Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών - εντυπώσεις

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
φιλε μου geoste,ηθελα να σε ρωτησω-ασχετο με το τοπικ αλλα μιας και αναφερθηκες στα δικαιωματα του πολιτικου σκεφτηκα να σε ρωτησω-αν ο πολιτικος μηχανικος εχει δικαιωμα υπογραφης για τα ηλεκτρολογικα?εχω ενα γνωστο ο οποιος επιμενει σε αυτη τη θεση και εγω στην αντιθετη...εσυ τι γνωριζεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
φιλε μου geoste,ηθελα να σε ρωτησω-ασχετο με το τοπικ αλλα μιας και αναφερθηκες στα δικαιωματα του πολιτικου σκεφτηκα να σε ρωτησω-αν ο πολιτικος μηχανικος εχει δικαιωμα υπογραφης για τα ηλεκτρολογικα?εχω ενα γνωστο ο οποιος επιμενει σε αυτη τη θεση και εγω στην αντιθετη...εσυ τι γνωριζεις?


Οι ειδικότητες των μηχανικών που έχουν απεριόριστο δικαίωμα εκπόνησης ηλεκτρομηχανολογικών μελετών και επίβλεψης ηλεκτρομηχανολογικών εργασιών είναι οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί, οι μηχανολόγοι μηχανικοί, οι ναυπηγοί μηχανολόγοι μηχανικοί, οι ηλεκτρονικοί μηχανικοί και οι μηχανικοί παραγωγής και διοίκησης. Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία (νομίζω ο σχετικός νόμος είναι του 1950), όλοι οι διπλωματούχοι μηχανικοί άλλης ειδικότητας εκτός αυτών των πέντε που είναι εγγεγραμμένοι στο ΤΕΕ, έχουν δικαίωμα εκπόνησης απλών ηλεκτρομηχανολογικών μελετών και επίβλεψης απλών ηλεκτρομηχανολογικών εργασιών, δηλαδή τους επιτρέπεται εφόσον οι ηλεκτρομηχανολογικές εργασίες και μελέτες δεν ξεπερνούν το 10% του συνόλου του προϋπολογισμού (απλοϊκά).

Αυτή η διάταξη ισχύει για όλους τους υπόλοιπους διπλωματούχους μηχανικούς είτε αυτοί είναι:

1) Πολιτικοί Μηχανικοί
2) Αρχιτέκτονες Μηχανικοί
3) Αγρονόμοι-Τοπογράφοι Μηχανικοί
4) Μεταλλειολόγοι-Μεταλλουργοί Μηχανικοί
5) Χημικοί Μηχανικοί
6) Μηχανικοί Περιβάλλοντος
7) Μηχανικοί ορυκτών πόρων

Στους ηλεκτρονικούς μηχανικούς υπάγονται όλες οι ειδικότητες μηχανικών ΑΕΙ 5ετούς φοιτήσεως που ασχολούνται με υπολογιστές και κατ' επέκταση μπορούν να εκπονούν χωρίς περιορισμούς ηλεκτρομηχανολογικές μελέτες και να επιβλέπουν ηλεκτρομηχανολογικές εργασίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
δηλαδή τους επιτρέπεται εφόσον οι ηλεκτρομηχανολογικές εργασίες και μελέτες δεν ξεπερνούν το 10% του συνόλου του προϋπολογισμού (απλοϊκά)


Κατι αντιστοιχο για τους μηχανολογος,ηλεκτρολογος,ναυπηγους υπαρχει...σε οτι αφορα αλλους τομεις που δεν σχετιζονται αμεσα με το αντικειμενο τους??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Κατι αντιστοιχο για τους μηχανολογος,ηλεκτρολογος,ναυπηγους υπαρχει...σε οτι αφορα αλλους τομεις που δεν σχετιζονται αμεσα με το αντικειμενο τους??

Απ' όσο γνωρίζω φίλε Samy δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Το μόνο που ξέρω είναι ότι οι μηχανολόγοι, οι ναυπηγοί μηχανολόγοι και οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί (και όχι οι ηλεκτρονικοί μηχανικοί) μπορούν να επιβλέπουν εργασίες υδραυλικών έργων μόνο υπό πίεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
το ιδιο γνωριζω και γω...ασε..οπως και να εχει σε ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iriny

Νεοφερμένος

Η iriny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
περναω αρχιτεκτονικη μαλλον πατρα δν ξερω σιγουρα ακομα γτ δν εχω δωσει σχεδιο ολοι μ λενε πσ καλο ειναι τ εμπ κ μ ενοχλει π δν μπορω ν τ καταφερω εχετε ακουσει τπτ γ τς πατρας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleana33

Νεοφερμένος

Η eleana33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αργυρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
εχω μάθει από φοιτήτρια αρχιτεκτονικής οτι στο ΕΜΠ οι καθηγητές είναι γέριο πρύτανεις(καταλαβαινετε:nono:) και δεν δίνουν καμία σημασία στους νέους φοιτητές, τα όνειρα οι τις φιλοδοξίες τους. το μάθημα είναι για να γίνεται μόνο. αντίθετα στα πανεπιστήμια αρχιτεκτονικής της επικράτειας οι καθηγητές βοηθούν ιδιαίτερα τους φοιτητές, η τάξη δένεται και γίνεται πιο ευχάριστη και παραγωγική δουλειά. σου δίνουν σημασία ως άνθρωπο. οπότε να λες ότι τα πανεπιστήμια της περιφέρειας είναι καλύτερα από ΕΜΠ. δεν έχει πάντα σημασία που είναι πιο ψηλές οι βάσεις αλλά που γίνεται δουλειά. σκέψου πως στην Αθήνα στο Πολυτεχνείο γίνονται συνέχεια καταλήψεις οπότε αντί για 5 χρόνια σε βλέπω για 7 και δεν το θες αυτό... θέλω κι εγώ να πάω αρχτιτεκτονική γιατί σου ανοίγει ορίζοντες. μπορώ να πω ότι είναι από τις ελάχιστες σχολές που σε αντιμετωπίζει ως πνευματικό άνθρωπο και όχι ως ρομποτακι απομνημόνευσης.
Συγχαρητήρια που πέρασες. Πες τα παραπάνω σε όσους σου τη λένε για την Πάτρα και βούλωσέ τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Η αδερφη μου που τελειωσε προσφατα τη σχολη του ΕΜΠ, μου λεει οτι αυτο το πραγματα δε γινεται με τους καθηγητες. Ενταξει υπαρχουν καποιοι που ειναι καπως πιο στραβοι αλλα καμια σχεση. Μηπως εκεινη η φοιτητρια φιλη σου δεν κανει η ιδια προσπαθειες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleana33

Νεοφερμένος

Η eleana33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αργυρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ετσι μου ειπε δεν βαζω το χερι μου στην φωτια αρα ρε παιδια να περνας πανεπιστημιο κ να σ λενε γιατι οχι αθηνα? ελεος ολα καλα ειναι κ αυτο με τις καταλυψεις ισχυει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pechvogel

Νεοφερμένος

Η pechvogel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας!
και εγω σκεφτομαι αρχιτεκτονικη γιατι πρωτη φορα νιωθω να με γεμιζει τοσο ενα επαγγελμα και γιατι μου εκανε αυτο το κλικ που παντα ηθελα να μου κανει το επαγγελμα που θα ακολουθησω...μαλιστα οσα πιο πολλα μαθαινω για τη σχολη τοσο πιο πολυ μ'αρεσει...το προβλημα ομως ειναι η επαγγελματικη αποκατασταση...ολοι μου λενε πως δε προκειται να βρω ποτε δουλεια γιατι στα περισσοτερα κτιρια χρησιμοποιουν μονο πολιτικους μηχανικους και πως αμα θελω να ασχοληθω με κατι τετοιο πρεπει να παω στη σχολη πολιτικων μηχανικων.Το θεμα ομως ειναι πως αυτο ειναι κτ τελειως διαφορετικο απο αυτο που θελω να κανω.Μπορει καποιος να μου πει τη γνωμη του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellaki

Νεοφερμένος

Η ellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
μ.....ες σου λενε! το μαθαμε τωρα, αχρηστευσαμε τον αρχιτεκτονα και τα αναλαμβανει ολα ο πολιτικος... για το νεο μουσειο της ακροπολης εγω δεν ακουσα καν ονομα πολιτικου μηχανικου, ο ντορος γυρω απο τον ΑΡΧΙ-τεκτονα εγινε...το λεει και ο ορος αλλωστε: αυτος απο τον οποιο αρχιζει η οικοδομηση ενος κτιριου!! σταματηστε να ακουτε τους ασχετους, εχεις μπει σε σχολη αρχιτεκτονικης να δεις τι γινεται απο προκηρυξη θεσεων....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pechvogel

Νεοφερμένος

Η pechvogel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα!οχι...η αληθεια ειναι πως δεν εχω καποιον γνωστο στην αρχιτεκτονικη για να μου πει απο πρωτο χερι πως ειναι τα πραγματα μετα-γι'αυτο δημοσιευσα τον προβληματισμο μου,μηπως μπορουσε να με συμβουλεψει καποιος που ξερει απο προσωπικη εμπειρια!ευχαριστω για την απαντηση! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

starzy

Νεοφερμένος

Ο starzy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
μ.....ες σου λενε! το μαθαμε τωρα, αχρηστευσαμε τον αρχιτεκτονα και τα αναλαμβανει ολα ο πολιτικος... για το νεο μουσειο της ακροπολης εγω δεν ακουσα καν ονομα πολιτικου μηχανικου, ο ντορος γυρω απο τον ΑΡΧΙ-τεκτονα εγινε...το λεει και ο ορος αλλωστε: αυτος απο τον οποιο αρχιζει η οικοδομηση ενος κτιριου!! σταματηστε να ακουτε τους ασχετους, εχεις μπει σε σχολη αρχιτεκτονικης να δεις τι γινεται απο προκηρυξη θεσεων....

Συμφωνω απολυτα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ειναι λιγο κλειστο το κυκλωμα των αρχιτεκτονικων γραφειων και μπορει οντως να ειναι δυσκολο να βρεις δουλεια. Και επισης οι αρχιτεκτονες δεν ασχολουνται μονο με κτηρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

starzy

Νεοφερμένος

Ο starzy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ειναι λιγο κλειστο το κυκλωμα των αρχιτεκτονικων γραφειων και μπορει οντως να ειναι δυσκολο να βρεις δουλεια. Και επισης οι αρχιτεκτονες δεν ασχολουνται μονο με κτηρια!

Εγω νομιζω οτι αν καποιος αγαπαει πραγματικα αυτο που κανει και εχει ορεξη για δουλεια αλλα και τα καταλληλα προσοντα,δεν υπαρχουν τοσα εμποδια στην ευρεση εργασιας...Εξαλλου ποιο επαγγελμα δεν ειναι πια κορεσμενο?? Ολα αυτα ειναι εντελως υποκειμενικα και εξαρταται καθε φορα απο τον ανθρωπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγω νομιζω οτι αν καποιος αγαπαει πραγματικα αυτο που κανει και εχει ορεξη για δουλεια αλλα και τα καταλληλα προσοντα,δεν υπαρχουν τοσα εμποδια στην ευρεση εργασιας...Εξαλλου ποιο επαγγελμα δεν ειναι πια κορεσμενο?? Ολα αυτα ειναι εντελως υποκειμενικα και εξαρταται καθε φορα απο τον ανθρωπο...

Δεν ειπα κορεσμενο, ειπα κλειστο. Βρισκεις πολυ πιο ευκολα δουλεια αν εχεις μεσο κοινως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

starzy

Νεοφερμένος

Ο starzy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Παντοτε συμβαινει αυτο δυστυχως...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
μ.....ες σου λενε! το μαθαμε τωρα, αχρηστευσαμε τον αρχιτεκτονα και τα αναλαμβανει ολα ο πολιτικος... για το νεο μουσειο της ακροπολης εγω δεν ακουσα καν ονομα πολιτικου μηχανικου, ο ντορος γυρω απο τον ΑΡΧΙ-τεκτονα εγινε...το λεει και ο ορος αλλωστε: αυτος απο τον οποιο αρχιζει η οικοδομηση ενος κτιριου!! σταματηστε να ακουτε τους ασχετους, εχεις μπει σε σχολη αρχιτεκτονικης να δεις τι γινεται απο προκηρυξη θεσεων....

H πρώτη φράση είναι ακριβώς η απάντηση που θα έδινα κι εγώ. Βέβαια, είναι αλήθεια ότι για μικρά σπίτια πολύς κόσμος προτιμά να πληρώσει μόνο πολιτικό μηχανικό... κυρίως λόγω οικονομικού ζητήματος. Αλλά μην σε νοιάζει αυτό pechvogel, καθόλου όμως. Κάνε αυτό που θες (απ' ότι κατάλαβα το θέλεις έτσι?:P) και μην σε απασχολούν τέτοια θέματα...

off topic:
ellaki, είσαι σίγουρη ότι και που αναφέρθηκε μόνο ο αρχιτέκτονας έγινε τίποτα? Για την ακρίβεια στη συγκεκριμένη περίπτωση θεωρώ πως θα έπρεπε να αναφέρουμε περισσότερο τον πολιτικό μηχανικό, αφού ο αρχιτέκτονας τα έκανε ***** :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helian

Νεοφερμένος

Ο helian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μπορει να μου πει κανεις,τι βαθμολογια (μορια) πρεπει να εχει καποιος προκείμενου να εισαχθει στο Ε.Μ.Π.;
Πως λειτουργουν οι "όποιοι" συντελεστες και ποσο χαλια πρεπει να εχεις γραψει π.χ. ΕκφρεσηΕκθεση ή Χημεια και παρολα αυτα να τα καταφερεις.
Ειμαι Θετ.Κατ. και λιγο ασχετος σε αυτα τα θεματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Πρέπει να δώσεις σχέδιο καταρχάς,γραμμικό και ελεύθερο.Το άριστα στο κάθε σχέδιθο είναι τα 2.000 μόρια.Συνολικά 4.000 μόρια και από τα δύο μαζί.Τα ''έξτρα'' μόρια που παίρνεις από τα σχέδια προστίθονται στα μόρια τα οποία θα βγάλεις στο 4ο πεδίο.Αν όμως γράψεις έστω και σε ένα σχέδιο κάτω από 1.000 μόρια(τη βάση δηλαδή) δεν έχεις δικαίωμα να δηλώσεις τις αρχιτεκτονικές.Οι βάσεις εδώ.
έδιτ:Σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις,εξετάσεις στο σχέδιο γίνονται μόνο στη νΑθήνα,περίπου 20 μέρες μετά τη λήξη των ενδοσχολικών.Τα έξοδα μεταφοράς/διαμονής σε περίπτωση που δε μένεις εκεί τα πληρώνεις απ' την τσέπη σου.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top