(UCLAN) University of Central Lancashire

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Αχ εμείς οι κλασσικοί τύποι, είμαστε πολύ παλιομοδήτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Tα κλασσικα όμως ξέρει ο κοσμός.
Οχι τα νεα και "innovative"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Tα κλασσικα όμως ξέρει ο κοσμός.
Οχι τα νεα και "innovative"...

Ειρωνικό ήταν το σχόλιο μου...

Δεν είναι θέμα αναγνώρισης, αλλά νοοτροπίας. Υπάρχουν 2 δρόμοι:

1. Δουλεύεις και το παίρνεις
2. Κάνεις ότι δουλεύεις και το παίρνεις

Ανάλογα τι άνθρωπος είσαι, παίρνεις και το αντίστοιχο πτυχίο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Πιστοποιητικο οχι "πτυχίο"
Πτυχία δίνουν τα πανεπιστημια.:)
Τωρα για το ποιος δουλευει και ποιος οχι.
Ολα τα πιστοποιητικα ειναι εξισωμενα στο CEFR(ΚΕΠΑ).
Τωρα κατ εμε λίγα εξετάζουν τη πραγματικη γνωση του υποψηφίου.
Ολα τα άλλα απλά πασαλείφουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
γεια σας παιδια:) βρισκομαι σε επιπεδο advanced εχοντας παρει το lower του cambridge με c και φετος τα βλεπω αρκετα σκουρα τα πραγματα. το θεμα ειναι οτι σε ενα προσφατο screening που καναμε στο advanced του Michigan πατωσα κυριολεκτικα με σκορ 46/100:( βεβαια δεν ειμουν η μονη καθως ολο το τμημα δυστυχώς απετυχε:( το θεμα ειναι οτι η διευθυντρια του φροντηστηριου μας προτεινε να δωσουμε φετος ή το michigan ή το esb (καθως το cambridge ειναι παρα πολυ δυσκολο). η ιδια μας υπερτόνισε οτι το esb αναγνωριζετε κανονικα απο παντου και μας συμφερει αρκετα καθως ειναι πιο ευκολο. εγω σημερα εκανα ενα screening τυπου esb και ομολογω πως μου φανηκε πιο ευκολο και απο το lower! πανω λοιπον που εχω χαρει, μαθαινω οτι τελικα το esb δεν αναγνωριζετε και οτι το γεγονος οτι ειναι τοσο ευκολο πρεπει να με κανει να το υποπτευομαι και οχι να το επαινώ... εγω τωρα σκεφτομαι να τα δωσω και τα 2, ωστε σε περιπτωση που δεν παρω το michigan να εχω το αλλο. 8α η8ελα ομως να ακουσω και την δικη σας αποψη για το 8εμα και για την αναγνωριση του πτυχιου, τοσο σε επιπεδο advanced οσο και proficiency.

ευχαριστω προκαταβολικα:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Eγω θα σου προτεινα να μην δωσεις ESB αλλα να δωσεις κατι σε edexcel ή Κρατικο Πιστοποιητικο Γλώσσομαθειας.
Οχι γιατι δεν αναγνωριζεται αλλα πιο πολύ δεν ειναι πιο ευκολο απο τα αλλα.
Μην τρεφετε αυταπατες.Ολα τα πιστοποιητικα πανω κατω τον ιδιο δεικτη δυσκολιας εχουν.Ειναι πληρως εναρμονισμενα με το CEFR.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
δεν ξερω αλλα αλλα εμενα μου φανηκε πολυ ευκολο και το μονο που με δυσκολεψε ηταν η τελευταια ασκηση του use. τελικα ομως αναγνωριζετε ή οχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Aναγνωρίζεται ναι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
teol20 συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις και σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου αλλα μηπως μπορεις να μου πεις ακριβως τις πηγες σου για το οτι αναγνωριζετε? βλεπεις ειμαι πολυ καχύποπτη γτ η καθηγητρια των αγγλικων στο σχολειο μου, μου ειπε να κραταω αποστασεις απο τα αλλα πτυχια εκτος του michigan και του cambridge (και η ιδια εχει και δικο της φροντηστιριο!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Μπορεις να δεις το τελευταιο ΦΕΚ του ΑΣΕΠ στο www.et.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
δεν ξερω. ισως να το ειχε παλια και τωρα να το δουλευει ο ανδρας της γιατι μας το ειχε πει σιγουρα. αμα απαγορευεται τοτε θα το δουλευει ο ανδρας της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.

Φανταζομαι το εχετε ακουσει ολοι αυτο το πτυχιο ειδικα το τελευταιο καιρο διαφημιζεται αρκετα. Πρωτη φορα εμφανιστηκε περυσι το καλοκαιρι και μπορω να πω ειχε πολυ μεγαλη συμμετοχη. Υστερα, προεκυψε μεγαλο θεμα για την εγκυροτητα του πτυχιου, ομως τωρα ισχυει κανονικα και μαλιστα ειναι στο ιδιο επιπεδο στην Ευρωπη και στηn Ελλαδα με τα αλλα δυο γνωστα (Cambridge, Michigan). Η μονη διαφορα ειναι οτι με αυτο το πτυχιο καποιος δεν παιρνει την επαρκεια για να διδαξει...

Ποια ειναι η γνωμη σας για αυτο το πτυχιο?? Εγω που το εδωσα μου φανηκε αρκετα ευκολο σε σχεση με το αντιστοιχο Proficiency of Cambridge.
δεν το θεωρω αξιολογο.....:nono:
-----------------------------------------
Ειρωνικό ήταν το σχόλιο μου...

Δεν είναι θέμα αναγνώρισης, αλλά νοοτροπίας. Υπάρχουν 2 δρόμοι:

1. Δουλεύεις και το παίρνεις
2. Κάνεις ότι δουλεύεις και το παίρνεις

Ανάλογα τι άνθρωπος είσαι, παίρνεις και το αντίστοιχο πτυχίο
συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ αν τα παιδια που δινουν esb, edi, langashir UCLAN αν μπορουσαν να παρουν το μισιγκαν ή το κεμπριντζ θα το εκαναν. ας πουμε και του στραβου το δικαιο.
Πιστοποιητικο οχι "πτυχίο"
Πτυχία δίνουν τα πανεπιστημια.:)
Τωρα για το ποιος δουλευει και ποιος οχι.
Ολα τα πιστοποιητικα ειναι εξισωμενα στο CEFR(ΚΕΠΑ).
Τωρα κατ εμε λίγα εξετάζουν τη πραγματικη γνωση του υποψηφίου.
Ολα τα άλλα απλά πασαλείφουν.

:no1: ακριβως
Κοιτα.
Να πω την αληθεια το ESB δεν ειναι και πολυ δυσκολο αλλα ειναι onlevel.Που σημαινει πως εχει τον ιδιο δεικτη δυσκολίας με ολα τα υπολοιπα πτυχια.Το οτι εχει μια λιγο πιο χαμηλη βάση δεν σημαινει πως ειναι και γελοιο.Εγω προσωπικα δεν θα το προτιμουσα.Θα προτιμουσα το City and Guilds που εστω και βλακειουλα κατα την γνωμη μου εχει κανει πολυ καλο προμοσιον.
Τεσπα.Ο καθενας πραττει το καλυτερο για τον εαυτό του.Εγω δεν θα εμπιστευομουν το ESB/UCLAN για την πιστοποιηση μου!;)
τον ιδιο δεικτη δυσκολιας? μην με τρελενεις!!! δηλαδη καποιος που πηρε το μισιγκαν προφισενσυ ποσο μαλλων το κεμπριντζ εχει τις ιδιες γνωσεις με καποιον που πηρε το ESB/UCLAN ?????? δεν το νομιζω:nono:


Ναι αλλα ουσιαστικα ολα αυτα τα ατομα που εχουν δωσει έχουν μείνει ξεκρεμαστοι!
Σωστα;
Μα πως ενας τοσο μεγαλος εξεταστικος φορέας κάνει τέτοιες γκάφες;

επιλεξτε πτυχια καταξιωμενα στο χωρο για να εχετε το κεφαλι σας ισυχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
παιδιαααααα πλζζζζζζζζζζζζ ποτε βγαινουν??????????????:rtfm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Ποτε εδωσες βρε....???? Και Τι επιπεδο εδωσες?
Εγω το πηρα,σχετικα ευκολο πτυχιο και αναγνωρισμενο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
εδωσα το β2 τν δεκεμβριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Θα βγουνε γυρω στα μεσα με τελη Φλεβαρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Θα βγουνε γυρω στα μεσα με τελη Φλεβαρη.


Ακριβως... Το εχεις παρει σιγουρα! Ευκολα δεν ητανε τα θεματα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
εγώ το είχα δώσει πριν 2-3 χρόνια, αλλά δεν το είχα πάρει για πολύ λίγο :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
εγώ το είχα δώσει πριν 2-3 χρόνια, αλλά δεν το είχα πάρει για πολύ λίγο :(

Κριμα ρε συ....:/: Τουλαχιστον πηρες καποιο αλλο η το ξαναεδωσες ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top