Εσπερινά Λύκεια

maria_evans

Νεοφερμένος

Η maria_evans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά ,η ανηψιά μου έδωσε πανελλήνιες από εσπερινό λύκειο αλλά δεν είναι ευχαριστημένη από τα μόρια της.Μέσα στην επόμενη εβδομάδα περιμένουμε τις βάσεις και ψάχνουμε εναλλακτικές για το τι θα κάνουμε αν δεν έχει περάσει εκεί που θέλει.Έψαξα για το αν μπορεί να κάνει 10% αλλά βρήκα ότι γίνεται μόνο από ημερήσια λύκεια.Μπορεί να ξαναδώσει πανελλήνιες από το εσπερινό ή πρέπει να δώσει από ημερήσιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos1990

Νεοφερμένος

Ο nikos1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μμμ, είναι καλή ερώτηση αυτή. Νομίζω έχει να κάνει με τα χρονιά φοίτησης. Γιατί δεν ρωτάτε απευθείας στο σχολείο;;; Μπορείτε επίσης να επικοινωνήσετε και με το αρμόδιο τμήμα του υπουργείου παιδείας αν και νομίζω καλύτερά απευθείας στο σχολείο...Όπως κι αν έχει εύχομαι να μην χρειαστεί να ξαναδώσει κ γενικά ο,τι καλύτερο για φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ksanapali

Νεοφερμένος

Ο ksanapali αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα. Στην σελίδα edu klimaka ύλη για το 2015-2016 έχει μόνο για το μάθημα του ΑΕΠΠ και ΑΟΘ. Δηλαδή στα υπόλοιπα ισχύει ότι και για το 2014-2015;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina athina

Νεοφερμένος

Η katerina athina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
γεια σας παιδια. ειχα δωσει πανελληνιες πριν 3 χρονια απο γελ. θελω να ξαναδωσω φετος αλλα εργαζομαι και δεν ξερω αν γινεται να δωσω πανελληνιες απο εσπερινο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Potentia

Νεοφερμένος

Η Potentia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Από τη στιγμή που έχεις τελειώσει το γενικό ημερήσιο λύκειο και έχεις απολυτήριο, δεν μπορείς να δώσεις μέσω των εξετάσεων του εσπερινού. Θα δώσεις κανονικά τις πανελλήνιες εξετάσεις των γενικών ημερήσιων λυκείων, σαν απόφοιτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiligentStudent

Νεοφερμένος

Ο DiligentStudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Εχω την εξης απορια:Μαθητης που παιρνει μετεγγραφη απο τη β ταξη ημερησιου γενικου λυκειου σε νυχτερινο πηγαινει κατευθειαν στην δ εσπερινου ; εχει τοτε δικαιωμα να δωσει πανελληνιες; ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εχω την εξης απορια:Μαθητης που παιρνει μετεγγραφη απο τη β ταξη ημερησιου γενικου λυκειου σε νυχτερινο πηγαινει κατευθειαν στην δ εσπερινου ; εχει τοτε δικαιωμα να δωσει πανελληνιες; ευχαριστω :)
Αν είσαι κάτω από 25 ετών, θα πρέπει να έχεις φοιτήσει στη Γ' και Δ' τάξη εσπερινού λυκείου για να μπορέσεις να δώσεις πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NatasaBast

Νεοφερμένος

Η NatasaBast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ειμαι 24
Εχω τελειωσει την πρωτη λυκειου θελω να παω σε νυχτερινο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imagine01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Imagine01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Ειμαι 24
Εχω τελειωσει την πρωτη λυκειου θελω να παω σε νυχτερινο

Μας δηλώνεις απλά κάτι που σκοπεύεις να κάνεις ή χρειάζεσαι κάποια βοήθεια/γνώμες πάνω σε κάποιο θέμα που σε απασχολεί? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Ειμαι 24
Εχω τελειωσει την πρωτη λυκειου θελω να παω σε νυχτερινο

Να πας. Ποτέ δεν είναι αργά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν σκοπεύεις να σπαταλήσεις 3 χρόνια από την ζωή σου απλά και μόνο για να πάρεις ένα χαρτί τότε μην το κάνεις.Όλοι οι εργοδότες γνωρίζουν τι γίνεται στα λύκεια δεν έχει καμία ισχύ στον εργασιακό τομέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ειμαι 24
Εχω τελειωσει την πρωτη λυκειου θελω να παω σε νυχτερινο

Θεωρία:Καλό είναι να πας σε ενα σχολείο δεύτερης ευκαιρίας να βγάλεις το απολυτήριο αλλα 2 χρόνια τώρα 1 χρόνος παραπάνω στο σχολείο δεν έχει πραγματικά νόημα.
Πράξη:είτε το προχωράς λίγο παραπάνω στην τριτοβάθμιας εκπαίδευση είτε με ενα απολυτήριο λυκείου όπως έγινε με τους νόμους την τελευταία 7ετία είναι κωλόχαρτο και κάνει μόνο για το ελληνικό δημόσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Αν σκοπεύεις να σπαταλήσεις 3 χρόνια από την ζωή σου απλά και μόνο για να πάρεις ένα χαρτί τότε μην το κάνεις.Όλοι οι εργοδότες γνωρίζουν τι γίνεται στα λύκεια δεν έχει καμία ισχύ στον εργασιακό τομέα.
Δεν έχεις καμιά ελπίδα στο δημόσιο τομέα αν δεν έχεις απολυτήριο Λυκείου. Δεν είναι σπατάλη 3 χρόνων αλλά επένδυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι επιεικώς απαράδεκτο να μην ενθαρρύνουμε έναν άνθρωπο 24 χρονών να συνεχίσει την εκπαίδευσή του. Το ίδιο θα ισχυριζόμουν ακόμα κι αν ήταν 50 χρονών αλλά τώρα που είναι μόνο 24 ένας λόγος παραπάνω. Ασφαλώς και να συνεχίσει και τα χρόνια αυτά θα είναι "χρυσά" και όχι χαμένα (άκου "χαμένα" τρελαίνομαι που το ακούω). Μπορεί να βρει κάποιο ενδιαφέρον και να συνεχίσει και μετά το Λύκειο. Θα έχει επιλογές που τώρα είναι απαγορευτικές! Ούτε σαν πωλήτρια δεν μπορεί να δουλέψει χωρίς απολυτήριο Λυκείου. Μην ξεχνάτε ότι ακόμα κι αυτοί που αποφοίτησαν σε κανονικό χρόνο, δεν είναι σίγουρο ότι στην πορεία δεν θα χάσουν κάποια χρόνια μέχρι να ολοκληρώσουν αυτό που πραγματικά θέλουν. Η κοπέλα είναι νεότατη και έχει όλη τη ζωή μπροστά της. Τέλος αν κάνουμε την απίθανη υπόθεση ότι το απολυτήριο δεν θα την βοηθήσει επαγγελματικά (ούτε σαν υπόθεση δεν μπορώ να το σκεφτώ αλλά τέλος πάντων)θα την βοηθήσει σίγουρα προσωπικά. Και τις γνώσεις της θα αυξήσει και η αυτοπεποίθησή της θα τονωθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NatasaBast

Νεοφερμένος

Η NatasaBast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Στο δημοσιο τομεα δεν εχω καμια ελπιδα ετσι κι αλλιως...
Μονο σπαταλη δεν ειναι , ειδικα για ενα ατομο ομως εγω που δεν εχω γνωριμιες,κονε και διασυνδεσεις
ωστε να μπορεσω να βρω κατι με καλα λεφτα χωρις εφοδια
Με αυτη την πορτα κλειστη απο τα 17 μου , οι μονες πορτες που μπορω να ανοιξω ειναι κομμωτικη και τα λοιπα
οπου πηγα σε μια σχολη αλλα το αντικειμενο δεν μου αρεσει δεν ειναι για μενα δεν με καλυπτει και δε με αφορα και σερβιτορα.. Χωρις απολυτηριο δεν μπορω να κανω το παραμικρο
Εκανα μεγαλο λαθος
Δεν ειμαι φερεφωνο των γνωστων ρησεων χωρις πτυχιο μπλα μπλα
Και θυμαμαι τον εαυτο μου να τα κοροιδευει και να νιωθει μεγαλο αλανι και την απολυτη ελευθερια οταν σταματησα
Οταν γκρεμισα το μελλον μου
Ομως ειμαι εξυπνη κι αν δεν ειχα κανει αυτη την επιλογη
Αυτη τη στιγμη θα ειχα τελειωσει μια σχολη
Εστω γραμματεων και θα καθομουν σε μια καρεκλα απο το να ειμαι ορθια 9 ωρες τη μερα

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα θερμά μου συγχαρητήρια κορίτσι μου! ΄Ετσι συνειδητοποιημένη όπως είσαι τώρα μόνο τα καλύτερα σε περιμένουν! Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NatasaBast

Νεοφερμένος

Η NatasaBast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σε ευχαριστω παρα πολυ!!!

Μας δηλώνεις απλά κάτι που σκοπεύεις να κάνεις ή χρειάζεσαι κάποια βοήθεια/γνώμες πάνω σε κάποιο θέμα που σε απασχολεί? :hmm:

Το δευτερο
Χρειαζομαι πληροφοριες βασικα... ξερω ενα κοντινο της περιοχης μου και τις διαδικασιες μεταγγραφης κτλ
αλλα θα ηθελα να ακουσω και τις εμπειριες τις δικες σας ως μαθητες εσπερινων

Σιγουρα θελω να το προχωρησω παραπανω xristaras9
Ομως δεν ειμαι καθολου σογουρη για την επιτυχια μου και δεν θελω να κανω μεγαλοπνοα σχεδια
Giovanni καταλαβαινω πως το λες αλλα θα σου πω το αλλο:
Που παω ξυπολητη στα αγκαθια???
Ναι το χαρτι δεν ειναι τιποτα
Χωρις χαρτι? Διπλο τιποτα και το εχω βιωσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Δεν έχεις καμιά ελπίδα στο δημόσιο τομέα αν δεν έχεις απολυτήριο Λυκείου. Δεν είναι σπατάλη 3 χρόνων αλλά επένδυση.

Οταν άπαντες βγαίνουν με τουλάχιστον ενα πτυχίο ΤΕΙ ή Πανεπιστήμιο τα requirements για μια εργασία ανεβαίνουν συχνά οπότε μόνο για αστεία μπορείς να θεωρήσεις μόνο το απολυτήριο ώς επένδυση πρέπει να πάει πολύ παρακάτω για να βρεί κάτι καλύτερο απο άποψη δουλειάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ με τον αγαπητό προλαλήσαντα για αυτό πρέπει να ληφθεί υπόψιν πόσα επιπλέον χρόνια θα δαπανηθούν για τις σπουδές.Αμέσως αμέσως έστω ότι παίρνεις πτυχίο στα 4 χρόνια θα έχεις φτάσει ήδη 31 ετών.Επιπλέον αξίζει να σημειωθεί ότι αν θες να επιδιώξεις μια καλή σχολή ίσως κάποιο καλό τμήμα ΑΕΙ θα χρειαστεί να κάνεις και φροντιστήριο για να ανταπεξέλθεις στις πανελλήνιες,όποτε με σχολείο φροντιστήριο και διάβασμα το σίγουρο είναι ότι δεν θα είσαι οικονομικά ανεξάρτητη.Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω απλά πρέπει να σκεφτείς όλες τις δυσκολίες γιατί ο αγώνας αυτός είναι όντως δύσκολος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η κοπέλα δεν δήλωσε ότι θέλει να σπουδάσει Ιατρική (όχι ότι δεν θα μπορούσε να το κάνει). Θέλει να πάρει το απολυτήριο Λυκείου και από κει και μετά να διερευνήσει τις επιλογές της.΄Ενα-ένα τα βήματα. Μπορεί μετά να πάει σε ένα ΙΕΚ ή σε κάποια σχολή τουριστικών επαγγελματων ή να χρησιμοποιήσει το απολυτήριό της για να βρει μια απλή δουλειά που τώρα δεν μπορεί να διεκδικήσει. Δεν νοείται άνθρωπος εν έτει 2017 να μην έχει απολυτήριο Λυκείου. Ξέρουμε όλοι περιπτώσεις παιδιών που έδωσαν δύο και τρεις φορές πανελλαδικές, όπως επίσης παιδιά που διπλασίασαν τον χρόνο των σπουδών τους, όπως αναποφάσιστους που μέχρι να βρουν τι θέλουν να κάνουν πέρασαν αρκετά χρόνια. Θέλω να πω ότι παιδιά που αποφοίτησαν κανονικά έχουν χάσει αρκετά χρόνια μέχρι να βρουν τον δρόμο τους.΄Ενας συνειδητοποιημένος άνθρωπος 24 χρονών μπορεί να οδηγήσει τη ζωή του όπου θέλει και είναι κρίμα να καταδικαστεί να δουλεύει μια ζωή γκαρσόνα ή καθαρίστρια (γιατί χωρίς απολυτήριο μόνο αυτά μπορεί να κάνει). Είναι παράλογο να μην ενθαρρύνετε έναν άνθρωπο να κάνει το αυτονόητο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top