Σπουδές Φυσικής - ΕΚΠΑ ή ΑΠΘ;

gth

Νεοφερμένος

Ο gth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Σε προπτυχιακό επίπεδο δεν υπάρχει τμήμα θεωρητικής φυσικής στην Ελλάδα. Οπότε καλύτερα να διαλέξεις μεταξύ Αθήνας και Θεσσαλονίκης....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Τι να σου πω, εμένα μου χει πει ο φυσικός στο σκουλ πως στα γιάννενα είναι ένας καθηγητής θεωρητικής φυσικής γνωστός.

Βασικά, τα Γιάννενα σε σύγκριση με τα άλλα τμήματα, ας πούμε, ότι κάνουν λίγο περισσότερο θεωρητική φυσική. Αυτή η φήμη κυκλοφορεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Προσωπικά θεωρώ ότι όλα τα τμήματα Φυσικής (+ΣΕΜΦΕ) πλην αυτό της Κρήτης, παρέχουν ένα πλήρες προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών και έχουν λίγο-πολύ το ίδιο επίπεδο διδασκαλίας και δυσκολίας.

Από εκεί και πέρα είναι θέμα του καθενός να δει το πρόγραμμα σπουδών κάθε τμήματος αναλυτικά και να αποφασίσει ποιο τον ελκύει περισσότερο βάσει των δικών του κριτηρίων.

Από εκεί και πέρα τα: «το τάδε τμήμα έχει περισσότερα μαθήματα από το δείνα», «αυτό κάνει παραπάνω από το τάδε αντικείμενο από ό,τι εκείνο», «το τμήμα αυτό έχει έναν καταπληκτικό καθηγητή του τάδε αντικειμένου» και τα λοιπά, μικρή σημασία έχουν και ελάχιστα πρέπει να λαμβάνονται υπόψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Προσωπικά θεωρώ ότι όλα τα τμήματα Φυσικής (+ΣΕΜΦΕ) πλην αυτό της Κρήτης, παρέχουν ένα πλήρες προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών και έχουν λίγο-πολύ το ίδιο επίπεδο διδασκαλίας και δυσκολίας.

Από εκεί και πέρα είναι θέμα του καθενός να δει το πρόγραμμα σπουδών κάθε τμήματος αναλυτικά και να αποφασίσει ποιο τον ελκύει περισσότερο βάσει των δικών του κριτηρίων.

Από εκεί και πέρα τα: «το τάδε τμήμα έχει περισσότερα μαθήματα από το δείνα», «αυτό κάνει παραπάνω από το τάδε αντικείμενο από ό,τι εκείνο», «το τμήμα αυτό έχει έναν καταπληκτικό καθηγητή του τάδε αντικειμένου» και τα λοιπά, μικρή σημασία έχουν και ελάχιστα πρέπει να λαμβάνονται υπόψη.
Γιατί τι έχει της Κρητης? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Γιατί τι έχει της Κρητης? :hmm:
Το Φυσικό της Κρήτης έχει μακράν το χειρότερο πρόγραμμα σπουδών από όλα τα τμήματα Φυσικής της Ελλάδας. Έχω τεκμηριώσει την άποψή μου εδώ. Αυτά είναι γνώμες, βέβαια.
Άλλοι, βέβαια, πάλι, λένε ότι είναι μια χαρά της Κρήτης και ότι όλα τα άλλα δεν είναι... Οι απόψεις διίστανται, εγώ εξέφρασα τη δική μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Άλλοι, βέβαια, πάλι, λένε ότι είναι μια χαρά της Κρήτης και ότι όλα τα άλλα δεν είναι... Οι απόψεις διίστανται, εγώ εξέφρασα τη δική μου.
Μάλιστα, ενδιαφέρον. Ρώτησα επειδή ενδιαφέρομαι και επειδή γενικά ακούω πολύ καλά λόγια για το Πανεπιστήμιο Κρήτης συνολικά μου έκανε εντύπωση η παρατήρηση σου. Οι φυσικοί που είχα ως τώρα και τέλειωσαν όλοι Ηράκλειο λένε θετικά λόγια πάντως. Αλλά ναι, αυτά που λες είναι όντως αρνητικά facts... :/:
We 'll see... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NasosJet

Νεοφερμένος

Ο NasosJet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια, σκεφτομαι για 10% Φυσικο Πατρας.Πρωτα ομως θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας σχετικα με την συγκεκριμενη σχολη(οργανωση, καυτευθυνσεις,μαθηματα).Την "εβάλα" στο ματι μονο και μονο για τον κλαδο της ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ, ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΚΑΙ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΣΗΜΑΤΟΣ.Γνωριζει καποιος απο εσας αμα πραγματοποιοειται αυτος ο κλαδος με τα μαθηματα που εχει αναρτισει η σχολη στο site και αμα αξΙζει περισσοτερο σε σχεση με αλλα τμηματα φυσικου στην Ελλαδα(Κυριως Φυσικο Ιωαννινων που βρησκεται κοντα στον τοπο κατοικιας μ)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Δεν είμαι και ο καταλληλότερος να μιλήσω για αυτόν τον τομέα, αλλά σε μία πρώτη ματιά, δεν φαίνεται να υπάρχει ουσιαστική διαφορά στον τομέα αυτό σε αυτά τα δύο τμήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
δες το πρόγραμμα σπουδών του ΑΠΘ. Έχει αρκετά μαθήματα σχετικά. Όσο για κατεύθυνση ηλεκτρονικής υπάρχει εννοείται. Επίσης, έχει και δύο μεταπτυχιακά πάνω σε αυτόν τον τομέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NasosJet

Νεοφερμένος

Ο NasosJet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Δεν είμαι και ο καταλληλότερος να μιλήσω για αυτόν τον τομέα, αλλά σε μία πρώτη ματιά, δεν φαίνεται να υπάρχει ουσιαστική διαφορά στον τομέα αυτό σε αυτά τα δύο τμήματα.
Απλως προσεξα καποια μαθηματα παραπανω οσον αφορα τους υπολογιστες (μπορει να ειναι ιδια μ), απλως ακουσα οτι στο τμημα της Πατρας δινεται περισσοτερο εμφαση σε αυτον τον τομεα ενω στων Ιωαννινων στον τομεα της θεωρητικης Φυσικης.Αλλα δν γνωριζω σιγουρα μπορει να κανω λαθος.Για αυτο αν ειναι κανενας απο Πατρα σε αυτο το τμημα ας με διαφωτισει

δες το πρόγραμμα σπουδών του ΑΠΘ. Έχει αρκετά μαθήματα σχετικά. Όσο για κατεύθυνση ηλεκτρονικής υπάρχει εννοείται. Επίσης, έχει και δύο μεταπτυχιακά πάνω σε αυτόν τον τομέα.
Φιλε δυστυχως δν μπορω να πιασω Φυσικο Θεσ/νικης(μιας και ειμαι απο βορεια), γι' αυτο ρωταω για τις αλλες σχολες τι παιζει με αυτον τον τομεα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Καλησπέρα, εάν κάποιος στη Β λυκείου έχει ακολουθήσει Θετική κατεύθυνση, αλλά στη Γ επιλέξει Τεχνολογική ΙΙ θα συναντήσει πρόβλημα αν περάσει σε τμήμα Φυσικής λόγω του ότι στη Γ δεν παρακολούθησε Χημεία; (μιας και η Χημεία είναι ένα υποχρεωτικό μάθημα στο Φυσικό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Καλησπέρα, εάν κάποιος στη Β λυκείου έχει ακολουθήσει Θετική κατεύθυνση, αλλά στη Γ επιλέξει Τεχνολογική ΙΙ θα συναντήσει πρόβλημα αν περάσει σε τμήμα Φυσικής λόγω του ότι στη Γ δεν παρακολούθησε Χημεία; (μιας και η Χημεία είναι ένα υποχρεωτικό μάθημα στο Φυσικό)

οχι . προβλημα ισως αντιμετωπισει στην αρχη αν παει απο θετικη φυσικο λογο της ελειψης γνωσεων στον προγραμματισμο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
οχι . προβλημα ισως αντιμετωπισει στην αρχη αν παει απο θετικη φυσικο λογο της ελειψης γνωσεων στον προγραμματισμο !
Αλήθεια; Χαχα αυτό το ανάποδο δεν το σκέφτηκα... Είμαι Θετική τώρα αλλά δεν μπορώ να πω οτι με ξετρελαίνει η Χημεία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
Καλησπέρα, εάν κάποιος στη Β λυκείου έχει ακολουθήσει Θετική κατεύθυνση, αλλά στη Γ επιλέξει Τεχνολογική ΙΙ θα συναντήσει πρόβλημα αν περάσει σε τμήμα Φυσικής λόγω του ότι στη Γ δεν παρακολούθησε Χημεία; (μιας και η Χημεία είναι ένα υποχρεωτικό μάθημα στο Φυσικό)
Στο Φυσικό της Αθήνας η Χημεία δεν είναι υποχρεωτικό μάθημα (κατά τη γνώμη μου κακώς).
οχι . προβλημα ισως αντιμετωπισει στην αρχη αν παει απο θετικη φυσικο λογο της ελειψης γνωσεων στον προγραμματισμο !
Δεν συνάντησα ποτέ κανέναν που να αντιμετώπισε τέτοιο πρόβλημα.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Στο Φυσικό της Αθήνας η Χημεία δεν είναι υποχρεωτικό μάθημα (κατά τη γνώμη μου κακώς).




Πάντως ο αδερφός μου, είναι 7ο έτος, είχε υποχρεωτικό μάθημα ανόργανη χημεία+εργαστήριο και επιλογής είχε οργανική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Δηλαδή δεν προτείνετε σε κάποιον να περάσει Φυσική μέσω Τεχνολογικής 2;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
Πάντως ο αδερφός μου, είναι 7ο έτος, είχε υποχρεωτικό μάθημα ανόργανη χημεία+εργαστήριο και επιλογής είχε οργανική.
Ο αδερφός σου έχει δίκιο. πριν 2-3 χρόνια που άλλαξε το πρόγραμμα σπουδών, έγινε η Χημεία μάθημα ελεύθερης επιλογής.
Δηλαδή δεν προτείνετε σε κάποιον να περάσει Φυσική μέσω Τεχνολογικής 2;
Δεν θα έχει κανένα πρόβλημα, όποια κατεύθυνση (πλήν θεωρητικής) και αν επιλέξει. (Τυγχάνω απόφοιτος της Τ1).





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Δηλαδή δεν προτείνετε σε κάποιον να περάσει Φυσική μέσω Τεχνολογικής 2;

Πάνε μέσω τεχνολογικής.Η χημεία που κάνουν στα πρώτα έτη κάποιων σχολων(που δεν έχουν τη χημεία ως βασικο προαπαιτούμενο για τη συνέχεια) δε θέλει να έχεις (πολλές)γνώσεις θετικης κατεύθυνσης.Τη χημεία γενικής αν έχεις διαβάσει αρκεί για να την καταλάβεις και να την περάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Πάνε μέσω τεχνολογικής.Η χημεία που κάνουν στα πρώτα έτη κάποιων σχολων(που δεν έχουν τη χημεία ως βασικο προαπαιτούμενο για τη συνέχεια) δε θέλει να έχεις (πολλές)γνώσεις θετικης κατεύθυνσης.Τη χημεία γενικής αν έχεις διαβάσει αρκεί για να την καταλάβεις και να την περάσεις.
Ωραία, μιας και μέχρι ένα σημείο η Χημεία μου άρεσε αλλά κάπου τα "χαλάσαμε"... Οπότε δε θα ήθελα να την έχω στις Πανελλήνιες... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Ωραία, μιας και μέχρι ένα σημείο η Χημεία μου άρεσε αλλά κάπου τα "χαλάσαμε"... Οπότε δε θα ήθελα να την έχω στις Πανελλήνιες... :redface:
Το καλοκαίρι μετά τις Πανελλήνιες θα μπορείς να ασχοληθείς ενδελεχώς μαζί της, δεν είναι απαραίτητο να την επιλέξεις ως 6ο μάθημα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top