PTE General (edexcel)

Ποια η γνώμη σας για το Edexcel;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 5)
  • Πολύ καλό πτυχίο

    Ψήφοι: 2 40.0%
  • Καλό πτυχίο

    Ψήφοι: 1 20.0%
  • Μέτριο πτυχίο

    Ψήφοι: 1 20.0%
  • Αδιάφορο πτυχίο

    Ψήφοι: 1 20.0%

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
:):):)
Καλά μου παιδιά, δεν γελώ με τον πόνο σας, αλλά περιμέντε να βγουν τα αποτελέσματα.... Είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς πώς τα πήγε. Σημασία έχει η επικοινωνία.
Γενικότερα πάντως από τα παιδιά τα δικά μας, αλλά και σε γενικότερη κλίμακα μιλώντας με συναδέλφους από όλη την Ελλάδα, τα θέματα τα χαρακτήρισαν βατά (ειδικά για το listening σε επίπεδο 3 που είχαν άγχος οι δικοί μας βγήκαν πολύ χαρούμενοι).
Σε επίπεδο proficiency περιμένει κανείς κάποια αυξημένη δυσκολία. Το επίπεδο 4 από το 3 δεν έχουν μεγάλες διαφορές, αλλά από το 4 από στο 5 είναι λογικό να δυσκολεύει κάπως.
Εγώ πάλι λέω πως τα αποτελέσματα θα κυμανθούν στα ίδια ποσοστά με τα περσυνα, δεν νομίζω πως άλλαξε κάτι. :)
Όλα θα πάνε καλά. Εύχομαι καλά αποτελέσματα σε όλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εμείς πάντως στα Τρίκαλα στο level 5 είμασταν πολύ δυσαρεστημένοι από τα θέματα. Όχι μόνο ήταν δυσκατανόητα για μικρές ηλικίες, αλλά και πολύ απαιτητικά. Δεν μπορείς να φανταστείς τι επικρατούσε στην αίθουσα την πρώτη φορά που ακούσαμε το listening. Κοιταζόμασταν όλοι γιατί δεν το περιμέναμε τόσο δύσκολο. Φέτος ειδικά πιστεύω ότι τα μικρά παιδιά ( 14, 15 και 16 ετών) θα χαντακοθούνε. Είναι δυνατό να βάζεις σε μικρά για multi - cultures όταν κάν δεν ξέρω τι σημαίνει κουλτούρα; Εγώ πάντως πιστεύω ότι το cambridge το περνάω με flying colours ενώ το edexcel ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Aγαπητή σου sonia,
Δυστυχώς οι εξετασεις του edexcel δεν είναι οργανομενες όσο πρέπει να ειναι.Καταρχάς,τα θέματα δεν περιέχουν κάτι συγκεκριμένο κάθε χρόνο ετσι ώστε ο μαθητής να εχει εξοικοιωθέι με τις ασκησεις του,αλλα περιέχει ενα μεγάλο εύρος ασκήσεων.Επίσης οι ίδιοι οι έφοροι των εξετάσεων προσπαθούν να παραπλανήσουν τα παιδια οπως ετυχε σε μας εδω στην Κοζανη-ας ελπίσουμε μονο εδω,λέγοντας οτι στο Task 3(a) μπαινει μόνο μια επιλογη ενω εμπαιναν και σε κάποια δύο για να πάρεις τα full marks (10 p.)
Εν συνεχεία ο χρόνος της εξετάσης ειναι πολύ μικρος για το lvl 3.Αυτό εχει διατυπωθεί απο πολλούς καθηγητες αγγλικής φιλολογίας και μαθητές.Επίσης τα ακουστικα μέσα είναι φρικτά.Αυτο ισχύει και στα CD και στα κασετοφωνα,οπου μας είχανε ενα κασετόφωνακι για 35 παιδιά σε μια αίθουσα τεραστια.
Ειναι αμετρητα αυτα τα οποια μπορω να πω για το edexcel.Αλλα δεν θέλω να πολυλογώ.Κατα τη γνωμη μου ΔΕΝ ειναι πιο ευκολο απο τα αλλά.Ασε που κρύβει και πολλες παγιδες ειδικα στο listening που δεν ακουγες αν ελεγε fourty ή fourteen λογω της αθλιοτητας του CD.Ασε που δεν δεχονται και παράπονα!:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BritGreek

Νεοφερμένος

Ο BritGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
μένω στην Σαρωνίδα.Ευχαριστώ πάντος:thanks:


Αφού μένεις στη Σαρωνίδα, καταλαβαίνω σε ποιο ΚΞΓ πηγαίνεις, γιατί υπάρχει μόνο ένα. Έπρεπε να ζητήσεις να σου εξηγήσουν τη διαδικασία της εξέτασης. Είναι μέλος γνωστού Ομίλου και πιστεύω ότι είναι οργανωμένοι. Ζήτησες από την καθηγήτριά σου να σου πει τα σχετικά; Δεν είναι σωστό να ψάχνεσαι αποκλειστικά από μόνος σου, από τη στιγμή που παρακολουθείς μαθήματα σε φροντιστήριο, και είμαι σίγουρος ότι θα σε βοηθούσαν.

Τελικά, δώσατε για αυτό το πιστοποιητικό χωρίς να έχετε κάνει practice tests;

Υ.Γ. Μην ανησυχείς, δεν δουλεύω εκεί.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Aγαπητή σου sonia,
Δυστυχώς οι εξετασεις του edexcel δεν είναι οργανομενες όσο πρέπει να ειναι.Καταρχάς,τα θέματα δεν περιέχουν κάτι συγκεκριμένο κάθε χρόνο ετσι ώστε ο μαθητής να εχει εξοικοιωθέι με τις ασκησεις του,αλλα περιέχει ενα μεγάλο εύρος ασκήσεων.Επίσης οι ίδιοι οι έφοροι των εξετάσεων προσπαθούν να παραπλανήσουν τα παιδια οπως ετυχε σε μας εδω στην Κοζανη-ας ελπίσουμε μονο εδω,λέγοντας οτι στο Task 3(a) μπαινει μόνο μια επιλογη ενω εμπαιναν και σε κάποια δύο για να πάρεις τα full marks (10 p.)
Εν συνεχεία ο χρόνος της εξετάσης ειναι πολύ μικρος για το lvl 3.Αυτό εχει διατυπωθεί απο πολλούς καθηγητες αγγλικής φιλολογίας και μαθητές.Επίσης τα ακουστικα μέσα είναι φρικτά.Αυτο ισχύει και στα CD και στα κασετοφωνα,οπου μας είχανε ενα κασετόφωνακι για 35 παιδιά σε μια αίθουσα τεραστια.
Ειναι αμετρητα αυτα τα οποια μπορω να πω για το edexcel.Αλλα δεν θέλω να πολυλογώ.Κατα τη γνωμη μου ΔΕΝ ειναι πιο ευκολο απο τα αλλά.Ασε που κρύβει και πολλες παγιδες ειδικα στο listening που δεν ακουγες αν ελεγε fourty ή fourteen λογω της αθλιοτητας του CD.Ασε που δεν δεχονται και παράπονα!:p


Κοίτα αυτό για την άσκηση μπορεί να είναι όπως τα λένε. Σε κάποιες ασκήσεις τύπου ποιος λέει τι ή ποιο κείμενο λέει τι μετράει 1 βαθμός για κάθε σωστή απάντηση και ένας για κάθε σωστό κενό. Μάλλον σε μπέρδεψα ε:P; Θα καταλάβεις μόλις κάνεις τέτοια άσκηση. Όσο για την οργάνωση ας μη μιλήσω. Για το ακουστικό ακόμα χειρότερα. Κάθε part το ακούγαμε 4 φορές ( 2 φορές που το βάζουνε + 2 ο αντίλαλος:()
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Δεν με μπερδεψες!Καταλαβα τις εννοεις.Επρεπε να κανεις match τα statements που εχεις με 3 κείμενα.Στα οποια 1 statement μπορουσε και να αντιστοιχηθει με 2 κειμενα.Γενικα σε μπερδεβε η ασκηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Πόσες ερωτήσεις είχε; Λογικά θα έλεγε μέχρι πόσους σταυρούς μπορούσες να βάλεις στην εκφώνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ειχε 7 ερωτησεις και η ασκηση έπιανε 10 marks.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
To edexcel ευκολο δεν είναι. Θα συμφωνήσω. Αλλά δεν είναι και δύσκολο. Είναι απλά διαφορετικό. Και έχει σημασία και η προετοιμασία.
Παράπονα γιατί καλέ δεν δέχονται; Παράπονα μπορεί να κάνει ο καθένας γενικότερα, όχι μόνο για εξετάσεις :) Μπορείς να στείλεις μια επιστολή στο edexcel Ηellas.
Πάντως στο edexcel στελνουμε σαν κεντρο ξενων γλωσσών παιδια να δώσουν νωρίτερα, μαθαίνοντάς τα να επικοινωνούν σωστά, χωρίς να τα φορτώσω με περιττή γραμματική και τα πήγαν μια χαρά. Αυτό το θεωρώ πλεονέκτημα.
Και πάλι θα πω να περιμένει τα αποτελέσματα κανείς και πως σταθμίζω πως τα ποσοστα επιτυχίας δεν θα έχουν ιδιαίτερες διαφοροποιήσεις. Σε επιπεδο proficiency, όταν έδινα εγω (δεν υπήρχε edexcel τότε) είχε πέσει θέμα έκθεσης για τις μεταμοσχεύσεις. Αυτό ήταν εύκολο για 15χρονα; :hmm::hmm: Γιατί τόσο ήμουν κι εγω :) Πάντα θα υπάρχει δυσκολία σε αυτό το επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex.rsx

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
:read:τελικα έστω και τελευταία στιγμή βρήκα past paper,και έγραψα στίς 24/5 οι εκθέσεις ήταν λίγο δύσκολες (άρθρο για spa),με βοήθησαν πολυ και ο teo120 και η sonia ήταν όντως λίγο δύσκολα τα θέματα....ας ελπίσουμε για το καλύτερο.!

τώρα διαβάζω για χήμεια γ γυμνασίου....καλή συνέχεια σε όλους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ποιό επίπεδο έδινες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
που μπορώ να δω παλαιότερα θέματα του edexcel?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.

reaction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηλιάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 136 μηνύματα.
λυσεις δν εχει ομως πουθενα ουτε στο σιτε της palso....κλαψ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Πως δεν εχει παιδι μου λυσεις!
Στο site που σου εδωσα εγω αν πας εκει που λεει Mark-Scheme θα δεις όλες τις απαντησεις!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

reaction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηλιάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 136 μηνύματα.
ωχ ναι?ωραια ευχαριστω δν το προσεξα!στον κοσμο μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω πάλι κάτι ακόμα.

Αυτά τα level που έχει το edexcel τι είναι?
Ας πούμε το level 3 είναι το lower τα άλλα? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos_p

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Ονομασία: Επίπεδο:
Level 2 B1 Pro Lower
>> 3 B2 Lower
>> 4 C1 Advanced
>> 5 C2 Proficency
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Α, σε ευχαριστώ πολύ!:D

Κοιτούσα το παραπάνω link με τα παλαιότερα θέματα, αλλα δεν μπόρεσα να καταλάβω τι είναι το oral paper.:hmm:

Επίσης τι ποσό δίνεις για το lower του Edexcel?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos_p

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
To oral paper είναι τα ποφορικά!
Τώρα πόσα δίνεις εξαρτάται από το επιπέδο αλλά πάνω κάτω πχ για το lower είανι ίδια η τιμή με όους τους οργανισμούς..(εκτώς από Κπγ) κοντά 150
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top