Piercing

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
επειδη ειμαι θαρραλεο κοριτσι θα παω πρωτη:pfff:

μονο που θα ξεσηκωθει ολος ο κοσμακης απ τις φωνες μου:worry::D

Άξια...Άξια! :clapup: :clapup: :clapup:

Δώσε το καλό παράδειγμα λοιπόν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
ρε παιδια... το οτι κατι τσιμπαει δεν σημαινει απαραιτητα και οτι ποναει.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
ρε παιδια... το οτι κατι τσιμπαει δεν σημαινει απαραιτητα και οτι ποναει.........
το οτι τρυπαει ομως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
ο πονος ειναι υποκειμενικος!!!
ομως δεν νομιζω οτι μια τρυπα ποναει τοσο πολυ πια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Απο αποψη πονου γσκεφτειτε οτι νταξει ισως πονεσετε μερικα δευτερολεπτα την ωρα που θα σαν κανουν την τρυπα και το πολυ πολυ μετα για μερικες μερες να χετε μια ενοχληση αμα πισετε εκεινο το σημειο ή οταν κοιμαστε(αναλογα που ειναι και η τρυπα).Κι εγω θελω παρα πολυ να ακνω tragus 9ετσι μου παν οτι τη λενε,γιατι λιγο δυσκολο αν προσδιορισεις εκεινο το σημειο) και δεν σκεφτηκα ποτε σοβαρα το αν θα πονεσω.Πιο πολυ φοβαμαι μην τυχον και μου δημιουργησει αλλα προβληματα η τρυπα(του τυπου μολυνση,μην χτυπησει κανα νευρο και τετοιο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
ο πονος ειναι υποκειμενικος!!!
ομως δεν νομιζω οτι μια τρυπα ποναει τοσο πολυ πια!!!

ε καλα δεν θα πεθανουμε κ ολας:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Τι εγινε παιδια???
Ακομα να παει καποια απο σας????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra.95'

Νεοφερμένος

Η dimitra.95' αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεία σας,

θα ήθελα να κάνω τρύπα στην μύτη μου.Βέβαια οι αλήθεια είναι οτι δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος κύνδινος.Ακόμα έχω ακούσει πώς πρέπει να φοράς συνέχεια σκουλαρίκι γιατί μέσα στην εβδομάδα θα κλείσει αν δεν φοράς.Επίσης είναι εύκολο να πάθεις μόλυνση; Τέλος τι πρέπει να προσέξω για την υγειηνή κ το τρύπημα να γίνει με ειδικό πιστολάκι ή με βελόνα κ τί πονάει πιο πολύ . Και αν αργότερα που θα θέλω να την κλείσω θα φαίνεται έντονα καποιο σημάδι; Αν κάποιος έχει κάνει ή ξέρει ας μου πεί.:DΕπίσης θα ήθελα να ρωτήσω για τις πολλές τρύπες στα αυτιά.3 κ 4 στο άλλο.Υπάρχει εκεί κάποιο πρόβλημα μόλυνσης ή κάτι τέτοιο; Έχω ήδη 3 κ 2 κ θα κάνω κ άλλες για αυτό φοβάμαι αν η 4 που είνα πιο ψήλά στο αυτί θα πονέσει.:worry:
Και τέλος θα ήθελα να σας ρωτήσω την άποψή σας για τις τρύπες.Βασικά η μητέρα μου δεν έχει πρόβλημα για τις τρύπες στ αυτιά αλλα για την μύτη ναι.Γιατι δεν την θέλει στο σχολείο.Εγλω δεν πιστεύω οτί ειναι κάτι τόσο κακό.Αλλα απο την άλλη κ εγώ αναρωτιέμαι αν θα κάνει άσχημα στους καθηγητές; Αλλα σιγά ενα στρασάκι θα είναι ...τι λέτε;:redface:

ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Είναι απίστευτο αλλά η μόδα πολλές φορές μας ωθεί να κάνουμε τρελά πράγματα! Όπως για παράδειγμα να τρυπούμε το δέρμα μας σε πολλά σημεία του σώματος μας για να βάλουμε κάποιο στολίδι, ή να ζωγραφίζουμε πάνω του σχήματα, εικόνες ή και λόγια που θα μείνουν για μια ζωή!

Κανείς δεν μπορεί να μας απαγορεύσει να κάνουμε κάτι τέτοιο (εξ άλλου όλοι μας λίγο ή πολύ θέλουμε να είμαστε «μοδάτοι») αλλά ίσως θα ήταν καλά να σκεφτούμε πρώτα τις συνέπειες και προ πάντων τους κινδύνους!

Αυτά που πρέπει να ξέρετε:

Piercing
Σύμφωνα με μελέτες που έxoυν γίνει, τα piercings πολλές φορές μπορεί να είναι πολύ επικίνδυνα. 50% περίπου των τρυπημάτων χρειάζονται ιατρική φροντίδα λόγω οξέων μολύνσεων! Τα ρίσκα που διατρέχει κανείς είναι:

Χρόνια μόλυνση.
Μετάδοση Ηπατίτιδας B ή C (που μπορεί να είναι θανατηφόρες) , Τέτανου
Αλλεργίες του δέρματος
Ουλές


Tο τρύπημα στο στόμα είναι εξαιρετικά επικίνδυνο. Το στόμα είναι υγρό, σκοτεινό και ζεστό, ιδανικό μέρος δηλαδή για νʼ αναπτυχθούν μικρόβια. Τα στολίδια στο στόμα μπορεί να προκαλέσουν καταστροφή των δοντιών, δυσκολία στην ομιλία ή ακόμη και πνιγμό.

Το δέρμα στο φρύδι είναι πολύ λεπτό και πάρα πολύ ευαίσθητο έτσι ώστε πολλές φορές μετά από μόλυνση να παραμένει ουλή.

Η άκρη της μύτης σε περίπτωση μόλυνσης δεν τροφοδοτείται με αρκετό αίμα, με αποτέλεσμα να μαραίνεται!

Αντίθετα το τρύπημα στο λοβό του αυτιού είναι επιτρεπτό επειδή το δέρμα εκεί τροφοδοτείται με αρκετό αίμα που βοηθά στην ίαση σε περίπτωση μόλυνσης.

Σε μια γνωστη μου, την Παγωνα, την ωρα που πηγε να της κανουν την τρυπα στην μυτη,
χτυπησε το κινητο του μαστρο-Βαγγελη και του φυγε το δραπανο λιγο πιο πανω.


Χανει λιγο αερα απο μια τρυπιτσα ψηλα στο κεφαλι, αλλα καλα ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
«μοδάτος» μπορείς να γίνεις και χωρίς...σημάδια, χαρακιές, τρυπίτσες! ;)
όλα στο μυαλό και στην αυτοπεποίθηση του κάθε ατόμου, κρύβονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra.95'

Νεοφερμένος

Η dimitra.95' αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
για την μύτη ναι ίσως το κάνω για την μόδα..
αλλα για τα αυτιά ειναι κάτι που εγώ θέλω...μου αρέσουν.
Οσο για τους κυνδίνους δεν ξέρω ίσως είναι υπερβολικά..Δεν ξέρω.
πάντος ευχαριστώ...:D


Δεν το είχα δει...
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
δεν ειναι καθολου θεμα μοδας
το piercing υπηρχε απο πολυ παλια (αιγυπτιοι, αζτεκοι, μαγιας, πειρατες, μεση ανατολη, ινδια, υπαρχει ακομα και στην παλαια διαθηκη αναφορα για τρυπα στην μυτη!)

ειναι μια επιλογη του καθενος για το σωμα του

@ Αδαμαντια
Τα ποσοστα μολυνσης ειναι σιγουρα μικροτερα
αποκλειεται να ειναι ετσι το 40% θα επρεπε να πασχει απο καποια ασθενεια.....(με δεδομενο οτι το 80% εχει τουλαχιστον μια τρυπα)

Τα επικινδυνα σημεια ειναι εκει οπου υπαρχει χονδρος και μυς
δηλαδη πανω μερος αυτιου και γλωσσα

για το φρυδι δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο περι ουλης αλλα και μενα δεν μου αρεσει καθολου εκει η τρυπα....

Αν πας σε ενα σωστο μαγαζι και μετα προσεχεις την τρυπα για καμια βδομαδα,
δεν τιθεται θεμα μολυνσης
εσυ δεν εχεις τρυπες???
πιστευω πως ναι
επαθες ποτε μολυνση???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.

maria tralala

Νεοφερμένος

Η maria tralala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Σας αρέσει το σκουλαρίκι στην μύτη...?
Όσοι έχουν κάνει: πονάει? Αν δεν μου αρέσει φαίνεται πολύ?
Επίσης έχω μεγαλούτσικη μύτη. Πιστεύετε ότι θα μου πηγαίνει ή θα τονίζει τη μύτη μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Σας αρέσει το σκουλαρίκι στην μύτη...?
Όσοι έχουν κάνει: πονάει? Αν δεν μου αρέσει φαίνεται πολύ?
Επίσης έχω μεγαλούτσικη μύτη. Πιστεύετε ότι θα μου πηγαίνει ή θα τονίζει τη μύτη μου?

Ανάλογα με το πρόσωπο, τη μύτη και το σκουλαρίκι. Σε μερικούς ταιριάζει, σε άλλους όχι.
Δεν έχω κάνει (και δεν νομίζω να κάνω).
Αν έχεις μεγάλη μύτη καλύτερα να μην βάλεις ένα μπιχλιμπίδι πάνω γιατί θα τραβά εκεί την προσοχή. Σε αυτή την περίπτωση καλύτερα να έχεις σκουλαρίκια στα αυτιά ή σε άλλο σημείο του προσώπου (π.χ. φρύδι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ariadny

Νεοφερμένος

Η ariadny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλα χαλαρωσε λιγακι Αδαμαντια..:ermm:.Δεν ειναι τοσο τρομερο το να κανεις piercing αρκει να σε εκφραζει και να μην σε ποναει...Οσο για μολυνσεις κ.τ.λ. το μονο που πρεπει να κανουν οι ενδιαφερομενοι ειναι να πανε σε ενα καλο χρυσοχοειο\τατουατζιδικο...Απλο!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
για την μύτη ναι ίσως το κάνω για την μόδα..
αλλα για τα αυτιά ειναι κάτι που εγώ θέλω...μου αρέσουν.
Οσο για τους κυνδίνους δεν ξέρω ίσως είναι υπερβολικά..Δεν ξέρω.
πάντος ευχαριστώ...:D

Μην κάνεις κάπου για τη μόδα και επειδή σου αρέσει κάπως.
Θα το βαρεθείς, θα το βγάλεις, άμα σου αφήσει κάποιο σημαδάκι θα το μετανιώσεις κιόλας. Θα κλαίς και τα λεφτά σου. :P
Αν πραγματικά το θες και σ' αρέσει (όπως στ' αυτιά, όπως λες) τότε κάντο.

Σας αρέσει το σκουλαρίκι στην μύτη...?
Όσοι έχουν κάνει: πονάει? Αν δεν μου αρέσει φαίνεται πολύ?
Επίσης έχω μεγαλούτσικη μύτη. Πιστεύετε ότι θα μου πηγαίνει ή θα τονίζει τη μύτη μου?

Αν έχεις μεγάλη μύτη καλύτερα να μην βάλεις ένα μπιχλιμπίδι πάνω γιατί θα τραβά εκεί την προσοχή.

Αυτό βασικά.

Καλα χαλαρωσε λιγακι Αδαμαντια..:ermm:.Δεν ειναι τοσο τρομερο το να κανεις piercing αρκει να σε εκφραζει και να μην σε ποναει...Οσο για μολυνσεις κ.τ.λ. το μονο που πρεπει να κανουν οι ενδιαφερομενοι ειναι να πανε σε ενα καλο χρυσοχοειο...Απλο!;)

Όταν μιλάμε για piercing, μιλάμε για βελόνα, όχι πιστόλι. Ειδικά για τα πιο περίτεχνα σημεία καλό θα ήταν να προτιμηθεί κάποιο έμπιστο τατουατζίδικο και όχι κοσμηματοπωλείο. Πραγματικά υπάρχουν χώροι που μοιάζουν νοσοκομειακοί με αποτέλεσμα τα ποσοστά μολύνσεων να είναι μηδαμινά.

Όχι ότι παίζει να ισχύει ο αριθμός που αναφέρει η Αδαμαντία (θα έπρεπε τουλάχιστον οι μισοί γνωστοί μου να είχαν πρόβλημα) αλλά λέμε τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Σας αρέσει το σκουλαρίκι στην μύτη...?
Όσοι έχουν κάνει: πονάει? Αν δεν μου αρέσει φαίνεται πολύ?
Επίσης έχω μεγαλούτσικη μύτη. Πιστεύετε ότι θα μου πηγαίνει ή θα τονίζει τη μύτη μου?

Σε αλλα ατομα ταιριαζει σε αλλα οχι
Δεν ποναει αφου δεν υπαρχει νευρο η μυς σε αυτο το σημειο,
Εννοεις αν δεν σου αρεσει και το βγαλεις?? οχι σχεδον καθολου
τωρα για το τελευταιο... οτι εσυ νομιζεις
Ενω μια φιλη που εχει κρικακι, ελαχιστα το παρατηρεις....
υπαρχουν φορες που ατομα εχουν σκετη μπιλια και παλι φαινεται πολυ

Οταν με το καλο το αποφασισεις παντως,
φροντισε παντως να πας σε καποιο μαγαζι για piercing και οχι σε κοσμηματοπωλειο
και καλο ειναι η τρυπα να γινει με βελονα (γιατι ετσι ελαχιστοποιουνται οι κινδυνοι μολυνσης και ποναει λιγοτερο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agelamsdp

Νεοφερμένος

Η agelamsdp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ρε παιδιαα γεια σασ :)
μηπως ξερετε αν ποναει η τρυπα στ tragus?
θελω να την κανω εδω κ καιρο αλλα φοβαμαι :P
εχω εγω σκουλαρικι στ μυτη δν ποναει καθολου οτν σου τ κανουν εκει που ποναει ειν η πρωτη εβδομαδα κ συγκεκριμενα δν ποναει σε ενοχλει αλλα μετα τ συνιθιζεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top