PTE General (edexcel)

Ποια η γνώμη σας για το Edexcel;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 5)
  • Πολύ καλό πτυχίο

    Ψήφοι: 2 40.0%
  • Καλό πτυχίο

    Ψήφοι: 1 20.0%
  • Μέτριο πτυχίο

    Ψήφοι: 1 20.0%
  • Αδιάφορο πτυχίο

    Ψήφοι: 1 20.0%

Alex.rsx

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
:s
:(οχι δέν έχω κάνει τίποτε απο edexcel
τελευταία στιγμή στο φροντιστήριο μας είπαν να δώσουμε κι αυτό.....
Δέν έχω ξαναδώσει ποτέ edexcel σε κανένα επίπεδο ,έχω πάρει lower cambr.+mitc
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
:hmm::hmm:
Τι να πω..... Λίγο περίεργο ακούγεται....
Εγώ να σου πω τα εξης. Το edexcel είναι επικοινωνιακό και κινείται ολόκληρο το τεστ γύρω από ενα θέμα (πχ θέατρο, σπορ, ταξίδι ή ότι άλλο.) Στο επίπεδο Γ2 (proficiency) ισχύουν τα εξής:
Τα tasks 1 και 2 είναι listening. Το task 3a είναι reading. Θα διαβάσεις και θα κάνεις καποια άσκηση σχετική με το κείμενο (πχ true - false ή λεξιλογική κλπ). Το task 3b θα είναι καποιο writing σχετικό με το κείμενο ή τα κείμενα. Το task 4 επίσης είναι κάποιες ασκήσεις ( όπως true false κλπ) και το task 5 είναι η έκθεση που διαλέγεις το θέμα σου και το γράφεις.
Αυτό που έχει πολύ μεγάλη σημασία είναι να φανεί πως καταλαβαίνεις τι σου ζητάνε, πως καταλαβαίνεις τι διαβάζεις και πως αυτό που γράφεις το καταλαβαίνει αυτός που το διαβάζει. Γι' αυτό λέμε πως είναι επικοινωνιακό. Φυσικά άλλες απαιτησεις κατανόησης έχουν σε επίπεδο Β1 κι άλλες απαιτήσεις σε Γ2. Η διάρκειά του είναι 2 ώρες και 55 λεπτά.
Ελπίζω να σε βοήθησε λιγάκι. Να σου πάνε όλα καλά. Γενικά θεωρείται βατό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Σε ποιά πολη μένεις; Θα μπορούσες να βρεις past papers τουλάχιστον να δεις πως είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex.rsx

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
μένω στην Σαρωνίδα.Ευχαριστώ πάντος:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Αν κατεβεις προς το κεντρο της Αθήνας, Ακαδημίας και Λυκαβητού, θα βρεις past papers. :) Είναι τα γραφεία της PALSO
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
:no1::no1::no1:
Σωστά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oks@n@

Νεοφερμένος

Η oks@n@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τα προφορικά του edexcel(lower);;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex.rsx

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ευχαριστώ teo120 και sonia . Τeo120 μπήκα στα site που μου έστειλες βρήκα
πολύ φοβερές πληροφορίες,το ξέρω οτι το Lower είναι level 3,εγώ δίνω proficiency ε'ιναι level 5.
Το lower το πήρα πέρσι το michigan με Β,και του cambridge με C.
Εφέτος έδωσα proficiency του michigan νομίζω οτι τα πήγα καλά (θα ξέρω σε 2 μήνες),όσο για τι Εdexcel θα δούμε το Σάββατο πως θα πάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τα προφορικά του edexcel(lower);;;
Δίνεις μαζί με κάποιον άλλον (ζευγάρι δηλ). Υπάρχει το στάδιο των αρχικών συστάσεων (ενδιαφέροντα, κλπ) μετά περιγραφή εικόνας και κάποια κουβέντα επί του θέματος. Πολύ πιθανό να ζητηθεί να συνομιλήσεις (να κάνεις διάλογο) με το ατομο που θα εξετάζεσαι μαζί.
Όλα θα πάνε καλά
:):):)
Στη βαθμολογία συμψηφίζονται όλα. Αν κάπου είστε λίγο αδύναμοι μπορείτε να το ξεπεράσετε πηγαίνοντας καλά σε άλλα κομμάτια του τεστ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Mηπως ξερεις sonia ποιο ειναι το pass rate στο edexcel?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
το ποσοστό επιτυχίας του edexcel είναι γύρω στο 50%. Πήγαινε εδώ https://www.pearsonlanguageassessments.com/home/teachers/examination-report/ εχει examination reports. Θυμάμαι μια φορά το proficiency είχε μόνο 24 %. Το cambridge έχει χτυπήσει και 80άρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Thx jim αλλά μάλλον μπερδευτηκα.
Ηθελα να πω ποια είναι η βαση στο Edexcel.
Εχω ακουσει οτι ειναι καπου στο 55-65%

Οσο για το pass rate jim εχεις δικιο στο https://www.pearsonlanguageassessments.com/VirtualContent/85784/LTE_May_Level_5.pdf

που δειχνει το exam report May 2007 Level 5 (Proficiency) ειναι 24%!!!!!!!!
Σε αντιθεση με ΜICHIGAN & CAMBRIDGE που χτυπάει 50αρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
είπες pass rate και γι'αυτό μπερδεύτηκα. Οι συνολικοί βαθμοί του test είναι 125 ( 100 γραπτά + 25 προφορικά) και η βάση είναι γύρω στις 70 μονάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Γενικά εχει καλά ποσοστά επιτυχίας. Τον Δεκέμβριο αν θυμάμαι καλά το επίπεδο 3 πρέπει να ήταν γυρω στο 70% Μπορώ να μάθω ακριβώς για όλα τα επίπεδα και να σας πω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Α, ναι νομίζω επίσης πως τα reports αφορούν στην επίδοση μαθητών γενικά για τις εξετάσεις τους σε όλο τον κόσμο κι οχι μόνο για την Ελλάδα αλλά δεν είμαι βεβαιη :hmm:. Θα μάθω και θα σας πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Έδωσε κανείς από εσάς Edexcel Proficiency; Εμένα μου φάνηκε πανδύσκολο, πιο δύσκολο και από το cambridge. Που βρήκαν και βάλανε το θέμα IDENTITY; Και όσο για την τελευταιά έκθεση εγώ το WHO WE ARE TO το θεώρησα σαν personality αλλά μας είπε η καθηγητριά μας ότι αυτό είναι εκτός θέματος.:'(:'(:'( Γενικά όλο το test είχε κάποιο υψηλά ανεβασμένο επίπεδο. Δεν μας είχε συνηθήσει σε τέτοια το edexcel :'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Στο level 3 ηταν παλουκαρα!Θεμα:South America
Χιλιες φορες Michigan & Cambridge!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Στο εξεταστικό κέντρο που έδινα εγώ ήταν 120 παιδιά για το level 5 και όλοι βγήκαν δυσαρεστημένοι. Έλεος δηλαδή, αντί να ανεβάζουν σιγά σιγά τη δυσκολία για να προετοιμάζονται τα παιδιά την ανεβάζουν απότομα και έτσι πολλοί απλά κόβονται πάρα πολλά παιδιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
Στο level 3 ηταν παλουκαρα!Θεμα:South America
Χιλιες φορες Michigan & Cambridge!


εμενα μου φανηκαν πολυ ευκολα!οχι και παλουκαρα! τα listening ηταν παρα πολυ ευκολο το ιδιο και τα αλλα!και σημερα που εδωσα προφορικα το ιδιο ευκολα!:Dελπιζω παντως να το παρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top