Μουσική

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Γειά σε όλους! Λοιπόν, εγώ δεν ξέρω την τύφλα μου από μουσική (εννοώ αρμονία, άλλη θεωρία ή κάποιο μουσικό όργανο) και σκέφτομαι να αρχίσω κάποιο μουσικό όργανο, αλλά μου αρέσει και η θεωρία! Σκέφτομαι να αρχίσω με κιθάρα (ήθελα πιάνο, αλλά δεν υπάρχει στο σπίτι χώρος για κάτι τέτοιο). Το δίλημα είναι: κλασσική ή συγχορδίες; Να κάνω παράλληλα θεωρία και κιθάρα; Να αρχίσω μαθήματα σε κάποιο ωδείο ή είναι καλύτερα τα ιδιαίτερα; Τα ωδεία είναι ανοιχτά το καλοκαίρι (μπα, ε; :'(); Τι λέτε να κάνω; Λάβετε υπ όψη σας ότι δεν έχω και ΄πολύ ελέυθερο χρόνο το χειμώνα:'(

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
να πω κι εγω κατι?τωρα που θα εχω μια μερα κενο στις εξετασεις,θα παω σε μια φιλη μου αν μου δειξει καποια πραγματα στην κιθαρα(τα βασικα των βασικων,δεν ξερω τιποτα απο το οργανο :D ).θα προλαβουμε τιποτα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Βασικά αν ο δάσκαλος είναι καλός δεν έχει σημασία ωδείο-ιδιαίτερα.Απλά να σιγουρευτείς ότι ο δάσκαλος είναι καλός και σου ταιριάζει.Όχι,δεν είναι ανοιχτά το καλοκαίρι και εφόσον λες ότι δεν έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο,καλύτερα να κάνεις ιδιαίτερα.
Προσωπικά θα σου πρότεινα να μάθεις θεωρία πάνω στην κιθάρα και όχι μόνο δυο-τρεις συγχορδίες ίσα για να βγάζεις τραγούδια.Νότες να μάθεις πρώτα!
Πιστεύω ότι η μουσική παιδεία είναι σημαντικότατη,καλή επιτυχία.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εγω,εγω????(μην μου πειτε τιποτα και μου γκρεμισετε τις ελπιδες!!! :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Γειά σε όλους! Λοιπόν, εγώ δεν ξέρω την τύφλα μου από μουσική (εννοώ αρμονία, άλλη θεωρία ή κάποιο μουσικό όργανο) και σκέφτομαι να αρχίσω κάποιο μουσικό όργανο, αλλά μου αρέσει και η θεωρία! Σκέφτομαι να αρχίσω με κιθάρα (ήθελα πιάνο, αλλά δεν υπάρχει στο σπίτι χώρος για κάτι τέτοιο). Το δίλημα είναι: κλασσική ή συγχορδίες; Να κάνω παράλληλα θεωρία και κιθάρα; Να αρχίσω μαθήματα σε κάποιο ωδείο ή είναι καλύτερα τα ιδιαίτερα; Τα ωδεία είναι ανοιχτά το καλοκαίρι (μπα, ε; :'(); Τι λέτε να κάνω; Λάβετε υπ όψη σας ότι δεν έχω και ΄πολύ ελέυθερο χρόνο το χειμώνα:'(

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)

Θα σου πρότεινα να κάνεις και θεωρία και όχι απλά συγχορδίες.:)

Θα σε βοηθήσει πάρα πολύ, άσε που θα μπορείς να μάθεις και τις συγχορδίες ευκολότερα, οπότε διπλό το όφελος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
να πω κι εγω κατι?τωρα που θα εχω μια μερα κενο στις εξετασεις,θα παω σε μια φιλη μου αν μου δειξει καποια πραγματα στην κιθαρα(τα βασικα των βασικων,δεν ξερω τιποτα απο το οργανο :D ).θα προλαβουμε τιποτα???
Ειλικρινά; Όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κι αν δε σου κάτσει η κιθάρα, όποτε βρεθείς Αθήνα έλα να σου μάθω μπουζουκάκι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Κι αν δε σου κάτσει η κιθάρα, όποτε βρεθείς Αθήνα έλα να σου μάθω μπουζουκάκι. :P

Ας μιλησει το μπουζουκι τοτε :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Κι αν δε σου κάτσει η κιθάρα, όποτε βρεθείς Αθήνα έλα να σου μάθω μπουζουκάκι. :P


θα ερθω στο ζαμπετα jounior για ιδιαιτερα :D

η με αποκαρδιωσετε σας ειπα,αφηστε τον τρελο στην τρελα του!!!! :( :D:jumpy: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsouka_tsouka

Νεοφερμένος

Ο tsouka_tsouka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Εγώ ασχολούμαι αρκετά με την μουσική .. ανήκω κ σε ενα ροκ συγκρότημα
δηλώσαμε κ στο schoolwave αλλα δεν μας περάσανε:'(..

Παίζουμε ομως κάθε τρεις κ λιγο παίζουμε σε εκδηλώσεις.. ειναι ωραία ασχολία γενικα

Το καλυτερό μ συγκροτημα ειναι οι TOOL για όσους τυχαίνει να τους ξέρουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsouka_tsouka

Νεοφερμένος

Ο tsouka_tsouka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Γειά σε όλους! Λοιπόν, εγώ δεν ξέρω την τύφλα μου από μουσική (εννοώ αρμονία, άλλη θεωρία ή κάποιο μουσικό όργανο) και σκέφτομαι να αρχίσω κάποιο μουσικό όργανο, αλλά μου αρέσει και η θεωρία! Σκέφτομαι να αρχίσω με κιθάρα (ήθελα πιάνο, αλλά δεν υπάρχει στο σπίτι χώρος για κάτι τέτοιο). Το δίλημα είναι: κλασσική ή συγχορδίες; Να κάνω παράλληλα θεωρία και κιθάρα; Να αρχίσω μαθήματα σε κάποιο ωδείο ή είναι καλύτερα τα ιδιαίτερα; Τα ωδεία είναι ανοιχτά το καλοκαίρι (μπα, ε; :'(); Τι λέτε να κάνω; Λάβετε υπ όψη σας ότι δεν έχω και ΄πολύ ελέυθερο χρόνο το χειμώνα:'(

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)

Αν Θέλεις να μαθεις πιάνο κ δεν εχεις χώρο στο σπίτι εχεις ακόμα την επιλογή του ηλεκτρικού πιάνου .. αλλα κ το αρμόνιο

Ετσι κι αλλιως τα βασικά της θεωρίας θα τα μαθεις υποχρεωτικά αν ξεκινήσεις όργανο.. Αν ξεκινήσεις κιθάρα ομως δεν θα μαθεις μονο συνχορδίες θα παιζεις κ αρπισματα κ μελοδια ανεξάρτητα του αν ξεκινήσεις θεωρία ή οχι

Η θεωρία θα σε βοηθήσει πολύ αν θες να παιξεις μαζι με αλλα παιδια..
για να καταφερετε να συνενοηθήτε. Επίσης αμα τραγουδάς θα σε βοηθήσει πολυ το σολφεζ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το ηλεκτρικό πιάνο δυστυχώς δεν είναι και πολύ μικρότερο, αλλά ούτε και πιο φθηνό. Ένα μεσαίας τάξεως Roland που είχαμε αγοράσει πριν 12 χρόνια κόστισε τότε ένα εκατομμύριο. Ούτε να φανταστώ δε μπορώ πόσο θα κοστίζει τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Εγώ θα σου πρότεινα, αμα ακούς ρόκ, να πας κατευθείαν στην ηλεκτρική.Ετσι το κανα εγώ, και παλι κανα που το έκανα έτσι. Ειχα ακουσει και το εξής γελίo:
Οποιος ξερει καλή κλασική, σανιδώνει την ηλεκτρική....
Αυτό αποκλείεται μεγαλη παπαρια...Αν δεν μαθεις ηλεκτρικη ,σολαρια-κανονικη - δεν βγαζεις.Οσο για το ωδειο , πηγαινε κανονικα αλλα μην το παρακανεις...μολις νιωθεις ετοιμος σταματα και ασχολεισου μονος σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εννοείται οτι ειναι μεγάλη παπαριά. Καμία σχέση δεν έχει η κλασική με την ηλεκτρική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Ειλικρινά; Όχι.


χα,αρπα την παλιοanarki,πηγα στη φιλη μου εμαθα τις νοτες και πώς ειναι το Α.:P:jumpy:μου ειπε οτι σε μια σελιδα αν πας πανω στο Α βγαζει κατι - και x και μου ειπε οτι εκει ειναι τα ακορντα αλλα εγω καπως...μπερδευομαι.:D τωρα μου λειπει και η κιθαρα.μπορει κανεις να βοηθησει σε τιποτα ακορντα?πχ.πώς ειναι το C ή αλλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Πρόσεξε: Η C (ή Ντο) παίζεται έτσι: 032010 ή 332010

Τώρα θα μου πεις τι σημαίνει αυτό:)

Για να συνεννοούμαστε: ο πρώτος αριθμός δείχνει ποιο τάστο πρέπει να πατήσεις στην 6η χορδή (τη χοντρή:P), ο δεύτερος ποιο τάστο πατάς στην 5η χορδη, ο τρίτος ποιο τάστο πατάς στην 4η χορδη, κ.ο.κ.

Κατάλαβες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
αααααααααααα!!!!ναι,καταλαβα!!!!! :D

ευχαριστω!!!!
να ειχα και μια κιθαρα για εξασκηση καλα θα τα'νε.και μια φιλη μου που θα μου τη δανειζε αν της τη ζητουσα δεν ηταν σημερα σπιτι

και αυτες οι - και x πώς τις καταλαβαινεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Τι εννοεις; δε σε καταλαβαίνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mad1kas

Νεοφερμένος

Ο Mad1kas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
αααααααααααα!!!!ναι,καταλαβα!!!!! :D

ευχαριστω!!!!
να ειχα και μια κιθαρα για εξασκηση καλα θα τα'νε.και μια φιλη μου που θα μου τη δανειζε αν της τη ζητουσα δεν ηταν σημερα σπιτι

και αυτες οι - και x πώς τις καταλαβαινεις?

Αν εννοείς πως παίζεται μια νότα χ τότε ακουμπάς απλά την χορδή με τον δάχτυλο σου χωρίς να πατάς κάποιο τάστο..κι ακούγεται κάτι σαν κτικ κτικ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εννοω οτι ειναι site που εχουν chordes απο τραγουδια και στην αρχη καθε στιχου εχει απο ενα Ε ή Α ή ξερω γω τι.αν πας πανω στο Α πχ.σου βγαζει κατι τετοιο:
e ---|---|---|---|---|
B ---|-x-|---|---|---|
G ---|-x-|---|---|---|
D ---|-x-|---|---|---|
A ---|---|---|---|---|
E ---|---|---|---|---|

πώς το διαβαζεις αυτο?


madikas δεν σε καταλαβα :D sorry :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top