Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Αστρονομίας

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καθε χρονο γινεται αυτος ο διαγωνισμος και λαμβανουν μερος τα Λυκεια...Οι πρωτη μαλιστα μαθητρια και ο πρωτος μαθητης εχει την ευκαρια να επισκεφθει την ΝΑSA!!!!!!!!!!!!!!!!!


Τι ξερετε γι'αυτο τον διαγωνισμο???
Εχετε παρει μερος???
Οι ερωτησεις μπαινουν απο το βιβλιο της μαθηματος επιλογης στην 2α Λυκειου?

Για τοποθετειτε επι του θεματος!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Ίσως αυτό το thread θα έπρεπε να μπει στο forum Β' Λυκείου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εχουν δικαιωμα να λαβουν μερος μονο τα παιδια της Β'? Αν ναι τοτε θα το μεταφερω, αλλιως καλα ειναι εδω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ναι το σκεφτηκα κι εγω....αλλα νομιζω εχουν και της 3ης δικαιωμα να προυν μερος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Καλα ας το αφησουμε εδω δεν πειραζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Παιδιά όλου του Λυκείου παίρνουν μέρος.
ΚΑτα κυριο λόγο οι ερωτησεις πέφτουν απο την ύλη της Β λυκειου το βιβλιο της Αστρονομίας.
Αλλα πρέπει να έχεις και άλλες γνώσεις, απο εξωσχολικά βιβλία, ειδικά στην β' φάση νομιζω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sulfur

Νεοφερμένος

Η Sulfur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Παιδια δεν ξερω τιποτα !Για πειτε μηπως μαθουμε και εμεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Παιδια δεν ξερω τιποτα !Για πειτε μηπως μαθουμε και εμεις!
Συμφωνώ και τι βιβλία πρέπει να έχει μελετήσει όποιος παίρνει μέρος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η πρωτη νομιζω μπορει να καλυφθει απο το σχολικο βιβλιο Αστρονομιας που ειναι μαθημα επιλογης στην Β'Λυκειου
η δευτερη φαση χρειαζεται και περαιτερω γνωσεις ομως....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misu7

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Έχω πάρει και εγώ συμμετοχή ρεε... Μη με ξεχνάτε... Δεν με ξέρετε ε?? Χμμμμ... Καλά κάνετε αφού δεν προχώρησα άλλο... έμαθα την Αστρονομία της Β απέξω αλλά τελικά δεν πήγα!! Άστα να πάνε... Μου έχουν δώσει και κάτι βιβλία μετά και είπα, ασ'το... δεν λέει!! Ας χαρεί άλλος το 1ο Βραβείο!! Είχα και άλλες υποχρεώσεις τότε... χιόνισε στην Αθήνα και βαριόμουν να κάθομαι μέσα!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γιατι δεν πηγες καλε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misu7

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ελα ντε... Ηταν δυσκολούτσικα και όλοι απέσυραν τη συμμετοχή τους... εγώ να έμενα καιμένο αρνάκι ανάμεσα στους κακούς λύκους???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexanderV

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Ο Διαγωνισμός όλο και δυσκολεύει κι από εδώ κι πέρα ειδικά στη Β φάση χρειάζονται γνώσεις γενικής αστροφυσικής..Οι ασκήσεις δλδ δεν θα είναι απλής λογικής όπως ήταν ως τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
υποψιν το βιβλιο της δευτερας λυκειου τουλαχιστον προπερσυ ειχε λαθος
ανεφερε οτι ο πλουτωνας ειναι πλανητης του ηλιακου συστηματος...


μη γελατε εχει παψει να θεωρειται κανονικος πλανητης...
https://en.wikipedia.org/wiki/Pluto

νομιζω αν θελετε να κανετε κατι σε αυτον τον διαγωνισμο το ιντερνετ θα βοηθησει παρα πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εεε το βιβλιο γραφτηκε το 300 π.Χ....που να τις βρουμε τετοιες πολυτελειες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Καλά, είναι κανείς που έχει δώσει και έχει και εχει διαβάσει επιπλέον βιβλεία για να μου τα πει; Οποιος θελει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexanderV

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
εεε το βιβλιο γραφτηκε το 300 π.Χ....που να τις βρουμε τετοιες πολυτελειες!
:lol:Πες τα !!!
"Stavrouli to" Απ'ότι βλέπω πας Β γυμνασίου.Ο διαγωνισμός είναι για μαθητές Λυκείου...Έχεις διαβάσει το βιβλίο της Β Λυκείου ???
Πάντος εκτός από το βιβλίο κ.τ.λ. πρέπει να παρακολουθήτε κι τις τελευταίες εξελήξεις κι νέα, όχι μόνο για να μην γράψετε ότι ο Πλούτωνας είναι πλανήτης(:P), αλλά και σχετικά με τελευταίες αποστολές κι φαινόμενα (π.χ. εκλείψεις...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Έχεις διαβάσει το βιβλίο της Β Λυκείου ???
έχω διαβάσει την "Άλγεβρα Β΄ Λυκείου"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexanderV

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Ε ? Γιατί διάβασες Αλγεβρα Β Λυκείου ?? Και στο κάτω κάτω πως τα κατάλαβες αν είσαι Β Γυμνασίου, τα μαθηματικά είναι συνέχεια...
Μήπως θες να πεις ότι διάβασες το βιβλίο της Αστρονομίας Β λυκείου ?
Αν ναι τότε να διαβάσεις βιβλία αστροφυσικής...επιφιλακτική όμως στα πανεπιστημιακά γιατί μπορεί να μην καταλαβαίνεις τίποτα...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Το βιβλίο της άλγεβρας το διάβασα γιατί γενικώς ασχολούμαι με τα μαθηματικά και φυσικά έχω διαβάσει και τα προηγούμενα. Επίσης τώρα διαβάζω και το βιβλίο των λατινικών κατεύθυνσης για Β Λυκείου γιατί μου αρέσουν τα λατινικά. Τέλος θέλω να ασχοληθώ και με την Αστρονομία αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω διαβάσει κάτι συγκεκριμένο και για αυτό ρωτάω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top