Συζήτηση για τα πιστοποιητικά αγγλικών

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Εαν περασουν καποια χ χρονια απο τοτε που πηρες το prof, δεν ισχυει?
Η ισχυει και απλα για καποια συγκεκριμενα πραγματα θα ξαναδινες ετσι κι αλλιως εξετασεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Για το πιστοποιητικο ή για την αδεια/επαρκεια διδασκαλιας λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Και για τα δυο υποθετω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
αν και δεν πολυταιριαζει με το θεμα, θα το αναφερω απλα...
εγω οταν εβγαλα την αδεια διδασκαλειας για τα γαλλικα, δεν μου ζητησαν επαρκεια, και ουτε την ειχα μαλιστα
κατ'ευθειαν στην αδεια πηγα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Νομιζω ευ φορου ζωης ισχυουν και τα δυο.Δεν ισχυει καποια ανανεωση.Μονο η αδεια φροντιστηριου-αν και οποτε με το καλο ανοιξεις-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SB270604

Νεοφερμένος

Η SB270604 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σου Νένα. Είμαι καθηγήτρια αγγλικών και νομίζω πως μπορώ να σε βοηθήσω.
Για αρχή πρέπει να βγάλεις επάρκεια (που σημαίναι πως πρέπει να συγκεντρώσεις κάποια χαρτιά που είναι απαραίτητα και να τα στείλεις στους κατα τόπους αρμόδιους).
Και αφού πάρεις την επάρκεια (μετά απο ενα μήνα περίπου) καταθέτεις καινούρια χαρτιά για την άδεια διδασκαλίας.
Μη σου φαίνεται βουνό. Είναι απλή διαδικασία. Οτι χρειαστείς ( διευθύνσεις, απαραίτητα χαρτιά) αν αποφασίσεις να το κάνεις τελικά μη διστάσεις να μου ζητήσεις βοήθεια.
Όσο για το μετά φυσικά μπορείς να διδάξεις σε φροντιστήριο η να κάνεις ιδιαίτερα αγγλικών.
Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Με προλαβε ο teol και σου απαντησε.....:no1:
Μην κανεις το λαθος να το δωσεις.Εχω δωσει 3 φορες (1 lower 2 c1) ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΟΠΕΙ ΣΤΟ Listening τους!!!! Πως γινεται αυτο?? Στο φροντηστηριο να πιανω 25/30 και πανω και εκει να γραφω αθλεια.Λεφτα θελουν οι Μ@Λ@ΚΕΣ να περνουνε:mad:
-----------------------------------------



Για τα εξεταστρα δεν με πειραζει,η οργανωση εγω π εδωσα στη Λαρισα ηταν καλη.Το listening ακουγοταν τελεια,πιστευα πως εγραψα καλα αλλα παρολα αυτα αυτοι βρηκαν τροπο και με εκοψαν:mad::mad::mad:
Αυτο ειναι το μονο αρνητικο π εχει αυτο το υποτιθεμενο πτυχιο του κερατα! Απορω ποιος ασχετος κοιταει και βαθμολογει τα γραπτα?

ρε συ δεν σε βοηθησαν τα αλλα μερη να περασεις?νομιζα οτι συμψηφιζονται!καλα η αληθεια ειναι οτι μερικες φορες βαζουν την κασεττα σιγα λες και κοιμαται κανεις απεναντι και γινονται και κατι κουλοι θορυβοι και δεν κοντας να τους πεις κουβεντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puppet_58

Νεοφερμένος

Ο puppet_58 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Ποιά είναι εκείνα τα κριτήρια που σας οδηγούν στην επιλογή του εξεταστικού φορέα όσον αφορά στην Αγγλική γλώσσα; Πώς καταλήγετε στο να εξεταστείτε ας πούμε στον φορέα Cambridge ή στον φορέα Michigan ή σε κάποιον άλλον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Πήγα για το Cambridge γιατί μου είχαν κάνει πλύση εγκεφάλου ότι είναι καλύτερο. Τότε είχα και κόλλημα με την Αγγλία, μου φάνηκε κατάλληλη επιλογή. Τώρα θα πήγαινα για το κρατικό που είναι πιό φτηνό και μετράει το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
κοιτα εγω ποτε δεν κοιταξα το "κυρος" του πανεπιστημιου...για παραδειγμα κυκλοφορει η φημη οτι το διπλωμα απο το cambridge εχει μεγαλυτερη αξια απο αλλα...χαζομαρες κατα την γνωμη μου...:Pπαντα κοιτουσα ποιο με "βολευει"καλυτερα και σε ποιο ειχα πιθανοτητες να περασω...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koslyr

Νεοφερμένος

Ο koslyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ανάμεσα σε Κρατικό Πιστοποιητικό και Michigan ποίο θα επιλέγατε από άποψη αναγνωρισης και χρόνου προετοιμασίας;
Από ότι είδα το ΚΠΓ δεν προσφέρει πλέον εξετάσεις για πιστοποίηση γνώσης C2 αλλά μόνο μέχρι C1(advance).
Επειδή ήδη εργάζομαι και δεν έχω πολύ διαθέσιμο χρόνο, Η προετοιμασεία που απαιτείται ανάμεσα σε ΚΠΓ και Michigan για τις εξετάσεις είναι μεγάλη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Ανάμεσα σε Κρατικό Πιστοποιητικό και Michigan ποίο θα επιλέγατε από άποψη αναγνωρισης και χρόνου προετοιμασίας;
Από ότι είδα το ΚΠΓ δεν προσφέρει πλέον εξετάσεις για πιστοποίηση γνώσης C2 αλλά μόνο μέχρι C1(advance).
Επειδή ήδη εργάζομαι και δεν έχω πολύ διαθέσιμο χρόνο, Η προετοιμασεία που απαιτείται ανάμεσα σε ΚΠΓ και Michigan για τις εξετάσεις είναι μεγάλη;

Ναι όμως και το Michigan δεν εξετάζει επίπεδο C1, εξετάζει μόνο Β2 και Γ2, αν το θες για την δουλειά σου σου προτείνω ΚΠγ (αν τους αρκεί το Γ1) καθώς σαν επίπεδο το Γ1 είναι πιο εύκολο από το Γ2 άρα θα κάνεις και λιγότερη προετοιμασία, επίσης το πτυχίο του Κπγ φτάνει σε 2 περίπου μήνες μετά από τα αποτελέσματα ενώ το Michigan περίπου 6 μήνες. Το ΚΠγ δεν αρκεί για προϋπόθεση ένταξης σε πανεπιστήμια του εξωτερικού, όμως παρόλα αυτά εντός Ε.Ε αναγνωρίζετε από επιχειρηματίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koslyr

Νεοφερμένος

Ο koslyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ναι όμως και το Michigan δεν εξετάζει επίπεδο C1, εξετάζει μόνο Β2 και Γ2, αν το θες για την δουλειά σου σου προτείνω ΚΠγ (αν τους αρκεί το Γ1) καθώς σαν επίπεδο το Γ1 είναι πιο εύκολο από το Γ2 άρα θα κάνεις και λιγότερη προετοιμασία, επίσης το πτυχίο του Κπγ φτάνει σε 2 περίπου μήνες μετά από τα αποτελέσματα ενώ το Michigan περίπου 6 μήνες. Το ΚΠγ δεν αρκεί για προϋπόθεση ένταξης σε πανεπιστήμια του εξωτερικού, όμως παρόλα αυτά εντός Ε.Ε αναγνωρίζετε από επιχειρηματίες.
Για τα Πανεπιστήμια του εξωτερικού δεν με ενδιαφέρει καθώς ευτυχώς με αυτά (σπουδες, μεταπτυχιακά) έχω ξεμπερδεψει. Απλώς ενδιαφέρομαι να αναβαθμίσω και επίσημα το επίπεδο γνώσεων μου στα Αγγλικά με κάποιο πτυχίο καθώς το Lower (Cambridge) που έχω τώρα είναι πλέον πολύ λίγο. Το ΚΠΓ αναγνωρίζεται μόνο στην Ε.Ε., δηλαδή εκτός των χωρών αυτών είναι άχρηστο σαν πιστοποίηση;
Πάντως επειδή ήδη εργάζομαι και δεν έχω πολύ διαθέσιμο χρόνο ίσως για αρχή τελικά επιλέξω το ΚΠΓ για το C1.
Το ΚΠΓ γιατί δεν βγάζει πιστοποίηση για C2;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Για τα Πανεπιστήμια του εξωτερικού δεν με ενδιαφέρει καθώς ευτυχώς με αυτά (σπουδες, μεταπτυχιακά) έχω ξεμπερδεψει. Απλώς ενδιαφέρομαι να αναβαθμίσω και επίσημα το επίπεδο γνώσεων μου στα Αγγλικά με κάποιο πτυχίο καθώς το Lower (Cambridge) που έχω τώρα είναι πλέον πολύ λίγο. Το ΚΠΓ αναγνωρίζεται μόνο στην Ε.Ε., δηλαδή εκτός των χωρών αυτών είναι άχρηστο σαν πιστοποίηση;
Πάντως επειδή ήδη εργάζομαι και δεν έχω πολύ διαθέσιμο χρόνο ίσως για αρχή τελικά επιλέξω το ΚΠΓ για το C1.
Το ΚΠΓ γιατί δεν βγάζει πιστοποίηση για C2;

Είχαν πει ότι από το 2012 θα εξέταζαν και το επίπεδο Γ2, οπότε ίσως το εξετάζουν τον Δεκέμβριο. Από ότι ξέρω το ΚΠγ είναι άγνωστο εκτός Ε.Ε. Γενικά πτυχίο που να αναγνωρίζεται παντού σε όλες τις ΄χωρες δεν υπάρχει, εντάξει το Michigan και το Cambridge πιάνουν μια σχετικά παγκόσμια κλίμακα αλλά όχι παντού. 2 είναι τα πτυχία που σου τα αναγνωρίζουν από την Αμερική μέχρι την Ζαμπία, το IELTS και το TOEFL, αυτά δεν αντιστοιχούν σε επίπεδα αλλά το μόνο μειονέκτημα είναι ότι έχουν ισχύ μόνο για 2 χρόνια :(. Τέλος πάντων, και εγώ το ΚΠγ θα σου πρότεινα να δώσεις τώρα και το καλοκαίρι μπορείς να κάνεις μια προετοιμασία για το ECPE
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koslyr

Νεοφερμένος

Ο koslyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Είχαν πει ότι από το 2012 θα εξέταζαν και το επίπεδο Γ2, οπότε ίσως το εξετάζουν τον Δεκέμβριο. Από ότι ξέρω το ΚΠγ είναι άγνωστο εκτός Ε.Ε. Γενικά πτυχίο που να αναγνωρίζεται παντού σε όλες τις ΄χωρες δεν υπάρχει, εντάξει το Michigan και το Cambridge πιάνουν μια σχετικά παγκόσμια κλίμακα αλλά όχι παντού. 2 είναι τα πτυχία που σου τα αναγνωρίζουν από την Αμερική μέχρι την Ζαμπία, το IELTS και το TOEFL, αυτά δεν αντιστοιχούν σε επίπεδα αλλά το μόνο μειονέκτημα είναι ότι έχουν ισχύ μόνο για 2 χρόνια :(. Τέλος πάντων, και εγώ το ΚΠγ θα σου πρότεινα να δώσεις τώρα και το καλοκαίρι μπορείς να κάνεις μια προετοιμασία για το ECPE
Βιασικά είμαι μεταξύ ΚΠΓ και IELTS καθώς θεωρώ ( ; )ότι απαιτούν περίπου τον ίδιο χρονο προετοιμασίας.
Το πρόβλημά μου είναι ότι ενώ το IELTS έχει μεγαλύτερη αναγνωρισημότητα έχει ισχύ μόνο για 2 χρόνια σε αντίθεση με το ΚΠΓ. Επειδή ήδη εργάζομαι σε δημόσιο φορέα όπως καταλαβάινεις με ενδιαφέρει και το τυπικό κομμάτι αναγνώρισης του πτυχίου που θα πάρω από τον φορέα που θα εξεταστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Βιασικά είμαι μεταξύ ΚΠΓ και IELTS καθώς θεωρώ ( ; )ότι απαιτούν περίπου τον ίδιο χρονο προετοιμασίας.
Το πρόβλημά μου είναι ότι ενώ το IELTS έχει μεγαλύτερη αναγνωρισημότητα έχει ισχύ μόνο για 2 χρόνια σε αντίθεση με το ΚΠΓ. Επειδή ήδη εργάζομαι σε δημόσιο φορέα όπως καταλαβάινεις με ενδιαφέρει και το τυπικό κομμάτι αναγνώρισης του πτυχίου που θα πάρω από τον φορέα που θα εξεταστώ.

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά θέλεις ένα πτυχίο για ΑΣΕΠ έτσι? Κοίτα το IELTS ο δημόσιος τομέας το αναγνωρίζει σαν Γ2, το ΚΠγ αναγνωρίζεται σαν Γ1. Γενικά αν απλά ψάχνεις ένα πτυχίο που απλά το δέχονται στον δημόσιο τομέα και είναι εύκολο γιατί δεν δοκιμάζεις το ESB? γελοία βάση, γελοία θέματα, βέβαια μην περιμένεις και πολλά από θέμα αναγνώρισης εκτός δημόσιου τομέα, στο εξωτερικό είναι άγνωστο αλλά παρόλα αυτά πιστεύω ότι θα σου κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koslyr

Νεοφερμένος

Ο koslyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Δυστυχώς το IELTS εχει το χρονικό περιορισμό, οπότε μάλλον το απορρίπτω.
Θα κοιτάηω και τα πτυχία του City & Guilds που μάλλον σε αυτά δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός εγκυρότητας και αναγνωρίζονται κανονικά μέχρι το επίπεδο C2 τόσο στο δημόσιο όσο και στον ιδωτικό τομέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lia16

Νεοφερμένος

Η lia16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
για να περασει κανεις το edexcel ποια ειναι η βαση?? και το περνανε πολλοι??
:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

...Αλεξάνδρα...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η. ..Αλεξάνδρα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 871 μηνύματα.
Γεια σας....

Θα ήθελα να μάθω για όλα τα πτυχία που υπάρχουν στα αγγλικα ( τι ύλη έχουν , αν είναι δύσκολα κλπ)

Μάλλον ζητάω πολλα!:redface:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων πάντως!!!:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top