Είναι εφικτή η επανεγγραφή στην ίδια σχολή;

tasos_manager

Νεοφερμένος

Ο tasos_manager αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Το 2006 πέρασα Πληροφορικη Ιονίου (Κερκυρα)
και πήρα μετεγγραφη (ως πολυτεκνος) στο τμημα της Εφαρμοσμενης Πληροφορικης..
Φέτος ξαναέδωσα Πανελληνιες για να μπω σε στρατιωτικη σχολη (ΣΣΑΣ Οικονομικο)...
Αν δεν τα καταφερω θελω να ξαναγυρισω στην Εφαρμοσμενη Πληροφορικη...
Μπορω να την δηλωσω στο μηχανογραφικο μου και αν περασω Εφαρμοσμενη, να διαγραφω απο την σχολη και να ξαναγραφτω ξεκινωντας την απο την αρχη? Η δεν επιτρεπεται κατι τετοιο?
Ο λογος που θελω να το κανω αυτο ειναι οτι χρωσταω πολλα μαθηματα και θελω να τα βαλω σε μια σειρα και να μην κυνηγαω για 4 χρονια χρωστουμενα μαθηματα...
Περιμενω την βοηθεια σας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aris_20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
δεν επιτρεπεται να δηλωσεις την σχολη που εισαι γραμμενος........

μπορεις να περασεις καπου αλλου και να διαγραφεις απο την σχολη σου και μετα να ξαναπαρεις μεταγραφη στο ιδιο τμημα ως νεος μαθητης........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos_manager

Νεοφερμένος

Ο tasos_manager αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
σιγουρα γινετε αυτο?
μηπως μετα δεν με δεχτουνε επειδη εχω ξαναγραφτει στην σχολη?
μπορω να διαγραφω τωρα πριν το μηχανογραφικο και να την δηλωσω κανονικα?
την βαση την πιανω ανετα τωρα δεν χρειαζομαι μετεγγραφη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aris_20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
ναι κοιτα αν την πιανεις σιγουρα μπορεις να ξεγραφτεις και να την ξαναδηλωσεις.....

απο τη στιγμη που ξεγραφεσαι απο ενα τμημα δεν υπαρχεις σε αυτο.......

ρωτα και στο τμημα σου να το εχεις και κατοχυρωμενο.......

υ.γ. παιζει να εισαι ο πρωτος που θα κανει κατι τετοιο.......χχχχχχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Χρειάζεται να ξεκινήσεις τη σχολή απο την αρχή για να βάλεις ένα πρόγραμμα στις σπουδές σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Έχω την ίδια απορία. Δεν μπορείς απλά να αρχίσεις με τα μαθήματα του πρώτου έτους σαν να έδινες απο την αρχή; Συνεχίζεις νομίζω και έχεις 7 ακόμα χρόνια για να τελειώσεις τη σχολή σου (2ν απο πέρυσι). Έτσι ίσως σε βολέψει γιατί πιθανότατα να μπορέσεις να αρχίσεις να δηλώνεις (και άρα να δίνεις στο τέλος) περισσότερα μαθήματα ανα εξάμηνο πιο γρήγορα και άρα να ξεμπερδεύεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos_manager

Νεοφερμένος

Ο tasos_manager αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Χρωσταω 23 μαθηματα απο τα 2 πρωτα ετη... και τα ελαχιστα που περασα ειναι με βαθμο 5-6....
Γι' αυτο θελω να ξεκινησω απο την αρχη και να προσπαθησω να την βγαλω με πολυ καλο βαθμο...
Μαλλον για ψυχολογικους λογους περισσοτερο θελω να το κανω...
Να μην εχω (πολλα) μαθηματα να κυνηγαω..
Δηλαδη να ασχολουμε μονο με τα 7 καθε εξαμηνου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δε γινεται να τη δηλωσεις αν εισαι ηδη εγγραμμενος, το γραφει κ στις σημειωσεις του μηχανογραφικου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini22589

Νεοφερμένος

Η fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
επειδή είμαστε συνάδελφοι :bye:
εγώ θα σε συμβούλευα να μην μπεις σε αυτήν την διαδικασία του μηχανογραφικού...αλλά να συνεχίσεις κανονικά

τώρα για τα μαθήματα που έχεις χαμηλούς βαθμούς αν σε ενοχλούν τόσο πολύ συζήτησέ το με τους καθηγητές για να τα ξαναδώσεις (γίνεται)

επίσης μπορείς σίγουρα να παρακολουθείς παραπάνω απο 7 μαθήματα το εξάμηνο και να τελείωσεις νωρίτερα - αν φυσικά ασχοληθείς αποκλειστικά με την σχολή...άλλωστε υπάρχουν μαθήματα τα οποία συνδέονται και ίσως να είναι καλύτερα να τα δώσεις κοντά- κοντά (π.χ. αντικειμενοστραφής του Γ' εξαμήνου και προγραμματισμούς διαδικτύου του Η')

πάντως για ότι χρειαστείς μπόρείς να μου στείλεις pm
μπορώ να σε βοηθήσω:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potentilla.anserina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Καταρχάς αυτό δεν είναι σωστό γιατί έτσι ''τρώς'' μια θέση από κάποιον που θέλει να μπει στη σχολή!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Χρειάζεται να ξεκινήσεις τη σχολή απο την αρχή για να βάλεις ένα πρόγραμμα στις σπουδές σου;

Συμφωνώ... Δεν καταλαβαίνω σε τι θα βοηθήσει να επανεγγραφείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Το 2006 πέρασα Πληροφορικη Ιονίου (Κερκυρα)
και πήρα μετεγγραφη (ως πολυτεκνος) στο τμημα της Εφαρμοσμενης Πληροφορικης..
Φέτος ξαναέδωσα Πανελληνιες για να μπω σε στρατιωτικη σχολη (ΣΣΑΣ Οικονομικο)...
Αν δεν τα καταφερω θελω να ξαναγυρισω στην Εφαρμοσμενη Πληροφορικη...
Μπορω να την δηλωσω στο μηχανογραφικο μου και αν περασω Εφαρμοσμενη, να διαγραφω απο την σχολη και να ξαναγραφτω ξεκινωντας την απο την αρχη? Η δεν επιτρεπεται κατι τετοιο?
Ο λογος που θελω να το κανω αυτο ειναι οτι χρωσταω πολλα μαθηματα και θελω να τα βαλω σε μια σειρα και να μην κυνηγαω για 4 χρονια χρωστουμενα μαθηματα...
Περιμενω την βοηθεια σας....



Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία δεν μπορείς να δηλώσεις στο μηχανογραφικό δελτίο σχολή ή τμήμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην οποία είσαι ήδη εγγεγραμμένος φοιτητής.

Μπορείς να κάνεις το εξής αλλά δεν στο συνιστώ.

Δώσε κανονικά πανελλήνιες. Περίμενε να βγουν οι βαθμοί και να δεις πόσα μόρια βγάζεις. Σύγκρινε με τις περσινές βάσεις να δεις αν το πιάνεις για να ξέρεις στο περίπου. Αν είσαι σίγουρος ότι πιάνεις το τμήμα Εφαρμοσμένης Πληροφορικής (δηλαδή αν έχεις αρκέτα περισσότερα μόρια από την περσινή βάση), τότε πήγαινε στην γραμματεία του τμήματος αυτού και ζήτα να σε διαγράψουν. Αυτό πρέπει να το κάνεις ΠΡΙΝ υποβάλλεις μηχανογραφικό δελτίο. Όταν σε διαγράψουν δεν έχεις κανένα απόλύτως πρόβλημα. Μπορείς να δηλώσεις και την ίδια σχολή πάλι αν το θέλεις, αλλά πρέπει οπωσδήποτε να διαγραφείς πριν υποβάλλεις μηχανογραφικό για να δηλώσεις την ίδια σχολή.

Δε νομίζω όμως ότι είναι σωστό να διαγραφείς από την σχολή σου και να δηλώσεις πάλι την ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mozgn

Νεοφερμένος

Ο mozgn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα,

είχα διαγραφει πριν απο 4 χρονια απο ΑΕΙ με σκοπό με σκοπό να φοιτησω σε άλλο. τώρα που ορκίστηκα στο δευτερο ΑΕΙ υπάρχει τρόπος να επανεγγραφω στο 1ο;
κατι εχω ακούσει για δικηγορο και οτι αν παει δικαστικα το θεμα δικαιώνεσαι. Ρωτησα και στην γραμματεια του τμηματος που ήμουν αρχικα αλλα δεν ξερανε τιποτα.
Μηπως τυχαινει να γνωριζει καποιος οτιδιποτε;
ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Επίσημα από όσο ξέρω δεν μπορείς....

Ακόμα και με δικηγόρο δεν νομίζω να πετύχεις κάτι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δε νομίζω ούτε με δικηγόρω από τη στιγμή που εσύ επιλέγεις να διαγραφείς. Γίνεται με τη δική σου συγκατάβαση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante38245

Νεοφερμένος

Ο dante38245 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Καλησπέρα,

είχα διαγραφει πριν απο 4 χρονια απο ΑΕΙ με σκοπό με σκοπό να φοιτησω σε άλλο. τώρα που ορκίστηκα στο δευτερο ΑΕΙ υπάρχει τρόπος να επανεγγραφω στο 1ο;
κατι εχω ακούσει για δικηγορο και οτι αν παει δικαστικα το θεμα δικαιώνεσαι. Ρωτησα και στην γραμματεια του τμηματος που ήμουν αρχικα αλλα δεν ξερανε τιποτα.
Μηπως τυχαινει να γνωριζει καποιος οτιδιποτε;
ευχαριστώ
Χωρις να ξερω για το θεμα μου φαινεται λιγο παραλογο να εισαχθεις σε μια σχολη την οποια μεν την ειχες πιασει πριν μερικα χρονια αλλα διεγραφης απο αυτη και πηρες πτυχιο σε αλλη.Λογικα πρεπει να ξαναδωσεις εξετασεις και δεν νομιζω να δικαιωθεις δικαστικα.Παρολα αυτα ψαξτο εγω τη δικη μου αποψη δινω και μου φαινεται τελειως παραλογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Όχι, δεν γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mozgn

Νεοφερμένος

Ο mozgn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Για να γίνω πιο συγκεκριμένος: η πρωτη σχολη αφορα φοιτηση σε ΑΕΙ η δευτερη αφορα Σχολη στις ενοπλες δυναμεις. Δεν θα μπορουσα να επικαλεστω βιοποριστικους λογους που με ώθησαν να κάνω την παραπάνω ενέργεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra1992

Νεοφερμένος

Η dimitra1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Γεια........... Το Δεκέμβριο πήρα μετεγγραφή από τη σχολή μου για την αντίστοιχη σχολή του ΑΠΘ. Ξέρετε αν μπορώ να επανεγγραφώ στην αρχική σχολή ; Εξάλλου με την αξία μου μπήκα σε αυτή .....
Ευχαριστώ ........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Οι δικαιουχοι για μεταγγραφη εχουν δικαιωμα μεταγγραφης σε αντιστοιχη σχολη στη κοντινοτερη για αυτους πολη. Δεν νομιζω να εχουν δικαιωμα να τριγυρνανε απο σχολη σε σχολη επειδη απλα ετυχε να δικαιουνται μια μεταγγραφη αλλα τελικα να κατεληξαν μετα απο καποιο διαστημα να μην τη θελουν αλλα να γυρισουν στη σχολη στην οποια ειχαν αρχικα περασει. Παντως το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ρωτησεις τη γραμματεια της σχολης σου.
Φιλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top