Προστασία του περιβάλλοντος: τι μπορούμε να κάνουμε

Έχετε οικολογική συνείδηση;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 3)
  • Δεν με νοιάζει και πολύ.Άμα τύχει ίσως ακολουθήσω κανέναν κανόνα 'οικολογικο''

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν με αφορά καθόλου

    Ψήφοι: 0 0.0%

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Σε αυτο το θεμα θα παραθετουμε συμβουλες για να βοηθησουμε κι εμεις στην διατηρηση του περιβαλλοντος με απλα πραγματα που μπορουμε να κανουμε καθημερινως! Το ξερω οτι αυτα τα θεματα κυριαρχουν στις ειδησεις και σιγουρα τα ακουτε, αλλα δε βλαπτει καθολου να τα εχουμε συγκεντρωμενα σε ενα τοπικ.:)


Ας ξεκινησω εγω

1) Για εξοικονομηση ενεργειας:

α) Κλεινουμε παντα τις συσκευες απο το γενικο διακοπτη τους και οχι μονο απο, πχ τηλεκοντρολ, γιατι οταν οι συσκευες βρισκοντα σε "stand by" καινε ρευμα, και επομενως υπαρχει διαρροη ενεργειας την οποια ουσιαστικα δε χρειαζομαστε και εκτος απο το περιβαλλον κανει κακο και στην τσεπη μας!
Κλεινουμε οθονες & ηχεια στον υπολογιστη παντα οταν ειναι κλειστος αλλα και οταν φευγουμε για λιγα λεπτα, ακομα και αν η εξοικονομηση μπορει να μην ειναι ιδιαιτερη, καλυτερα λιγη παρα καθολου! Αν προκειται να λειψουμε πολυ, καλυτερα να κλεινουμε και τον υπολογιστη.
Ακομα καλυτερα αν βγαζουμε τις συσκευες απο την πρηζα.

β) Δεν αφηνουμε ανοιχτα φωτα για πολλη ωρα αν δεν τα χρειαζομαστε. Δηλαδη, κλεινουμε το φως ακομα και αν φυγουμε απο το δωματιο για να παμε πχ τουαλετα.

γ) Αντικαθιστουμε τις λαμπες μας με λαμπες εξοικονομησης. Εχω μια τετοια στο δωματιο μου και ειναι πολυ πιο δυνατη απο τις κανονικες, απλως χρειαζεται γυρω στο ενα λεπτο για να φωτισει σε πληρη ισχυ, πραγμα που συνηθιζεται.

δ) Τωρα που ερχεται καλοκαιρι και θα αρχισουν οι ζεστες το κλιματιστικο δυστυχως θα παρει μπρος... ειναι πολυ δυσκολο βεβαια με την αποπνιχτικη ζεστη να μη το χρησιμοποιησει καποιος, αλλα ακομα κι για αυτο μπορει να γινει κατι οπως, για παραδειγμα, να αντικατασταθει απο εναν ανεμιστηρα, τουλαχιστον τις ωρες που δεν ειναι στην πιο ζεστη φαση της η ημερα.
Αν ειναι αναποφευκτη η χρηση του, μπορειτε να το αναψετε για καμποση ωρα, μεχρι να δροσισει το δωματιο, επειτα να το σβησετε και οταν αρχιζει να γινεται παλι βαρια η ζεστη το ανοιγετε παλι. Ετσι και δεν καιει συνεχως, αλλα και διατηρει το δωματιο δροσερο.
Ακομα, κραταμε τον ηλιο εξω απο το σπιτι εχοντας κλειστα τα παντζουρια και κατεβασμενες τις τεντες.

ε) Αγοραζουμε συσκευες οπως κλιματιστικα, ψυγεια, κτλ καινουριας τεχνολογιας, κλασης Α που χρησιμοποιουν λιγοτερη ενεργεια απο οτι οι παλιες. Γενικοτερα, οσο παλιοτερη ειναι η συσκευη τοσο περισσοτερο ρευμα καιει για να λειτουργησει, επομενως καλο θα ηταν αμα μπορειτε να αλλαξετε τις παλιες σας συσκευες. Θα κοστισει παραπανω ισως για την αγορα, αλλα μακροπροθεσμα εχετε περισσοτερο κερδος απο οτι με τις παλιες.


2) Για εξοικονομηση νερου:

α) Οση ωρα βουρτσιζουμε τα δοντια μας, η βρυση ειναι κλειστη. Ετσι χρησιμοποιουμε μονο το νερο που χρειαζομαστε.

β) Τωρα που ειναι καλοκαιρι και δεν κανει κρυο, μπορουμε πιο ευκολα να κανουμε ντουζ με κλειστη τη βρυση την περισσοτερη ωρα, επομενως θα ηταν καλο οση ωρα σαπουνιζομαστε να μην τρεχει το νερο.

γ) Αν εχουμε πολλα φυτα στον κηπο ή στη βεραντα μας, δεν ποτιζουμε με λαστιχο, αλλα εγκαθιστουμε συστημα αυτοματου ποτισματος.

δ) Δεν πλενουμε τα αυτοκινητα με λαστιχο, αλλα με σφουγγαρι και κουβα. Ετσι γινεται πιο ακριβης δουλεια και δεν ξοδευουμε ασκοπα νερο. Ή απλως το πηγαινουμε σε καθαριστηριο :P

ε) Δεν πλενουμε τα πιατα στο χερι αν ειναι πολλα, γιατι υπαρχει το ρισκο να ξοδεψουμε πολυ νερο χωρις να χρειαζεται. Καλυτερα να τα πλυνουμε σε πλυντηριο πιατων. Αν ομως δε γεμισει το πλυντηριο καλυτερα στο χερι γιατι τοτε θα ξοδεψουμε και ενεργεια και νερο για να τα πλυθουν.



3) Σκουπιδια-Ανακυλωση

Στην αθηνα αλλα και σε διαφορες περιοχες τις Ελλαδας υπαρχουν προγραμματα ανακυκλωσης των δημων οπου εκτος απο τους κανονικους πρασινους/γκρι καδους σκουπιδιων υπαρχουν και μπλε καδοι, οι οποιοι ειναι για ανακυκλωση συσκευασιων. Στους καδους αυτους ριχνουμε χαρτινες, πλαστικες, γυαλινες συσκασιες, οσο το δυνατον πιο καθαρες. Οι σακουλες που θα τις βαζουμε δεν πρεπει να ειναι γερα δεμενες για να διευκολυνονται οι εργατες που θα ξεχωρισουν τις συσκευασιες (σε ενα τευχος του Εψιλον ειχε συνεντευξη αυτων).

Υπαρχουν και αλλοι καδοι ανακυκλωσης υλικων οπου μπορουμε να πεταμε ο,τι δεν ειναι συσκευασιες.



Αναμενω διορθωσεις αν χρειαζονται και φυσικα τις δικες σας συμβουλες :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Krou πιστεύω ότι αυτό που κάνεις θα ωφελήσει πολλούς ώστε να μάθουν να σκέφτονται το περιβάλλον και πώς να ενεργούν... Όλες οι συμβουλές που μας έδωσες είναι πολύ καλές και εγώ προσωπικά το θέμα το έχω πάρει πολύ ζεστά, και κάνω τα περισσότερα από τα παραπάνω, ελπίζω να έχει καλή επίδραση και σε άλλους και να προσπαθήσουν για το καλύτερο...Το περιβάλλον πια εξαρτάται μόνο και μόνο από εμάς, ας κάνουμε λοιπόν κάτι για να το σώσουμε και να ζήσουμε καλύτερα!!! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Krou πιστεύω ότι αυτό που κάνεις θα ωφελήσει πολλούς ώστε να μάθουν να σκέφτονται το περιβάλλον και πώς να ενεργούν... Όλες οι συμβουλές που μας έδωσες είναι πολύ καλές και εγώ προσωπικά το θέμα το έχω πάρει πολύ ζεστά, και κάνω τα περισσότερα από τα παραπάνω, ελπίζω να έχει καλή επίδραση και σε άλλους και να προσπαθήσουν για το καλύτερο...Το περιβάλλον πια εξαρτάται μόνο και μόνο από εμάς, ας κάνουμε λοιπόν κάτι για να το σώσουμε και να ζήσουμε καλύτερα!!! :no1:

Ευχαριστω για τα λογια σου κι εγω πιστευω οτι θα βοηθησει γιατι εχω βιωσει την μεταβαση σε οικολογικη συνηδειση. Μπορει το να σβηνεις τα φωτα ή τη βρυση ή τις συσκευες να φαινεται βαρετο ή να πιστευει καποιος οτι θα ξεχναει να το κανει, αλλα οταν αρχισει σιγα σιγα θα συμβαινει αυτοματα, χωρις να το σκεφτεται και μαλιστα μπορει να τον ενοχλει κιολας να μην κανει κατι απο τα παραπανω. Μια καλη ενοχληση θα ελεγα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Για το νερό έχω επίσης να προτείνω :
Να κλείνουμε καλά τη βρύση
Να εγκαταστίσουμε μηχανισμό στο καζανάκι που έχει 2 κουμπιά και όταν είναι για τα ούρα απλά ξοδεύεται πολύ λιγότερο νερό διατηρώντας την υγιεινή της τουαλέτας. Το καζανάκι γενικά ξοδεύει πάρα πολύ νερό και είναι σημαντική εξοικωνόμιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Στο πλυντήριο ρούχων επιλέγουμε πρόγραμμα με χαμηλή θερμοκρασία πλυσίματος (30-40 βαθμούς) και φροντίζουμε να είναι πάντα γεμάτο.
Επίσης, τα περισσότερα ρούχα αν κρεμαστούν προσεκτικά όταν είναι βρεγμένα ακόμα, δεν χρειάζονται σιδέρωμα μετά.

Και φυσικά (επειδή το βλέπω συχνά αυτό) δεν ανοίγουμε τα παράθυρα όταν έχουμε ανοιχτό το κλιματιστικό. Αν θέλουμε να μην ξεραθεί πολύ ο αέρας στο δωμάτιο λόγω του κλιματισμού, αφήνουμε ένα μπολάκι με νερό σε μια άκρη να εξατμίζεται σιγά σιγά και να αναπληρώνει τη χαμένη υγρασία.

Σε κίνηση εκτός πόλης δεν χρειάζεται κλιματισμός στο αμάξι, ανοίγουμε λίγο ένα παράθυρο. Κατά προτίμηση την ηλιοροφή αν υπάρχει, χαλάει λιγότερο την αεροδυναμική του αυτοκινήτου οπότε δεν αυξάνεται σημαντικά η κατανάλωση βενζίνης. Σε ταχύτητες αυτοκινητόδρομου είναι συζητίσιμο το αν συμφέρει να ανοίξει κανείς το παράθυρο αντί για τον κλιματισμό απο άποψης κατανάλωσης βενζίνης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Πολύ ωραίο θέμα! krou, όλες σου οι συμβουλές ήταν πάρα πολύ καλές, και είναι όλα πράγματα που μπορεί να κάνει καθημερινά ο καθένας μας με ευκολία.. Θα πρέπει επιτέλους να συνειδητοποιήσουμε πως όλοι έχουμε ένα μερίδιο ευθύνης και να δράσουμε. Λοιπόν, δεν έχω και πολλές προτάσεις να κάνω, τα περισσότερα έχουν ήδη αναφερθεί. Εγώ θα πω πως θα ήταν πολύ καλό απο μέρους μας να χρησιμοποιούμε συχνότερα τα μέσα μαζικής μεταφοράς και το ποδηλατάκι μας ή τα ποδαράκια μας :xixi: για να πάμε οπουδήποτε. Αυτό που αναφέρθηκε για τις συσκευές stand by είναι πολύ σημαντικό. Έχω παρατηρήσει πολλές φορές πως πχ αφού έχουμε φορτίσει το κινητό μας ξεχνάμε το φορτιστή στην πρίζα. Μέγα λάθος. (έχω πιάσει κι εγώ τον εαυτό μου να το κάνει κάποιες φορές) Επίσης, διάφορα σπρέϋ που χρησιμοποιούμε (για τα μαλλιά, εντομοκτόνα κτλ) καταστρέφουν το όζον. Καλό θα ήταν να αγοράζουμε σπρέϋ με ένδειξη ότι δεν κατατρέφουν το όζον. Εμμμμμ..... αυτά.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Να προσθεσω οτι τα κλιματιστικα δεν πρεπει να ειναι σε πολυ χαμηλες θερμοκρασιες, αλλα γυρω στους 25 βαθμους. Αν εχει μεγαλη διαφορα με την εξωτερικη θερμοκρασια τοτε πιθανοτατα να μην μπορεσει να φτασει στη θερμοκρασια που το ρυθμισατε, αν ειναι πολυ χαμηλη ( κατω απο 20 βαθμους πιστευω ), επομενως ξοδευετε ασκοπα ενεργεια & χρηματα και κανει κακο στην υγεια να υπαρχουν μεγαλες διαφορες απο το ενα δωματιο στο αλλο, ή απο το σπιτι και οταν βγαινετε.

Επίσης, παραθετω ενα ποστ μου σε αλλο τοπικ, σχετικο με φυτα που απομακρυνουν διαφορες επικινδυνες ουσιες απο τον αερα, εδω


Οσα περισσοτερα φυτα μπορειτε να εχετε στις βεραντες/ταρατσες και στους κηπους σας τοσο το καλυτερο, ειδικα το καλοκαιρι κρατανε σκια και δροσιζουν αλλα καθαριζουν και την ατμοσφαιρα απο το CO2. Στην Αθηνα που εχουμε μπολικο απο δαυτο μπορουμε να φτιαξουμε πολυ ωραιους κηπους! Προσοχη μονο να μην εχετε φυτα στο δωματιο που κοιμαστε γιατι μπορει να παθετε ασφυξια (το βραδυ απορροφουν οξυγονο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Σε αυτο το θεμα θα παραθετουμε συμβουλες για να βοηθησουμε κι εμεις στην διατηρηση του περιβαλλοντος με απλα πραγματα που μπορουμε να κανουμε καθημερινως! Το ξερω οτι αυτα τα θεματα κυριαρχουν στις ειδησεις και σιγουρα τα ακουτε, αλλα δε βλαπτει καθολου να τα εχουμε συγκεντρωμενα σε ενα τοπικ.:)


Ας ξεκινησω εγω

1) Για εξοικονομηση ενεργειας:

α) Κλεινουμε παντα τις συσκευες απο το γενικο διακοπτη τους και οχι μονο απο, πχ τηλεκοντρολ, γιατι οταν οι συσκευες βρισκοντα σε "stand by" καινε ρευμα, και επομενως υπαρχει διαρροη ενεργειας την οποια ουσιαστικα δε χρειαζομαστε και εκτος απο το περιβαλλον κανει κακο και στην τσεπη μας!
Κλεινουμε οθονες & ηχεια στον υπολογιστη παντα οταν ειναι κλειστος αλλα και οταν φευγουμε για λιγα λεπτα, ακομα και αν η εξοικονομηση μπορει να μην ειναι ιδιαιτερη, καλυτερα λιγη παρα καθολου! Αν προκειται να λειψουμε πολυ, καλυτερα να κλεινουμε και τον υπολογιστη.
Ακομα καλυτερα αν βγαζουμε τις συσκευες απο την πρηζα.

β) Δεν αφηνουμε ανοιχτα φωτα για πολλη ωρα αν δεν τα χρειαζομαστε. Δηλαδη, κλεινουμε το φως ακομα και αν φυγουμε απο το δωματιο για να παμε πχ τουαλετα.

γ) Αντικαθιστουμε τις λαμπες μας με λαμπες εξοικονομησης. Εχω μια τετοια στο δωματιο μου και ειναι πολυ πιο δυνατη απο τις κανονικες, απλως χρειαζεται γυρω στο ενα λεπτο για να φωτισει σε πληρη ισχυ, πραγμα που συνηθιζεται.

δ) Τωρα που ερχεται καλοκαιρι και θα αρχισουν οι ζεστες το κλιματιστικο δυστυχως θα παρει μπρος... ειναι πολυ δυσκολο βεβαια με την αποπνιχτικη ζεστη να μη το χρησιμοποιησει καποιος, αλλα ακομα κι για αυτο μπορει να γινει κατι οπως, για παραδειγμα, να αντικατασταθει απο εναν ανεμιστηρα, τουλαχιστον τις ωρες που δεν ειναι στην πιο ζεστη φαση της η ημερα.
Αν ειναι αναποφευκτη η χρηση του, μπορειτε να το αναψετε για καμποση ωρα, μεχρι να δροσισει το δωματιο, επειτα να το σβησετε και οταν αρχιζει να γινεται παλι βαρια η ζεστη το ανοιγετε παλι. Ετσι και δεν καιει συνεχως, αλλα και διατηρει το δωματιο δροσερο.
Ακομα, κραταμε τον ηλιο εξω απο το σπιτι εχοντας κλειστα τα παντζουρια και κατεβασμενες τις τεντες.

ε) Αγοραζουμε συσκευες οπως κλιματιστικα, ψυγεια, κτλ καινουριας τεχνολογιας, κλασης Α που χρησιμοποιουν λιγοτερη ενεργεια απο οτι οι παλιες. Γενικοτερα, οσο παλιοτερη ειναι η συσκευη τοσο περισσοτερο ρευμα καιει για να λειτουργησει, επομενως καλο θα ηταν αμα μπορειτε να αλλαξετε τις παλιες σας συσκευες. Θα κοστισει παραπανω ισως για την αγορα, αλλα μακροπροθεσμα εχετε περισσοτερο κερδος απο οτι με τις παλιες.


2) Για εξοικονομηση νερου:

α) Οση ωρα βουρτσιζουμε τα δοντια μας, η βρυση ειναι κλειστη. Ετσι χρησιμοποιουμε μονο το νερο που χρειαζομαστε.

β) Τωρα που ειναι καλοκαιρι και δεν κανει κρυο, μπορουμε πιο ευκολα να κανουμε ντουζ με κλειστη τη βρυση την περισσοτερη ωρα, επομενως θα ηταν καλο οση ωρα σαπουνιζομαστε να μην τρεχει το νερο.

γ) Αν εχουμε πολλα φυτα στον κηπο ή στη βεραντα μας, δεν ποτιζουμε με λαστιχο, αλλα εγκαθιστουμε συστημα αυτοματου ποτισματος.

δ) Δεν πλενουμε τα αυτοκινητα με λαστιχο, αλλα με σφουγγαρι και κουβα. Ετσι γινεται πιο ακριβης δουλεια και δεν ξοδευουμε ασκοπα νερο. Ή απλως το πηγαινουμε σε καθαριστηριο :P

ε) Δεν πλενουμε τα πιατα στο χερι αν ειναι πολλα, γιατι υπαρχει το ρισκο να ξοδεψουμε πολυ νερο χωρις να χρειαζεται. Καλυτερα να τα πλυνουμε σε πλυντηριο πιατων. Αν ομως δε γεμισει το πλυντηριο καλυτερα στο χερι γιατι τοτε θα ξοδεψουμε και ενεργεια και νερο για να τα πλυθουν.



3) Σκουπιδια-Ανακυλωση

Στην αθηνα αλλα και σε διαφορες περιοχες τις Ελλαδας υπαρχουν προγραμματα ανακυκλωσης των δημων οπου εκτος απο τους κανονικους πρασινους/γκρι καδους σκουπιδιων υπαρχουν και μπλε καδοι, οι οποιοι ειναι για ανακυκλωση συσκευασιων. Στους καδους αυτους ριχνουμε χαρτινες, πλαστικες, γυαλινες συσκασιες, οσο το δυνατον πιο καθαρες. Οι σακουλες που θα τις βαζουμε δεν πρεπει να ειναι γερα δεμενες για να διευκολυνονται οι εργατες που θα ξεχωρισουν τις συσκευασιες (σε ενα τευχος του Εψιλον ειχε συνεντευξη αυτων).

Υπαρχουν και αλλοι καδοι ανακυκλωσης υλικων οπου μπορουμε να πεταμε ο,τι δεν ειναι συσκευασιες.



Αναμενω διορθωσεις αν χρειαζονται και φυσικα τις δικες σας συμβουλες :xixi:


1) Αυτές οι λάμπες δεν υποφέρονται! Έχουν ένα κρύο φως που μοιάζει με χειρουργικό φως... μπρρρρρ... μόνο όταν είναι χωμένες κάπου ψιλοϋποφέρονται...

2) Δεν ξέρω για 'σας αλλά στη γειτονιά μου όλοι οι (μπλε) κάδοι έχουν μπάζα από τις γύρω οικοδομές... και είναι και λιωμένοι από τα δυναμιτάκια :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Πραγματικά είναι πολύ ευχάριστο να βλέπεις νέους ευαισθητοποιημένους προς το περιβάλλον.
Η προστασία του περιβάλλοντος είναι κάτι το οποίο εξαρτάται από τον καθένα μας.
Πρέπει να πιστέψει ο καθένας στον εαυτό του.Βάζοντας ο καθένας το δικό του λιθαράκι η κατάσταση θα βελτιωθεί χωρίς αμφιβολία.

Από την άλλη πλευρά πιστεύω πως είναι η νοοτροπία των Ελλήνων τέτοια και δεν έχουν ποτέ μέτρο.Το ρητό "παν μέτρον άριστον" αποτελεί πια παρελθόν.

Σχετικά με τα μέτρα,με καλύψατε,δεν έχω να αναφέρω κάποιο επιπλέον :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
ωραιο θεματακι,οντως!εγω προσπαθω να εφαρμοζω ο,τι εχετε γραψει ως τωρα αλλα το μεγαλο μ προβλημα ειναι οτι _ειδικα στην πολη μου_ ουτε ενα μαγαζι δν δινει χαρτινες ή υφασματινες σακουλες..το βρισκω απαραδεκτο..τεσπα,επισης στην ταξη μου επιεδη οι συμμαθητες βαριουνται να ριξουν τα χαρτια στον καδο ανακυκλωσης τους πριζω εγω..καθε ωρα περναω απο θρανιο σε θρανιο και μαζευω τα χαρτια τους...πολυ γελιο,εχουν αρχισει να με φοβουνται!!!!δν πειραζει ομως ειναι για καλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
1) Αυτές οι λάμπες δεν υποφέρονται! Έχουν ένα κρύο φως που μοιάζει με χειρουργικό φως... μπρρρρρ... μόνο όταν είναι χωμένες κάπου ψιλοϋποφέρονται...

2) Δεν ξέρω για 'σας αλλά στη γειτονιά μου όλοι οι (μπλε) κάδοι έχουν μπάζα από τις γύρω οικοδομές... και είναι και λιωμένοι από τα δυναμιτάκια :D



1) Δεν ειναι απαραιτητο αυτο, υπαρχει ποικιλια οπως και στις κανονικες λαμπες, η δικη μου ειναι σαν τις κανονικες (κιτρινωπο φως) αλλα πιο δυνατη, απλως χρειαζεται λιγο χρονο μεχρι να φωτισει πληρως, οπως ειπα πριν.

2) Κακως! Να διαμαρτυρηθειτε στο δημο να τα μαζεψουν. Μακαρι να ειχαμε μπλε καδους στο δημο μου, αλλα δεν εχει μπει ακομα στο προγραμμα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
β) Δεν αφηνουμε ανοιχτα φωτα για πολλη ωρα αν δεν τα χρειαζομαστε. Δηλαδη, κλεινουμε το φως ακομα και αν φυγουμε απο το δωματιο για να παμε πχ τουαλετα.

Δεσποινα ειχε τυχει να δω ενα επεισοδιο των mythbusters και ελεγαν οτι οι λαμπες καταναλωνουν περισσοτερη ενεργεια οταν τις αναβουμε παρα οταν ειναι ανοιχτες για πολλη ωρα...Για παραδειγμα οταν βγεις απο το δωματιο για να πας τουαλετα και κλεισεις το φως, και υστερα γυρισεις και το αναψεις ξανα καταναλωνεις περιπου 6πλασια ενεργεια απο οτι θα ειχες καταναλωσει αν το ειχες αφησει ανοιχτο...

Κατα τα αλλα πολυ τελειο το θεματακι, ολοι πρεπει να κανουμε κατι για τη γη και το περιβαλλον. Πρεπει να σκεφτομαστε οτι δεν ειμαστε μονοι μας στον πλανητη, τον μοιραζομαστε με περιπου 6.000.000.000 ατομα και αν ο καθενας σκεφτεται "Ωχ μωρε τωρα τι οικονομια να κανω, αφου λεφτα εχω, ας κανουν αλλοι 2-3 οικονομια και το περιβαλλον σωζεται" τοτε ζητω που καηκαμε...

Μπραβο για το θεματακι :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεσποινα ειχε τυχει να δω ενα επεισοδιο των mythbusters και ελεγαν οτι οι λαμπες καταναλωνουν περισσοτερη ενεργεια οταν τις αναβουμε παρα οταν ειναι ανοιχτες για πολλη ωρα...Για παραδειγμα οταν βγεις απο το δωματιο για να πας τουαλετα και κλεισεις το φως, και υστερα γυρισεις και το αναψεις ξανα καταναλωνεις περιπου 6πλασια ενεργεια απο οτι θα ειχες καταναλωσει αν το ειχες αφησει ανοιχτο...

Κατα τα αλλα πολυ τελειο το θεματακι, ολοι πρεπει να κανουμε κατι για τη γη και το περιβαλλον. Πρεπει να σκεφτομαστε οτι δεν ειμαστε μονοι μας στον πλανητη, τον μοιραζομαστε με περιπου 6.000.000.000 ατομα και αν ο καθενας σκεφτεται "Ωχ μωρε τωρα τι οικονομια να κανω, αφου λεφτα εχω, ας κανουν αλλοι 2-3 οικονομια και το περιβαλλον σωζεται" τοτε ζητω που καηκαμε...

Μπραβο για το θεματακι :no1:


Μαλιστα... ε τοτε να σβηνουμε το φως αν προκειται να λειπουμε πολλη ωρα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Μαλιστα... ε τοτε να σβηνουμε το φως αν προκειται να λειπουμε πολλη ωρα:)
Κάτι τέτοιο έχω ακούσει και εγώ, αλλά μόνο για λάμπες φθορισμού. Δεν ισχύει για λάμπες πυρακτώσεως.
---
Έχετε παρατηρήσει που το χειμώνα αφήνουμε το νερό να τρέχει μέχρι να έρθει το ζεστό από τον θερμοσίφωνα; Ας έχουμε έναν κουβά τον οποίο θα γεμίζουμε με αυτό το νερό το οποίο μπορούμε να χρησιμοποιούμε για πότισμα ή καθαριότητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
-Μην ανοίγετε το φούρνο συχνά κατά τη διάρκεια λειτουργίας του, γιατί χάνεται το 30% της θερμότητας.
-Φροντίστε να χρησιμοποιείται το μάτι που έχει την καλύτερη εφαρμογή με το μαγειρικό σκεύος που χρησιμοποιείται. Αν δε γίνεται χρησιμοποιείστε κάποιο μάτι μικρότερο από της επιφάνεια του μαγειρικού σκεύους.
-Σβήνουμε το μάτι/φούρνο 5-10 λεπτά πριν ετοιμαστεί το φαγητό. Η ήδη απορροφηθείσα ενέργεια από το υλικό του φούρνου/ματιού αρκεί για να το ψήσει τελείως.
-Χρήση οθονών/τηλεοράσεων LCD
-Εκμετάλλευση του ηλιακού φωτός για το φωτισμό στο σπίτι.
-Μην χρησιμοποιείτε στεγνωτήριο
-Εγκατάσταση/χρήση ηλιακού θερμωσίφωνα
-Μειώστε τη θερμοκρασία του θερμοστάτη του θερμωσίφωνα και του λέβητα.
-Θερμομονώστε το σπίτι σας ή βάψτε το με κατάλληλα χρώματα που ανακλούν το φως ή το απορροφούν, ανάλογα με την περιοχή στην οποία κατοικείτε.
-Χρήση ΜΜΜ
-Υβριδικό αυτοκίνητο
-Χρήση ποδηλάτου και ποδιών(!) στις μικρές αποστάσεις

Αυτά προς το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Η off-topic συζήτηση συνεχίζεται εδώ: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=39890
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στο δήμο μου, πάντως, υπάρχει φουλ προγραμμα μπλε καδων και λειτουργεί και πολύ καλά. Έχουν κάνει κι ένα πρόγραμμα που δίνουν οικιακούς κάδους οπου αποσυντίθενται τα οργανικά απορρίματα κι αντι να τα πετάς, φτιάχνουν λίπασμα. Έχω ενταχθει στο πρόγραμμα ήδη με αποτέλεσμα, σε συνδυασμο με την ανακύκλωση των μπλε κάδων, τη θεαματική μείωση του όγκου των σκουπιδιών. Έχω ήδη αντικαταστήσει τις περισσότερες λάμπες με μειωμένης κατανάλωσης-οικολογικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,808 μηνύματα.
Έχω κάμποσα βιβλία παλιά (σχολικά και περιοδικά) που θέλω να ανακυκλώσω, αλλά δε γνωρίζω που υπάρχουν κάδοι ανακύκλωσης χαρτιού. :(




-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Πολύ σωστά αυτά που λέτε. Κι εγώ προσπαθώ να τα τηρώ όσο το δυνατόν.

Αλλά, ότι και να κάνουμε εμείς, αν δεν το πάρουν στα σοβαρά και αυτοί που κυβερνάνε δεν γίνεται τίποτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Καλα ναι... το θεμα ομως δεν ειναι μονο το περιβαλλον απο αποψης μολυνσης κτλ, αλλα και οτι τα αποθεματα νερου και ενεργειας δεν ειναι ανεξαντλητα. Αν δεν κανουμε οικονομια θα τα βρουμε σκουρα πολυ συντομα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top