Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
εννοείται πώς όχι αυτό που έχει σημασία είναι η διδασκαλία και τα όσα είπε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EiRiNi<3

Νεοφερμένος

Η Ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
αυτο που κπ θελουν να μαθουν για τη ζωη του Χριστου στα 12-32 Του λεγεται κοτσομπολιο...μας ενδιαφερουν τα εργα Του κ οι διδασκαλιες Του οπως λεει Η Βαλια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
το οτι δεν υπάρχει κείμενο δεν αναιρεί αλλά και δεν επιβεβαιώνει τίποτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Υπάρχουν ορισμένα αρχαία κείμενα αμφιβόλων προθέσεων, τα Νακ Χαμάντι ή αλλιώς απόκρυφα Ευαγγέλια, όπως αποκαλούνται. Εκεί μιλάνε για τη ζωή του Χριστού ανάμεσα στα 12 και τα 30, τα χρόνια δλδ που δεν περιγράφει η Αγία Γραφή. Για μένα όμως δεν έχουν θρησκευτική αξία γιατί η διδασκαλία του Χριστού, που περιγράφει και τη βάση της πίστης μας, αποκαλύπτεται στα ευαγγέλια των 4 που σαν Χριστιανοί δεχόμαστε. Τα υπόλοιπα ας τα διαβάσουν οι λαογράφοι και οι ιστορικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Odanila

Νεοφερμένος

Η Αντωνία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Υπάρχουν ορισμένα αρχαία κείμενα αμφιβόλων προθέσεων, τα Νακ Χαμάντι ή αλλιώς απόκρυφα Ευαγγέλια, όπως αποκαλούνται. Εκεί μιλάνε για τη ζωή του Χριστού ανάμεσα στα 12 και τα 30, τα χρόνια δλδ που δεν περιγράφει η Αγία Γραφή. Για μένα όμως δεν έχουν θρησκευτική αξία γιατί η διδασκαλία του Χριστού, που περιγράφει και τη βάση της πίστης μας, αποκαλύπτεται στα 4 ευαγγέλια που σαν Χριστιανοί δεχόμαστε. Τα υπόλοιπα ας τα διαβάσουν οι λαογράφοι και οι ιστορικοί.

Πάντως η εκκλησία αναγνωρίζει αυτά τα βιβλία ως Απόκρυφα Ευαγγέλια. Όταν όμως βρίσκουν ένα το θεωρούν ψεύτικο..... Αντε βρες άκρη!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν τα αναγνωρίζει ως τιποτα. Ευαγγέλια λέγονται κατ'ευφημισμόν. Οι επιστήμονες που τα εξετάζουν πάντως λένε οτι μάλλον αυτά αποκαλύπτουν πιο πολλά για τους αμφιβολης ποιότητας συγγραφείς τους, παρά για τον Ιησού. Οπότε μάλλον ουτε σαν ιστορική πηγη δε μπορούν να χρησιμοποιηθούν. Αλλωστε το οτι δεν ειναι γνωστοί ούτε οι συντάκτες των νακ χαμάντι νομίζω οτι τα υποβαθμίζει σημαντικά σαν ιστορική αναφορά απέναντι στα ενυπόγραφα ευαγγέλια των 4.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
λοιπον δεν διαβασα ολες τις σελιδες γιατι βαριεμαι...σ αυτα ομς που διαβασα θελω να πω την αποψη μου....

Πρωτα απ ολα μου τη δινει αφανταστα το οτι μερικοι λενε : ο,τι σου πουν το πιστευεις και το τρως αμασητο κ ειναι κοροιδια κτλ κτλ....για να πιστευω παει να πει οτι ΞΕΡΩ γιατι πιστευω και εχω τους λογους μου...και το εχω ψαξει το θεμα....αντε γιατι εχει γινει μοδα πια¨"ειμαι αθεος και χαιρομαι"...βλεπω και πολλουσ υμμαθητες μου στο σχολειο...δεν κανουν το πρωι στην προσευχη τον σταυρο τους κ το παιζουν κιολας...ελεος...δηλ τι περιμενουν να τους πουμε; "wow δεν κανεις το σταυρο σου ?!!!"
δεν ισχυουν για ολους αυτα που λεω-αν και δυστυχως για τους περισσοτερους-...καποιοι μπορει να ειναι αθεοι αλλα το εχουν ψαξει το θεμα...

για τν Χριστο π λετε τι εκανε απο τα 12-33 απλα δεν μας ενδιαφερει...τι θελατε δηλ να μαθαινουμε; ποτε περπατησε; ποιες ηταν οι πρωτες του λεξεις; ή ποιο ηταν το αγαπημενο του φαγητο; σοβαρευτείτε.....

καποιο μελος ειπε πως ο Χριστος ηταν απλα ενας ανθρωπος με φιλελευθερο πνευμα κτλ...αυτο το εχω ακουσει απο πολλους...για πειτε μου ομως πώς ειναι δυνατον ολη η ανθρωποτητα να εχει χωριστει στα 2 με βαση τη γεννηση ενος "απλα πανεξυπνου ανθρωπου"; αν ειναι ετσι να χρονολογουσαμε με βαση τη γεννηση του Αινσταιν....και ουτως η αλλως για πειτε μου ποιος αλλος "απλος ανθρωπος" εχει τολμησει σε ολη την ιστορια της ανθρωποτητας να πει: ειμαι ιος του θεου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
τελικα τα διαβασα ολα και συμφωνω με miv και με πολλα αλλα μελη...
παιδια υπαρχουν κ ιστορικεσ πηγες....ο Χριστος ειναι ενα ιστορικο προσωπο...κανεις δεν αμφισβητει την υπαρξη του...τωρα το αν πιστευεις οτι ειναι ιος του θεου ειναι αλλο...
παντως να ξερετε οτι η Ανασταση του Χριστου ειναι το μονο ιστορικο γεγονος που εχει τοσους χιλιαδες μαρτυρες...ολα τα γεγονοτα εχουν μαρτυρες...η ανασταση του Χριστου εχει τους περισσοτερους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Πρόσεχε πως γράφεις το "υιός" γιατί έτσι όπως το γράφεις κινδυνεύεις με αφορισμό :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
παντως να ξερετε οτι η Ανασταση του Χριστου ειναι το μονο ιστορικο γεγονος που εχει τοσους χιλιαδες μαρτυρες...ολα τα γεγονοτα εχουν μαρτυρες...η ανασταση του Χριστου εχει τους περισσοτερους..

Δε νομιζω οτι ισχυει αυτο που λες, αν μιλας για το χαμο που εγινε οταν πεθανει πανω στο σταυρο. Δηλαδη δεν τον ειδαν να ανασταινεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η Ανάσταση είναι πίστη, δεν αποτελεί ιστορικά αποδεδειγμένο γεγονός, τουλάχιστον στις ανθρώπινες διαστάσεις. Ο καθένας που δεν πιστεύει θα μπορούσε να πει οτι κάποιος άνοιξε τον τάφο και πήρε τη σωρό Του Ιησού, άποψη βεβαια που δε μπορεί να αιτιολογήσει γιατι δεν θα υπήρχε λόγος να το κάνει κάποιος και θεωρώ εξωφρενικό κάποιος να σκέφτηκε να στήσει ένα "παραμύθι" (Θεέ μου σχώρα με) 2 χιλιάδων ετών. Είναι αδυνατο κάποιος Ιουδαίος ή Ρωμαίος να σκαρφίστηκε οτι μπορεί να ελέγξει τον κόσμο πλάθωντας το...παραμυθι της Ανάστασης. Σε σημερινές διαστάσεις θα ήταν κάτι εξωφρενικότερο ακόμη κι αν κάποιος ισχυριζόταν οτι πήγε στο μακρινότερο γαλαξία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
ουπςςςς συγνώμη.....:zilia:
υπηρχαν μαρτυρες για την ανασταση του και μαλιστα και γυναικες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μαρτυρες δεν υπήρχαν. Απλά βρήκαν τη βαριά πόρτα του τάφου ανοικτή και τη σωρό να λείπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
εννοω μετα την ανασταση του...εμφανιστηκε κι αλλες φορες...
και να σας πω και κατι..θαυματα γινονται καθημερινα...ξερω πολλες περιπτωσεις αρρωστων ανθρωπων που σωθηκαν σαν απο θαυμα...αφου και οι γιατροι σηκωναν τα χερια ψηλα...
ενα αλλο ζωντανο θαυμα που βλεπουμε καθε χρονο ειναι το αγιο φως...πώς γινεται ρε παιδια τα 3 πρωτα λεπτα που βγαινει απ τν παναγιο ταφο να ειναι ακτιστο,δηλ να μην καιει ; δεν εχετε δει που οι ανθρωποι που ειναι απ εξω το βαζουν στα γενια τους,το ακουμπανε με τα χερια τους και δεν καιγονται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εντάξει, σαν Χριστιανός πιστεύω στα θαύματα γιατί έχω ζήσει κιόλας, αλλά γενικά σαν σκεπτόμενο άτομο νομιζω οτι πολλά από τα θαυματα είναι απλά αυθυποβολή που εμείς κάνουμε στον εαυτό μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Κοροϊδία είναι όλη η ανθρώπινη ύπαρξη, let alone τη θρησκεία.

Δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος ύπαρξης του καθενός μας...

Για τη δική σου ύπαρξη πίστευε ο,τι θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κ@τεριΝ@

Νεοφερμένος

Η κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Μαρτυρες δεν υπήρχαν. Απλά βρήκαν τη βαριά πόρτα του τάφου ανοικτή και τη σωρό να λείπει.



μάρτυρες υπήρχαν και ήταν και γυναίκες. το λένε στα Ευαγγέλιά τους ο Λουκάς, ο Ιωάννης, ο Ματθαίος και ο Ιωάννης. αν και ο καθένας δίνει διαφορετικό αριθμό γυναικών, και οι 4 αναφέρονται στην Μαρία την Μαγδαληνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ μέχρι τώρα ήξερα οτι απλά βρήκαν ανοιχτό τον τάφο. Τι να πεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κ@τεριΝ@

Νεοφερμένος

Η κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
4 ή 2 γυναίκες βρήκαν τον τάφο άδειο. ο αριθμός δεν είναι σίγουρος. όπως και η μετάδοση αυτού του γεγονότος στους μαθητές. αλλά δεν μπορούν να αναιρέσουν οτί ο τάφος βρέθηκε άδειος. αυτό είναι ιστορικό γεγονός γιατί υπήρξαν μάρτυρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top