Συζήτηση για τα πιστοποιητικά αγγλικών

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Συμφώνω απολύτως. Οι γνώσεις proficiency ξεχνιόνται πάρα πολύ εύκολα γιατί είναι πολλές οι λεπτομέρειες (δυστυχώς) ............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Παιδιά, ποιός είπε ότι είναι εύκολο αυτό το πτυχίο;;;

Εγώ θα το δώσω τώρα, το Μάιο.

Ποιά βιβλία κάνατε για προετοιμασία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Λοιπόν o αδερφός μου κανει τα Michigan Super Final της Super Course
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εγώ έκανα για
test: Michigan ECPE Final Grivas
writing & Speaking & Listening: Michigan ECPE NEW PLUS MM PUBLICATION
general revision: Michigan Proficiency Skills Builder NEW EDITIONS


Michigan Proficiency Skills Builder:Εκπληκτικό βιβλίο, καλύπτει 5 ενότητες λεξιλογίου. Πάνω από 10 ερωτήσεις vocabulary στο final test είχαν λεξιλόγιο
από αυτές τις ενότητες.

Καλή επιτυχία!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Λοιπόν... εγώ έκανα κυρίως tests. Τα βιβλία με τα οποία προετοιμάστηκα ήταν το New Burlington Practice tests for Michigan Proficiency (ευκολάκι), το All Star Final Practice tests (σε κάποια μέρη εύκολο, σε κάποια άλλα ήταν αρκετά δύσκολο) και λιιιιίγο από ένα άλλο του οποίου το όνομα μου διαφεύγει, ενώ για εκθέσεις έκανα προετοιμασία από το Writing Cambridge Proficiency2, επειδή η κυρία μου πίστευε πως οι εκθέσεις του cambridge ήταν δυσκολότερες και καλό θα ήταν να προετοιμαστώ με τέτοιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Λοιπόν... εγώ έκανα κυρίως tests. Τα βιβλία με τα οποία προετοιμάστηκα ήταν το New Burlington Practice tests for Michigan Proficiency (ευκολάκι), το All Star Final Practice tests (σε κάποια μέρη εύκολο, σε κάποια άλλα ήταν αρκετά δύσκολο) και λιιιιίγο από ένα άλλο του οποίου το όνομα μου διαφεύγει, ενώ για εκθέσεις έκανα προετοιμασία από το Writing Cambridge Proficiency2, επειδή η κυρία μου πίστευε πως οι εκθέσεις του cambridge ήταν δυσκολότερες και καλό θα ήταν να προετοιμαστώ με τέτοιες.

αυτό κάνω εγώ τώρα που δίνω cambridge. Οι εκθέσεις του cambridge είναι πιο δύσκολες καθώς θέλουν ολόκληρο λογοτέχνημα:D για να πάρεις έναν αξιοπρεπή βαθμό, αλλά έχεις 2 ώρες (1 ώρα για κάθε έκθεση:P:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Ναι, είναι κάπως δύσκολες, (πρέπει να βάλεις όλη σου την τέχνη στο γραπτό σου:P), αλλά τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο. Και να σου πω και την αλήθεια, εμένα δε μου φάνηκαν και τόσο τραγικά τα θέματα.. Καλά ήταν. Τέλος πάντων.. Άντε, καλή σου επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
από το στόμα σου και στου......εξεταστή το αυτί:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Ποιά βιβλία κάνατε για προετοιμασία;

Skills Builder (πάρα πολύ λεξιλόγιο και κάμποση ορολογία)
Mastermind (γραμματική , απλό λεξιλόγιο και σχεδόν όλα τα phrasal)
Super Final (αρκετά καλό , 160 σχεδόν νέες λέξεις κάθε practice test)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirini

Νεοφερμένος

Η Ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
παντως οπως κ στο Lower το michigan proficiency ειναι πολυ πιο ευκολο απο το cambridge...!εγω που θα ξαναδώσω τον μαιο θα δωσω μονο το michigan αυτη την φορα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Έδωσες cambridge? Πως σου φάνηκε;;;;;;;; Βουνό ε;;;;;Μήπως θυμάσαι τι έκθεση είχε στο πρώτο μέρος;;;;;

Καλή επιτυχία στο michigan!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
To Michigan Proficiency ειναι μια βδομαδα ακριβώς πρίν τον Cambridge! 11/5 Michigan - 18/5 Cambridge! Kαλη επιτυχία σε όλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirini

Νεοφερμένος

Η Ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ...ενταξει δν ηταν κ βουνο...το use ηταν παρα πολυ ευκολο εκτος απο το part 5...η εκθεση αν θυμαμαι καλα ειχε καποια σχόλια μαθητών που καποιοι ελεγαν για οτι ειναι καλυτερα να αφιερωνουν τον χρονο τους μονο στα μαθήματα κ καποιοι οτι εχοντας και μια δουλεια εκτος απο το σχολειο βγάζουν και λεφτα για διαφορα πραγματα που θελουν...και η εκθεση ελεγε να συζητησουμε κατα ποσο ειναι σωστο να συνδυαζονται τα μαθηματα με καποια αλλη δουλεια η οχι...εμενα με δυσκολεψε λιγο...οι εκθεσεις επιλογης ηταν πολυ πιο ευκολες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εγώ φοβάμαι το reading (ήταν εύκολο?) και το part 5 του Use of English. Μήπως θυμάσαι τι τύπος ήταν η πρώτη ερώτηση στο writing ( proposal, article, letter, essay);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirini

Νεοφερμένος

Η Ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
το reading δν το θυμαμαι... το μονο που θυμαμαι ειναι οτι το part 2-3 ηταν πολυ ευκολα...ειδικα το 3 που ηταν γελοιο ...η εκθεση ηταν proposal..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Και πού κόπηκες αν επιτρέπεται; Το part 3 εύκολο;Εγώ πάντως χάνομαι εκεί μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirini

Νεοφερμένος

Η Ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
εγω κοπηκα στο use (αν και ευκολο):'( κ ειχα weak στο writing(το υποχρεωτικο τα εκανε ολα...!!)το part 3 αν κ το φοβόμουν κ εγω ηταν απο τα πιο εύκολα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tfslover

Νεοφερμένος

Η tfslover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Εγω υποστηριζω cambrige FCP ...και οχι μονο επειδη το michigan δν ειναι a piece of cake!!;)Ξερατε οτι απο Δεκεμβρη αλλαζει το συστημα εξετασεων στο british council.Αμην!!!!!Γιατι εχουν παραδυσκολεψει τα πραγματα....:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Παιδια εγώ michigan εδωσα και πήρα..δεν ξέρω πως είναι τα άλλα , αλλά απο οτι ξέρω με κανονικο διαβασμα το παίρνεις το michigan. Ο μεγαλύτερος εχθρος? Ο χρόνος και το λεξιλόγιο. Με διάβασμα , ταινίες , τραγουδια ,και κανα βιντεοπαιχνιδάκι το δεύτερο νικιέται , το πρώτο πάλι είναι όντως το δύσκολο..Αμα σφιχτεις όμως το νικάς και αυτο.Οτι και να γίνει πάντως, μην ξεχανμε οτι όλα έχουν την ίδια αξία, κανένα δεν είναι ανώτερο απο τα άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κ@τεριΝ@

Νεοφερμένος

Η κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ο δικός μου πάλι εχθρός είναι η γραμματική. με το λεξιλόγιο δεν αντιμετωπίζω ιδιαίτερο πρόβλημα(35 στα 40 πιάνω)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top