Ιταλικά: εξετάσεις

erinys

Νεοφερμένος

Η erinys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
δινει κανεις ιταλικά??

plida? η εστω celi?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnastaZia

Νεοφερμένος

Η Ναστάζια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
ναι εγω δινω..celi 3..δυσκολα τα πραγματα φετος...:(..αρνητικη βαθμολογια στα περισσοτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
ποιά είναι η διαδικασία για να πάρει κανείς μέρος στο plida? Μπορεί κανείς να μου πεί τιμές ή γενικά πότε δινεις,που κάνεις αίτηση και που δίνεις??:)


ευχαριστώ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnastaZia

Νεοφερμένος

Η Ναστάζια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Εγω δινω CELI 3 για το Plida δεν εχω ακουσει καν αν υπαρχει...το ποσο που εδωσα για το CELI (δεν θυμαμαι καλα γιατι τα κανονιζουν οι γονεις μου αυτα) ειναι τιμες απο 100-180 παραπανω δεν παει..οσο κ ενα lower δηλαδη...δεν ξερω ποσοι απο εσας πατε φροντηστηριο η κανετε ιδιαιτερα...εγω παω σε φροντηστηριο κ αυτοι κανονισανε την δηλωση μου το μονο που καναμε εμεις ηταν να δηλωσουμε παλι το ονομα μου σε ενα λογαριασμο τραπεζας (ποια παλι δεν θυμαμαι) και εκει καταθετεις κ τα λεφτα...οι εγγραφες τωρα νομιζω πως δεν γινονται σταματησαν οσοι θελουν νομιζω οτι ειναι παλι Νοεμβριο..(δεν μιλαω με σιγουρια) εγω δινω γραπτα στις 23-6 κ προφορικα 28-6 (απο οτι ακουσα οι ημερομηνιες πανε με αλφαβιτικη σειρα των εξεταζομενων)...

αυτα αν υπαρχει κατι νεοτερο θα σας στειλω..ελπιζω να βοηθησα παιδια..

Υ.Γ στο CELI 2 κ 3 αρκετα μερη εχουν αρνητικη βαθμολογια για το plida δεν εχω ιδεα να σας πω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erinys

Νεοφερμένος

Η erinys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
παιδια, εγω δινω Β2 Plida κ εχω δωσει κ Β1... ειναι πολυ καλη φαση...;)
προσωπικα δεν παω καθολου τ celi....
t plida εχουν πολυ καλη φορμα...:no1:
δεν εχει γραμματικη μονο ascolto-leggere-scrivere-prova orale.
προσωπικα, τ βρισκω πολυ καλο... κ αναγνωριζεται κανονικα.
κ ακομη εχουν ενα καλο, αν κοπεις καπου δινεις μονο αυτο στ οποιο εχεις κοπει., π.χ μονο scrivere.
κ στη βαθμολογια ειναι μια χαρα...
γενικα, το βρισκω πολυ ''επικοινωνιακο'' κ ''φιλικο''.:no1:


παρτε μια ιδεα...=> www.ladante.it

ο,τι αλλο θελετε , πειτε μου αν μπορω να βοηθησω...:xixi:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ!!!!! είναι πιο 'βατό' από το celi το plida κατα την αποψή μου... τώρα ενδιαφέρομαι επίσης για τιμές κ ημερομινίες εξέτασης στα επίπεδα Α και Β1 Πάντως απο οτι κατάλαβα υπάρχουν 2 εξεταστικά κέντρα, Αθήνα,Θεσσαλονίκη

Α!! Μιας που βρήκα και άλλους ιταλομαθείς, ποια είναι η γνώμη σας για τα κρατικά πτυχία στα παραπάνω επιπεδα? εγώ πιστεύω πως είναι επίσης αρκετά εύκολα...:)
υπάρχει κάποιο βιβλίο για τα επίπεδα α κ β1 στα ιταλικά??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnastaZia

Νεοφερμένος

Η Ναστάζια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
παιδια, εγω δινω Β2 Plida κ εχω δωσει κ Β1... ειναι πολυ καλη φαση...;)
προσωπικα δεν παω καθολου τ celi....
t plida εχουν πολυ καλη φορμα...:no1:
δεν εχει γραμματικη μονο ascolto-leggere-scrivere-prova orale.
προσωπικα, τ βρισκω πολυ καλο... κ αναγνωριζεται κανονικα.
κ ακομη εχουν ενα καλο, αν κοπεις καπου δινεις μονο αυτο στ οποιο εχεις κοπει., π.χ μονο scrivere.
κ στη βαθμολογια ειναι μια χαρα...
γενικα, το βρισκω πολυ ''επικοινωνιακο'' κ ''φιλικο''.:no1:


παρτε μια ιδεα...=> www.ladante.it

ο,τι αλλο θελετε , πειτε μου αν μπορω να βοηθησω...:xixi:


βασικα ρωτησα την μιση αθηνα για το plida και η μονη απαντηση που μου δωσανε ειναι ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ :( ωστε εβαλα την καθηγητρια μου να τηλεφωνησει για να μαθει..μιλησε με την γυναικα που εφερε το plida στην ελλαδα και της ειπε οτι δεν της το αναγνωριζουν ακομα..τωρα παιδια δεν ξερω τι παιζεται αν καποιος ξερει τπτ περισσοτερο ας πει...:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erinys

Νεοφερμένος

Η erinys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
παιδια εγω απ'οτι ξερω αναγνωριζεται μια χαρα... τεσπα...

βιβλια, προτεινω : τ proggeto italiano 1,2 κ prova orale 1,2

οι τιμες ειναι αρκετα χαμηλες, γυρω στα 70?.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas157

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
κάποιος που είναι ιταλός μπορεί να συμμετάσχει κανονικά στις εξετάσεις,έτσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erinys

Νεοφερμένος

Η erinys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
κάποιος που είναι ιταλός μπορεί να συμμετάσχει κανονικά στις εξετάσεις,έτσι?


χμ,
βασικα, δεν ξερω σιγουρα, αλλα λογικα ναι...γιατι οχι;;....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
κάποιος που είναι ιταλός μπορεί να συμμετάσχει κανονικά στις εξετάσεις,έτσι?


χμ...ίσως,αλλά γιατί να πιστοποιήσει κάποιος ιταλός τις ιταλικές του γνώσεις? (αν εννοείς αυτό):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Mπορεί να θέλει να τα διδάξει. Δεν ξέρω βέβαια αν γίνεται αυτό. Εγώ όμως θα προτιμούσα έλληνα καθηγητή γιατί είχα κάποτε ξένο και ήξερε λιγότερες λέξεις στα ελληνικά από ότι εγώ στα αγγλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonia9

Νεοφερμένος

Η antonia9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
παιδια εγω απ'οτι ξερω αναγνωριζεται μια χαρα... τεσπα...

βιβλια, προτεινω : τ proggeto italiano 1,2 κ prova orale 1,2

οι τιμες ειναι αρκετα χαμηλες, γυρω στα 70?.

παιδια οταν εχεις κανει το proggeto italiano 1 ποιο πτυχιο μπορεις να δωσεις??;)β1??το β2 ειναι το αντιστοιχο lower?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
παιδια οταν εχεις κανει το proggeto italiano 1 ποιο πτυχιο μπορεις να δωσεις??;)β1??το β2 ειναι το αντιστοιχο lower?

καμία σχέση δεν έχει το β2 με το lower. Το β2 είναι επίπεδο καλής γνώσης άρα σαν το advanced αν θες ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
To B2 είναι πλέον το Lower. To κράτος δίνει την ίδια αξία και αναγνώριση στα δύο διπλώματα. Είμαι απόλυτα πεπεισμένος γι αυτό γιατί ρώτησα την υπηρεσία του ΑΣΕΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italikoulis

Νεοφερμένος

Ο Italikoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Λοπόν, επειδή διδάσκω Ιταλικά έχω να πω τα εξής:
1) Το Β2 επίπεδο στο Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας είναι ισότιμο με το CELI3 και αναγνωρίζεται από τον ΑΣΕΠ σαν Lower. Ωστόσο η δυσκολία τους είναι σαν advanced...
2) Ναι, τα διπλώματα PLIDA αναγνωρίζονται από τον ΑΣΕΠ, αλλά προσοχή, το επίπεδο Β2 αντιστοιχεί μεν στο Β2 του Κρατικού, ενώ τα C, C1, C2, D αντιστοιχούν όλα μόνο στο Γ1 του Κρατικού, το CELI4 & το Diploma! Δηλ. σαν advanced. Ωστόσο η δυσκολία όλων αυτών είναι σαν Proficiency...
3) Το μόνο δίπλωμα που αντιστοιχεί στο Proficiency είναι το CELI5 (περιττό να πω ότι είναι πιο δύσκολο από Proficiency), αλλά με αυτό δεν παίρνεις επάρκεια και άρα δεν διδάσκεις, απλώς αναγνωρίζεσαι ότι μιλάς άριστα τα Ιταλικά. Αντίστοιχο του σε Κρατικό, ή PLIDA δεν υπάρχει (για τα μεν Κρατικά όχι ακόμα και για τα δε PLIDA είπαμε ότι τα C, C1, C2, D τα αναγνωρίζουν όλα σαν CELI4.)
Σε αυτό το σημείο πρέπει να τονίσω ότι το μόνο CELI με το οποίο διδάσκεις είναι το CELI5-DOC κι αυτό το παίρνεις μόνο στην Ιταλία! Άρα όσοι διδάσκουν με CELI5 είναι παράνομοι.
4) Πολλοί μπερδεύουν το Diploma που είναι αντίστοιχο του CELI4 με το Diploma-Superiore που είναι αντίστοιχο με το CELI5 από άποψη άριστης γνώσης της γλώσσας, όμως με το Diploma-Superiore διδάσκεις! Ωστόσο το Diploma-Superiore για να το πάρεις πρέπει να φοιτήσεις 3 χρόνια στο Ιταλικό Ινστιτούτο, αφού προηγουμένως έχεις στα χέρια σου το Diploma (είπαμε, το αντίστοιχο του CELI4) για να γίνεις δεκτός εκεί, όπου μάλιστα φοιτείς ωσάν να ήσουν φοιτητής σε ένα είδος μικρού Πανεπιστημίου, αφού κάνεις Λογοτεχνία, Ιστορία Τέχνης, Πολιτισμό κλπ., πληρώνεις δίδακτρα σα να φοιτείς σε κάποιο κολλέγιο, αφού και οι εβδομαδιαίες ώρες είναι πολλές κι όχι μόνο τόσες όσες για όσους φυσικά πάνε στα απλά τμήματα γλώσσας.
5) Εννοείται πως άριστη γνώση έχουν κι όσοι έχουν τελειώσει Ιταλική Φιλολογία Αθήνας, ή Θεσσαλονίκης, ή στην Ιταλία, οι οποίοι μπορούν και να διδάξουν, όπως και όσοι έχουν τελειώσει οποιαδήποτε Πανεπιστημιακή σχολή της Ιταλίας κι έχουν πάρει πτυχίο.
6)Άρα με κανένα δίπλωμα δεν μπορείς να διδάξεις, εκτός εάν έχεις κάνει ειδικές σπουδές (βλέπε Πανεπιστήμιο, ή Ιταλικό Ινστιτούτο-3ετής κύκλος σπουδών ξεκινώντας από επίπεδο Diploma).
-----------------------------------------
παιδια οταν εχεις κανει το proggeto italiano 1 ποιο πτυχιο μπορεις να δωσεις??;)β1??το β2 ειναι το αντιστοιχο lower?


Όταν έχεις κάνει Progetto italiano 1, Prova orale1, και μάλιστα καλά και ολόκληρα αυτά τα 2 βιβλία κι έχεις κάνει και πολύ Ascolto και έχεις γράψει και πολλά γράμματα και e-mail ως γραπτές εργασίες και έχεις κάνει και τα past-papers του CELI2 και κανά βιβλίο με θέματα τύπου CELI2, τότε ναι μπορείς να πας αξιοπρεπώς στις εξετάσεις και να δώσεις το CELI2, ή αντίστοιχα το Β1 με την αντίστοιχη προετοιμασία στα δικά του past-papers.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonia9

Νεοφερμένος

Η antonia9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
ευχαριστώ!!α ωραια σε φροντιστηρίο μας εβαλε η καθηγητρια να δωσουμε επιπεδο α2 GLIDAS1 LIVELLO SOGLIA..αυτο δηλ.δε μετραει καθολου.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά το Μάιο δίνω το Β1-Β2 μαζί στα ιταλικά και επειδή δύσκολα μπορώ να πάρω το Β2 θα εστιάσω την προσοχή μου στο Β1 ...
Λοιπόν ξέρει κανένας πως τα μετράνε για το αν θα το πάρει κάποιος ή δεν θα το πάρει???


Α και κάτι άλλο η κυρία μας στο φροντιστήριο μας έδωσε ένα κομμάτι από το πτυχίο (το Β1 όμως μόνο το fase 1 τα τσόις)
για να το λύσουμε να δει αν ξέρουμε τίποτα.. χεχε..

κι εγώ σε αυτό είχα 31/50 ..

αυτό είναι καλό ή κακό? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά το Μάιο δίνω το Β1-Β2 μαζί στα ιταλικά και επειδή δύσκολα μπορώ να πάρω το Β2 θα εστιάσω την προσοχή μου στο Β1 ...
Λοιπόν ξέρει κανένας πως τα μετράνε για το αν θα το πάρει κάποιος ή δεν θα το πάρει???


Α και κάτι άλλο η κυρία μας στο φροντιστήριο μας έδωσε ένα κομμάτι από το πτυχίο (το Β1 όμως μόνο το fase 1 τα τσόις)
για να το λύσουμε να δει αν ξέρουμε τίποτα.. χεχε..

κι εγώ σε αυτό είχα 31/50 ..

αυτό είναι καλό ή κακό? :hmm:

Aπό τη στιγμή που πέρασες το 25, πάει να πει ότι είναι καλό, σε πρώτη φάση, αλλά συνέχισε να διαβάζεις :)
Για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να σε βοηθήσω... το Β1-Β2 είναι το κρατικό; Αν είναι το κρατικό δεν είναι τραγικά δύσκολο.... και δώσε εξίσου προσοχή και στα δύο, δεν ξέρεις ποτέ, μπορεί να σταθείς τυχερός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Επειδή είμαι άσχετη με τα πτυχία,ξέρει κάνεις με σιγουριά να μου πει ποιο δίπλωμα αναγνωρίζεται στο εξωτερικό(ακόμα και εκτός Ευρώπης)?μόνο τα celi ή και το diploma του ινστιτούτου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top