Μηχανικών Πληροφορικής και Υπολογιστών (ΠΑΔΑ)

gusretalis

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Γεια σου.Κάθε εξάμηνο οι στάνταρ ώρες για εργαστήρια (που μετράνε οι παρουσίες και μπορείς να λείψεις 2 φορές στα 10 μαθήματα) είναι 10-14 περίπου (5-7 εργαστήρια) και οι θεωρίες 20-25 ώρες την εβδομάδα.
Το 1ο εξάμηνο είναι κάπως πιο χαλαρό,από τα επόμενα δηλώνεις 35 ώρες μέγιστο. μέχρι και το 7ο εξάμηνο.Μετά μπορείς να πάρεις ακόμα περισσότερα.
Οι ώρες δεν είναι πάρα πάρα πολλές (μερικές θεωρίες δε θα πηγαίνεις) αλλά το κακό είναι ότι δε μπορείς να οργανώσεις καλά το πρόγραμμα σου.Μπορεί ας πούμε κάποιο εργαστήριο να πρέπει να το δηλώσεις μία συγκεκριμένη μέρα,αν αργήσεις να κάνεις εγγραφή σε κάποιο άλλο να πρέπει να κάνεις εργαστήριο την 'ώρα που θα παρακολουθούσες μια θεωρία κ.λπ.Φυσικά αν τα περνάς σχεδόν όλα τα μαθήματα κάθε εξάμηνο,το πρόβλημα αυτό ελαχιστοποιείται,αλλά και πάλι δε θα μπορείς να ξέρεις από πριν τι ώρες θα παρακολουθείς.
Υπάρχουν συνεργάσιμοι και μη συνεργάσιμοι καθηγητές όπως παντού άλλωστε,τώρα βέβαια υπάρχει και πρόβλημα με τους έκτακτους που δεν τους πλήρωναν και έκαναν επίσχεση εργασίας,αλλά ειδικά αυτοί είναι πολύ καλοί γιατί έχοντας και άλλη μόνιμη εργασία συνήθως έρχονται στο ΤΕΙ γιατί τους αρέσει να διδάσκουν και να βοηθάνε.Γενικά πάντως μην περιμένεις ούτε ότι θα βγαίνεις για καφέ με κάθε καθηγητή ούτε ότι δε θα σε βοηθάει κανένας.
Εύχομαι να βοήθησα,αν θες κάτι παραπάνω ρώτα ελεύθερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

system

Νεοφερμένος

Ο system αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο gusretalis και να προσθέσω πως σίγουρα αξίζει τον κόπο, ιδικά αν σε ενδιαφέρει το αντικείμενο. Η σχολή μας είναι μοναδική στο είδος και υπάρχουν αντίστοιχα τμήματα μόνο στο πολυτεχνείο. Αν θες μπορούμε να κανονίσουμε να πάμε μαζί στη σχολή για να γραφτείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

f@iyil

Νεοφερμένος

Η f@iyil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δεν εχω παρά να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντησεις σας. Έχω βεβαια ακομα καποιες αποριες οπως αν με την εγγραφη μου θα δηλωσω μαζι και τα μαθηματα και τις ωρες που θα παρω; Και ακομα δεν εχω καταλαβει καλα τα του προγραμματος.Καθημερινα πηγαινετε στην σχολη και κανετε 4-5 ωρες μαθημα(αυτο καταλαβα);Συγγνωμη αν σας κουραζω αλλα αν καποιος σου πει καποια πραγματα τοτε εισαι πιο κατασταλαγμενος και σιγουρος με τον εαυτο σου.Ευχαριστω και παλι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

system

Νεοφερμένος

Ο system αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Όταν θα γραφτείς αυτό που θα κάνεις είναι να δώσεις κάτι ακτινογραφίες θώρακος από όσο θυμάμαι, 2-4 φωτογραφίες μια εκ των οποίων θα μπει στο πάσο σου, και θα συμπληρώσεις μία αίτηση με τα στοιχεία σου και νομίζω υπογράφεις και το ότι δεν σπουδάζεις σε άλλη σχολή. Αυτό είναι η εγγραφή σου.

Αυτομάτως ή εκεί στην δήλωση, δεν θυμάμαι, επιλέγονται όλες οι θεωρίες του Α εξαμήνου ότι θα τις παρακολουθήσεις και θα εξεταστείς σε αυτές. Μετά θα πρέπει να περιμένεις για ανακοινώσεις εργαστηρίων, οι οποίες συνήθως βγαίνουν έξω από τα εργαστήρια, που θα ανακοινώνουν ώρες στις οποίες θα γίνονται οι εγγραφές στο κάθε εργαστήριο. (Σχεδόν όλα τα μαθήματα μας έχουν και εργαστήριο εκτός από μαθηματικά και κάνα άλλο θεωρητικό όπως διοίκηση επιχειρήσεων) Η κάθε θεωρία πραγματοποιείτε σε συγκεκριμένη ώρα σε συγκεκριμένο αμφιθέατρο, όπως και το κάθε εργαστήριο γίνετε συγκεκριμένες ώρες στο χώρο του. Στις θεωρίες μπορεί να πάει όποιος θέλει σε αντίθεση με το εργαστήριο όπου οι σπουδαστές είναι συγκεκριμένοι και πένονται παρουσίες. Στην αρχή κάθε εξαμήνου όπως και τώρα θα πρέπει μόλις βγει ανακοίνωση για εγγραφές σε κάποιο εργαστήριο να προλάβεις να δηλώσεις τις ώρες που θα σε βολεύουν. Οι ώρες είναι λίγες και σε πολλά μαθήματα είναι όποιος προλάβει. Επίσης τα εργαστήρια είναι υποχρεωτικά. Με περισσότερες των 2 απουσιών δεν έχεις το δικαίωμα να δώσεις το εργαστήριο. Επίσης έχουμε το πλεονέκτημα ότι το εργαστήριο είναι ξεχωριστό στην εξέταση από την θεωρία. Δηλαδή είτε το έχεις περάσει είτε όχι έχεις δικαίωμα να δώσεις τη θεωρία του και το αντίστροφο. Κάθε εξάμηνο εκτός του πρώτου και του 7ου μπορείς να δηλώσεις 34 ώρες. Το κάθε μάθημα (θεωρία και εργαστήριο) έχει συγκεκριμένες διδακτικές ώρες, οπότε μπορείς να επιλέξεις συγκεκριμένο αριθμό μαθημάτων. Επιλέγεις πάντα ότι χρωστάς και μετά ότι άλλο θες από το αμέσως επόμενο εξάμηνο. Δεν υπάρχουν αλυσίδες.

Γενικότερα ξέχασε ότι έμαθες στο σχολείο. Εδώ δεν υπάρχει ένα πρόγραμμα για όλους εκτός τους Α εξάμηνο που έχουν δηλώσει τα ίδια μαθήματα αλλά και πάλι δεν έχουν τις ίδιες ώρες όλοι εργαστήριο. Να ξέρεις πως δεν υπάρχει η οργάνωση που υπάρχει στα σχολεία δηλαδή δεν έρχονται να σου ανακοινώσουν το πρόγραμμα σου :P το πρόγραμμα σου το φτιάχνεις εσύ κατά ένα κομμάτι και πρέπει πάντα να ενημερώνεσαι για ανακοινώσεις. Όπως σου είπα οι ανακοινώσεις βγαίνουν συνήθως έξω από το κάθε εργαστήριο και επειδή είσαι νέος θα σου φανεί μπάχαλο. (Είναι και η σχολή λαβύρινθος δε θα είναι λίγες οι φορές που θα χάσεις την αίθουσα σου)

Ευτυχώς για τις εγγραφές, έχουμε ένα ηλεκτρονικό σύστημα το electra.teipir.gr μέσω του οποίου γίνονται οι δηλώσεις μαθημάτων εξαμήνων μεγαλύτερου του Α και όπου βγαίνουν οι περισσότερες ανακοινώσεις. Δεν ξέρω αν θα σου δοθεί με την εγγραφή σου στη σχολή κωδικός για να μπεις στο σύστημα. Εμένα μου είχε δοθεί στο Β εξάμηνο. Αν θες να βρεθούμε και από κοντά να μιλήσουμε να μου πεις άλλες απορίες και να πάμε και μαζί σχολή για να σε βοηθήσω στην εγγραφή δεν έχω πρόβλημα στείλε pm.

Και εγώ όταν ήμουν στη θέση σου είχα πολλές απορίες και ήθελα να τα μάθω όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gusretalis

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ωραίος που είχες το κουράγιο!Και πολύ καλά κάνεις που είσαι τόσο αναλυτικός γιατί και εμείς τότε θέλαμε να ξέρουμε τόσα αλλά λόγω συστήματος,λόγω των ίδιων μας των εαυτών κ.λπ. δεν ήμασταν σε θέση.Οπότε καλό είναι να βοηθάμε τους επόμενους για το τι θα συναντήσουν.
Μία μικρή διόρθωση,οι ώρε εκτός πρώτου και τελευταίου (-ων) εξαμήνου (-ων) είναι 35 και όχι 34.
Επίσης πια δίνονται στο 1ο εξάμηνο οι κωδικοί για το Ηλέκτρα.Το τρέξιμο όμως για εγγραφή σε Φυσική εργαστήριο :P και σε άλλα δε το γλιτώνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hys

Νεοφερμένος

Ο hys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Περασα στο Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων τει πειραια γραφτηκα και παρακολουθω τις ανακοινωσεις των εργαστηριων , σε ενα γραφτηκα ηλεκτρονικα στα επομενα θα παω τη μερα που εχουν ανακοινωσει. Εχω τις εξης αποριες σε αυτο που γραφτηκα ηλεκτονικα πως θα μαθω σε πιο τμημα μπηκα ? ( ειχε επιλογη ωρων) .Επισης διαβασα στην ηλεκτρονικη γραμματεια οτι πρεπει να λαβω κωδικο( μου ειπαν στη γραμματεια οτι θα βγει ανακοινωση για το ποτε θα δωθει) για να κανω δηλωση επιλογης βιβλιων( τι παιζει με αυτο ??) και να επιβεβεωσω την εγγραφη μου.

Αν μπορει να απαντησει καποιος τα ερωτηματα μου γιατι δεν εχω κανα γνωστο γενικα σε τει ... και εχω αγχωθει μηπως χασω καποια προθεσμια...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

καποιος κατι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Εγώ θα πρότεινα να πάρεις ένα τηλέφωνο στη Γραμματεία της σχολής σου και να την ρωτήσεις...
Αυτή θα μπορεί να βοηθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mystery13

Νεοφερμένος

Η mystery13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα.Ειμαι πρωτοετης σε αυτο το τμημα και θα ηθελα να ξερω αν γνωριζει κανεις ποτε πρεπει να γραφτουμε στο εργαστηριο ΦΥΣΙΚΗΣ και ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΣΧΕΔΙΑΣΗΣ γιατι τα εχω λιγο χαμενα...
Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gusretalis

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Φυσική από σήμερα 10-12 έμαθα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mystery13

Νεοφερμένος

Η mystery13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ναι το ειδα και πηγα ευτυχως.Να ρωτησω και κατι αλλο,ειναι δυσκολη η σχολη?Γιατι διαβασα καπου οτι ο μεσος ορος αποφοιτησης ειναι τα 7 χρονια...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gusretalis

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Αναλόγως.Αν είσαι προετοιμασμένος σε κάποιο βαθμό στο τι θα συναντήσεις,αν έχεις αντοχές να τρέχεις ειδικά στην αρχή και αν πηγαίνεις να γράψεις προετοιμασμένος αρκετά καλά,μπορείς να τη βγάλεις γρήγορα.Σε αντίθετη περίπτωση είναι δύσκολη.Γενικά τα μεγαλύτερα προβλήματα: από τη μεριά του Τ.Ε.Ι. η λάθος οργάνωση (έως ανύπαρκτη,π.χ. να μη βγαίνει ανακοίνωση και να κλείνει η σχολή χωρίς να το ξέρουμε),ενώ από τη μεριά των φοιτητών ότι πολύ μεγάλο ποσοστό τους δε διαβάζουν και πάνε (πάμε :p) να γράψουν χωρίς να έχουν διαβάσει/ανοίξει βιβλίο.Τελευταία φορά που κοίταξα η επιφοίτηση εικάζεται ότι εμφανίστηκε 2000 χρόνια πριν περίπου...Άρα δεν περνάνε συνήθως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mystery13

Νεοφερμένος

Η mystery13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μαλιστα.Ωραια λοιπον.Σε ευχαριστω πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ειναι κανεις απο το ΤΕΙ Πειραια.;; Παρακαλω οποιος ειναι να απαντησει γρηγορα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gusretalis

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ναι εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ειναι κανεις απο αυτο το τμημα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gusretalis

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Μας κοροιδεύεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
οχι, γιατι; Σου εχω γραψει στο προφιλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Prototype29

Νεοφερμένος

Ο Prototype29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας να ρωτήσω κάτι οι εγγραφες πρωτοετών για το Τμήμα Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων ποτε ξεκινάνε ξέρετε;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
12-30 ειναι ολες οι εγγραφες στα τμηματα. Το τμημα νομιζω οτι εχει καταληψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Prototype29

Νεοφερμένος

Ο Prototype29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ευχαρηστω πολυ!

Να ρωτησω κατι ακομα το forum Ηλεκτρα λειτουργει κανονικα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top