Σπουδές Φυσικής - ΕΚΠΑ ή ΑΠΘ;

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
παιδια για φυσικο ΑΠΘ ξερει κανεις πως ειναι σαν σχολη σε σχεση με τα αλλα τμηματα φυσικης γιατι με ενδιαφερει

Είναι πολύ καλό τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
παιδια για φυσικο ΑΠΘ ξερει κανεις πως ειναι σαν σχολη σε σχεση με τα αλλα τμηματα φυσικης γιατι με ενδιαφερει

Τι τομέα θες;
Ξέρω είναι πολύ καλοί στην πυρηνική φυσική και είναι πολύ μπροστά στην Νανοτεχνολογία.
Άμα θες Θεωρητική ξέρω ότι στα Γιάννενα είναι καλοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Όχι Γιάννενα.Να πάει στην Πάτρα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Τι τομέα θες;
Ξέρω είναι πολύ καλοί στην πυρηνική φυσική και είναι πολύ μπροστά στην Νανοτεχνολογία.
Άμα θες Θεωρητική ξέρω ότι στα Γιάννενα είναι καλοί.

ΈΤΣΙ!
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ :redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Όχι Γιάννενα.Να πάει στην Πάτρα:P

Ναι παιδιά μη δηλώνετε Γιάννενα, χάλια η σχολή. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosnt

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thanosnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
θεσσαλονικη μαλλον θα δηλωσω.. .με ενδιαφερει η μετεωρωλογια και γενικοτερα η φυσικη της ατμοσφαιρας βεβαια και οι αλλοι τομεις δεν με αφηνουν αδιαφορο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wizard2011

Νεοφερμένος

Ο wizard2011 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Αν ενδιαφέρεσαι πάντως για έρευνα να ξέρεις οτι έχω ακούσει και διαβάσει οτι το καλύτερο τμήμα από όλα είναι αυτό της Κρήτης;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wizard2011

Νεοφερμένος

Ο wizard2011 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
ισχύει. Και κάθε καλοκαίρι κάνουν και summer school.

Δεν είναι τυχαίο το γεγονός οτι το Πανεπιστήμιο Κρήτης βγήκε το καλύτερο σε όλη την Ελλάδα συνολικά σε έρευνα για τα 500 καλύτερα του κόσμου...Και αυτό μου το παν και συγγενείς μου οι οποίοι δουλεύουν σε πανεπιστήμια της Αμερικής οτι το κρήτης είναι ένα από τα καλύτερα ή το καλύτερο στην Ελλάδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Το Φυσικό της Κρήτης έχει μακράν το χειρότερο πρόγραμμα σπουδών από όλα τα τμήματα Φυσικής της Ελλάδας. Έχω τεκμηριώσει την άποψή μου εδώ. Αυτά είναι γνώμες, βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wizard2011

Νεοφερμένος

Ο wizard2011 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
έχουν και συνεργασία με μεγάλα πανεπιστήμια της Αμερικής.

Μπράβο τους!!

Μην υποτιμούμε όμως και τα άλλα. Το καθένα πορεύεται με ό,τι έχει :)

Ναι ρε εννοείται...Αν και πιστεύω οτι τα κεντρικά τμήματα θα έπρεπε να είναι καλύτερα από τα περιφερειακά πράγμα που δεν συμβαίνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Για όσους ενδιαφέρονται: https://www.eef.gr/sinedria/272--21-.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos###

Νεοφερμένος

Ο Nikos### αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Οσοι ειναι φυσικοι η τυχαινουν να γνωριζουν το θεμα παρακαλω βοηθεια.....
Χθες εκανα εργαστηριο ατομικης κ η ασκηση ηταν να μετρησουμε το λογο e/m των ηλεκτρονιων.ολα μια χαρα,πηρα 10 μετρησεις ...ομως σημερα που πηγα να κανω την αναφορα για το εργαστηριο διαπιστωσα πως με τα δικα μου πειραματικα δεδομενα ο λογος e/m ειναι 2,567*10^11 ενω συμφωνα με τη βιβλιογραφια ειναι 1,75*10^11!!! τώρα τι να κανω? πιστευετε οτι πηρα λαθος μετρησεις η ειναι φυσιολογικο να εμφανιζεται τοσο μεγαλο σφαλμα? :hmm:Αν εχει κανει καποιος αντιστοιχο πειραμα η ξερει κατι για το θεμα τον παρακαλω να στειλει την αποψη του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Συνάδελφε, προφανώς φυσιολογικό δεν είναι, αν και συνήθως οι περισσότεροι βρίσκουν τον λόγο πολύ μεγαλύτερο από ότι πραγματικά είναι. Πλέον δεν μπορείς ούτε να ξανακάνεις το πείραμα και μη διανοηθείς να «πειράξεις» (:P) τις μετρήσεις. Απλά σκέψου τι συστηματικά σφάλματα σε οδήγησαν στο να μετρήσεις μεγαλύτερο λόγο και απαρίθμησέ τα στην αναφορά σου. Πρόσεξε μόνο τα σφάλματα που θα αριθμήσεις να οδηγούν σε αύξηση του λόγου και όχι σε μείωση! Μη ξεχνάς ότι το εργαστήριο είναι εκπαιδευτικό, βασικός του σκοπός δεν είναι απαραίτητα να βγάλεις σωστά αποτελέσματα, αλλά και να αναγνωρίζεις κάθε φορά γιατί έχεις αποκλίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Οσοι ειναι φυσικοι η τυχαινουν να γνωριζουν το θεμα παρακαλω βοηθεια.....
Χθες εκανα εργαστηριο ατομικης κ η ασκηση ηταν να μετρησουμε το λογο e/m των ηλεκτρονιων.ολα μια χαρα,πηρα 10 μετρησεις ...ομως σημερα που πηγα να κανω την αναφορα για το εργαστηριο διαπιστωσα πως με τα δικα μου πειραματικα δεδομενα ο λογος e/m ειναι 2,567*10^11 ενω συμφωνα με τη βιβλιογραφια ειναι 1,75*10^11!!! τώρα τι να κανω? πιστευετε οτι πηρα λαθος μετρησεις η ειναι φυσιολογικο να εμφανιζεται τοσο μεγαλο σφαλμα? :hmm:Αν εχει κανει καποιος αντιστοιχο πειραμα η ξερει κατι για το θεμα τον παρακαλω να στειλει την αποψη του...
με μέθοδο Βainbridge? αν είσαι στο απθ πες μου να σου στείλω έτοιμη εργασία.

**πείραξε και λίγο τα νούμερα ρε συ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos###

Νεοφερμένος

Ο Nikos### αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ναι απο το απθ ειμαι...αν μπορεις να μου στειλεις πραγματικα θα με σωσεις ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Camouflage

Νεοφερμένος

Ο Camouflage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Παιδια δινω πανελληνιες για δευτερη φορα και σκεφτομαι να δηλωσω φυσικο... Μπορειτε να μου πειτε περιπου το βαθμο δυσκολιας της σχολης και την επαγγελματικη αποκατασταση που εχει με ενα καλο μεταπτυχιακο ευχαριστω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. Thrax

Νεοφερμένος

Ο Dr. Thrax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
λοιπον θα ηθελα να μαθω κατα την γνωμη σας η και αν εχετε και επιχ/ματα ποιο ειναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ φυσικο στην ελλαδα για καθαρο ενδιαφερον στη θεωρητικη φυσικη. Δεν δινω δεκαρα για την κοινωνικη ζωη απλα ποιο ειναι το πανεπιστημιο που θα σε κανει τουμπανο στην θεω. φυσικη ( και γενικα στον κλαδο )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Θεωρητική φυσική= Γιάννενα.

Για οτιδήποτε άλλο ΑΠΘ :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. Thrax

Νεοφερμένος

Ο Dr. Thrax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
αλλα απο οτι ειδα καποιoς ειπε οτι το συγκεκριμενο τμημα ειναι για τα μπαζα ( καπου στην 4-5 σελιδα αυτου του ποστ, τωρα δεν θυμαμαι )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Τι να σου πω, εμένα μου χει πει ο φυσικός στο σκουλ πως στα γιάννενα είναι ένας καθηγητής θεωρητικής φυσικής γνωστός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top