως στα αγγλικά και αλλάζουν μόνο οι καταλήξεις-αυτό με βοηθάει όταν δε θυμάμαι κάποια λέξη στα ισπανικά).Η αλήθεια είναι,όπως έχω διαπιστώσει,ότι μαθαίνεις μία γλώσσα σε ικανοποιητικό επίπεδο μόνο εάν ζήσεις σε κάποια από τις χώρες όπου ομιλείται και αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό για τα ισπανικά.Εγώ ξεκίνησα την προετοιμασία μου στο πρώτο έτος του Πανεπιστημίου (και συνέχισα και στο δεύτερο για τις εξετάσεις του Básico)-κόπηκα τόσο την πρώτη φορά (Inicial) όσο και τη δεύτερη (Βásico),γεγονός που οφειλόταν στα προφορικά ("εάν είναι δυνατόν",θα μου πείτε,ωστόσο,δεν είχα μιλήσει ποτέ στο φροντιστήριο...)καθώς οι βαθμοί στις υπόλοιπες ενότητες ήταν αρκετά υψηλοί και δεν είχα κανένα πρόβλημα στην κατανόηση (τόσο των κειμένων όσο και τη λεκτική).Στενοχωρήθηκα,απογοητεύτηκα,έπεσα στ'ανάσκελα σαν την κατσαρίδα,αλλά δεν το έβαλα κάτω...στο τρίτο έτος πήγα Erasmus στην Ισπανία και,χωρίς να έχω μιλήσει ποτέ,ύστερα από μερικούς μήνες έφτασα σε σημείο να επικοινωνώ σε ικανοποιητικό βαθμό και όλοι είχαν μείνει έκπληκτοι από την πρόοδό μου.2 χρόνια μετά επέστρεψα στην Ισπανία (απ'όπου γράφω αυτή τη στιγμή)και μιλάω καλύτερα κι απ'τους ίδιους τους Ισπανούς...Η μεγαλύτερη επιβράβευση είναι το γεγονός ότι δε με πιστεύουν όταν τους λέω ότι δεν είμαι ισπανός!Πλέον,είμαι έτοιμος να δώσω το Superior χωρίς να διαβάσω καν...Πάντως,η διαφορά με τα αγγλικά είναι η έμφαση στην εξέταση στα προφορικά,όπου έχουν την απαίτηση να γνωρίζουμε "ισπανικά του δρόμου" και θέματα ισπανικής κουλτούρας.Εν τέλει,εάν σας αρέσουν τα ισπανικά,σας προτρέπω να ζήσετε στην Ισπανία για κάποιο χρονικό διάστημα...θα την ερωτευτήτε,ιδιαίτερα τους ανθρώπους και την καθημερινότητά της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
19 IOYNIOY ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΙΣΠΑΝΙΚΩΝ!!!!

Το Ινστιτούτο Θερβάντες ενεργοποίησε για πρώτη φορά στις 11 Μαΐου 2009 την ιστοσελίδα www.eldiae.es, με αφορμή τον επίσημο εορτασμό της Ημέρας των Ισπανικών έτσι ώστε χρήστες του Ίντερνετ παγκοσμίως να μπορούν να προτείνουν και να ψηφίσουν τις αγαπημένες λέξεις τους στα ισπανικά. Φέτος από την εκ νέου ενεργοποίησή της και πάλι με αφορμή τον εορτασμό της Ημέρας των Ισπανικών το Σάββατο, 19 Ιουνίου 2010, και μόλις σε έναν μήνα λειτουργίας, 54.000 χρήστες 110 χωρών έχουν συμμετάσχει στην ιστοσελίδα www.eldiae.es. Τα ισπανικά είναι μια γλώσσα τεράστιας ζωτικότητας και λεξικολογικού πλούτου που είναι επίσημη σε 21 χώρες και την μιλούν περισσότεροι από 450 εκατομμύρια άνθρωποι. Η Ημέρα των ΙσπανικώνDia-e , θα γιορταστεί για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά μέσα στον Ιούνιο και στα 73 Ινστιτούτα Θερβάντες που είναι διάσπαρτα σε 42 χώρες και στις πέντε ηπείρους.
Η ιστοσελίδα www.eldiae.es είναι δομημένη σε βίντεο και σε μια πλατφόρμα ταξινόμησης λέξεων. Εκεί μπορεί οποιοσδήποτε να προτείνει την αγαπημένη του λέξη της ισπανικής γλώσσας πληκτρολογώντας τη ή στέλνοντας ένα βίντεο από οποιοδήποτε μέρος του κόσμου. Οι χρήστες μπορούν επίσης να ψηφίσουν τις λέξεις που έχουν ήδη προταθεί.
Επίσης περιλαμβάνει το Ficcionario που συλλέγει τις λέξεις που οι χρήστες προτείνουν στην κατηγορία Ανακάλυψέ τη. Είναι όροι που οποιοδήποτε πρόσωπο μπορεί να εφεύρει για να καλύψει το λεκτικό κενό που νομίζει ότι υπάρχει στα ισπανικά.
Η νέα ατραξιόν της ιστοσελίδας είναι το Σταυρόλεξο των Ισπανικών, όπου χρήστες από όλο τον κόσμο μπορούν να διαγωνιστούν αναμετρώντας τις γνώσεις τους στην ισπανική γλώσσα επιλέγοντας το επίπεδο που περισσότερο τους αρμόζει.
Μέχρι στιγμής οι χρήστες έχουν επισκεφτεί 3.600.000 σελίδες, έχουν προτείνει περισσότερο από 2.218 λέξεις, με 1.070.287 ψηφοφορίες, έχουν ανεβάσει 140 βίντεο, ενώ έχουν «εφεύρει» 1.265 λέξεις.
Η ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΙΣΠΑΝΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ. Το Ινστιτούτο Θερβάντες της Αθήνας θα συμμετάσχει επίσημα στον εορτασμό της Ημέρας των Ισπανικών το Σάββατο 19 Ιουνίου. Ο εορτασμός θα πλαισιωθεί από μουσική, παιχνίδια με λέξεις, δώρα και άλλες εκπλήξεις, ενώ θα επεκταθεί καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας με ένα πλήρες πρόγραμμα πολιτιστικών δραστηριοτήτων για όλο το κοινό. Συγκεκριμένα θα δοθεί μια μεγάλη παράσταση Flamenco το βράδυ της Παρασκευής 18 Ιουνίου από τη σχολή χορού Flamenco "SENTIMIENTOS" αναπαριστώντας πιστά το κλίμα ενος παραδοσιακού ανδαλουσιοανού café cantante, σαν αυτά που γέννησαν το Flamenco…
ΤΑ ΙΣΠΑΝΙΚΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ. Τα ισπανικά είναι η δεύτερη γλώσσα του κόσμου σύμφωνα με τον πληθυσμό που την μιλάει ως μητρική, η δεύτερη γλώσσα διεθνούς επικοινωνίας, και η τρίτη που χρησιμοποιείται περισσότερο στο διαδίκτυο. Η αύξηση της χρήσης των ισπανικών στο Διαδίκτυο από το έτος 2000 έως το 2009 είναι της τάξης του 651%.
Συνδέσεις με μερικά από τα βίντεο που έχουν ανέβει στην ιστοσελίδα:
https://eldiae.es/display/19727
https://eldiae.es/display/14880
https://eldiae.es/display/14914
https://eldiae.es/display/14915
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Παιδιά,θέλω να σας ρωτήω κάτι!Μια φίλη μου είπε ότι τα αποτελέσματα των Ισπανικών σε όσους δεν έχουν περάσει θα ανακοινωθούν τον Ιούλιο ενώ σε όσους έχουν περάσει θα ανακοινωθούν τον Αύγουστο λέει αλήθεια;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Τα Ισπανικά 2η γλώσσα στον κόσμο, πάνω κι από τα Αγγλικά!


Είναι γεγονός! Τα Ισπανικά είναι αυτή τη στιγμή η 2η γλώσσα παγκοσμίως σε αριθμό φυσικών ομιλητών. Τα στοιχεία προέρχονται από το γνωστό και έγκυρο περιοδικό Ethnologue και μπορείτε να τα δείτε στην ιστοσελίδα του (στα Αγγλικά):

Οι δέκα πρώτες γλώσσες στον κόσμο από τις 172 που έχουν πάνω από τρία εκατομμύρια φυσικούς ομιλητές, είναι αυτή τη στιγμή οι εξής:


1. Κινεζική
2. Ισπανική
3. Αγγλική
4. Αραβική
5. Χίντι
6. Μπενγκάλι
7. Πορτογαλική
8. Ρωσική
9. Ιαπωνική

10. Γερμανική


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Επιτέλους τα Ισπανική δεύτερη γλώσσα στον κόσμο!:)
Αυτά είναι:D
Aguante España!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Τα Ισπανικά 2η γλώσσα στον κόσμο, πάνω κι από τα Αγγλικά!


Είναι γεγονός! Τα Ισπανικά είναι αυτή τη στιγμή η 2η γλώσσα παγκοσμίως σε αριθμό φυσικών ομιλητών. Τα στοιχεία προέρχονται από το γνωστό και έγκυρο περιοδικό Ethnologue και μπορείτε να τα δείτε στην ιστοσελίδα του (στα Αγγλικά):

Οι δέκα πρώτες γλώσσες στον κόσμο από τις 172 που έχουν πάνω από τρία εκατομμύρια φυσικούς ομιλητές, είναι αυτή τη στιγμή οι εξής:


1. Κινεζική
2. Ισπανική
3. Αγγλική
4. Αραβική
5. Χίντι
6. Μπενγκάλι
7. Πορτογαλική
8. Ρωσική
9. Ιαπωνική

10. Γερμανική


sorry κιόλας αλλά δεν παίζει τα πορτογαλικά και τα γερμανικά να έχουν περισσότερους ομιλητές από τα ΓΑΛΛΙΚΑ. Μου αρέσουν και τα γαλλικά και τα ισπανικά αλλά γνωρίζοντας γαλλικά απλά δεν εμπιστεύομαι τις πηγές σου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Παιδιά,βγήκε η Convocatoria de Agosto 2010.Να σας ρωτήσω τα αποτελέσματα θα βγούν τον Αύγουστο κανονικά ή λίγο ποιο μπροστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Σας προσκαλούμε σε μία νέα ιστοσελίδα για την Ισπανία την Λατινική Αμερική και τους φίλους της Ισπανικής γλώσσας. Η νέα ιστοσελίδα των Καθηγητών Ε.Κ.Π.Α. Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας www.paspif.gr φιλοδοξεί εκτός απο μία καθηγητική ιστοσελίδα να είναι και μία πύλη πολιτισμού των 24 Κρατών που ομιλούν την Ισπανική γλώσσα ως φυσικοί ομιλητές. Και ναι σύμφωνα με την El pais όπως αναφέρει το παρακάτω άρθρο η Ισπανική Γλώσσα είναι η δεύτερη γλώσσα σε αριθμό φυσικών ομιλητών όπως δημοσιεύει το έγκυρο περιοδικό Ethnologue και δημοσιεύσαμε πρώτοι απο την el pais.
https://paspif.gr/los-certificados-de-conocimiento-del-espanol-se-armonizan/
www.paspif.gr
Ποιές όμως είναι οι ευκαιρίες που προσφέρουν τα Ισπανικά ; Δεν το λέμε εμείς είναι έρευνα που δημοσιεύτηκε στο Βήμα
https://paspif.gr/ο-αφρός-των-παλαιών-και-νέων-επιστημώ/
αφού η Ισπανία χτίζει με επιτυχία το προφίλ της και κατακτά όλο και περισσότερο μαθητικό δυναμικό με όπλα την τέχνη, τον πολιτισμό, την πολυπολιτισμικότητα, την ομορφιά της Λατινικής Αμερικής κ.α.
https://paspif.gr/η-ισπανία-χτίζει-με-επιτυχία-το-προφίλ/

οπότε www.paspif.gr :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Αυτά είναι!Η μεγαλύτερη χαρά του κόσμου!Τα Ισπανικά περάσανε τα Αγγλικά!Το ήξερα ότι κάποια μέρα τα Ισπανικά θα φτάνανε στην δεύτερη θέση!Και όσο αφορά τα Γαλλικά εκτός από την Γαλλία που αλλού τα μιλάνε;;Τα Πορτογαλλικά τα μιλάει ολόκληρη Βραζιλία και Πορτογαλία!Οπότε δικαίως τα Πορτογαλλικά να είναι πάνω από τα Γαλλικά!
Aguante España!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Μην μπαίνουμε σε αυτή τη διαδικασία τα στοιχεία είναι στοιχεία, και τα Γαλλικά μιλουνται σε πολλές χώρες κυρίως Αφρικανικές αυτές που εκμεταλεύονταν τόσα χρόνια και συνεχίζουν να εκμεταλεύονται χρόνια τώρα εκατονταετίες θα έλεγα για τον πλούτο τους πιστεύω ότι πολύ θα ήθελαν μερικές χώρες να αλλάξουν την ιστορία τους και την γλώσσα που μιλάνε αυτή που κάποτε τους επιβλήθηκε φυσικά να πούμε και για τους Ισπανούς το ίδιο (τι έκαναν στους ινδιάνους ...) και για μας τους Έλληνες που ο Μ.Αλέξανδρος είναι ηρωική μορφή, αλλά για κάποιους άλλους ήταν σφαγέας... Ναι τα Ισπανικά είναι δεύτερη ομιλούσα γλώσσα σε φυσικούς ομιλητές και δεύτερη γλώσσα σε μαθητές που μαθαίνουν ξένη γλώσσα με πάνω απο 6.000.000 μαθητές της γλώσσας παγκοσμίως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
sorry κιόλας αλλά δεν παίζει τα πορτογαλικά και τα γερμανικά να έχουν περισσότερους ομιλητές από τα ΓΑΛΛΙΚΑ. Μου αρέσουν και τα γαλλικά και τα ισπανικά αλλά γνωρίζοντας γαλλικά απλά δεν εμπιστεύομαι τις πηγές σου:P

Αν προσεξεις καλυτερα, το αρθρο αναφερεται για το ποσοστο που εχουν οι γλωσσες αυτες παγκοσμιως, επομενως παραθετω αποσπασμα απο τη wikipedia
"Η πορτογαλική γλώσσα είναι η επίσημη γλώσσα του Ανατολικού Τιμόρ, της Ανγκόλα, της Βραζιλίας, της Γουινέα-Μπισσάου, της Μοζαμβίκης, της Πορτογαλίας, του Πράσινου Ακρωτηρίου, του Σάο Τομέ και Πρίγκιπας, μαζι με την κινεζική του Μακάο (Κίνα) και μαζί με την τέτουμ του Ανατολικού Τιμόρ. Μιλιέται ευρέως χωρίς να είναι επίσημη στην Ανδόρρα, το Λουξεμβούργο, τη Ναμίμπια και την Παραγουάη (στην τελευτάια χώρα υπάρχουν 112,520 φυσικοί ομιλητές της γλώσσας σύμφωνα με την απογραφή του 2002). Κρεολές γλώσσες με βάση την πορτογαλική είναι οι μητρικές γλώσσες στο Πράσινο Ακρτήριο και τη Γοιυνέα-Μπισσάου. Στο Πράσινο Ακρωτήριο οι περισσότεροι μιλούν και την πρότυπο πορτογαλική και το επίπεδο γνώσης της γλώσσας είναι σαν να ήταν μητρική."

"Η Γερμανική γλώσσα είναι η κύρια γλώσσα 82 εκατομμυρίων ανθρώπων στην Γερμανία και 8 εκατομμυρίων στην Αυστρία καθώς και στα δύο τρίτα της Ελβετίας στην Ευρώπη. Συνολικά υπάρχουν 96,389,702 ανά τον κόσμο [1]

Είναι η δεύτερη περισσότερο ομιλούμενη πρώτη γλώσσα μετά τα Ρωσικά (150 εκατομμύρια ομιλητές στην Ευρώπη). Είναι, επίσης, η τρίτη περισσότερο διδασκόμενη γλώσσα (στην Ευρώπη) μετά τα Αγγλικά και τα Γαλλικά. Τέλος, είναι μία από τις επίσημες γλώσσες της Ευρωπαϊκής Ένωσης Χώρες και περιοχές που μιλιέται η Γερμανική είναι:
Στις περιπτώσεις που η γερμανική είναι επίσημη γλώσσα σε μια περιοχή αυτή σημειώνεται με έντονα γράμματα
Στην Ευρώπη:

Το γερμανόφωνο κομμάτι της Ελβετίας χαρακτηρίζεται από πολλές διαλέκτους [4] [5]

Εκτός της Ευρώπης:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top