Ιδιαίτερα ή φροντιστήριο πάνω στις ξένες γλώσσες;

Garret

Νεοφερμένος

Ο Garret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
διαλυτικά = shift + το κουμπί ερωτηματικού ( δεξιά του Λ ) + μετά το γράμμα που θέλουμε να έχει διαλυτικά.

Συμφωνώ απόλυτα πως το μάθημα πρέπει να γίνεται στη διδασκόμενη γλώσσα, με εξαίρεση κάποιες λίγες περιπτώσεις που χρειάζεται επεξήγηση στα ελληνικά, πχ. όταν τυχαίνει κάποιο γραμματικό φαινόμενο να μην έχει διδαχθεί στη μητρική μας γλώσσα και είναι δύσκολο να το κατανοήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
διαλυτικά = shift + το κουμπί ερωτηματικού ( δεξιά του Λ ) + μετά το γράμμα που θέλουμε να έχει διαλυτικά.

Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garret

Νεοφερμένος

Ο Garret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Να σαι καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Αυτό που δεν ξέρω είναι κατά πόσο είναι αναγνωρισμένες οι εξετάσεις του Europalso. Αν μπορεί, ας μας διαφωτίσει κάποιος συνάδελφος καθηγητής.
Πράγματι, τα πιστοποιητικά Palso και Europalso (αλλά και άλλων φορέων) είναι σε επίπεδα μικρότερα του B1 (μέτρια γνώση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BritGreek

Νεοφερμένος

Ο BritGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Πράγματι, τα πιστοποιητικά Palso και Europalso (αλλά και άλλων φορέων) είναι σε επίπεδα μικρότερα του B1 (μέτρια γνώση).

Εμείς, θυμάμαι, όταν ήμουν μικρός δίναμε κάτι εξετάσεις του Marlow College:).

Έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ιδιαιτερα το speaking το τονισα πριν.Εγω proficiency ειχα μπει με μια ενηλικη η οποια ηταν λιγο αδυναμη και την ειχε πιασει τετοιο αγχος που ελεγα παει,στο διαλογο(τελευταιο μερος) θα καουμε κι οι δυο.:'(Οποτε αρχισα κι ελεγα βλακειες και γελασαν κι οι εξεταστες κι αυτη και περασαμε κι οι δυο τελικα.Απ'ο,τι εμαθα απο τριτο προσωπο,για καμια δυο μερες μετα τις εξετασεις γελουσε ακομα.Αυτη η τριβη ομως που ειπα πριν ηταν που δινει στον καθενα αυτη την ανεση,ακομη και να κανει τον αλλο να γελασει αν τα βρει σκουρα.Οπως κι οταν σε αλλες εξετασεις οταν ειχα μπει με ενα συμμαθητη του φροντιστηριου ειχαμε περασει καλα στα προφορικα.:PΓιατι ενα φροντιστηριο δεν αρκει,το ζητουμενο ειναι ενα καλο φροντιστηριο.Οσο για το οτι χαρη σου εκαναν που σου εδωσαν το πτυχιο...Βρε!Ελπίζω να μην χρησιμοποιησες κανενα αθέμητο μεσο!:P:P:P:P:P


Τα αστεια φαινεται εχουν πολυ καλο αποτελεσμα στα προφορικα! Κι εγω επειδη εκανα αστειο το πηρα το γερμανικο :P για 3 μοναδες περασα, οποτε ειμαι σιγουρη οτι ευθυνοταν το αστειο!

Παντως εξαρταται και το επιπεδο που εχει καποιος στη γλωσσα. Ας πουμε, στο μελλον που θα μαθω γιαπωνεζικα στην αρχη θα πρεπει οπωσδηποτε να κανω ιδιαιτερο για να ειναι επικεντρωμενη η προσοχη 100% σε μενα (καλα ισως κανω και με ενα αλλο ατομο, αλλα το ιδιο θα ειναι πανω κατω) μιας και θα ειναι παντελως καινουρια γλωσσα. Το ιδιο πιστευω ισχυει και για τις πιο ευκολες γλωσσες αν καποιος δεν εχει προηγουμενη εμπειρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Τα αστεια φαινεται εχουν πολυ καλο αποτελεσμα στα προφορικα!
δινω προφορικά την τετάρτη, λέτε να το ρίξω στα ανέκδοτα?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
δινω προφορικά την τετάρτη, λέτε να το ρίξω στα ανέκδοτα?:D

ε οχι και ανεκδοτα :P απλως νταξ αν εισαι χαρωπη και κανεις πλακες δειχνεις οτι εισαι ανετα και μπορεις να επικοινωνησεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
ναι κι εγω παντα αυτο κανω,τους κανω να γελασουν.να δεις πώς ανεβαινει ο βαθμος!!! :D

παντως εγω προτιμω το φροντηστηριο.ετσι μπορεις να συγκρινεις τον εαυτο σου με αλλους,να δεις πώς τα πηγαινεις και να θες να γινεις καλυτερος.ασε που ετσι θα εχεις και καποιον να αντιγραψεις στις εξετασεις! ;) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
γτ δεν βαζετε ενα δημοψηφισμα στο τοπικ ν δουμε τι κανουμε στα ΑΓΓΛΙΚΑ οι περισσοτεροι?
Εγώ αγγλικά κάνω σε φροντιστηριο ΦΑΝΑΤΙΚΑ!Ειναι απλά απίστευτη η καθηγητρια μας...
Γαλλικά κάνω σπιτι αλλά μακάρι να μου έκανε η Αγγλικού μου κ Γαλλικά...Δε νιώθω ότι μαθαίνω πολλά...άσε που δε μιλάμε κθλ γαλλικά!
Για μενα το να εξασκείς τη γλώσσα στο μαθημα(δλδ ν κοβει κεφάλι ο καθηγητης αν ακουσει ελληνικα!!) είναι πααααααααρα πολύ χρήσιμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
γτ δεν βαζετε ενα δημοψηφισμα στο τοπικ ν δουμε τι κανουμε στα ΑΓΓΛΙΚΑ οι περισσοτεροι?
Εγώ αγγλικά κάνω σε φροντιστηριο ΦΑΝΑΤΙΚΑ!Ειναι απλά απίστευτη η καθηγητρια μας...
Γαλλικά κάνω σπιτι αλλά μακάρι να μου έκανε η Αγγλικού μου κ Γαλλικά...Δε νιώθω ότι μαθαίνω πολλά...άσε που δε μιλάμε κθλ γαλλικά!
Για μενα το να εξασκείς τη γλώσσα στο μαθημα(δλδ ν κοβει κεφάλι ο καθηγητης αν ακουσει ελληνικα!!) είναι πααααααααρα πολύ χρήσιμο...

Συμφωνώ!
Σε μας δεν μας επιτρέπει να μιλάμε ελληνικά καθ'όλη τη διάρκεια του μαθήματος. Πιστεύω οτι είναι φοβερή εξασκηση και μεσα απο τα λαθη μαθαίνεις!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomas_cyke

Νεοφερμένος

Ο Thomas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εγώ θα πρότεινα φροντιστήριο καταρχήν και ιδιαίτερα σε ειδικές περιπτώσεις (πολύ δύσκολο ωράριο κτλ). Βασικό, και στις δυο περιπτώσεις, η σωστή επιλογή καθηγητή/σχολείου με τυπικά αλλά και ουσιαστικά προσόντα. Το ιδιαίτερο πρέπει να γίνεται από άτομο που σας έχει δείξει τα πτυχία του και κόβει κανονικές αποδείξεις, και όχι σε "γκρουπάκια" 5 ή 6 ατόμων, διότι τότε ουσιαστικά δουλεύει σαν φροντιστήριο χωρίς όμως να ελέγχεται και να φορολογείται ως τέτοιο. Όσο για το φροντιστήριο, πρέπει να έχει ολιγομελείς τάξεις (ειδικά για πτυχία) και καλό προσωπικό. Και ΦΥΣΙΚΑ το μαθήματα να γίνονται κατά 95% στη γλώσσα που διδάσκεστε. Γενικά συμφωνώ με τους συναδέλφους μου παραπάνω, αλλά θα ήθελα να προσθέσω ότι στο φροντιστήριο μου είχα καθηγητές από αγγλική φιλολογία που ήταν επιεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ στη διδασκαλία και άλλους με επάρκεια που ήταν εξαιρετικοί (και φυσικά το αντίθετο). Εξαρτάται, λοιπόν, πέρα από το πτυχίο (ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ, όμως), και από την προσωπικότητα του καθηγητή. Πρέπει κάποια στιγμή οι δάσκαλοι και καθηγητές (δημοσίου, ιδιωτικού και ιδιαιτέρων) να καταλάβουμε ότι δεν είμαστε απλά υπάλληλοι ή επαγγελματίες που βαριόμαστε και περιμένουμε να περάσει η ώρα και να πάμε σπίτι. Είναι μεγάλη ευθύνη και χαρά να δουλεύεις με παιδιά και νέους ανθρώπους και να τους βοηθάς όσο και όπως μπορείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Εμένα τη γαλλικού μου μας την έχουν συστήσει οπότε εντάξει...δεν έχουμε αμφιβολία στο αν είναι καλή ή όχι!απλά δεν είναι αυτό που ζητάω!
Μπορεί να γυρνάω 4 η ωρα στο σπίτι από το σχολείο αλλά δεν είναι αυτος ο λόγος που κάνω ιδιαίτερο...
Του χρόνου κ του παραχρόνου σε Φυσική, Μαθς κ Έκθεση θα κάνω ιδιαίτερο..στην έκθεση πώς θα αντέχω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
οκ, εγώ μπορεί να το ξεθάβω το θέμα αλλά οχι επειδή είναι δικό μου,(:P) αλλά είναι Σεπτέμβριος και όλοι ξεκινάμε/συνεχίζουμε άρα ποια είναι η γνώμη σας,τι κάνετε εσείς κτλ.

υγ. δεν ξέρω πως να βάζω δημοσκόπηση στο τοπικ,για να δούμε ποιος κάνει τι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

autodidascalia

Νεοφερμένος

Η autodidascalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Υπάρχει και η τρίτη οδός: Η αυτοδιδασκαλία.
Όποια γλώσσα και να θέλετε να μάθετε, τώρα μπορείτε, δωρεάν, επιλέγοντας από εκατοντάδες βιβλία και μεθόδους, γραμματικές και λεξικά, ακουστικά και βίντεο,
στο UZ-TRANSLATIONS: https://www.uz-translations.net

Επίσης, ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΙΑ ΞΕΝΟΥΣ, στην αντίστοιχη στήλη: https://www.uz-translations.net/?category=greek

Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aikat_

Νεοφερμένος

Η aikat_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Το κάθε ένα έχει τα θετικά του αλλά και τα αρνητικά του και πρεπεί να τα ζυγίσεις ώστε να κάνεις την σωστή επιλογή .

Όσον αφορά τα φροντιστήρια το κύριο πρόβλημα είναι πως το μάθημα δεν προορίζεται για τις προδοκίες και τις αδυναμίες του κάθε ατόμου ξεχωριστά. Έτσι για παράδειγμα κάποιος που παρουσιάζει αδυναμίες στο listening έχει τον ίδιο χρόνο εξάσκησης με κάποιον αρκετά ικανό ενώ κάτι τέτοιο δεν θα γινόταν στο ιδιαίτερο.Τα πάντα είναι προμελετημένα και απευθύνονται σε όλους κατά τον ίδιο τρόπο: το βιβλίο που θα διδαχτεί , οι εκθέσεις που θα γραψεί , οι ώρες που θα κάνει μάθημα .. Η εκμάθηση των αγγλικών λοιπόν γίνεται με τρόπο που προσεγγίζει τον μέσο μαθητή , είναι όμως όλοι και σε όλα ο "μέσος μαθητής" ?
Ακόμα η ύπαρξη πολλών μαθητών σε ένα τμήμα μπορεί να σημαίνει αρκετά αργούς ρυθμούς στην διδακτική διαδικασία και την μη επαρκή συμμετοχή του κάθε παιδιού . Τέλος , η επιλογή του καθηγητή δεν είναι στο χέρι μας και πολλές φορές δεν γνωρίζουμε τις ακριβείς σπουδές του και την εμπειρία του . Μην ξεχνάμε πως τα φροντiστήρια δίνουν κάτω απο 10 ευρώ την ώρα στον καθηγητή ο οποίος μπορεί απλά να είναι κάτοχος διπλώματος γλωσσομάθειας .
Από την άλλη δεν αποκλείεται να αποδόσει καρπούς η εκμάθηση αγγλικών σε φροντιστήριο και έτσι και σαφώς είναι η πιο οικονομική λύση .

Σχετικά με τα ιδιαίτερα ένας και μοναδικός μαθητής είναι το επίκεντρο , πράγμα που σημαίνει πως το μάθημα ανταποκρίνεται στις προσωπικές του ανάγκες και μόνο . Έτσι, εξοικονομείται χρόνος και έχουμε καλύτερα αποτελέσματα . Η επιλογή του καθηγητή γίνεται από εμάς μετά από σύγκριση με άλλους και αφού δούμε τα χαρτιά που πιστοποιούν τις ικανότητες του . Βέβαια , η λύση του ιδιαίτερου απαιτεί περισσότερα χρήματα όμως λιγότερες ώρες συνήθως και προυποθέτει έναν καλό καθηγητή με ενδιαφέρον για την δουλειά του .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Και τα δυο....αν ο χρονος σε πιεζει να παρεις ενα πτυχιο ξενης γλωσσας ισως τα ιδιαιτερα να ειναι λιγο καλυτερα δεδομενου οτι το μαθημα γινεται με γνωμονα μονο το δικο σου επιπεδο....απο την αλλη στο φροντ ακους και τους αλλους...αποριες...λαθη...προφορα και πολλες φορες η τιμη ειναι πιο προσιτη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Υπάρχει και η μέση λύση του ατομικού ή διατομικού μαθήματος σε φροντιστήριο. Έτσι έχεις πολλά από τα πλεονεκτήματα του φροντιστηρίου (πρόσβαση σε διαφορετικούς καθηγητές, έλεγχο διδασκαλίας, εποπτικά μέσα, ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ) με την ευελιξία του ιδιαίτερου.

Πάντως κακά τα ψέματα, το βασικότερο είναι η ποιότητα του καθηγητή, είτε κάνεις ιδιαίτερο είτε είσαι σε τάξη φροντιστηρίου.

Το δεύτερο βασικότερο είναι το μέγεθος της τάξης... Έχω ακούσει για φροντιστήρια με 20-24 άτομα σε τάξη Proficiency, το οποίο αγγίζει τα όρια της γελοιότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagelisg

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης Γωγούσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Η Αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει απόλυτη απάντηση, κάθε ένα έχει τα υπέρ και τα κατά του.

Όσον αφορά τα ιδιαίτερα μαθήματα:
Πλεονεκτήματα

  1. Προσαρμόζονται απολύτως στο πρόγραμμα του μαθητή, οπότε είναι μία ιδανική λύση για μαθητές με δύσκολο πρόγραμμα, για εργαζόμενους με κυμαινόμενο ωράριο δουλειάς ή για αθλητές που κάνουν πρωταθλητισμό.
  2. Προσαρμόζονται ακριβώς στις ανάγκες του μαθητή με αποτέλεσμα να είναι ιδανικό για μαθητές που έχουν κενά ή που θέλουν άλλη περίοδο να προχωράνε με αργούς ρυθμούς και άλλες φορές πιο γρήγορα.
  3. Σωστή επιλογή για μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες. Στην περίπτωση αυτή, τα ιδιαίτερα μαθήματα στο σπίτι μπορούν να βοηθήσουν σε πολυ μεγάλο βαθμό καθώς το μάθημα προσαρμόζεται στις ανάγκες και ιδιαιτερότητες του εκάστοτε μαθητή και μαθήτριας.
Μειονεκτήματα

  1. Δεν υπάρχει ανταγωνισμός ανάμεσα στους μαθητές και το μάθημα είναι πιο κουραστικό και λιγότερο ευχάριστο.
  2. Παρόλο που οι τιμές των ιδιαιτέρων έχουν μειωθεί κατακόρυφα, το κόστος ενός αξιόλογου ιδιαιτέρου είναι λίγο πιο ακριβό από το φροντιστήριο.
  3. Είναι ελάχιστοι οι καθηγητές που χρησιμοποιούν ψηφιακά μέσα και τεχνολογίες στα μαθήματά τους, προκειμένου να το κάνουν πιο ευχάριστο, διαδραστικό και ξεκούραστο.
Συμβουλή: Προσοχή μεγάλη στην επιλογή του καθηγητή. Είναι ο άνρθωπος που μπορεί να οδηγήσει τα μαθήματά σας στην απόλυτη επιτυχία ή αποτυχία. Καλό είναι να ζητήσετε να δείτε άδεια διδασκαλίας και να συζητήσετε τη μέθοδο διδασκαλίας που χρησιμοποιεί.

Όσον αφορά τα φροντιστήρια:
Πλεονεκτήματα

  1. Στα μικρά επίπεδα το μάθημα είναι ευχάριστο και ομαδικό.
  2. Πλέον τα περισσότερα φροντιστήρια χρησιμοποιούν διαδραστικό εκπαιδευτικό υλικό και multimedia εφαρμογές οι οποίες κάνουν το μάθημα πιο αποτελεσματικό και ενδιαφέρον.
  3. Σε γενικές γραμμές το φροντιστήριο είναι πιο οικονομικό από τα ιδιαίτερα μαθήματα.
Μειονεκτήματα

  1. Ο ρυθμός μαθημάτων είναι προσαρμοσμένος σε ένα μέσο - μέτριο μαθητή και έτσι μαθητές με ιδιαίτερες ανάγκες δυσκολεύονται να παρακολουθήσουν ή δεν ικονοποιούνται αυτές οι ανάγκες τους.
  2. Το πρόγραμμα - ώρες μπορεί να μη ταιριάζουν με το πρόγραμμα των μαθητών και δε μπορεί να μεταβληθεί εύκολα.
  3. Υπάρχουν φροντιστήρια που έχουν πολύ μεγάλο αριθμό μαθητών π.χ. 13 - 15 και συνεπώς το μάθημα γίνεται πολύ δύσκολο.
Συμβουλή: Η επιλογή του κατάλληλου φροντιστηρίου είναι πολύ σημαντική. Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να αποφεύγονται τα φροντιστήρια που λειτουργούν με επιχειρηματικά κριτήρια και στόχο τους έχουν μόνο το κέρδος. Εγώ θα επέλεγα ένα φροντιστήριο γειτονιάς του οποίου οι ιδιοκτήτες είναι ενεργοί δάσκαλοι.
Συμπέρασμα;

Στη ζωή μας τίποτα δεν είναι μόνο άσπρο ή μόνο μαύρο, τα πάντα έχουν και τα υπέρ και τα κατά τους. Πρέπει να κρίνουμε σύμφωνα με τις δικές μας ανάγκες και προτιμήσεις ποια λύση (στην συγκεκριμένη περίπτωση ιδιαίτερα μαθήματα ή μαθήματα σε φροντιστήριο ξένων γλωσσών) είναι η καταλληλότερη για εμάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑmyC

Νεοφερμένος

Η ΑmyC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
νομιζω πως αν το αντεχει οικονομικα μια οικογενεια, η καλυτερη λυση ειναι τα ιδιαιτερα με μια εμπειρη καθηγητρια, η οποια θα φερνει και εξτρα υλικο στο μαθητη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top