Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Το όλο θέμα με τον τάφο δεν είμαι σίγουρη αν το πιστεύω....Δεν ξέρω γιατί είμαι τόσο δύσπιστη. Οι μάρτυρες δεν ήταν ιδιαίτερα πολλοί...Πάντως το ότι η θρησκεία μας λέει ότι ο τάφος ήταν και ανοιχτός και άδειος το γράφει στο βιβλίο των θρησκευτικών μας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
ενα αλλο ζωντανο θαυμα που βλεπουμε καθε χρονο ειναι το αγιο φως...πώς γινεται ρε παιδια τα 3 πρωτα λεπτα που βγαινει απ τν παναγιο ταφο να ειναι ακτιστο,δηλ να μην καιει ; δεν εχετε δει που οι ανθρωποι που ειναι απ εξω το βαζουν στα γενια τους,το ακουμπανε με τα χερια τους και δεν καιγονται;

Με έναν ανάλογο προβολέα σου φέρνω το άγιο φως όπου θες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν μπορώ να μιλήσω για το Άγιο Φως γιατι δεν γνωρίζω και καλό θα είναι να μην προσπαθεί κανενας να το αναλύσει γιατί επίσης δεν γνωρίζει. Ακόμη κι αν οι παπάδες κάνουν απάτη δεν βρίσκω το λόγο να το κάνει η ισραηλινή αστυνομία που επίσης ελέγχει το ναό της Ανάστασης πριν την αφή του Αγίου Φωτός. Μπορεί να έχει φυσική εξήγηση η αφή της φλόγας, όπως έχει η αφή της ολυμπιακής, αλλά καλό είναι να μην προτρέχουμε όταν δεν έχουμε ιδεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Εφόσον ούτε εσύ γνωρίζεις, για ποιο λόγο παρεμβαίνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γιατί παρενέβης εσύ με ποστ όπου συγκεκαλλυμένα ισχυρίζεσαι οτι γνωρίζεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Δεν το έκανα συγκεκαλυμμένα. Γνωρίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Περιμένω εναγωνίως τα αδιάσειστα στοιχεία σου οτι το άγιο φως προέρχεται από ηλεκτρικούς ή ηλιακούς προβολείς λαμβάνοντας υπ'όψιν τις τρεις βασικές αλήθειες:
1) Ο Ναός της Αναστάσεως δεν έχει παροχή ηλεκτρικού ρεύματος.
2) Το Άγιο Φως άπτεται συνεχώς κι αδιαλλείπτως με τον ίδιο τρόπο τα τελευταία 1100 χρόνια. Η πρώτη αφή έγινε 900 χρόνια πριν ο Βόλτα χρησιμοποιήσει τον ηλεκτρισμό σε κύκλωμα.
3) Το κουβούκλιο του Ναού δεν έχει ηλιακό φως.

Νομίζω οτι είναι τουλάχιστον επιπόλαιο για έναν θετικό άνθρωπο να αναγάγει τις σκέψεις και αυθαίρετες υποψίες του σε γνώση.

Ά
σε που καμία επιστημονική, λογική, ανθρωπίνων μέτρων απόδειξη δεν είναι σε θέση να αποδείξει ή να καταρρίψει την πίστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Αφού προφανώς είσαι τόσο καλά κατατοπισμένος και τόσο σίγουρος γι' αυτά που λες δεν έχει νόημα να σου απαντήσω...

Αν δεν σου κάνει κόπο όμως κάνε μια τέτοια ερώτηση στο φυσικό σου. Θα μάθεις μερικά πολύ ενδιαφέροντα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μη δογματίζεις υπέρ της επιστήμης. Πιστεύω ερευνωντας κι ερευνώ πιστεύοντας γνωρίζοντας παράλληλα πως ούτε η πίστη θα μου διδάξει φυσική, ούτε η φυσική θα μου αποδείξει την πίστη. Δε βρίσκω τίποτα παράλογο σε αυτή τη μέση οδό. Πάντα πίστευα οτι τα άκρα, είτε τα θρησκοληπτικά, είτε τα επιστημονολατρικά είναι για τους ανασφαλείς. Όσοι συνήθως είναι εντάξει με τη φιλοσοφία τους επιλέγουν πάντα τη μέση οδό.
Εγώ δεν παρενέβην για να αποδείξω ή να καταρρίψω την πίστη μου με επιστημονικά κριτήρια. Αυτό δεν είναι σε θέση να το κάνει κανείς. Εγώ παρενέβην γιατί νομίζω οτι επιτέλους, ο καθενας μπορεί να λεει το μακρύ ή το κοντό του, αλλά θα παραμένει πάντα το μακρύ ή το κοντό του και δεν θα σημαίνει τίποτα. Δεν είμαι εγώ κατατοπισμένος και σίγουρος. Εγώ το πιστεύω γιατί δεν το γνωρίζω. Εσύ μου είπες οτι το γνωρίζεις και ξέρω επίσης οτι δεν το πιστεύεις. Ε, τι να πω, αν έχεις φτάσει σε τέτοιο επίπεδο ώστε να γνωρίζεις όσα ο Νεύτωνας μελέτησε περισσότερο κι απ'τη βαρύτητα τότε τιμή μου που μιλάω με έναν άνθρωπο-σταθμό για την ανθρωπότητα. Ανυπομονώ να έρθω μαζί σου σε μία από τις χιλιάδες φορές που πήγες στο Ναό της Αναστάσεως στην Ιερουσαλήμ, μπηκες στο κουβούκλιο και απέδειξες οτι το Άγιο Φως είναι τεχνητό, απάτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
:zilia:Υπερβάλλεις δεν είμαι τόσο μεγάλος για να έχω πάει χιλιάδες φορές....

Ευχαριστώ και για το κομπλιμέντο:thanks::thanks:

ΥΓ: Ομολογώ δημοσίως την ανασφάλειά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εντάξει αν δεν θέλεις να κάνουμε κουβέντα, πάντως αυτό που ηθελα είναι να τονίσω οτι για τόσο ευαίσθητα θέματα δε μπορούμε να μιλάμε στο ντούκου. Δεν γνωρίζεις και το ξέρεις. Υπόθεση κάνεις. Άλλο γνώση κι άλλο υπόθεση όμως. Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κ@τεριΝ@

Νεοφερμένος

Η κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Να πω και κάτι άλλο όσο αφορά τις αναφορές που έχουν γίνει στο πρόσωπο του Χριστού από την ηλικία των 12 μεχρι των 30 που παραπάνω λέτε ότι δεν υπάρχουν. Κάποια βιβλία ιουδαικής προέλευσης αναφέρονται στην ζωή του Ιησού (12-30 ετών). Παλιότερα πιστεύονταν πώς δεν είχαν καμία βάση. όμως σήμερα τα δεδομένα έχουν αλλάξει. Έχει γίνει έρευνα πάνω σε αυτά και έχουν καταλήξη ότι κατά πάσα πιθανότητα συνέβησαν. Αυτό το συμπέραναν από το ότι οι υπόλοιπες αναφορές που γίνονται σ'αυτά για άλλα θέματα της εποχής είναι πραγματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Ωριωνα καλυτερα δωσε την εξηγηση σου,μη μας λες να ρωτησουμε φυσικο.....
ούτως η αλλως εχει δικιο ο miv....τοσος στρατος ειναι εκει περα....και ξερεις φανταζομαι ποσο τους συμφερει να ανακαλυψουν οτι το αγιο φως ειναι απατη....κ στην τελικη εχεις δει εσυ ξανα φωτια που να μην καιει;
και στο κατω κατω αν ηταν κοροιδια ο παπας χαζος ειναι ;! θα πιστευε ;! ποιο το ωφελος;
Ηταν καποιος που δεν πιστευε και πηγε και το ειδε απο κοντα...μετα μια χαρα πιστεψε..εγραψε και βιβλιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Να πω και κάτι άλλο όσο αφορά τις αναφορές που έχουν γίνει στο πρόσωπο του Χριστού από την ηλικία των 12 μεχρι των 30 που παραπάνω λέτε ότι δεν υπάρχουν. Κάποια βιβλία ιουδαικής προέλευσης αναφέρονται στην ζωή του Ιησού (12-30 ετών). Παλιότερα πιστεύονταν πώς δεν είχαν καμία βάση. όμως σήμερα τα δεδομένα έχουν αλλάξει. Έχει γίνει έρευνα πάνω σε αυτά και έχουν καταλήξη ότι κατά πάσα πιθανότητα συνέβησαν. Αυτό το συμπέραναν από το ότι οι υπόλοιπες αναφορές που γίνονται σ'αυτά για άλλα θέματα της εποχής είναι πραγματικά.


Είπαμε, είναι τα απόκρυφα Νακ Χαμάντι που βρέθηκαν στη νότια Σαχάρα και επιστημονικά αποδείχτηκε οτι γράφτηκαν στη Μέση Ανατολή 300 χρόνια μετά την Ανάσταση. Αυτό που δεν βρέθηκε κι ούτε θα βρεθεί ποτέ είναι ποιοι ήταν οι συγγραφείς, πολύ δε περισσότερο ποια κίνητρα τους ώθησαν να γράψουν όσα έγραψαν. Δε μιλάω θρησκευτικά αυτή τη στιγμή. Θα τονίσω για πολλοστή φορά οτι τη Χριστιανοσύνη δεν θα μου την αποδείξει κανένας. Μου φτάνει, όπως και σε κάθε Χριστιανό, που την πιστεύω συνειδητά. Μιλάω απλά ιστορικά αυτή τη στιγμή. Ιστορικά λοιπόν έχω εκατό χιλιάδες περισσότερους λόγους να δέχομαι πληροφορίες που γράφτηκαν επώνυμα όσο ζούσε ο Ιησούς, το πολύ 90 χρόνια μετά το Θάνατό του (Ευαγγέλιο Ιωάννη) και που αναφέρονται πράγματα ειπωμένα πανομοιότυπα απο 4 διαφορετικούς ανθρώπους, παρά να δέχομαι ανεπιφύλακτα ανώνυμα κείμενα που γράφτηκαν εκατοντάδες χρόνια μετά το Χριστό και όχι, ποτέ δεν απέδειξε κανένας επιστήμονας οτι ισχύουν όσα αναφέρονται, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει ούτε μία άλλη ιστορική πηγή για να διασταυρωθούν οι ισχυρισμοί. Οι επιστήμονες απλά κατέρριψαν το ενδεχόμενο να γράφτηκαν τα Νακ Χαμαντι σε μία μεταγενέστερη περίοδο με δόλο.
Από την άλλη, είναι τόσο ανατρεπτικά όσα αναφέρονται στα Νακ Χαμάντι που θεωρώ αδύνατο να μην έκαναν αναφορά οι Ευαγγελιστές στα δικά τους γραπτά, ακόμη κι αν αφορούσαν άλλη περίοδο της ηλικίας του Ιησού. Εκτός κι αν ήταν τόσο βλάκες που θα μπορούσαν να διανοηθούν να ξεγελάσουν μία ανθρωπότητα με...παραμύθια, τη στιγμή που την ιστορία του Ιησού τη γνώριζαν εκείνη την εποχή οι πάντες, συμπεριλαμβανομένης της αυτοκρατορικής υπερδύναμης της Ρώμης.
Ξεφεύγοντας λοιπόν από το θεολογικό που δεν υπόκειται σε ανθρωποειδείς αποδείξεις γιατί βρίσκεται στο υπερ-φυσικό, ενώ η επιστήμη μελετάει το φυσικό, ακόμη και ιστορικά, τα Ευαγγέλια των 4 είναι πολύ πιο έγκυρα από τα αμφίβολα Νακ Χαμάντι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Ωριωνα καλυτερα δωσε την εξηγηση σου,μη μας λες να ρωτησουμε φυσικο.....
ούτως η αλλως εχει δικιο ο miv....τοσος στρατος ειναι εκει περα....και ξερεις φανταζομαι ποσο τους συμφερει να ανακαλυψουν οτι το αγιο φως ειναι απατη....κ στην τελικη εχεις δει εσυ ξανα φωτια που να μην καιει;
και στο κατω κατω αν ηταν κοροιδια ο παπας χαζος ειναι ;! θα πιστευε ;! ποιο το ωφελος;
Ηταν καποιος που δεν πιστευε και πηγε και το ειδε απο κοντα...μετα μια χαρα πιστεψε..εγραψε και βιβλιο..


Εφόσον αυτά που συμβαίνουν στο ναό της αναστάσεως είναι φυσικά φαινόμενα ένας φυσικός μπορεί να αναλύσει καλύτερα το θέμα και μιας και υπάρχουν πολλοί που ασχολούνται με το θέμα μπορείς να δεις εδώ και εδώ. Αν εσύ θες να ανάγεις αυτά τα φυσικά φαινόμενα σε θαύματα δικαίωμά σου.

Και όχι δεν ξέρω ποια συμφέροντα μπορεί να έχει ο στρατός από την αποκάλυψη αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Φυσικό φαινόμενο η ακαυστία της φλόγας και η ανάφλεξη σε υγρό και σκιερό μέρος χωρίς παρουσία ηλεκτρικής ή άλλης ενεργειακής πηγής; Φυσικά ίσως και να είναι. Όταν όμως δεν γνωρίζεις την προέλευση, τότε το φυσικό μπαίνει στη σφαίρα του μυστηρίου και ξεφευγει εντελώς από την στενή ανθρώπινη λογική. Και οι ηλεκτρικοί παλμοί του νευρικού συστήματος φυσικά φαινόμενα είναι, αλλά κανείς δεν ξέρει (ακόμα;) γιατί τα ανθρώπινα συναισθήματα μεταφράζονται σε ηλεκτρικούς παλμούς. Το γιατί λοιπόν το εξηγεί η πίστη. Εγώ θεωρώ προσόν την πίστη και κενό τη μη πίστη. Γι'αυτό ακριβώς και πιστεύω.

Α, και μία άλλη κλασική ψευτοεπιστημονική βλακεία. Λένε "το Άγιο Φως κλείνει ραντεβού ίδια μέρα κι ώρα"? Κι απαντώ σε αυτούς πολύ απλά. Αν γνωρίζατε γιατί το Άγιο Φως άπτεται πάντα τη στιγμή της Ανάστασης, τότε η θρησκεία μας θα έπρεπε να εξηγείται με εξισώσεις. Θαύμα σημαίνει αυτό που δε μπορείτε να εξηγήσετε. Θαύμα σημαίνει ολοκλήρωση της πίστης. Θαύμα είναι αυτό που δε μπορείτε να εξηγήσετε με όσα η λιγοστή ανθρώπινη γνώση έχει να προσφέρει. Θαύμα είναι η θρησκεία. Άρα λοιπόν, πιπιλίζοντας ξανά και ξανά το βλακώδες αυτό αμφισβήτημα επαληθεύετε για χιλιοστή φορά αυτό που εμείς οι Χριστιανοί λέμε. Οτι η επιστήμη δε μπορεί και δεν θα μπορέσει να εξηγήσει την πίστη μας γιατί πολύ απλά η πίστη αρχίζει εκεί που τελειώνει η Φυσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σχετικά με το κλασικό τρικάκι πολλών ψευτοεπιστημόνων που απορώ τι προσπαθούν να αποδείξουν, δε θέλει πολύ μυαλό. Μιλάω φυσικά για το παιδικό τρικάκι με τα πειραγμένα κεριά που ανάβουν μόνα τους. Αποτελεί ισχυρισμό των πολεμίων της Ανάστασης εδώ και πάρα πολλά χρόνια και προφανώς το Ισραήλ δεν είναι ουτε κουφό, ούτε ανόητο για να μην έχει ερευνήσει δεκαετίες πριν το ενδεχόμενο αυτό. Αν λοιπόν κάποιος από οσους ελέγχουν πολύ πιο σοβαρα ενδεχόμενα απάτης από το τρικάκι με τα κεριά εβρισκε κατι ύποπτο, να ειστε σίγουροι οτι θα ειχε καταρρεύσει η θρησκεία.
Μια ακόμη κατάρριψη του χαζού ισχυρισμού αυτού ειναι οτι το Φως ανάβει και σε λαμπάδες και κεριά που οι ίδιοι οι πιστοί μεταφέρουν ακόμη κι από τις χώρες τους...
Βεβαίως, το 900 μΧ δεν υπήρχε καμία απο τις δυνατότητες τεχνητής αυτανάφλεξης, οπότε πως μπορούν οι κύριοι αυτοί, που αντι να ασχολούνται με την επιστήμη ασχολούνται με πράγματα που δεν τους αφορούν, να εξηγήσουν την αφή της φλόγας που συμβαίνει αδιαλλείπτως εδώ και 1100 χρόνια;
Λίγη τσίπα επιτέλους κύριοι ανθυποεπιστημονίσκοι που αντι να ασχολείστε με το αντικείμενό σας ασχολείστε με πράγματα που στην τελική δεν σας αφορούν, αφού δεν πιστεύετε. Αφήστε εμάς τους βλάκες να πιστεύουμε και κοιτάξτε τη δουλειά σας. Εκτός κι αν κάποιοι σας πληρώνουν πολύ καλά για να προσπαθείτε επί ματαίω να καταρρίψετε το Χριστιανισμό ώστε πλέον δεν σας αφορά ούτε βιοποριστικά το επάγγελμα του επιστήμονα.


Σημείωση: Αναφέρομαι γενικά σε όσους πληρωμένους φαρμακοτρίφτες και αλχημιστές προσπαθούν να ανακατευτούν σε πράγματα που δεν τους αφορούν εξυπηρετώντας ένα πολύ καλά οργανωμένο σχέδιο καταστροφής της θρησκείας που προωθείται από δεδομένα συμφέροντα. Δεν αναφέρομαι γενικά σε οποιον έχει λογικές αμφιβολίες και για να μιλήσω ξεκάθαρα και να προλάβω καταστάσεις, δεν επιτίθεμαι στον Ωρίωνα και γι'αυτο δεν θα επιθυμούσα απάντηση στον ίδιο τόνο επί προσωπικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,815 μηνύματα.
Και πώς είστε τόσο σίγουροι ότι η ανάγκη του ανθρώπου να πιστεύει σε κάτι είναι έμφυτη; :what:
Δηλαδή πιστεύετε πραγματικά ότι αν ένα παιδί μεγάλωνε αποξενωμένο από ΚΑΘΕ θρησκεία - έστω και αφιερωμένο στη γνώση της επιστήμης - θα του δημιουργόταν η ανάγκη να πιστέψει κάπου για να τροφοδοτεί ελπίδα (δηλαδή σε κάποιο Θεό) ;

Φυσικά, από τη στιγμή που ένα παιδί μεγαλώνει σε ένα περιβάλλον πιστών (και οι οποίοι τις περισσότερες φορές λογοκρίνουν τα μηνύματα που μπορεί να δεχτεί το παιδί τα οποία αφορούν την άλλη άποψη, την ύπαρξη δηλαδή άλλων θρησκειών, την ύπαρξη ατόμων που δεν πιστεύουν κ.τ.λ.), ναι, θα του δημιουργηθεί αναγκαστηκά η ανάγκη να πιστέψει, γιατί αυτή την κοσμοθεωρία του πλασάρει το περιβάλλον του.

Η δική μου άποψη πάνω στην υπόθεση ότι ένα παιδί μεγαλώνει χωρίς την επίδραση των θρησκειών, είναι ότι στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν θα του δημιουργόταν η εν λόγω ανάγκη. Υποθέτω ότι θα προσπαθεί να κατανοήσει τον κόσμο μέσω της επιστήμης, θα δεχτεί ότι η δημιουργία του κόσμου είναι κάτι το οποίο δεν έχει ακόμα εξακριβωθεί και φυσικά θα μάθει να παλεύει για να εξασφαλίζει τις ελπίδες του.

Ίσως πολλά άτομα (ας τα πούμε πολύ ευαίσθητα; ) να έχουν την ανάγκη εκ γεννετής να πιστέψουν σε κάτι για να τροφοδοτούν ελπίδες, όμως αυτό δεν καθιστά την ανάγκη για πίστη, έμφυτη γενικά των ανθρώπων.
Η πίστη των ανθρώπων σε Θεούς άλλωστε τροφοδοτεί μεγάλο μέρος της δύναμής της (για να μην πω και όλο) από τη συλλογικότητα, δηλαδή από το γεγονός ότι σε "αυτό" πιστεύουν "όλοι".
Τελικά, μήπως η πίστη σε Θεούς εν μέρει περιορίζει την εσωτερική ανεξαρτησία του ατόμου; :hmm:

Σε κάθε περίπτωση αναφέρομαι σε πίστη σε Θεούς με σκοπό την τροφοδότηση ελπίδας και αισιοδοξίας. Ο καθένας μπορεί να δημιουργήσει μια δική του κοσμοθεωρία ανάλογα με τις πνευματικές εμπειρίες που μπορεί να βιώσει στη ζωή του και η οποία να μην αφορά έναν Θεό - βοηθό.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κοίτα, αν και ανοίγεις ένα πολύ μεγάλο θέμα, για το οποίο οι γνώσεις ειναι ακόμη περιορισμένες, ούτως ή άλλως το συναίσθημα της ελπίδας, όπως και τα υπόλοιπα, είναι έμφυτα. Ο βαθμός ελπίδας μπορεί να διαφοροποιείται ανάλογα με το άτομο, αλλά, όπως και κάθε συναίσθημα, αποτελει μόνιμο συστατικό της ανθρώπινης ψυχοσύνθεσης. Με το συγκεκριμένο συναίσθημα συνδέεται η πίστη, η θρησκεία κατ'επέκταση. Οι συνθήκες φυσικά και επηρεάζουν. Άλλωστε συνήθως τα παιδιά Χριστιανών συνεχίζουν τη θρησκεία αυτή, αλλά δεν θεωρώ οτι αυτό είναι καν πρόβλημα, γιατί αξιωματικά οι άνθρωποι δέχονται επιρροές, δεν μπορούν να ζήσουν σε αποστειρωμένο περιβάλλον. Ακόμη και το γεγονός οτι μιλούν κάποια γλώσσα βασίζεται σε εξωτερικές επιρροές.
Φυσικά βέβαια πολλές φορές η πίστη περιορίζει την εσωτερική ελευθερία του ανθρώπου, αλλά ούτως ή άλλως η ανθρώπινη ελευθερία καταπιέζεται από κτίσεως κόσμου, οπότε νομίζω οτι δεν ευθύνεται η πίστη γι'αυτό. Ο κάθε άνθρωπος δημιουργεί την κοσμοθεωρία του, που εκτός των αλλών, περιλαμβάνει και συναισθήματα, όπως η ελπίδα, που τροφοδοτεί την πίστη. Η μόνη διαφορά είναι οτι εμείς οι πιστοί προσωποποιούμε αυτη την κοσμοθεωρία στο πρόσωπο του Θεού, γιατί ίσως όταν επινοήθηκε ο θεσμός της θρησκείας, ο άνθρωπος δεν είχε φτάσει σε τέτοιο επίπεδο ώστε να μπορεί να κατανοεί αόριστες έννοιες και είχε την ανάγκη να τις προσωποποιήσει για να τις εντάξει δυναμικά στην τετράγωνισμένη ζωή του, όπως έγινε με όλες τις μεγάλες θρησκείες. Στο ιδεατό αυτό επίπεδο δεν πιστεύω οτι μπορεί να φτάσει ο άνθρωπος. Ακριβώς για το λόγο αυτό θεωρώ άστοχο τον πόλεμο κατά της θρησκείας. Δεν καταλαβαίνω γιατί να θεωρείται ελλάτωμα το γεγονός οτι εμείς μιλάμε προσωποκεντρικά ενώ κάποιοι άλλοι όχι. Είναι απλά μια ποικιλομορφία στην ανθρώπινη έκφραση. Το γεγονός πάντως είναι οτι κάθε άνθρωπος φτιάχνει την κοσμοθεωρία του και είναι τουλάχιστον φασιστικό να προσπαθεί μια ομάδα ανθρώπων να αποδείξει οτι ένα συνολο κοσμοθεωριών που δεν βασίζονται στη θρησκεία είναι ανώτερες από αυτές που βασίζονται στη θρησκεία. Όσο υπερβολικό κι αν ακούγεται, η παράλογη αυτή διάκριση μου θυμίζει θεωρίες Αρείας φυλής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Και πώς είστε τόσο σίγουροι ότι η ανάγκη του ανθρώπου να πιστεύει σε κάτι είναι έμφυτη; :what:
Δηλαδή πιστεύετε πραγματικά ότι αν ένα παιδί μεγάλωνε αποξενωμένο από ΚΑΘΕ θρησκεία - έστω και αφιερωμένο στη γνώση της επιστήμης - θα του δημιουργόταν η ανάγκη να πιστέψει κάπου για να τροφοδοτεί ελπίδα (δηλαδή σε κάποιο Θεό) ;


Πέτρο μου έχει γίνει έρευνα,καποια παιδιά γεννήθηκαν και σε μια ηληκία μην έχοντας ακούσει τιποτα για τον όρο θρησκεία/Θεος κτλ κατέλληξαν στο να θεοποιησουν τον ηλιο.Ψαξε το ίσως βρεις κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top