Συζήτηση για τα πιστοποιητικά αγγλικών

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
nPb και DumeNuke ευχαριστώ πάρα πολύ! Νομίζω ότι τώρα κατάλαβα! Εσείς έχετε δώσει Lower?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
ΚΠΓ για το Β2 και Michigan για το C2 (Profficiency), και τα δύο με επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Αααα Μπράβο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Οι εξετάσεις για το ΚΠγ για εμένα είναι πολύ αξιόλογες και σε ορισμένες περιπτώσεις ανώτερες από άλλα πιστοποιητικά (πχ. TOEIC). Το κακό είναι η περιορισμένη αναγνωρισιμότητα του πιστοποιητικού σε πανευρωπαϊκό επίπεδο, καθώς και σε επίπεδο ιδιωτικού τομέα.

Μάλιστα, το πιστοποιητικό που αποδίδεται είναι και στα ελληνικά και στα αγγλικά (επομένως δε χρειάζεσαι περαιτέρω μεταφράσεις για το εξωτερικό). Μακάρι να είναι αναγνωρίσιμο τοις πάσι σε λίγο καιρό, όπως τα υπόλοιπα πιστοποιητικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Σε ποιες εταιρίες έχουν αναγνωριστεί το Michigan ECCE & το Edexcel PTE?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Οι εξετάσεις για το ΚΠγ για εμένα είναι πολύ αξιόλογες και σε ορισμένες περιπτώσεις ανώτερες από άλλα πιστοποιητικά (πχ. TOEIC).
Από ποια άποψη πιστεύεις ότι είναι ανώτερες, συγκεκριμένα σε σύγκριση με το TOEIC αλλά και άλλα πιστοποιητικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
κάποια απάντηση???? :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Σε ποιες εταιρίες έχουν αναγνωριστεί το Michigan ECCE & το Edexcel PTE?

Ο καθένας που έχει κάποια χρήματα στην άκρη, μπορεί να ανοίξει μια εταιρία. Αν αρχίσουμε να λέμε ποιες εταιρίες δέχονται αυτά τα πτυχία σ' όλο τον κόσμο, ούτε σε 5 χρόνια δε θα τελειώσουμε :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Όχι, εννοώ να μου αναφέρετε κάνα δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Οι εταιρίες δεν αναγνωρίζουν αυτό ή το άλλο πτυχίο. Οι εταιρίες ζητάνε γνώσεις και πιστοποιητικά αναλόγως με τη θέση και σε πολλές περιπτώσεις δεν θέλουν να δουν τι χαρτί έχεις αλλά τι μπορείς να κάνεις. Αν η θέση ζητάει άριστη γνώση αγγλικών για αλληλογραφία με το εξωτερικό, τότε μπορεί να σου ζητήσουν να γράψεις επί τόπου ένα επαγγελματικό γράμμα και να κάνεις τεστ και συνέντευξη στα αγγλικά.

Με άλλα λόγια, η ερώτηση που κάνεις δεν έχει απάντηση. Το μόνο σίγουρο είναι ότι ούτε το ένα πστοποιητικό ούτε το άλλο θα σου ανοίξουν πόρτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Οι εταιρίες θέλουν Proficiency. To Lower δεν τους λέει κάτι, αφού το παίρνει και η κουτσή Μαρία πλέον, και μάλιστα συνήθως σε μικρή ηλικία. Τι να το κάνει η εταιρία το Lower που πήρες όταν ήσουν 13 χρονών? Ίσα-ίσα για να σε πληρώνει παραπάνω; Αυτά μόνο στο Δημόσιο γίνονται (και ίσως ούτε κι εκεί πια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
ok! Δεν το ήξερα! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Έχω 1 απορία σχετικά με το ΚΠγ
Όπως όλοι γνωρίζουμε οι απαιτούμενες μονάδες για το Β1 είναι 60 ενώ για το Β2 120. Συμψηφίζεται ο βαθμός των γραπτών, των προφορικών, των ακουστικών και τις έκθεσης ή βαθμολογείται ο κάθε τομέας ξεχωριστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Έχω 1 απορία σχετικά με το ΚΠγ
Όπως όλοι γνωρίζουμε οι απαιτούμενες μονάδες για το Β1 είναι 60 ενώ για το Β2 120. Συμψηφίζεται ο βαθμός των γραπτών, των προφορικών, των ακουστικών και τις έκθεσης ή βαθμολογείται ο κάθε τομέας ξεχωριστά;

Νομίζω πως συμψηφίζονται,αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Από ποια άποψη πιστεύεις ότι είναι ανώτερες, συγκεκριμένα σε σύγκριση με το TOEIC αλλά και άλλα πιστοποιητικά;
Γιατί στο TOEIC παίρνει "πτυχίο" και η κουτσή Μαρία, ακόμη κι αν απαντήσει μόνο σε 2 ερωτήσεις σωστά (από τις 200). Πέραν τούτου, το TOEIC έχει μόνο listening και reading (το οποίο reading έχει λίγα στοιχεία grammar/vocabulary, αλλά σπάνια). Δεν είναι δηλαδή ολοκληρωμένη η εξέταση, κατ' εμέ. Δε διαγωνίζεσαι στα πολύ σημαντικά γραμματικά φαινόμενα και στο λεξιλόγιο, ενώ το χειρότερο απ' όλα είναι ότι δεν εξετάζεσαι προφορικά. Για εμένα η προφορική είναι η πιο σημαντική εξέταση για οποιαδήποτε γλώσσα. Εκεί δείχνεις την πραγματική σου αξία, εφαρμόζεις όσα έχεις μάθει, ενώ παράλληλα δείχνεις αν κατέχεις ή όχι την προφορά της γλώσσας.

Το TOEIC είναι ένα απλό χαρτί (μην πω "υγείας":P). Αν θεωρείς ότι ως κάτοχος του TOEIC γνωρίζεις την αγγλική εις βάθος, κάνεις πολύ μεγάλο λάθος. Ακόμη κι αν ισχύει, λείπει το σημαντικότερο part απ' όλα, που δεν είναι άλλο από το speaking.

Στη δομή, λοιπόν, της εξέτασης του ΚΠγ, το TOEIC δεν πιάνει μία :P

(Με άλλα λόγια, το TOEIC είναι το marketing όλων των φροντιστηρίων, μιας και έχει 100% επιτυχία :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
To TOEIC δεν είναι πτυχίο. Είναι ένα πιστοποιητικό που δείχνει ποιο ακριβώς είναι το επίπεδο των αγγλικών σου - και το δείχνει ξεκάθαρα γιατί πάνω στο χαρτί που παίρνεις φαίνεται αναλυτικά το σκορ σου - χωρίς συμψηφισμούς και άλλα τέτοια κόλπα. Μπορεί δηλαδή άνετα ο οποιοσδήποτε να δει πόσο καλά είναι τα αγγλικά σου - από ανύπαρκτα έως επίπεδο C1.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει έστω και ένας κάτοχος TOEIC που έχει την ψευδαίσθηση ότι γνωρίζει την αγγλική "σε βάθος".

Το TOEIC πιστοποιεί το επίπεδο των αγγλικών σου για επαγγελματικούς σκοπούς. Συνεπώς εξετάζει κυρίως collocations και επαγγελματική ορολογία. Δεν εξετάζει δύσκολα γραμματικά φαινόμενα γιατί απλούστατα δεν χρειάζονται στο χώρο εργασίας.

Ως τεστ επαγγελματικών αγγλικών είναι επαρκέστατο και πολύ έξυπνο. Παρ' ότι δεν έχει προφορικά και έκθεση, σε κατατάσει στο σωστό επίπεδο, που αυτό είναι το ζητούμενο. Δεν εννοώ φυσικά το επίπεδο βάση ΑΣΕΠ αλλά το πραγματικό επίπεδο σύμφωνα με τα διεθνή στάνταρ.

Αν θεωρείς ότι είναι επιτυχία να δώσεις εξετάσεις και να πάρεις ένα χαρτί που μπορεί να πιστοποιεί και ότι δεν ξέρεις αγγλικά, τότε ναι, το TOEIC έχει 100% επιτυχία. Στην ίδια κατηγορία είναι πολλά άλλα πτυχία, συμπεριλαμβανομένων των IELTS και TOEFL. Να υποθέσω ότι και αυτά τα θεωρείς υποδεέστερα του κπγ?

Το να μπορείς να μιλήσεις αγγλικά με ευφράδεια και σωστή προφορά δεν είναι προϋπόθεση για την απόκτηση κανενός πιστοποιητικού. Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, όλες οι εξετάσεις γλωσσομάθειας είναι προσβάσιμες σε όσους μιλάνε ελαφρώς τσάτρα-πάτρα και με περιορισμένο λεξιλόγιο. Ειδικά όταν μιλάμε για τα επίπεδα Α2-Β2 που είναι η ραχοκοκαλιά του TOEIC.

Επειδή έχω δώσει TOEIC εγώ η ίδια και έχω στείλει και αρκετούς μαθητές, μπορώ να σε διαβεβαιώσω 1. ότι κανείς ποτέ δεν έπιασε μεγαλύτερο επίπεδο από αυτό που κατέχει πραγματικά και 2. ότι είναι πολύ δύσκολο να πάρεις C1 ακόμα κι αν τα αγγλικά σου είναι πάρα πολύ καλά.

Το ότι μπορείς με μια εξετασούλα πολλαπλής επιλογής να προσδιορίσεις τόσο καλά το επίπεδο των αγγλικών του εξεταζόμενου θεωρώ ότι είναι πραγματικά εντυπωσιακό. Για επαγγελματικά αγγλικά, το TOEIC πολύ πιο αξιόπιστη εξέταση και πολύ πιο προσβάσιμη από οποιοδήποτε πιστοποιητικό γενικών αγγλικών.

Αν θέλεις να πιστοποιήσεις υψηλή γνώση της αγγλικής γλώσσας, πας και δίνεις το CPE. Όλα τα άλλα είναι της παρηγοριάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
(Με άλλα λόγια, το TOEIC είναι το marketing όλων των φροντιστηρίων, μιας και έχει 100% επιτυχία :P)
Who the fuck up σου είπε ότι τα φροντιστήρια συνιστούν το TOEIC;:confused:
Όχι τίποτ'άλλο,αλλά αν κρίνω από τη δική μου πόλη,πιο πολύ προτιμάται το PTE & το ΜSU.:P
Για το 2ο δεν μπορώ να εκφέρω άποψη,δεν το΄χω δει καν.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Έδωσαν πρόσφατα δύο φίλοι μου TOEIC και μου είπαν ότι το βρήκαν αρκετά τσιμπημένο, όχι τόσο το Listening όσο το Reading. Η μία μάλιστα πήγε να το δώσει χωρίς προετοιμασία και πίστευε ότι θα πιάσει άνετα C1 γιατί έκανε μαθήματα για ECPE αλλά τελικά δεν τα κατάφερε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Όμως πως γίνεται στο εξωτερικό κυρίως σε χώρες της Β.Ευρώπης οι πτυχιούχοι να μην γνωρίζουν και τόσο την ύπαρξη ιδιωτικών πιστοποιήσεων γλώσσας τύπου CPE, ...κ.α.; Δεν έχουν κάποιο πρόβλημα στην καριέρα τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Δεν τα γνωρίζουν, επειδή δεν τα ζητάν. Εάν κριθεί αναγκαίο να υποβληθεί σε εξέταση γλώσσας ο υποψήφιος φοιτητής, τα πανεπιστήμια έχουν δικές τους εξετάσεις. Όσο για την αγορά εργασίας, αν ο εργοδότης θέλει να βεβαιωθεί για το πόσο καλά κατέχει την ξένη γλώσσα ο υποψήφιος, η συνέντευξη γίνεται στα αγγλικά ή εν μέρει στα αγγλικά. Διαπιστώνουν τις γνώσεις σου τσακ μπαμ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top