Ρατσισμός

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
πηρα αφορμη απο τη συζητηση περι αλλοδαπων σημαιοφορων και αποφασισα να ανοιξω αυτο το Thread για να λεμε την αποψη μας επ αυτου του θεματος.

εδω μπορειτε να πειτε για τα φαινομενα-εμπειριες ρατσισμου που εχετε παρατηρησει ..μπορειτε να μιλησετε για οποιαδηποτε μορφη του ακομα και αυτη σε οικονομικους μεταναστες κλπ..


βεβαια,ολα αυτα με την προυποθεση να μν εχουμε ακραιους-προσβλητικους χαρακτηρισμους :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Πραγματικά φλέγον(λάθος το ο; ) ζήτημα . Προσωπικά , δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους αλλοδαπούς. Αλλά δυστυχώς το σύνολο των αλλοδαπών στιγματίζεται από μεμονωμένα περιστατικά ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Παιδιά εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα απολύτως με τους μετανάστες!! Είναι άνθρωποι σαν και εμάς που ήρθαν στην χωρά μας για να βρούν κάποιες ευκαιρίες που δεν θα τους δίνονταν στην χώρα τους, αλλά και να ζήσουν την ζωή τους κάπως καλύτερα..!!! Δεν καταλαβαίνω γιατί έχουν κάποιοι πρόβλημα με αυτούς τους ανθρώπους?? Είναι πιο εργατικοί από εμάς που είμαστε τεμπέληδες,εκείνοι φτιάχνουν τα σπίτια που μένουμε!! Δεν λέω υπάρχουν και κακοί μετανάστες αλλά δεν πρέπει να τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι.... Δεν είναι σωστό!!! Πρέπει να γίνουμε πιο ανοιχτόμυαλοι και να έρθουμε και στην θέση του άλλου, φανταστείτε λίγο πώς νιώθουν εκείνοι όταν βλέπουνε τέτοια αντιμετώπιση.είναι πολύ άσχημο!! Είναι και εκείνοι ΑΝΘΡΩΠΟΙ σαν και εμάς!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Εγώ -όπως, απ' ότι παρατηρώ και οι περισσότεροι απο εσάς εδώ πέρα- είμαι κατά του ρατσισμού, είτε αυτός είναι κοινωνικός, είτε φυλετικός, είτε είναι σεξισμός ή σοβινισμός-εθνικισμός. Θεωρώ πως είναι απαράδεκτο στην εποχή μας να υπάρχουν ακόμα τέτοιες παλαιολιθικές απόψεις για τους αλλοδαπούς, τους αλλόθρησκους, τις γυναίκες (σε ορισμένες περιπτώσεις), τους ομοφυλόφιλους, και γενικά το διαφορετικό. Αλλά πιστεύω πως όσο κι αν φωνάζουμε, όσο κι αν διαμαρτυρόμαστε, όσο, όσο όσο.... πάντα θα υπάρχουν τέτοιου είδους διαμορφωμένες αντιλήψεις που θα κρατούν δέσμια τη σκέψη πολλών ανθρώπων.. Δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
την άποψή μου την ξέρετε, βαριέμαι και να την ξαναγράφω... :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δε σε τιμάει όμως κι αυτο οφείλω να στο πω.

Οι δικές μου απόψεις ειναι επίσης γνωστές. Θεωρώ οτι το να έρχομαι σε επαφή με άλλους λαούς στην καθημερινή μου ζωή, με μορφώνει. Θεωρώ, επίσης, οτι ειναι τιμή μου να επιλέγει κάποιος να υιοθετήσει την κουλτούρα του δικού μου έθνους, οπως και κάνει η πλειοψηφία των μεταναστών. Εν τέλει, θεωρώ ανόητο και εγκληματικό να υπάρχουν άνθρωποι που βάζουν τους λαούς να τρώγονται με τις ηλίθιες, ρατσιστικές, αναχρονιστικές και καταδικαστέες απόψεις τους, λαούς που στην ουσία ειναι το ίδιο πράγμα. Κι αν ειχαν μπει όλοι αυτοί οι καλοθελητές στον κόπο να γνωρίσουν τους λαούς, ιδίως τους γειτονικούς, θα ειχαν διαπιστώσει τη συγκλονιστική ομοιότητα των Ελλήνων με αυτούς και μάλιστα στα πάντα. Στην παράδοση, στον τρόπο ζωής, σε όλα. Γιατί λοιπον επιλέγουμε το δρομο του μίσους απέναντι στα πραγματικά μας αδέρφια; Δεν ειναι λίγο παράλογο ένας Έλληνας να γνωρίζει την κουλτούρα των Αμερικάνων και να μη γνωρίζει την κουλτούρα των Τούρκων, την οποία με τοση ευκολία κατακρίνει, αγνοώντας φυσικά το πόσο όμοια είναι με την ελληνική; Πιστεύω στα έθνη και την ύπαρξή τους. Δεν αποδέχομαι όμως το μοντέλο που θέλει τα έθνη σώνει και καλά να αλληλοφαγώνονται. Αυτό ικανοποιεί μόνο τα πρόσκαιρα πολιτικά κέρδη των υπερδυνάμεων.
Και πολιτικά πάντως να το δεις, μια χώρα που θέλει να ειναι ο γεωπολιτικός παράγοντας της ΝΑ Ευρώπης οφείλει να βλέπει με πατρική στοργή τουλάχιστον όλες τις μικρότερες χώρες της περιοχής. Αυτο αντιστοιχεί και τους λαούς. Ο ρατσισμος και ο εθνικισμός ανήκει μονο σε ασήμαντους κομπλεξικούς ανθρώπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kyriakosax

Νεοφερμένος

Ο kyriakosax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
την άποψή μου την ξέρετε, βαριέμαι και να την ξαναγράφω... :p

Πω και δε βρήκα εικονίδιο μούντζας! :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
είδες, και εμένα μου χρειάζεται πολύ για να μουτζώνω εξυπνάκηδες σαν εσένα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epinephelus

Νεοφερμένος

Ο epinephelus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Tι φλέγων ζήτημα ρε παιδάκια?:nono::nono:
Ο ρατσισμός?Είστε καλά?Ποια είναι ακριβως τα κρόυσματα του?
Δεν βλέπετε τι γινεται γύρω σας?
Τα δικαιώματα των αλβανών και των πού***δων σας καίνε? :mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Tι φλέγων ζήτημα ρε παιδάκια?:nono::nono:
Ο ρατσισμός?Είστε καλά?Ποια είναι ακριβως τα κρόυσματα του?
Δεν βλέπετε τι γινεται γύρω σας?
Τα δικαιώματα των αλβανών και των πού***δων σας καίνε?
Συμφωνω 100%.Με αλλα θεματα κοινωνικα-πολιτικα δεν εχουμε να ασχοληθουμε απο τα δικαιωματα των πουστηδων και των αλβανων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kyriakosax

Νεοφερμένος

Ο kyriakosax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Δεν πάμε καλά μου φαίνεται... Δηλάδή εσείς αν ήσασταν Αλβανοί θα σας άρεσε να σας βρίζουν και να σας μεταχειρίζονται άσχημα όπου πάτε; :mad:

Δηλαδή θέλετε να μου πείτε ότι είναι πιο φλέγον θέμα το αν η οικογένεια του Σεργιανόπουλου κλαίει και αν οι emo τρώνε λούτσα από τους trendy ή τους κάγκουρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epinephelus

Νεοφερμένος

Ο epinephelus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Τι λες ρε παιδάκι μου?
Ζόρισες το μυαλουδάκι σου για να σκεφτείς:ποιο ζήτημα είναι φλεγων και βρήκες αυτά τα πχ'ς???? Έλεος!!!
Φλεγων ζητήμα είναι πχ η γενική δίαλυση των αξιών στην εποχή μας κι οχι οι ιμο ή οι καγκουρες...
Εσείς που τα λέτε αυτά περί σεβασμου στους αλβάνους κτλ εχω παρατηρησει οτι ριχνετε περισσοτερο βρισιμο στους γονεις σας αποτι τρωνε οι αλβανοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
νοβέμπερ και επινέφελους, ρισπέκτ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Kαι την δική μου την άποψη ξέρετε, είναι ακριβώς η αντίθετη από του qwertyuiop2 και του november rain με λίγα λόγια...
Είμαι κάθετη σε ότι να αφορά τον ρατσισμό. Εκνευρίζομαι πολύ όταν βλέπω έλληνες να βρίζουν, ανθρώπους που είναι τελείως διαφορετικοί από αυτούς. Το ότι είναι διαφορετικοί δεν σημαίνει ότι είναι και η λάθος προσέγγιση. Δεν σημαίνει ότι είναι αυτοί ανώτεροι και οι άλλοι κατώτεροι. Όλοι είμαστε ίσοι στον θάνατο και έχουμε το δικαίωμα μιας ήσυχης ζωής χωρίς εξυπνάκιδες να μας κριτικάρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Kαι την δική μου την άποψη ξέρετε, είναι ακριβώς η αντίθετη από του qwertyuiop2 και του november rain με λίγα λόγια...
Είμαι κάθετη σε ότι να αφορά τον ρατσισμό. Εκνευρίζομαι πολύ όταν βλέπω έλληνες να βρίζουν, ανθρώπους που είναι τελείως διαφορετικοί από αυτούς. Το ότι είναι διαφορετικοί δεν σημαίνει ότι είναι και η λάθος προσέγγιση. Δεν σημαίνει ότι είναι αυτοί ανώτεροι και οι άλλοι κατώτεροι. Όλοι είμαστε ίσοι στον θάνατο και έχουμε το δικαίωμα μιας ήσυχης ζωής χωρίς εξυπνάκιδες να μας κριτικάρουν.

Συμφωνώ κάθετα με την Βάλια, άλλωστε σας έχω δείξει και την δική μου γνώμη σχετικά με το θέμα!! Βαρέθηκα να ακούω κριτικές για ανθρώπους που ορισμένες φορές δείχνουν τι αξίζουν πιο πολύ από κάποιους άλλους....
Δεν είναι κακό να είμαστε και λίγο ανοιχτόμυαλοι...και να μην κολλάμε σε πράγματα ξεπερασμένα πια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Tι φλέγων ζήτημα ρε παιδάκια?:nono::nono:
Ο ρατσισμός?Είστε καλά?Ποια είναι ακριβως τα κρόυσματα του?
Δεν βλέπετε τι γινεται γύρω σας?
Τα δικαιώματα των αλβανών και των πού***δων σας καίνε? :mad::mad:

Συμφωνω 100%.Με αλλα θεματα κοινωνικα-πολιτικα δεν εχουμε να ασχοληθουμε απο τα δικαιωματα των πουστηδων και των αλβανων.

Φαντάζομαι όμως πως τα δικαιώματα των Ελλήνων που ζουν στο εξωτερικό και τα δικά σας αποτελούν φλέγον ζήτημα:emm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
Τι λες ρε παιδάκι μου?
Ζόρισες το μυαλουδάκι σου για να σκεφτείς:ποιο ζήτημα είναι φλεγων και βρήκες αυτά τα πχ'ς???? Έλεος!!!
Φλεγων ζητήμα είναι πχ η γενική δίαλυση των αξιών στην εποχή μας κι οχι οι ιμο ή οι καγκουρες...
Εσείς που τα λέτε αυτά περί σεβασμου στους αλβάνους κτλ εχω παρατηρησει οτι ριχνετε περισσοτερο βρισιμο στους γονεις σας αποτι τρωνε οι αλβανοι.

H καταπατηση των βασικοτερων ανθρωπινων δικαιωματων ΑΠΟΤΕΛΕΙ διαλυση των αξιων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kyriakosax

Νεοφερμένος

Ο kyriakosax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Τι λες ρε παιδάκι μου?
Ζόρισες το μυαλουδάκι σου για να σκεφτείς:

Αυτό δεν το σχολιάζω, δηλώνει από μόνο του πολλά πράγματα...

Φλεγων ζητήμα είναι πχ η γενική δίαλυση των αξιών στην εποχή μας κι οχι οι ιμο ή οι καγκουρες...

Ναι, αλλά στην TV όλο με αυτά ασχολούνται βλέπω και καθόλου με τα υπόλοιπα "φλέγοντα" ζητήματα. :no1:

Εσείς που τα λέτε αυτά περί σεβασμου στους αλβάνους κτλ εχω παρατηρησει οτι ριχνετε περισσοτερο βρισιμο στους γονεις σας αποτι τρωνε οι αλβανοι.

Ξέρεις φίλε μου αυτό είναι τελείως άσχετο. :)

Οι Αλβανοί και οποιοσδήποτε άλλος άνθρωπος, έχει ΙΣΑ δικαιώματα με εσένα, εμένα και οποιονδήποτε άλλον, όπως φυσικά ορίζει το Σύνταγμα.

Γιατι λοιπόν εσύ, που δήθεν μιλάς για κατάργηση αξιών, είσαι αντίθετος στο Σύνταγμα; Μήπως συμφωνείς με τις απόψεις του Χίτλερ; Διόλου απίθανο. Για πες μου δηλαδή φίλε μου, είναι τα λεφτά όλου του πλανήτη και η διαφθορά όλων των πολιτικών του κόσμου πιο σημαντικό θέμα από τον πόλεμο που έχει ως αιτία το ρατσισμό; Και δε μιλάω μόνο για τον πόλεμο των Αμερικανών, αλλά για τον καθημερινό πόλεμο που κηρύσσεις εσύ, ο δήθεν κλασικός Έλληνας που το μόνο που σκέφτεται είναι πώς θα γ****ει και πώς θα περάσει καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epinephelus

Νεοφερμένος

Ο epinephelus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Το γαμήσι και η καλοπέραση είναι πολύ υψηλές αξιες φιλαρακι.
Φυσικα και δεν συμφωνω με τις αποψεις του Χιτλερ και δεν ειμαι ρατσιστης(ανοιξε λεξικο να δεις τι σημαινει η λεξη).
Απλα λέω οτι στην Ελλάδα ο ρατσισμος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ διοτι δεν εχει μεγαλες διαστασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kyriakosax

Νεοφερμένος

Ο kyriakosax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Έχεις δει αλβανάκι σε σχολείο να έχει ίση μεταχείριση με όλους τους άλλους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top