Συζήτηση για τα πιστοποιητικά αγγλικών

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Είμαι σίγουρος ότι πολλοί απο εσάς θα θεωρείται το michigan ECPE πανεύκολο, όμως δεν είναι έτσι:
1) τα θέματα δεν έχουν καμία σχέση δυσκολίας με τα practice tests
2) σου δίνεται λίγος χρόνος και με το άγχος μπορεί να μην προλάβεις
3) Ορίστε ένα παράδειγμα για το listening part 2 ( πολλοί το θεωρούν γελίο). Το παράδειγμα είναι από το ecpe november 2007.

Question: In how long we would elude this?

a. It will be two week's time.
b. It will be over soon.
c. It will be a long way.

Δεν θέλω να σας αγχωσω αλλά απλως να σας κάνω να καταλάβεται ότι θέλει διάβασμα. Δεν είναι a piece of cake. Και πιστεψτε με, αν το περάσετε θα νοιώθετε υπέροχα ( εγω ευτυχώς το πέρασα:jumpy:και τώρα δίνω για cambridge).

Καλή επιτυχία σε όσους δίνουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melkon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
κατα την δικη μου γνωμη οντως ειναι a piece of cace!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τον djimmakos.. Η κρατούσα άποψη είναι πως το Michigan Proficiency είναι πολύ εύκολο. Αυτό όμως για μένα δεν ισχύει. Το Michigan prof δεν είναι σε καμία περίπτωση a piece of cake. Εντάξει, δε θα περάσω και στο άκρο αντίθετο να πω πως είναι ακατόρθωτο, γιατί τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο. Έχει έναν υψηλό (σχετικά) δείκτη δυσκολίας, δεν το περνάει όποιος κι όποιος.. Το πιο δύσκολο κομμάτι του κατ'εμέ είναι το θέμα του χρόνου.. Ο χρόνος είναι μικρός και η ποσότητα των ασκήσεων μεγάλη.. Πολλά παιδιά με τα οποία έδινα μαζί φέτος δεν πρόλαβαν να τελειώσουν τα θέματα, και στο τελευταίο λεπτό τα έβαλαν όλα στην τύχη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Το michigan δεν είναι a piece of cake. Ξέρω παιδιά που έπαιρναν στο listening 47/50 και στο τέλος κόπηκαν. Έχει δυσκολία και αρκετή, ειδικά το listening και το vocabulary. H έκθεση εξαρτάται από το θέμα, εμάς ήταν " 1 population policies and their effects και 2 description of a badly wanted object. Ακούγονται εύκολα αλλά έχεις μόνο 30 λεπτά...........:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Ναι.. Το Νοέμβριο έδωσες κι εσύ? Ποιό από τα δύο θέματα της έκθεσης έγραψες? Εγώ το πρώτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Και εγώ το πρώτο έγραψα και πήρα PASS. Το δεύτερο χρειαζόταν πολύ καλό λεξιλόγιο. Το listening και το GCVR πώς σου φάνηκε; Το listening δύσκολο( σε μια στιγμή στο part 2 χάθηκα) και το GCVR αρκετά βατό. Θυμάμαι ακόμα και τα θέματα του cloze ( diabetes ) και των τεσσάρων κειμένων ( chocolate's history, bees , "woonerf" a living street, vending machines ". Θυμάμαι ακόμα και τις ακριβής διατυπώσεις των θεμάτων. Ήταν πολύ ωραίο test και καλογραμμένο. Το εξώφυλλο, τα χρώματα, οι γραμματοσειρές, το απαντητικό. Μου έκανε πολύ εντύπωση. Ενώ το cambridge είναι τελείως αγγλική καζούρα. Μοβ φύλλα με μονόχρωμα σκούρα γράμματα μέσα, για να μην μιλήσω για το πτυχίο. Τo michigan όμως είναι κουκλί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Λολ.. Λοιπόν.. 1) Δε θεωρώ πως το δεύτερο θέμα της έκθεσης χρειαζόταν ιδιαίτερο λεξιλόγιο.. Ουσιαστικά, με το που είδα τα θέματα, το πρώτο μου φάνηκε δυσκολότερο, αλλά το πήρα γιατί ήξερα ακριβώς τί θα πω και φυσικά γιατί μου άρεσε. Το δεύτερο μου φάνηκε πολύ χαζό. Τα πήγα πάρα πολύ καλά. 2) Το listening δε μου φάνηκε ιδιαίτερα δύσκολο, ίσως γιατί είχα εξασκηθεί πάρα πολύ καλά πάνω σ'αυτό το κομμάτι.. Παρόλα αυτά πήρα LP διότι σε κάποια στιγμή χάθηκα στο answer sheet και πρέπει να έχασα λίγα.. 3) το GCVR ναι, βατό. Το cloze με δυσκόλεψε περισσότερο απ'όλα τα θέματα.. Δεν ξέρω γιατί, μου φάνηκε πολύ δύσκολο. Τα υπόλοιπα ήταν σχετικά εύκολα, στα κείμενα δε τα πήγα πολύ καλά. Α, και 4) δεν έχω κάνει καθόλου cambridge, δε σκοπεύω να το δώσω. Αυτά τα ολίγα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Εγώ πάω 2η γυμνασίου και κάνω michigan αλλά μέχρι τώρα μου φαίνοντα όλα απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Κανεις Μισιγκαν Προφισενσυ 2α Γυμνασιου????:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Κανείς δεν είπε πως το Michigan Proficiency είναι εύκολο.
Είναι το ανώτατο επίπεδο,επομένως αυτό και μόνο αρκεί.
Άλλωστε,σε αυτό το επίπεδο η λεπτομέρεια είναι αυτή που θα σε ξεχωρίσει από όσους κοπούν ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Δίκιο έχεις Valandil.
Γι'αυτο και υπάρχει και μια σχετικη αυστηρότητα στην βαθμολογία κτλ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Κανεις Μισιγκαν Προφισενσυ 2α Γυμνασιου????:jumpy:

εγώ ξέρω παιδιά που πήραν και cambridge και michigan proficiency στην 2α Γυμνασίου. Είμαστε αστέρια εμείς οι Έλληνες πως να το κάνουμε. Εγώ πάλι στην 2α πήρα το Advanved Michigan που είναι κάπως πιο περίπλοκο από το proficiency, όχι δύσκολο αλλά έχει πάρα πολλές παγίδες. Στα προφορικά του proficiency michigan με ρώτησαν για social life ενώ στο Advanced " Does school play an important role in reinforcing gender stereotypes?"

Τέλος πάντων , δώστε τα πτυχία (και περάστε τα) όσο πιο γρήγορα μπορείτε για να ξεμπερδεύεται να έχετε το λύκειο ελεύθερο να ασχοληθείτε με τις πανελλήνιες ( δεν κρίνεται το μελλον σου από το αν έχεις proficiency ή όχι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Πράγματι, πάρα πολλά παιδιά παίρνουν πτυχία από πολύ μικρές ηλικίες.. Εγώ π.χ πήρα το michigan lower στην 6η Δημοτικού και το prof του Michigan φέτος (γιατί είχα διακόψει για ένα διάστημα τα μαθήματα αγγλικών..) Τέλος πάντων, εγώ είμαι της άποψης ότι όσο νωρίτερα, τόσο καλύτερα.. Και χαίρομαι που ξεμπέρδεψα κατά κάποιο τρόπο από τα πτυχία των αγγλικών νωρίς, ώστε να μη ζορίζομαι στο Λύκειο.
djimmakos παρατηρώ πως σου αρέσουν ιδιαίτερα τα αγγλικά.. Σκοπεύεις να ασχοληθείς μ'αυτά και στο μέλλον? Ή απλώς τα έχεις ως χόμπυ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ειπαμε ρε παιδιά να μαστε γλωσσομαθείς,αλλά όχι και έτσι.Εμενα με ενδιαφέρει πιο πολύ η γνωση η οποία σου μενει απο την γλωσσα παρά τα πτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Καλά αυτό εννοείται.. Ούτως ή άλλως αν δεν έχεις γνώσεις δεν μπορείς να πάρεις κανένα πτυχίο, φίλε μου.. Και εννοείται ότι αφού πάρεις τα πτυχία πρέπει να ασχολείσαι με την γλώσσα ούτως ώστε να μην ξεχάσεις όλα αυτά τα οποία έμαθες.. Μα αν έχεις τις γνώσεις χωρίς να κατέχεις πτυχία....... δεν κάνεις τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Συμφωνω μαζί σου Κων/ντινα.
Αλλα αν κάποιος θελήσει πχ. να δουλέψει στα 25 του που θα χει τελειώσει και ολα σχετικα με σπουδες κτλ.Τι θα κάνει ένα Proficiency το οποίο το έχει αποκτήσει 10 ή 12 χρονια πριν?Ειδικά για τον ιδιωτικό τομέα που τα πράγματα είναι πιο αυστηρά σχετικά με τις προσλήψεις.Αρα εδώ θέλω να καταλήξω.Η καλύτερη ηλικία κατα την γνώμη μου είναι 1η Λυκείου ή αν δεν προλαβαίνεις ΟΧΙ νωρίτερα.Καλύτερα να κανεις μαθηματα μέσα στις σπουδές σου που θα έχεις και πολύ ελεύθερο χρονο,παρά να καταφεύγουμε σε ακρότητες να παίρνουμε Proficiency απο το Γυμνασίο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Ε αν το πάμε έτσι τί τρίτη Γυμνασίου τί πρώτη Λυκείου... Σύμφωνα με αυτό που λες, και στην Α Λυκείου να το έχει πάρει κάποιος το proficiency και δουλέψει στα 25 του, το ίδιο ακριβώς πράγμα θα συμβεί. Και με την ίδια λογική, και στα 20 και 22 του να το έχει πάρει, αν δεν ασχολείται με τη γλώσσα τότε δεν κάνει τίποτα, κι αυτό γιατί μία γλώσσα μπορεί να ξεχαστεί πολύ πολύ εύκολα. Γι'αυτό λοιπόν, να σου επαναλάβω αυτό που είπα, το οποίο προφανώς προσπέρασες: Εννοείται οτι αφού πάρεις τα πτυχία πρέπει να ασχολείσαι με τη γλώσσα ούτως ώστε να μη ξεχάσεις όλα αυτά τα οποία έμαθες. Αν "διατηρήσεις" μία γλώσσα και ασχολείσαι με αυτήν, δεν έχει σημασία το πόσο νωρίς πήρες τα πτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Μα κι εγω αυτο σου λέω.Οτι όσο πιο "αργά" πάρεις ένα πτυχίο,όσο πιο πολύ δουλέψεις μια γλώσσα,τόσο πιο πολύ σου μένει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Constantina:djimmakos παρατηρώ πως σου αρέσουν ιδιαίτερα τα αγγλικά.. Σκοπεύεις να ασχοληθείς μ'αυτά και στο μέλλον? Ή απλώς τα έχεις ως χόμπυ?

Μ'αρέσουν τα αγγλικά γιατί είμαι καλός, αν χρειαζόταν πολύ διάβασμα θα είχα σταματήσει. Εξάλλου δεν κάνω κανένα άλλο φροντιστήριο και έτσι δεν επιβαρύνεται το πρόγραμμα μου (2 ώρες την εβδομάδα κάνω). Θυμάμαι τόσα πολλά πράγματα για τις εξετάσεις διότι μ'αρέσουν. Την αγωνία και το άγχος των εξετάσεων δεν τα αλλάζω με τίποτα. Και δεν σκέφτομαι να ασχοληθώ με τα αγγλικά εκτός αν δεν περάσω κάπου. Πιο πολύ τα έχω σαν hobby. Έχω μάθει χιλιάδες πράγματα από τα αγγλικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Ναι, οκ, συμφωνώ.. Αλλά το αργά για σένα είναι Α Λυκείου, ενώ η Γ Γυμνασίου σου φαίνεται πολύ νωρίς? Αυτό δε στέκει. Αυτό θέλω να σου δώσω να καταλάβεις. Και θα επαναλάβω για άλλη μία φορά ότι αν ασχολείσαι με μία γλώσσα, το πόσο νωρίς ή αργά πήρες το πτυχίο δεν παίζει ρόλο. Απλά εγώ προτιμώ το "νωρίς" ουτως ώστε να μη ζορίζομαι αργότερα στο Λύκειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top