Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
-.- δεν μιλαω για τν καθε τρελο....αμα ειναι ετσι κι εγω σου λεω οτι ειμαι ο Αϊνσταιν...και ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Με τον ίδιο τρόπο που στον Νοστράδαμο προβλέφθηκε η 11η Σεπτεμβρίου :D

Ας μην κοροΪδευόμαστε μεταξύ μας!!!!
Οι προφητείες των Αγίων ήταν ξεκάθαρες,ο Νοστράδαμος είχε μου φένεται μελετήσει πολύ καλά το μαντείο των Δελφών και τις διφορούμενες προφητείες του.
Μόνο που ο Νοστράδαμος τις εξέλιξε και τις έκανε 10φορούμενες:P!

προφητεία νοστράδαμου:μεγάλο κακό θα συμβεί και θα φύγουν πολύ άνθρωποι τον καιρό της ξηρασίας μίας Αφρικανικής Χώρας...:D:P:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Άλματα όμως μέχρι ένα σημείο,μέχρι εκεί που μπορούμε!!!

H annoula είπε σωστά αυτό που σχολίασα στο πρώτο μου post στο θέμα αυτό.Και δεν είναι μόνο αυτή η προφητεία...
Επίσης κανείς δεν σχολίασε για τον Α.Παίσιο...
Για τον Πατέρα Παϊσιο τι να πώ? αγιος άνθρωπος αλλά μέχρι εκει. Όχι θαυματοποιος.
ουτε σχολιασαν τι το παραλογο διδασκει η θρησκεια, ουτε ποιος αλλος εχει πει αυτα που ειπε ο Χριστος και κυριοτερα το : ειμαι υιος του Θεου...
απαντηστε αν θελετε...για να καταλαβω κι εγω...

ναι, το παράλογο είναι ότι οι γραφές λένε ότι ο Θεός εφτιαξε τα ζώα, τη φύση κτλ κτλ. Ενώ σήμερα ΞΕΡΟΥΜΕ ότι στο μόνο σημείο που υπάρχει περίπτωση θεϊκής παρέμβασης είναι στις απαρχές του σύμπαντος. Και το άλλο παράλογο είναι το ότι μας λένε ότι η θρησκεία διδάσκει το γιατί. Γιατί λοιπόν να πάω στον παράδεισο? Γιατί ο θεός μας έφτιαξε? δεν μας απαντάνε σε θεμελιώδη ερωτήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
isnogood εχω ακουσει κι εγω πολλα για τν πατερα Παϊσιο....πηρε πανω του τον καρκινο ενος μικρου κοριτσιου ! εβλεπε κατευθειαν στην ψυχη των ανθρωπων...χωρις να σε εχει ξαναδει στη ζωη του,ηξερε πολλα για σενα...μας τα εχει πει αυτα ενας γνωστος μας, ο οποιος μαλιστα ειχε παει και στο Αγιο Ορος να τον δει (οταν ηταν εκει) και επειδη πρωτη φορα συναντουσε εναν τετοιο ανθρωπο ηθελε να τον βγαλει φωτογραφια να τον εχει...εκεινος ομως δεν ηθελε...οταν πηγαινε να μπει στο μοναστηρι ομως τον εβγαλε φωτογραφια (παντα χωρις να το θελει ο Παϊσιος) και στην φωτογραφια φαινεται απλα μια σκια....γελαστε και μη με πιστεψετε...δε με νοιζει καθολου...τη φωτογραφια την ειδα και ουτως η αλλως δεν ειχε λογο να πει ψεμματα ο ανθρωπος.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Για τον Πατέρα Παϊσιο τι να πώ? αγιος άνθρωπος αλλά μέχρι εκει. Όχι θαυματοποιος.

Όταν εγώ μίλησα για μαρτυρίες εκατοντάδων χιλιάδων ανθρώπων...δεν εννοούσα ότι τον είδαν να πίνει καφέ!!!!
Εννοώ για θεΪκα χαρίσματα και θαύματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
νικο πες μου εσυ τοτε πώς φτιαχτηκε το συμπαν...εσυ εισαι το ανωτερο ον και ξερεις καλυτερα....αυτα που ρωτας θα τα ηξερες αν ειχες ασχοληθει εστω και λιγο με το θεμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Καλά για τον Παίσιο ότι και να πεις είναι περιττό. Και από παραδείγματα ατελείωτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
isnogood εχω ακουσει κι εγω πολλα για τν πατερα Παϊσιο....πηρε πανω του τον καρκινο ενος μικρου κοριτσιου ! εβλεπε κατευθειαν στην ψυχη των ανθρωπων...χωρις να σε εχει ξαναδει στη ζωη του,ηξερε πολλα για σενα...μας τα εχει πει αυτα ενας γνωστος μας, ο οποιος μαλιστα ειχε παει και στο Αγιο Ορος να τον δει (οταν ηταν εκει) και επειδη πρωτη φορα συναντουσε εναν τετοιο ανθρωπο ηθελε να τον βγαλει φωτογραφια να τον εχει...εκεινος ομως δεν ηθελε...οταν πηγαινε να μπει στο μοναστηρι ομως τον εβγαλε φωτογραφια (παντα χωρις να το θελει ο Παϊσιος) και στην φωτογραφια φαινεται απλα μια σκια....γελαστε και μη με πιστεψετε...δε με νοιζει καθολου...τη φωτογραφια την ειδα και ουτως η αλλως δεν ειχε λογο να πει ψεμματα ο ανθρωπος.!

Annoula έχω διαβάσει όσα βιβλία υπάρχουν για τον Α.Παίσιο και οι μαρτυρίες πάνω στο θέμα αυτό είναι τουλάχιστον δεκάδες....εννοείται πως σε πιστεύω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Για τον Πατέρα Παϊσιο τι να πώ? αγιος άνθρωπος αλλά μέχρι εκει. Όχι θαυματοποιος.

Όταν εγώ μίλησα για μαρτυρίες εκατοντάδων χιλιάδων ανθρώπων...δεν εννοούσα ότι τον είδαν να πίνει καφέ!!!!
Εννοώ για θεΪκα χαρίσματα και θαύματα...

Δεν με ενδιαφέρει αν έσωσε ένα κοριτσι όταν στην Αφρική πεθαίνουν χιλιάδες κάθε μέρα. Αλλά όχι ο θεός αφήνει τον άνθρωπο να επιλέγει ελεύθερα. Τα παιδάκια που παιθαίνουν κάθε μέρα τα ρώτησε κανένας αν θέλουν να πεθάνουν? Αντε γιατί τα πήρα τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Θα μου πεις κάποιος πως ανεβάζω συννημένα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
νικο παλι δεν απαντας στις ερωτησεις μου αλλα τεσπα....
αυτα ολα που βλεπεις σημερα στον κοσμο ειναι αποτελεσματα των πραξεων του ανθρωπου ! τωρα ριχνεις το φταιξιμο στον Θεο στον οποιο καν δεν πιστευεις..ειναι γελοιο να ριχνεις τις ευθυνες σε Εκεινον....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
νικο πες μου εσυ τοτε πώς φτιαχτηκε το συμπαν...εσυ εισαι το ανωτερο ον και ξερεις καλυτερα....αυτα που ρωτας θα τα ηξερες αν ειχες ασχοληθει εστω και λιγο με το θεμα...

Γιατί με ειρωνεύεσαι όταν θέτω λογικά ερωτήματα? Μήπως γιατί δεν μπορείς να απαντήσεις ούτε εσύ?


edit Σου απαντάω σε όλα τα ερωτήματα. Το αν πιστεύω στο θεό, δεν μπορείς να το ξέρεις εσυ.
ΑΑ και οσον αφορά τα λάθη των ανθρώπων, αλήθεια στην αφρική τι λάθος κάνουν εκείνα τα παιδιά και πεθαίνουν ?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Με ποια λογική αμφισβητείς τον Παίσιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
γιατι μου φαινεται πολυ εγωιστικο να πιστευει καποιος οτι ειναι το ανωτερο ον !
σου ειπα αν ειχες διαβασει-ακουσει εστω και λιγα πραγματα για τη θρησκεια μας σε αυτα τα ερωτηματα θα ειχες βρει απαντησεις...σου λεω λοιπον εγω τι ξερω...
ο Θεος δημιουργησε τον ανθρωπο......για παρεα ! ναι για παρεα....τον επλασε κατ'εικονα και καθόμοιωσιν Του, ενω στη συνεχεια δημιουργησε τον κοσμο για να ζησουν σ'αυτον τα δημιουργηματα Του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
γιατι μου φαινεται πολυ εγωιστικο να πιστευει καποιος οτι ειναι το ανωτερο ον !
σου ειπα αν ειχες διαβασει-ακουσει εστω και λιγα πραγματα για τη θρησκεια μας σε αυτα τα ερωτηματα θα ειχες βρει απαντησεις...σου λεω λοιπον εγω τι ξερω...
ο Θεος δημιουργησε τον ανθρωπο......για παρεα ! ναι για παρεα....τον επλασε κατ'εικονα και καθόμοιωσιν Του, ενω στη συνεχεια δημιουργησε τον κοσμο για να ζησουν σ'αυτον τα δημιουργηματα Του...

Αν εσύ είχες διαβάσει, θα ήξερες ότι ο θεός δεν έχει τέτοιες ανθρώπινες ανάγκες.
ΑΑ σε παρακαλώ βρές μου που έγραψα ότι ο άνθρωπος είναι το ανώτερο ον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
αυτη η κατασταση στην Αφρικη δημιουργηθηκε απο λαθη των ανθρωπων ή και απο την αδιαφορια τους...τι ειπε δλδ ο Θεος: ααα θα φτιαξω ενα μερος οπου θα πεθαινουν καθε μερα πολλοι ανθρωποι ;!ο Θεος επλασε τον Αδαμ και την Ευα,τα ζωα,τον κοσμο ολο...απο εκει και περα οπως ειπα και πριν εφοσον ο κοσμος δημιουργηθηκε για να ζησουμε εμεις σ' αυτον ειναι δικια μας αυθυνη ο,τιδηποτε συμβαινει στον πλανητη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
και πάλι δεν μου λές όμως αν ο θεός σεβεται την επιλογή των παιδιών της Αφρικης να ζήσουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
δεν το εγραψες καπου...αλλα ρωτησα και δεν απαντησατε...πες μου λοιπον εσυ ποιο θεωρεις το ανωτερο ον για να μην παρεξηγουμαστε κιολας...δεν ειπα οτι ο Θεος εχει τετοιες αναγκες...ο Θεος ειναι πνευμα...δεν εχει υλικη υποσταση....αυτο γραφει η Π.Δ. κατ'εικονα και καθ'ομοιωσιν Του..δλδ τα συναισθηματα,η λογικη και ολα αυτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
τι εννοεις ; οπως σου ειπα γι αυτα ειναι υπευθυνοι οι ανθρωποι ! τι να κανει κι ο Θεος δλδ ? εμεις καταντησαμε τον κοσμο οπως τον καταντησαμε....εμεις λουζομαστε και τις συνεπειες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Άκουσα ότι πιστεύουμε γιατί φοβόμαστε τον θάνατο.Όλα για να μην πεθάνουμε...Με ιστορικά στοιχεία(αφού αυτά ψάχνετε) χριστιανοί που στην συνέχεια γίνανε Άγιοι ριχτήκαν στα λιοντάρια για την πίστη τους ενώ μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο τους είχε δωθεί η δυνατότητα να απαρνηθούν τον Χριστιανικό Θεό και να τους αφήσουν ελεύθερους...αυτοί όμως με μία δύναμη που ξεπερνάει την ανθρώπινη συνέχισαν να ψέλνουν την ώρα τους τρώγαν τα λιοντάρια.....κάποιος να το αμφισβητήση?(ρωτήστε τον φυσικό σας πως έγινε)
Και οι Κουμουνιστές τραγουδούσαν τη Διεθνή όταν τους εκτελούσαν. Και οι Μουσουλμάνοι ζώνονται με εκρηκτικά προσεύχονται και ανατινάζονται. Και οι Βουδιστές αυτοπυρπολούνται. Δεν σημαίνει κάτι αυτό που λες. Η πίστη μπορεί να δώσει τεράστια δύναμη σε έναν άνθρωπο είτε είναι πίστη σε ένα θεό είτε είναι πίστη σε μια ιδέα είτε σε οτιδήποτε....

Α, δεν νομίζω ένας φυσικός να μπορέσει να απαντήσει αυτήν την ερώτηση σωστά με τέτοια ερώτηση. Ένας θεολόγος θα την απαντούσε καλύτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top