Το βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Ο Ξένος του Αλμπέρ Καμύ.
Γι αυτό το βιβλίο πήρε το βραβείο Νόμπελ!

Μόνο σε εμένα δεν άρεσε αυτό..;; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Ο Ξένος του Αλμπέρ Καμύ.
Γι αυτό το βιβλίο πήρε το βραβείο Νόμπελ!

Είναι κάπως απλοϊκό να λέμε πως πήρε το Νόμπελ για ένα βιβλίο (και χρονολογικά να το δεις, δηλαδή, δεν στέκει). Ο Ξένος είναι άρρηκτα συνδεδεμένος τόσο με την Πανούκλα και την Πτώση, όσο και με τον Μύθο του Σίσυφου (φιλοσοφικό δοκίμιο πάνω στο παράλογο της ανθρώπινης ύπαρξης). Άλλωστε η ίδια η ακαδημία είπε πως βραβεύτηκε "for his important literary production, which with clear-sighted earnestness illuminates the problems of the human conscience in our times". Το σύνολο του έργου του είναι εξαιρετικό. :)

Μόνο σε εμένα δεν άρεσε αυτό..;; :worry:

Αλήθεια; Είναι από τα λίγα βιβλία που έχω διαβάσει πολλές φορές και, μάλιστα, το είχα κάνει και εργασία για τη σχολή. Απαθανατίζει με απίστευτη μεστότητα το παράλογο που διέπει την κοινωνία μας, η οποία προσπαθεί πάση θυσία να εξολοθρεύσει οποιονδήποτε δεν συμβαδίζει με τις εκάστοτε κοινωνικές υποδείξεις. Γιατί δεν σ' άρεσε;

On: Τελείωσα "Τα Ρέστα" του Κ. Ταχτσή και ήταν πραγματικά υπέροχο βιβλίο. Θέλω οπωσδήποτε να διαβάσω και "Το Τρίτο Στεφάνι". :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Το τελευταίο καιρό διάβαζα μόνο σχετικά με τις νέες ποικιλίες καφέ της Βραζιλίας, και τα χαρακτηριστικά των δημιουργούμενων χαρμανιών... Τώρα πλέον, κάνω τη ..."διατριβή" μου στις Αρχές Ανόργανης Χημείας... Xaxa. Στροφή 180 μοιρών!:P Πέρα από την πλάκα τώρα, το πρόγραμμα μου δε μου επιτρέπει να διαβάζω λογοτεχνία πλέον. Ή για το Πανεπιστήμιο θα διαβάζω, ή για τα 'νέα' του caffea. Δε βαριέσαι. Ό,τι διαβάζει κανείς, καλό είναι! :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.


Το λες και λογοτεχνία:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Καλησπερα, εχει διαβασει κανεις το paper towns? Λεω να ειναι το πρωτο μου βιβλιο :) . Τρελαθηκα με την ταινια και λεω να το παρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Καλησπερα, εχει διαβασει κανεις το paper towns? Λεω να ειναι το πρωτο μου βιβλιο :) . Τρελαθηκα με την ταινια και λεω να το παρω!
Τρελάθηκες με την ταινία ή με την πρωταγωνίστρια;;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι λιγο περισσότερο με την πρωταγωνιστρια :P Αλλα και η ταινια εξαιρετικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Είναι κάπως απλοϊκό να λέμε πως πήρε το Νόμπελ για ένα βιβλίο (και χρονολογικά να το δεις, δηλαδή, δεν στέκει). Ο Ξένος είναι άρρηκτα συνδεδεμένος τόσο με την Πανούκλα και την Πτώση, όσο και με τον Μύθο του Σίσυφου (φιλοσοφικό δοκίμιο πάνω στο παράλογο της ανθρώπινης ύπαρξης). Άλλωστε η ίδια η ακαδημία είπε πως βραβεύτηκε "for his important literary production, which with clear-sighted earnestness illuminates the problems of the human conscience in our times". Το σύνολο του έργου του είναι εξαιρετικό. :)



Αλήθεια; Είναι από τα λίγα βιβλία που έχω διαβάσει πολλές φορές και, μάλιστα, το είχα κάνει και εργασία για τη σχολή. Απαθανατίζει με απίστευτη μεστότητα το παράλογο που διέπει την κοινωνία μας, η οποία προσπαθεί πάση θυσία να εξολοθρεύσει οποιονδήποτε δεν συμβαδίζει με τις εκάστοτε κοινωνικές υποδείξεις. Γιατί δεν σ' άρεσε;

On: Τελείωσα "Τα Ρέστα" του Κ. Ταχτσή και ήταν πραγματικά υπέροχο βιβλίο. Θέλω οπωσδήποτε να διαβάσω και "Το Τρίτο Στεφάνι". :)

Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες! Και η Πανούκλα και η Πτώση είναι αριστουργήματα! Απλά είναι σαν το κερασάκι στην τούρτα!! Προσωπικά η Πανούκλα μου αρέσει περισσότερο! Αλλα και ο Ξένος είναι καταπληκτικό βιβλίο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
fight club - Palahniuk
εχω ξεκινησει τις πρώτες σελιδες ..παλιοτερα είχα δει ενα κομματι της ταινιας αλλα δεν θυμαμαι καθολου..θα την ξαναδω μετα το βιβλιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.


Θέμα του η διαδικασία λήψης αποφάσεων. Ιδιαίτερα ευχάριστο στο διάβασμα παρ ότι λίγο μεγάλο και χρήσιμο σε πολλούς τομείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η Πανούκλα-Καμύ
Το τελείωσα μόλις χτες. Εκπληκτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Στο πλαίσιο της obsession μου με τις βιογραφίες, ξεκίνησα πρόσφατα αυτό.

fight club - Palahniuk
εχω ξεκινησει τις πρώτες σελιδες ..παλιοτερα είχα δει ενα κομματι της ταινιας αλλα δεν θυμαμαι καθολου..θα την ξαναδω μετα το βιβλιο

Όταν το διαβάσεις πες μου αν έχει αρκετή ομοιότητα με την ταινία, γιατί το'χω βάλει και εγώ στο μάτι.
Καλησπερα, εχει διαβασει κανεις το paper towns? Λεω να ειναι το πρωτο μου βιβλιο :) . Τρελαθηκα με την ταινια και λεω να το παρω!

Το έχω διαβάσει εγώ. Η ταινία δε με τρέλανε και το βιβλίο μοιάζει αρκετά με Looking for Alaska (βιβλίο του ίδιου συγγραφέα) στο στυλ και την πλοκή, μόνο που είναι πιο "ευχάριστο".
Δεν χάνεις κάτι αν το διαβάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Στο πλαίσιο της obsession μου με τις βιογραφίες, ξεκίνησα πρόσφατα αυτό.



Όταν το διαβάσεις πες μου αν έχει αρκετή ομοιότητα με την ταινία, γιατί το'χω βάλει και εγώ στο μάτι.


Το έχω διαβάσει εγώ. Η ταινία δε με τρέλανε και το βιβλίο μοιάζει αρκετά με Looking for Alaska (βιβλίο του ίδιου συγγραφέα) στο στυλ και την πλοκή, μόνο που είναι πιο "ευχάριστο".
Δεν χάνεις κάτι αν το διαβάσεις.

Το αγορασα ηδη και εχω αρχιζει να το διαβαζω :) Ενταξει εμενα μου αρεσε πολυ η ταινια για αυτο το πηρα. Το looking for alaska που ειπες ηταν καλο? Εχω διαβασει πολυ καλα λογικα για τον john green!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Το αγορασα ηδη και εχω αρχιζει να το διαβαζω :) Ενταξει εμενα μου αρεσε πολυ η ταινια για αυτο το πηρα. Το looking for alaska που ειπες ηταν καλο? Εχω διαβασει πολυ καλα λογικα για τον john green!

Ναι, κινούνται πάνω κάτω στον ίδιο άξονα (σχολείο, μυστήρια κοπέλα, αγόρι μη δημοφιλές κτλ) αλλά έχει λίγο πιο ενήλικο στυλ και λεξιλόγιο. :)
Και αληθεύει, ο John Green γράφει καλό και ευχάριστο εφηβικό μυθιστόρημα, και είναι και αρκετά βατός στα αγγλικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
:hello:

Ο φιλόλογος της ιστορίας μου πρότεινε σήμερα τον Εκκλησιαστή του Luther Blissett αξίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
η γενετικη ιστορια της Ελλάδας
το DNA των Ελλήνων
του καθηγητη στο βιολογικο ΑΠΘ Τριανταφυλλίδη

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
the moving finger- agatha christie (κλασσική christie, πολύ ενδιαφέρον!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
the moving finger- agatha christie (κλασσική christie, πολύ ενδιαφέρον!)

:clapup:
Έχω καμια 20αρια βιβλία της Christie,είναι αγαπημένη!

Insomnia - Stephen King,τα λόγια είναι περιττά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Είναι "γυναικείο" βιβλίο μήπως ;

η γενετικη ιστορια της Ελλάδας
το DNA των Ελλήνων
του καθηγητη στο βιολογικο ΑΠΘ Τριανταφυλλίδη

Φαντάζομαι ο τίτλος έχει μεταφορική έννοια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top