(UCLAN) University of Central Lancashire

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ζουμε στην ελλαδα της παραπληροφορησης και του ραδιου αρβυλα τλκ!
Τεσπα.Αφου ουτε και το ιδιο το ΑΣΕΠ δν ξερει ας ειμαστε λιγο επιφυλακτικοι με το uclan...:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr strange

Δραστήριο μέλος

Ο Mr strange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
ακριβως!τι να πω...αφου λενε οτι θελουνε δεν ξερουμε πια τιποτα!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

voulath

Νεοφερμένος

Η voulath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
γειά παιδιά!:bye:
πρόκειται να δώσω φέτος αυτό το πτυχίο, επομένως έχω ψάξει πολύ γι'αυτό.
λοιπόν σχετικά με την απορία σας, το πτυχίο είναι πλήρως αναγνωρισμένο από τον AΣΕΠ!
όταν είχα πάρει και εγώ η ίδια τηλέφωνο στον ΑΣΕΠ και ρώτησα αν το UCLAN είναι αναγνωρισμένο , μου είπαν όχι!
Έπειτα από μεγάλη έρευνα και πολλά τηλέφωνα βρήκα ότι τελικά είναι αναγνωρισμένο απλώς έχει διαφορετική ονομασία (ESB-english speaking board).
Οπότε καταλαβαίνετε γιατι έγινε όλο αυτό το μπέρδεμα.........

για οποιαδήποτε πληροφορία θέλετε σχετικά με το UCLAN ,μη διστάσετε να με ρωτήσετε!

φιλικα,
Βούλα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Μα δεν μπορω να καταλαβω πως ένα πανεπιστήμιο πήρε το όνομα μιας εταιρίας( uclan-esb)
Εμενα μου μυρίζεται πάντως οτι προκειτε για μεγαλη βλακεια.
Σαν να μας τα μασαει κάπως η EUROPALSO.
Αποδεικτικό έντυπο οτι αναγνωρίζετε έχεις αγαπητή μου voulath?
Γιατι και γω μπορώ να λεω οτι θέλω αλλα τι πραγματικα ισχυει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Δεν ξερω τι λέτε, εμένα μου αρέσει το Lancashire!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
OK!
Αποψη του καθενος τι θα δωσει.
Αλλα εγω αν δεν ξεκαθαρισει το τοπίο λιγο με το uclan δεν σκεφτομαι να το δώσω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

voulath

Νεοφερμένος

Η voulath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ΗΙ!:bye:
φίλε teol20 καταλαβαινω απόλυτα γιατί είσαι δυστακτικός με το UCLAN αυτός ήταν και ο λόγος που στην αρχή προτιμούσα να δώσω fce.
στην αρχη μου φαινόταν πολύ περίεργο να είναι τόσο εύκολο και να έχει ίδια αναγνώριση με πτυχία πιο δύσκολου επιπέδου.
δυστυχώς δεν έχω κάτι γραπτό που να αποδικνύει ότι είναι αναγνωρισμένο.
πάντως έχω μάθει από το φροντηστήριο μου και από τον ΑΣΕΠ ότι είναι αναγνωρισμένο με άλλη ονομασία όμως-τώρα ούτε εγώ ξέρω γιατι πρέπει να αναγνωρίζεται με άλλη ονομάσια.(αν μαθω θα σου πω)
αφου θεωρείται αναγνωρισμένο-no problem!!!!!!!!:no1:

θα προσπαθήσω πάντως να ξανατηλεφωνήσω για να μάθω σχετικά με το λογο της αλλαγής ονόματος.

ΒΟΥΛΑ
-----------------------------------------
Εσύ τελικά ποιο σκέφτεσαι να δώσεις? έγω πάντως uclan +ecce (b2)
-----------------------------------------
λοιπόν επειδή σε βρίσκω πολύ δυστακτικό σχετικά με το uclan μπορείς να ρωτήσεις σε αυτό το τηλέφωνο: 210 3830 752 είχα πάρει και εγώ
μπορείσ να ρωτήσεις ότι απορία έχεις για το uclan!;)
αν θεσ ρώτα τους γιατί αναγνωρίζετε με άλλη ονομασία....
-----------------------------------------
ελπίζω να βοήθησα...........................
-----------------------------------------
και να προσθεσω επίσης οτι όλα τα επίπεδα του uclan αναγνωριζονται με την ονομασια ESB αλλά μονο το επιπεδο c2(proficiency) αναγνωρίζεται κανονικά με το όνομα uclan!!!!!!!!!!!!:sσκετο μπέρδεμα

τώρα γιατί όλη αυτη η ιστορία με τισ ονομασίες :hmm:?
αυτό είναι που τους κάνει όλους να αναρωτιούνται!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Το esb είναι wawrding body στην αγγλία. Το uclan είναι πανεπιστημιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

voulath

Νεοφερμένος

Η voulath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
:!:τι ειναι το wawrding body?
μηπως εννοεις awarding?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
:xixi::P
χιχι.... Ναι αυτό ήθελα να πω. Awarding body....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Voulath, πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν αυτό ακριβώς! Αγαπητέ teol20, για αυτό δεν βλέπεις στις προκυρήξεις του ΑΣΕΠ, επειδή είναι αναγνωρισμένο με την ονομασία ESB! To UCLan αντιστοιχεί στο επίπεδο Γ2. Ξέρω τι θα πείς: "Μα το UCLan C2 δεν αναγνωρίζεται από το ΑΣΕΠ." Σωστά! Δεν αναγνωρίζεται από το ΑΣΕΠ ΑΛΛΑ ΔΙΝΕΙ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΕΠΘ... Αν δε με πιστεύεις, πάρε τηλ στη EUROPALSO ή στο ΥΠΕΠΘ για περεταίρω info...

Φιλικά,

ENGLISH MANIAC ;)
-----------------------------------------
ΥΓ... Δες και το ELT NEWSletter...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GAS_Lucas

Νεοφερμένος

Ο GAS_Lucas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μπορείτε να προμηθευτειτε την ΕΦΗΜΕΡΙΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ με Αρ. Φύλλου 36
(13 Φεβρουαρίου 2009). Το UCLAN University of Central Lancashire δεν αναγράφεται στην λίστα με τα επίσημα αναγνωρισμένα.
https://www.et.gr/

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Γ΄
ΤΙΤΛΟΙ ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑΣ − ΤΡΟΠΟΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ
Α) ΑΓΓΛΙΚΑ
Η γνώση της Αγγλικής γλώσσας (άριστη Γ2/C2, πολύ καλή Γ1/C1, καλή Β2 και μέτρια Β1) αποδεικνύεται με βάση
το άρθρο 1 π.δ. 146/2007 «Τροποποίηση διατάξεων του π.δ. 50/2001 Καθορισμός προσόντων διορισμού σε θέσεις
φορέων του δημόσιου τομέα όπως αυτό ισχύει» (Φ.Ε.Κ. 185/3.8.2007/τ.Α΄), σε συνδυασμό με το τελευταίο εδάφιο
της παρ. 1 του άρθρου 1 π.δ. 116/2006 «Τροποποίηση του άρθρου 28 του π.δ. 50/2001…….» (Φ.Ε.Κ. 115/9.6.2006/τ.Α΄),
ως εξής:
α) Με Κρατικό Πιστοποιητικό γλωσσομάθειας αντίστοιχου επιπέδου του ν. 2740/1999, όπως αντικαταστάθηκε
με την παρ. 19 του άρθρου 13 του ν. 3149/2003.
ή
β) με πιστοποιητικά αντίστοιχου επιπέδου των πανεπιστημίων CAMBRIDGE ή MICHIGAN
ή
γ) με πιστοποιητικά αντίστοιχου επιπέδου άλλων φορέων (πανεπιστημίων ή μη) ανεξάρτητα από τη νομική τους
μορφή, εφόσον είναι πιστοποιημένοι ή αναγνωρισμένοι από την αρμόδια αρχή της οικείας χώρας για να διενερ−
γούν εξετάσεις και να χορηγούν πιστοποιητικά γνώσης της αγγλικής γλώσσας στο αντίστοιχο επίπεδο. Εάν δεν
υπάρχει φορέας πιστοποίησης ή αναγνώρισης στην οικεία χώρα, απαιτείται βεβαίωση του αρμόδιου Υπουργείου
ή της Πρεσβείας της χώρας στην Ελλάδα ότι τα πιστοποιητικά που χορηγούνται από τους παραπάνω φορείς σε
τρίτους, οι οποίοι δεν έχουν ως μητρική γλώσσα την Αγγλική, είναι αποδεκτά σε δημόσιες υπηρεσίες της αυτής
χώρας ως έγκυρα αποδεικτικά γνώσης της Αγγλικής γλώσσας στο αντίστοιχο επίπεδο. Ως οικεία χώρα νοείται
η χώρα στην οποία η μητρική ή επίσημη γλώσσα είναι η Αγγλική.
Βάσει των ανωτέρω καθώς και των μέχρι σήμερα προσκομισθέντων στο Α.Σ.Ε.Π., από τους οικείους φορείς, βεβαι−
ωτικών εγγράφων γίνονται δεκτά, πέραν του Κρατικού Πιστοποιητικού γλωσσομάθειας, τα εξής πιστοποιητικά:
(α) Άριστη γνώση (Γ2/C2):
• CERTIFICATE OF PROFICIENCY IN ENGLISH (CPE) του Πανεπιστημίου CAMBRIDGE.
• INTERNATIONAL ENGLISH LANGUAGE TESTING SYSTEM (IELTS) από το University of Cambridge Local Examinations
Syndicate (UCLES) – The British Council – IDP Education Australia IELTS Australia με βαθμολογία από 7,5 και άνω.
• CERTIFICATE OF PROFICIENCY IN ENGLISH του Πανεπιστημίου MICHIGAN.
• LONDON TESTS OF ENGLISH LEVEL 5 −PROFICIENT COMMUNICATION− του EDEXCEL.
• CITY & GUILDS LEVEL 3 CERTIFICATE IN ESOL INTERNATIONAL (reading, writing and listening) −MASTERY− και
CITY & GUILDS LEVEL 3 CERTIFICATE IN ESOL INTERNATIONAL (Spoken) −MASTERY− (Συνυποβάλλονται αθροι−
στικά για την απόδειξη της άριστης γνώσης) ή CITY & GUILDS CERTIFICATE IN INTERNATIONAL ESOL−MASTERY−
και CITY & GUILDS CERTIFICATE IN INTERNATIONAL SPOKEN ESOL −MASTERY− (Συνυποβάλλονται αθροιστικά
για την απόδειξη της άριστης γνώσης).
(β) Πολύ καλή γνώση (Γ1/C1):
• CERTIFICATE IN ADVANCED ENGLISH (CAE) του Πανεπιστημίου του CAMBRIDGE.
• INTERNATIONAL ENGLISH LANGUAGE TESTING SYSTEM (IELTS) από το University of Cambridge Local Examinations
Syndicate (UCLES) – The British Council – IDP Education Australia IELTS Australia με βαθμολογία από 6 έως 7.
• BUSINESS ENGLISH CERTIFICATE – HIGHER (BEC HIGHER) από το University of Cambridge Local Examinations
Syndicate (UCLES).
• LONDON TESTS OF ENGLISH LEVEL 4 −ADVANCED COMMUNICATION− του EDEXCEL.
• CERTIFICATE IN INTEGRATED SKILLS IN ENGLISH ISE III του TRINITY COLLEGE LONDON.
• CITY & GUILDS LEVEL 2 CERTIFICATE IN ESOL INTERNATIONAL (reading, writing and listening) − EXPERT− και
CITY & GUILDS LEVEL 2 CERTIFICATE IN ESOL INTERNATIONAL (Spoken) − EXPERT− (Συνυποβάλλονται αθροιστι−
κά για την απόδειξη της πολύ καλής γνώσης) ή CITY & GUILDS CERTIFICATE IN INTERNATIONAL ESOL −EXPERT−
και CITY & GUILDS CERTIFICATE IN INTERNATIONAL SPOKEN ESOL − EXPERT − (Συνυποβάλλονται αθροιστικά
για την απόδειξη της πολύ καλής γνώσης).
• ADVANCED LEVEL CERTIFICATE IN ENGLISH (ALCE) του HELLENIC AMERICAN UNIVERSITY (Manchester, ΝΗ−
USA) και της ΕΛΛΗΝΟΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗΣ ΕΝΩΣΕΩΣ.
• ΤΕST OF ENGLISH FOR INTERNATIONAL COMMUNICATION (TOEIC), βαθμολογία από 785 έως 900 του
EDUCATIONAL TESTING SERVICE/CHAUNCEY, USA.
(γ) Καλή γνώση (Β2):
• FIRST CERTIFICATE IN ENGLISH (FCE) του Πανεπιστημίου CAMBRIDGE.
• INTERNATIONAL ENGLISH LANGUAGE TESTING SYSTEM (IELTS) από το University of Cambridge Local Examinations
Syndicate (UCLES) – The British Council – IDP Education Australia IELTS Australia με βαθμολογία από 4,5 έως 5,5.
• BUSINESS ENGLISH CERTIFICATE – VANTAGE (BEC VANTAGE) από το University of Cambridge Local Examinations
Syndicate (UCLES).
• (MCCE) MICHIGAN CERTIFICATE OF COMPETENCY IN ENGLISH του Πανεπιστημίου MICHIGAN.
• LONDON TESTS OF ENGLISH LEVEL 3 − UPPER INTERMEDIATE COMMUNICATION− του EDEXCEL.
• CERTIFICATE IN INTEGRATED SKILLS IN ENGLISH ISE II του TRINITY COLLEGE LONDON.
• CITY & GUILDS LEVEL 1 CERTIFICATE IN ESOL INTERNATIONAL (reading, writing and listening) −COMMUNICATOR−
και CITY & GUILDS LEVEL 1 CERTIFICATE IN ESOL INTERNATIONAL (Spoken) −COMMUNICATOR− (Συνυποβάλ−
1002 TEΥΧΟΣ ΠΡΟΚΗΡΥΞΕΩΝ Α.Σ.Ε.Π.
λονται αθροιστικά για την απόδειξη της καλής γνώσης) ή CITY & GUILDS CERTIFICATE IN INTERNATIONAL
ESOL − COMMUNICATOR − και CITY & GUILDS CERTIFICATE IN INTERNATIONAL SPOKEN ESOL − COMMUNICATOR −
(Συνυποβάλλονται αθροιστικά για την απόδειξη της καλής γνώσης).
• TEST OF ENGLISH FOR INTERNATIONAL COMMUNICATION (TOEIC) βαθμολογία από 505 έως 780 του
EDUCATIONAL TESTING SERVICE/CHAUNCEY, USA
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Πάντως παιδιά μου σίγουρα συμφωνούμε πως είναι άλλος φορέας το ESB και άλλος το UCLAN. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Mα φυσικα και ειναι άλλος φορεας Σόνια μου.
Και μεγαλο μπερδεμα μου μυριζεται με αυτα τα πιστοποιητικά....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Πάντως το ESB που είναι άλλος φορέας. βγάζει θεωρητικά τα δικά του πιστοποιητικά. Τα πιστοποιητικά ESB. Όχι του UCLAN.
Εγώ ας πουμε δεν γινεται να δωσω βεβαίωση πως κάποιος φοίτησε στο απέναντι φροντιστήριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Η πλακα ειναι οτι στο φροντηστηριο μου ,λενε οτι θα στειλουν τα πιστοποιητικά uclan μετανομασμενα σε ΕSB εδω και περιπου 2 μηνες.
Αλλα που ακομα....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
πιαιδια αυτη την στιγμη υπαρχουν 16 αναγνωρισμενα πτυχια απο τον ασεπ.το lancashire σημερα ειναι ενα απο αυτα...περυσι ειχε γινει κατι σχετικα με την αναγνωριση αλλα ποια δεν υπαρχει προβλημα απο οτι γνωριζω...ειχα συμμετασχει στις εξετασεις του ιανουαριου (city and guilds) παιδια οποιος διαβαζει αυτο το μηνυμα ασ ακουσει την συμβουλη μου και να μην δωσει τωρα στις εξετασεις του μαρτιου..εδωσα 2 επιπεδα b2,c1 κ κοπηκα κ στα 2 με πληρης αποτυχια....! ενω στο φροντηστηριο μου πηγαινα αριστα και δεν εχω κοπει σε κανενα απο τα τεστ που εχω κανει!! τι λετε γιαυτο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Πάντως, εγώ θα δώσω UCLAN γιατί δίνει επάρκεια διδασκαλείας. Σας συμβουλεύω, εάν δεν θέλετε να διδάξετε, ΜΗ ΔΩΣΕΤΕ UCLan C2... Και, αγαπητέ GAS_LUCAS, οι πληροφορίες σου από τις δεκακάτι Φεβρουαρίουείναι λανθασμένες... Εάν θες, μπορώ να σου στείλω την ηλεκτρονική εφημερίδα των καθηγητών Αγγλικών, για να δεις και μόνος σου...
-----------------------------------------
πηγαίνετε κι εδώ: https://www.karapantsiou.gr/Members/...to-pty3c7io-c2-toy-lancashire-3c7origei-pleon ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

voulath

Νεοφερμένος

Η voulath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
εγω τελικα θα δωσω fce για να εχω και το κεφαλι μου ησυχο.
γιατι αυτο το uclan που εγινε esb κτλ. μου φαινεται λιγο περιεργη ιστορια
εξαλλου οι γνωσεις που απαιτουνται ειναι ελαχιστες σε σχεση με την εξασκηση που χρειαζεται το cambridge.
οποτε καταλαβαινετε οτι οποιος κατεχει αυτο το πτυχιο δεν εχει κατα τη γνωμη μου τις ιδιεσ γνωσεις με καποιον που εχει fce ή michigan...
μπορει να το αποκτησει οπιοδηποτε χωρις μεγαλο κοπο,ακομα και αυτοι που δεν ειναι καλοι μαθητες γιατι το επιπεδο του ειναι πολυ χαμηλο!:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
:mad:Και κατα τη δικη μου γνωμη λεσ @@@@@@@@... :D:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top