Φυσική - Απόψεις για το βιβλίο της Φυσικής της Β' Γυμνασίου.

s1tSa

Νεοφερμένος

Η Αφροξυλάνθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
συγγνωμη κυριε τελειε δε θα το ξανακανουμε.
Η αποψη μασ ειναι
διαφορετικη απο τη δικη σου ομωσ. . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas221117

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
εμάς μας έδινε σημειώσεις και τα εξηγούσε απο μόνος του;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Προσωπικά, μου αρέσει πολύ η φυσική. Το βιβλίο της Β' Γυμνασίου δεν ήταν καλογραμμένο. Ευτυχώς, η καθηγήτριά μας ήταν πολύ καλή στην παράδοση του μαθήματος και μας έδινε σημειώσεις. Ελπίζω, το βιβλίο φυσικής της Γ' γυμνασίου να είναι καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
συγγνωμη κυριε τελειε δε θα το ξανακανουμε.
Η αποψη μασ ειναι
διαφορετικη απο τη δικη σου ομωσ. . .

Και εισαι εσυ ο λογος π τα βιβλια γινονται ακομη πιο ευκολα στην Ελλαδα. Κ μετα γινομαστε οι τελευταιοι μαθητες της Ευρωπαικης Ενωσης. Τι ν πω, βαριομαστε να σκεφτουμε πιο πολυ κ μας αρεσουν τα ευκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Εμένα προσωπικά δε με δυσκόλεψε...δεν καταλαβαίνω τι το δύσκολο έχει...εύκολα το μάθαινα...κατά τη γνώμη μου είναι οκ...εκτός κι αν υπάρχει συγκεκριμένο μάθημα....αλλά γενικά είναι εύκολη..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
δειτε το βιβλιο της γ και μετα μιλιστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
δειτε το βιβλιο της γ και μετα μιλιστε!

Ηλία τα ίδια με μας έκανε και η β γυμνασίου και τώρα το βιβλίο της φυσικής της γ αλλάζει και γίνεται πλ δύσκολο...ευτυχώς εμείς τη γλιτώσαμε...:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Εμένα προσωπικά δε με δυσκόλεψε...δεν καταλαβαίνω τι το δύσκολο έχει...εύκολα το μάθαινα...κατά τη γνώμη μου είναι οκ...εκτός κι αν υπάρχει συγκεκριμένο μάθημα....αλλά γενικά είναι εύκολη..:)
Δεν λέω ότι δεν μπορώ να καταλάβω το τι γράφει (προσωπικά, στη φυσική αρίστευσα), λέω ότι είναι κακογραμμένο. Εσύ, δηλαδή, πιστεύεις πως είναι καλογραμμένο το βιβλίο της φυσικής της β' γυμνασίου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Δεν λέω ότι δεν μπορώ να καταλάβω το τι γράφει (προσωπικά, στη φυσική αρίστευσα), λέω ότι είναι κακογραμμένο. Εσύ, δηλαδή, πιστεύεις πως είναι καλογραμμένο το βιβλίο της φυσικής της β' γυμνασίου;
Ναι δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα...μια χαρά μου φάνηκε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Ναι δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα...μια χαρά μου φάνηκε!

Άντε πάλι. Ούτε εγώ αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα. Αλλά πιστεύω πως θα μπορούσε να ήταν πολύ πιο καλογραμμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fanie

Νεοφερμένος

Η Fanie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
είναι ενδιαφέρον το θέμα που θίγετε, και ακόμα πιο ενδιαφέρουσες είναι οι απόψεις σας για εμάς τους καθηγητές που κληθήκαμε να διδάξουμε πέρυσι την ύλη αυτού του βιβλίου.

προσοχή ομως! αν θέλετε τη συμβουλή μου, μην "κολλάτε" στο βιβλίο. το βιβλίο είναι απλώς ένα εγχειρίδιο, δεν είναι η "αγια γραφή". υπάρχουν ένω σωρό άλλες πηγές από τις οποίες μπορείτε να μελετήσετε την ίδια ύλη: στα βιβλιοπωλεία, στο διαδίκτυο, στην εκπαιδευτική τηλεόραση κλπ. κανείς δεν περιμένει από εσάς να αποστηθίσετε το βιβλίο (προς θεού!). αυτό που πρέπει να κατέχετε είναι την ύλη που προβλέπει το "αναλυτικό πρόγραμμα" (κινήσεις, δυνάμεις, νόμους νεύτωνα, υδροστατική πίεση κλπ). αυτά πρέπει να τα μελετήσετε από εκείνη την πηγή που είναι πιο κατανοητή σε εσάς (π.χ. το σχολικό βιβλίο, κάποιο βοηθητικό βιβλίο, ένα site στο ιντερνετ, ένα εξωσχολικό βιβλίο, ή το ischool :)). παραδέχομαι, όμως, ότι είναι δύσκολο για εσάς ακόμα να αναζητάτε τέτοιες πηγές, το καλύτερο είναι να σας προτείνει κάποιες ο ίδιος ο καθηγητής σας (ή κάποιος καθηγητής από συγγενικό ή φιλικό σας περιβάλλον).

η προσωπική μου άποψη είναι ότι το νέο βιβλίο φυσικής της β' γυμνασίου δεν είναι εύκολο για τους μαθητές αυτής της ηλικίας. ωστόσο, είναι στο χέρι του καθηγητή να προσπαθήσει να κάνει το μάθημα πιο ενδιαφέρον και πιο προσιτό στα παιδιά, και να κάνει μια επιλογή ανάμεσα στα κεφάλαια (να μην τα διδάξει όλα!). επίσης, γνώμη μου είναι ότι το μάθημα θα έπρεπε να γίνεται στο εργαστήριο (αν υπήρχε η δυνατότητα) ώστε να κάνουν οι μαθητές απλά πειράματα σχετικά με την ύλη που διδάσκονται. η έλλειψη πειραματικής άσκησης είναι ένα από τα μεγάλα προβλήματα του εκπαιδευτικού μας συστήματος. η φυσική δεν είναι μόνο θεωρία και δεν μπορεί να υπάρξει (ούτε μπορεί κανείς να τη σπουδάσει) ανεξάρτητα από το πείραμα. ειδικά για τα παιδιά της ηλικίας σας, χρειάζεται να "βλέπουν", να "βιώνουν" κατά κάποιο τρόπο αυτά που μαθαίνουν στη φυσική. η φυσική δεν είναι "εκεί έξω", είναι παντού στον κόσμο μας και είναι ενδιαφέρον να βλέπουμε τις εφαρμογές της (πέρα από τη θεωρία).

ένα καλό site για όσα παιδιά ενδιαφέρονται, είναι αυτό του "ε.κ.φ.ε. Ρεθυμνου", στο οποίο μπορείτε να δείτε και να κατεβάσετε βιντεάκια με πειράματα για πάρα πολλά κεφάλαια φυσικής (και χημείας και βιολογίας).
και, φυσικά, αν έχετε απορίες, θα βρείτε σίγουρα βοήθεια στο ischool, τόσο από τους μεγαλύτερους μαθητές όσο και από εμάς τους καθηγητές.
καλή σχολική χρονιά!!! :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ηλία τα ίδια με μας έκανε και η β γυμνασίου και τώρα το βιβλίο της φυσικής της γ αλλάζει και γίνεται πλ δύσκολο...ευτυχώς εμείς τη γλιτώσαμε...:D:P


το ξερω... αλλα μν λενε οτι ειχαν κακογραμμενο βιβλιο ενω δν ειχαν δει το δικο μας το εκτρωμα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
το ξερω... αλλα μν λενε οτι ειχαν κακογραμμενο βιβλιο ενω δν ειχαν δει το δικο μας το εκτρωμα:D

εμένα το δικό μας μου άρεσε πάρα μα πάρα πλ!!!!!Τη λάτρεψα τη φυσική!!!!!!!!:):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
σαν υλη καλο ηταν... απλα ηταν πολυ πολυ μεγαλο... αν διαφωνει κανεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
σαν υλη καλο ηταν... απλα ηταν πολυ πολυ μεγαλο... αν διαφωνει κανεις...


μεγάλο μπορεί να ήταν σα βιβλίο αλλά κανείς δν το έκανε όλο...εμείς φτάσαμε μέχρι το έργο και ενέργεια και στις εξετάσεις τα είχαμε όλα...αλλά είχε πολλά παραδείγματα σε κάθε μάθημα και δν χρειαζόταν να μάθεις πολλά πράγματα και η ύλη ήταν πλ ωραίο...
Αγόρασα το Σάββατο το βιβλίο της φυσικής της α λυκείου και αυτό είναι πλ μεγάλο και βλέπω ότι έχει πολύ θεωρία...τώρα δν ξέρω βέβαια γτ δν το έχω διδαχτεί...αλλά ετσι μου φαίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
τι να πω ... εμενα μ φαινεται μικροτερο... εγω εμαθα φυσικη απο τις σημιωσεις του καθηγητη μ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

s1tSa

Νεοφερμένος

Η Αφροξυλάνθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
κανεισ λαθοσ και για το τελευταιοι μαθητεσ και για το λογο που τα βιβλια ειναι ετσι οπωσ ειναι
εσενα μπορει να μη σου φανηκε δυσκολο γιατι εισαι εξυπνοσ κλπ κλπ κλπ
αλλα το βιβλιο ειναι κακογραμμενο και δε χρειαζεται σκεψη ουτε μυαλο αλλα παπαγαλια για να το μαθεισ[και παλι δε σ μενει τπτ]
ΑΛΛΟ ΤΟ ΔΥΣΝΟΗΤΟ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΚΑΚΟΓΡΑΜΜΕΝΟ
[και ασ μν τα παιρνουμε ολα απο τη δικια μασ πλευρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

korineto

Νεοφερμένος

Η Κορίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
εμεις παλι δεν το αρχισαμε καν=)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RockyRabo

Νεοφερμένος

Ο βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Μια χαρά ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top