Ρατσισμός

Jimmy13

Νεοφερμένος

Ο Jimmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Κεφάλια είπε, οχι κεφάλαιο.

Και να φανταστείτε πριν λίγες μέρες άλλαξα φακούς στα γυαλιά.........Χαρ!Χαρ!
Και γράφω και για τα άτομα που μιλάνε χωρίς να σκεφτούν..... Θα ορκιζόμουν ότι είδα κεφάλαιο............ !Καλά κρασά!Γράψτε λάθος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Ούτε και ένας Αλβανός με τρόπους, από οικογένεια θα έκανε κάτι τέτοιο. Έλεος.
Δεν έχω δει ποτέ κάποιον Έλληνα να φέρεται έτσι. Τέσπα, όλα είναι θέμα χαρακτήρα, αλλά συνήθως οι περισσότεροι Αλβανοί είναι απο οικογένειες τέτοιες και είναι επίσης και ο μόνος λόγος που τους ψιλοαποφεύγω. Τα άλλα είναι ακρως ρατσιστικά, πράγμα που δεν το αντέχω και είμαι εντελώς κατά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλά είδη ρατσισμού. Γιατί πιάσατε μόνο ένα σκέλος του?
Σας έχει τύχει όσους από εσάς έχετε 3-5 ή και παραπάνω κιλά, να σας αντιμετωπίζουν υποτιμητικά οι πιό αδύνατοι? Εμένα μου έχει τύχει πολλές φορές και δε θεωρούμαι κάν παχουλή.
Πως συμπεριφέρεστε όσοι έχετε πολλά χρήματα σε έναν πιο φτωχό?
Πως συμπεριφέρεστε όσοι θεωρείτε τον εαυτό σας έξυπνο σε έναν πιό αγαθό?
Και όσοι είστε αδύνατοι, πως φέρεστε στους υπέρβαρους? Δεν μπορείς να λες ότι δεν είσαι ρατσιστής επειδή δε σε ενοχλούν οι Αλβανοί. Το αν είσαι ρατσιστής, φαίνεται από τη συμπεριφορά σου κάθε μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν έχω δει ποτέ κάποιον Έλληνα να φέρεται έτσι.
Ζεις σε άλλη Ελλάδα τότε.

Υπάρχουν πολλά είδη ρατσισμού. Γιατί πιάσατε μόνο ένα σκέλος του?
Η λέξη "ρατσισμός" αναφέρεται σε προκαταλήψεις λόγω φυλής, δεν έχει άλλα σκέλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Η λέξη "ρατσισμός" αναφέρεται σε προκαταλήψεις λόγω φυλής, δεν έχει άλλα σκέλη.


Είδη ρατσισμού
  1. Φυλετικός ρατσισμός
  2. Θρησκευτικός ρατσισμός
  3. Κοινωνικός ρατσισμός
  4. Ρατσισμός ανάμεσα στα είδη σπησισμός
Από την ΒΙΚΙΠΑΙΔΕΙΑ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Racism, by its simplest definition, is the belief that race is the primary determinant of human traits and capacities and that racial differences produce an inherent superiority of a particular race.
Φαίνεται κι απο τη λέξη οτι αναφέρεται σε φυλές. Τα υπόλοιπα είδη διακρίσεων έχουν (ή θα έπρεπε) άλλα ονόματα. Τέσπα δεν είναι τόσο σημαντικό αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Ζεις σε άλλη Ελλάδα τότε.


Η λέξη "ρατσισμός" αναφέρεται σε προκαταλήψεις λόγω φυλής, δεν έχει άλλα σκέλη.
Δεν ζω σε άλλη Ελλάδα, απλά δεν το έχω προσέξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν έχεις δει ποτέ κακομαθημένα ελληνικά κωλόπαιδα; Αφού κυκλοφορούν παντού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Δεν έχεις δει ποτέ κακομαθημένα ελληνικά κωλόπαιδα; Αφού κυκλοφορούν παντού.
Απο τέτοια πολλά, αλλά δεν μου έχει τύχει ποτέ να πάνε να με πλακώσουν επειδή τους ζήτησα να μου δώσουν την σειρά τους. :emm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Πρέπει να 'σαι από άλλο πλανήτη, κρίνοντας απ' αυτά που γράφεις εδώ μέσα. Για 'μένα τέτοιες συμπεριφορές από Έλληνες είναι καθημερινότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
συνήθως οι περισσότεροι Αλβανοί είναι απο οικογένειες τέτοιες και είναι επίσης και ο μόνος λόγος που τους ψιλοαποφεύγω. Τα άλλα είναι ακρως ρατσιστικά, πράγμα που δεν το αντέχω και είμαι εντελώς κατά...

Δυστυχώς δεν κάνεις πλάκα. Αυτό, είναι ρατσισμός:bye:

Πως συμπεριφέρεστε όσοι έχετε πολλά χρήματα σε έναν πιο φτωχό?
Πως συμπεριφέρεστε όσοι θεωρείτε τον εαυτό σας έξυπνο σε έναν πιό αγαθό?
Και όσοι είστε αδύνατοι, πως φέρεστε στους υπέρβαρους?

Ακριβώς όπως και σε όλους τους άλλους. Το ανέφερε πριν και η razorblade αυτό που λες περι διακρίσεων γενικότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν κάνεις πλάκα. Αυτό, είναι ρατσισμός:bye:

Ακριβώς. Διαμορφώνεις γνώμη για ένα ολόκληρο έθνος βάσει κάποιων μεμονωμένων περιστατικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Ακριβώς. Διαμορφώνεις γνώμη για ένα ολόκληρο έθνος βάσει κάποιων μεμονωμένων περιστατικών.
Μα όχι για ένα ολόκληρο έθνος, ξέρω και κάποια παιδιά που είναι απο την Αλβανία και δεν δίστασα να τα πλησιάσω όπως κάποιοι άλλοι και αποδείχτηκαν μια χαρά... Εγώ κρίνω απο την πλειοψηφία που έχω δει. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΡΙΑ. Σέβομαι και αντιμετωπίζω όλους τους ανθρώπους το ίδιο.
-----------------------------------------
Πρέπει να 'σαι από άλλο πλανήτη, κρίνοντας απ' αυτά που γράφεις εδώ μέσα. Για 'μένα τέτοιες συμπεριφορές από Έλληνες είναι καθημερινότητα.
Ε εντάξει για 'σένα, ίσως οι άνθρωποι στην ηλικία σου είναι διαφορετικοί απο αυτούς της ηλικίας μου. Δεν λέω ότι όλοι οι έλληνες είναι άγιοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Κατά την άποψή μου είναι πολύ σημαντική η καθημερινή μου συναναστροφή με τέτοιους ανθρώπους...Γνωρίζεις για παράδειγμα έναν διαφορετικό κόσμο έναν διαφορετικό πολιτισμό...είναι αλήθεια ότι πολλοί από αυτούς νιωθουν μεινεκτικά στην χώρα μας κ απλά προσπαθούν να επιβληθούν με την ψευτομαγκιά κ όχι μόνο...όπως κ να έχει εγώ δεν τους κρίνω αρνητικά γιατί είναι αποτέλεσμα του συστήματός μας το οποίο παραγκωνίζει τους αλλοδαπούς κ δεν προσφέρει ίσες ευκαιριες κ σε αυτούς...από την άλλη πλευρά έχω γνωρίσει ανθρώπους πολύ σημαντικούς στη ζωή μου πολύ ευγενικούς...για παράδειγμα ο προπονητής μου στο τένις είναι από την Γεωργία κ έχει έρθει στην Ελλάδα πολλά χρόνια πριν...είναι ένας εξαιρετικός άνθρωπος με απίστευτο χιούμορ κ καλή θέληση...τον έχω σα συγγενή μου...είναι πολύ λυπηρό όταν βλέπω να συμπεριφέρονται άσχημα στους αλλοδαπούς κυρίως στο σχολείο μου όπου έρχομαι καθημερινά σε επαφή με τέτοιες συμπεριφορές...είναι άδικο κ πολλές φορές αναρωτιέμαι ''άραγε κ στους Έλληνες τους εξωτερικού έτσι συμπεριφέρονται?''πιστεύω ότι πρέπει να σεβόμαστε την προσωπικότητα του άλλου όπως πρέπει να σέβονται κ τη δικιά μας προσωπικότητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κατά την άποψή μου είναι πολύ σημαντική η καθημερινή μου συναναστροφή με τέτοιους ανθρώπους...Γνωρίζεις για παράδειγμα έναν διαφορετικό κόσμο έναν διαφορετικό πολιτισμό...είναι αλήθεια ότι πολλοί από αυτούς νιωθουν μεινεκτικά στην χώρα μας κ απλά προσπαθούν να επιβληθούν με την ψευτομαγκιά κ όχι μόνο...όπως κ να έχει εγώ δεν τους κρίνω αρνητικά γιατί είναι αποτέλεσμα του συστήματός μας το οποίο παραγκωνίζει τους αλλοδαπούς κ δεν προσφέρει ίσες ευκαιριες κ σε αυτούς...από την άλλη πλευρά έχω γνωρίσει ανθρώπους πολύ σημαντικούς στη ζωή μου πολύ ευγενικούς...για παράδειγμα ο προπονητής μου στο τένις είναι από την Γεωργία κ έχει έρθει στην Ελλάδα πολλά χρόνια πριν...είναι ένας εξαιρετικός άνθρωπος με απίστευτο χιούμορ κ καλή θέληση...τον έχω σα συγγενή μου...είναι πολύ λυπηρό όταν βλέπω να συμπεριφέρονται άσχημα στους αλλοδαπούς κυρίως στο σχολείο μου όπου έρχομαι καθημερινά σε επαφή με τέτοιες συμπεριφορές...είναι άδικο κ πολλές φορές αναρωτιέμαι ''άραγε κ στους Έλληνες τους εξωτερικού έτσι συμπεριφέρονται?''πιστεύω ότι πρέπει να σεβόμαστε την προσωπικότητα του άλλου όπως πρέπει να σέβονται κ τη δικιά μας προσωπικότητα...


Ναι, σε πάρα πολλές χώρες του κόσμου και οι Έλληνες έτσι αντιμετωπίστηκαν. Ακόμη και σήμερα σε κάποια σημεία. Υπάρχουν πολλές χώρες στη Δύση που είναι πολύ πιο ρατσιστικές από την Ελλάδα, σε σημείο που όποιο κόμμα μιλήσει για σεβασμό των ξένων συνήθως μένει εκτός παρασκηνίου. Τουλάχιστον εδώ υπάρχει μια αρκετά μεγάλη και προοδευτική αντιρατσιστική μαγιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
ναι αυτό είναι αλήθεια ότι στους έλληνες έχουν φερθεί πολύ άσχημα δυστυχώς...το μόνο στο οποίο ελπίζω είναι να καλυτερεύσει η κατάσταση στην ελλάδα όσον αφορά αυτό το θέμα αλλά κ πολλά άλλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εμενα οι γονεις του πατερα μου εζησαν 15 χρονια περιπου στο Μοναχο της Γερμανιας. Και ο πατερας μου εζησε εκει μεχρι 10 χρονων. Εχω ακουσει πολλες ιστοριες για το ποσο υποτιμητικα φεροντουσαν οι Γερμανοι στους Ελληνες, τους εβριζαν κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Καλά εσύ είσαι πια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsos_312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsos_312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Προσωπικά ρατσιστής είμαι μόνο με τους ομοφυλόφυλους!!!Πολύ όμως!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Καρατζαφερη και ΛΑΟΣ ψηφιζεις ribo?Αν πας στην αμερικη που τοσο πολυ λες οτι θελεις,τοτε θα επρεπε να σε αντιμετωπισουν,οπως ζητας εσυ να αντιμετωπισουμε εμεις τους ξενους.Αυτες οι ξενοφοβικες και ρατσιστικες αντιληψεις,ειλικρινα με αηδιαζουν.Αν δε συναναστραφεις και με ατομα διαφορετικων εθνοτητων(εστω κι αν για πολλους ειναι οι βρωμιαρηδες ρωσοι,αλβανοι κτλ),τοτε δεν μπορεις να γνωριζεις τιποτα για αυτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top