Γενικό -  Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 179)
  • Θεωρητική

    Ψήφοι: 58 32.4%
  • Θετική

    Ψήφοι: 82 45.8%
  • Τεχνολογή

    Ψήφοι: 39 21.8%

Morphinr

Νεοφερμένος

Η Αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
είμαι πρώτη λυκείου και κάπως δεν έχω ιδέα! κάποιες φορές είμαι σίγουρη πως θέλω να πάω θεωριτική, και αλλές φορές σκέφτομαι να πάω τεχνολογική.. το ξέρω, διαφέρουν αρκετά μεταξύ τους αυτές οι δύο κατευθύνσεις... μου αρέσει η αστρονομία, εχω και τηλεσκόπιο! ποια κατεύθυνση πρέπει να πάω για να σπουδάσω αστρονομία; επίσης σκέφτομαι να σπουδάσω γερμανική φιλολογία, επειδή έμενα 11 χρόνια στην γερμανία, και ετσι θα έπρεπε να πάω θεωρητική κατεύθυνση. έχω ακούσει όμως ότι δεν βρίσκεις εύκολα δουλεια... ποιός μπορεί να με βοηθήσει;:)

Δε ξερω κατα ποσο θα βοηθησουν στην αποφαση που θα παρεις αυτα που θα σου πω, αλλα πιστευω πως πρεπει να κανεις αυτο που σου αρεσει πιο πολυ.Αν σαρεσει η Γερμανικη Φιλολογια, βαλε στοχο να περασεις εκει.Δουλεια πιστευω πως θα βρεις καπου...Σχολεια/φροντιστηρια/ιδιαιτερα..Οι καλοι δε χανονται..Αντιθετα αν διαλεξεις κατι που δε σου αρεσει αλλα εχει επαγγελματικη αποκατασταση (τωρα), εκτος του οτι δε ξερεις αν θα εχει και στο μελλον αν κανεις κατι που δε σαρεσει θα το βαρεθεις με το καιρο με συνεπεια να μην εισαι καλη σε αυτο που κανεις (αφου δε θα εχεις και ορεξη να το κανεις) και τελος, ισως καταληξεις δυστιχισμενη.. =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia_orestiada

Νεοφερμένος

Η sofia_orestiada αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Θετική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djfotis

Νεοφερμένος

Ο djfotis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εγώ είμαι αναμεσα σε θετική - τεχνολογική...
το μόνο που με προβληματίζει στη θετικη, είναι η χημεία, όπου ουσιαστικά δεν έχει δωθεί μεγάλη βάση σε αυτήν..ενώ είναι στην πραγματικότητα ένα πολύ ενδιαφέρον μάθημα...

Προσωπική μου άποψη είναι ότι θα έπρεπε να διδάσκεται πιο σοβαρά από το γυμνάσιο, ώστε έτσι να προετοιμάζονται σωστα τα παιδια για το λυκειο και να έχουν βάσεις να πατήσουν.

Τελικά μάλλον για την Β λυκείου Θετική και μετά Τεχνολογική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanoulitsa

Νεοφερμένος

Η Τανια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Συμφωνω με τον προλαλησα πανω στο θεμα χημεια αν ειχε δοθει βαση απο το γυμνασιο και αν τα βιβλια μας επερναν το μαθημα πιο σοβαρα οχι σαν ιστορια θα ηταν πιο ευκολη η μεταβαση στο λυκειο τεσπα! Εγω μα το θεο δεν ξερω πεθαινω για νομικη αρα θεωριτικη αλλα και για οικονομικα αρα θετικη (η τεχνολογικη δεν με εμπνει!)! Πρεπει να επιλεξω αλλα φοβαμαι πως θα κανω τη λαθος επιλογη! :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρια15

Νεοφερμένος

Η Μαρια15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Θεωριτικη με χιλια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Συμφωνω με τον προλαλησα πανω στο θεμα χημεια αν ειχε δοθει βαση απο το γυμνασιο και αν τα βιβλια μας επερναν το μαθημα πιο σοβαρα οχι σαν ιστορια θα ηταν πιο ευκολη η μεταβαση στο λυκειο τεσπα! Εγω μα το θεο δεν ξερω πεθαινω για νομικη αρα θεωριτικη αλλα και για οικονομικα αρα θετικη (η τεχνολογικη δεν με εμπνει!)! Πρεπει να επιλεξω αλλα φοβαμαι πως θα κανω τη λαθος επιλογη! :xixi:

Απ'ότι ξέρω, κι από θεωρητική μπορείς να πας οικονομικά.......... έτσι δεν είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Nαι αν πάρεις μαθηματικά γενικής και αοθ....Αλλά συνήθως τα παιδιά της θεωρητικής επειδή δεν ενδιαφέρονται για τα μαθηματικα απο την Α λυκείου και μετά αδυνατούν να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις των πανελληνίων εξετάσεων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Μπραβο παιδια ωραιο θεμα.

Λοιπον εγω ειμαι αναμεσα σε Τεχνολογικη-Θετικη.Θεωρητικη την εχω αποκλεισει εδω και αρκετο καιρο.Μισω οτι εχει να κανει με Αρχαια,Λατινικα και Κειμενα.Οποτε μεινανε τα δυο πρωτα.

Θετικη απο οτι εχω ακουσει ειναι πολυ δυσκολη,ειδικα η Χημεια.Και φοβαμαι οτι επειδη φετος δεν πολυπροσεχα Χημεια,δεν θα τα καταφερω του χρονου.

Τεχνολογικη ειναι πιο ευκολη και εχει και μαθηματα σχετικα με τεχνολογια & υπολογιστες που με ενδιαφερουν.

ΑΛΛΑ...

Ενδιαφερομαι για 3ο πεδιο,και συγκεκριμενα Φαρμακευτικη.Οποτε μαλλον προς Θετικη βαδιζω.

Αληθεια,γινεται να παω στην Β' Θετικη και αν δυσκολευτω να παω στη Γ' τεχνολογικη?Εχει καμια επιπτωση στα μορια αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η Τεχνολογική δεν είναι πιο εύκολη. Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα, απλά σου φαίνεται πιο εύκολη επειδή είναι στις κλίσεις σου, όπως κι εμένα. Από τη φύση τους πάντως τα μαθηματα της Τεχνολογικής δεν είναι πιο εύκολα από της Θετικής. Δεν έχει επίπτωση στα μόρια η αλλαγή κατεύθυνσης στη Γ'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δε νομιζω οτι μπορεις να περασεις ευκολα απο τεχνολογικη στη φαρμακευτικη... εξαλλου αν θες φαρμακευτικη θα τη φας στη μαπα τη χημεια, τωρα θα κολλησεις;Ασε που θα δυσκολευτεις περισσοτερο απο τους αλλους μετα στη σχολη αν δεν εχεις κανει στο λυκειο. Δεν ειναι και τοσο δυσκολη οσο καταλαβαινω οτι τη θεωρεις παντως. Πιο δυσκολη ειναι η βιολογια κατα τη γνωμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Μην ακούς τι λένε για την Χημεία...Πήγαινε πρώτα θετική να δείς αν σε δυσκολεύει η χημεία(που παρεπιπτόντως ειναι δυσκολότερη απο της Γ συμφωνα με τα λεγόμενα καθηγητών)...Εμένα μου άρεσε ιδιαίτερα η Χημεία και έγραφα και πολύ υψηλούς βαθμούς...Βέβαια οι σχολές που θέλω δεν έχουν να κάνουν με βιολογία οποτε πήγα τεχνολογική στην Γ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
εγώ με τίποτα θεωρητική, δεν μπορώ να διαβάσω αρχαία.
θέλω να περάσω ή οκονομικά ή πολυτεχνείο, άρα θετική ή τεχνολογική κατεύυνση.
Σκέφτομαι να πάω του χρόνου θετική γιατί στο σχολείο μου τουλάχιστον στην τεχνολογική του χρόνου θα είναι πολύ χαμηλό επίπεδο και στη τρίτη να πάω τεχνολογική, για να μην χρειαστεί να δώσω χημεία στις πανελλήνιες....τι λέτε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweety

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sweety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
εγώ αναγκαστικά 8α πάω 8ετική(τα πάω χάλια σε αυτά τα μα8ήματα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
εγώ αναγκαστικά 8α πάω 8ετική(τα πάω χάλια σε αυτά τα μα8ήματα)

γιατί θα πας αναγκαστικά θετική??οι γονεις σου σε αναγκάζουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweety

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sweety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
γιατί θα πας αναγκαστικά θετική??οι γονεις σου σε αναγκάζουν?


όχι αλλά αφού 8έλω να πάω για αισ8ητικός πρέπει να πάω 8ετική.μακάρι να ήταν 8εωρητική που τα καταφέρνω πολύ εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δε νομιζω οτι χρειαζεται να πας θετικη. Εκτος αν υπαρχει πανεπιστημιο αλλα νομιζω ειναι μονο σε ΙΕΚ.. στα ΙΕΚ μονο απολυτηριο ζητουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Δε νομιζω οτι χρειαζεται να πας θετικη. Εκτος αν υπαρχει πανεπιστημιο αλλα νομιζω ειναι μονο σε ΙΕΚ.. στα ΙΕΚ μονο απολυτηριο ζητουν.
Και πάλι γιατί να χρειάζεται η θεωριτική όταν θέλεις να γίνεις αισθητικός? Ποιήματα θα απαγγέλνεις??:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios3

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Ποιήματα θα απαγγέλνεις??:P
Για να λεει στους πελατες αναλογα ποιηματα εξυμνοντας την ομορφια τους!!!!:jumpy:
Παντος για να διαλεξετε κατευθυνση κοιταξτε τι θελετε να περασετε και μην ακουτε ευκολο ή δυσκολο. Αν προσπεθεις διχως να βαριεσαι τιποτα δεν ειναι δυσκολο!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SnAk3

Νεοφερμένος

Ο SnAk3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
εγώ τώρα όπου να είναι τελειώνω την A λυκείου..και έχω μεγάλο άγχος και δεν ξέρω τι κατεύθυνση να ακολουθήσω...:(..θεωρητή δεν παο gt δεν τα παο καθόλου καλά αλλα ούτε με την θετική είμαι σίγουρος...(είμαι τούβλο ε?) :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweety

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sweety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
ego tora opou na einai teliono tin A lukeiou..kai exo megalo agxos kai den ksero ti kateu8insi na akolou8iso...:(..8eoriti den pao gt den ta pao ka8olou kala alla oute me tin 8etiki eimai sigouros...(eimai toublo e?) :'(


πόσο είχες μέσο όρο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top