Ποια ξένη γλώσσα θα θέλατε να μάθετε;

Ποια ξένη γλώσσα θα θέλατε να μάθετε;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 79)
  • Αγγλικά

  • Γαλλικά

  • Γερμανικά

  • Ισπανικά

  • Άλλη (παρακαλώ διευκρινίστε)

  • Ιταλικά

  • Ρώσικα

  • Κινέζικα

  • Αραβικά

  • Σουηδικά

  • Νορβηγικά

  • Καμία


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

KaufenMan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KaufenMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Εγώ ήδη μαθαίνω Ισπανικά μέσω του Internet...
Είναι όμορφη γλώσσα κι εύκολη...

Υ.Γ https://www.photius.com/rankings/languages2.html

Πως μαθαίνεις ισπανικά μέσω του Ίντερνετ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick29

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Υποθέτω θα υπάρχουν διάφορα tutorials.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EleNouzZz

Νεοφερμένος

Η EleNouzZz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
σλοβενικα δεν ξερω γιατι αλλα εχω φαει κολημα!!!!:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Εγώ πάλι είμαι σε τεράστιο "τρίλημμα"... Σκέφτομαι απο Σεπτέμβρη να ξεκινήσω κάποια 2η ξένη γλώσσα αφου μόνο τα αγγλικά ίσως να μην αρκούν. Αλλά δεν ξέρω τι να διαλέξω. Γερμανικά δεν ξέρω γρι, αλλά ίσως να έχουν άμεση πρακτική εφαρμογή αφού είναι η γλώσσα της τεχνολογίας και μπορεί να τα χρειαστώ ή να πάω ποτέ Γερμανία για σπουδές/δουλειά. Γαλλικά ξέρω κάτι λίγα γιατί είχα δώσει έμφαση στο γυμνάσιο που τα επέλεξα, και σχετικά σύντομα θα μπορώ να πάρω το πρώτο πτυχίο. Όμως η γλώσσα που θα μου ΑΡΕΣΕ να μάθω είναι τα ισπανικά. Δεν ξέρω τι να επιλέξω... Κάτι που ίσως χρειαστεί πρακτικά (γερμανικά), κάτι που ήδη ψιλοξέρω και θα ξεμπερδεύω γρήγορα (γαλλικά) ή κάτι που μου αρέσει (ισπανικά)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerinoula

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γαλλικά λέω να ολοκληρώσω μαζί με τα αγγλικά και όταν τελειώσω ιταλικά σίγουρα και μπορεί και ισπανικά που μοιάζουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Ιτάλικα θέλω να μάθω..:no1:Πολύ ωραία γλώσσα είναι !!!! Όπως και τα Ισπανικά !!

Ισως να αρχίσω όταν πάρω το proficiency μια από τις δύο !! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Εγώ παιδια ή με κινεζικα-ιαπωνεζικα ή ισπανικα..Και αυτα με την προυποθεση οτι στο πανεπιστημιο θα εχω χρονο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Ιτάλικα θέλω να μάθω..:no1:Πολύ ωραία γλώσσα είναι !!!! Όπως και τα Ισπανικά !!

Ισως να αρχίσω όταν πάρω το proficiency μια από τις δύο !! :P

Τα Ισπανικά και τα Ιταλικά είναι πολύ κοντά σα γλώσσες:iagree:

Άμα μάθεις τη μία, η άλλη θα σου είναι παιχνιδάκι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Εγώ μαθαίνω Αγγλικά (του χρόνου δίνω Proficiency) και Γαλλικά (του χρόνου δίνω Β2) ! Τα Αγγλικά δε μ'αρέσουν ,τα Γαλλικά τα λατρεύω και θα ήθελα να τα φτάσω σε μεγάλο επίπεδο αλλά δυστυχώς λόγω περιορισμένου χρόνου θα τα σταματήσω του χρόνου στο Β2 και ίσως τα συνεχίσω αργότερα. Θα ήθελα πολύ να μάθω και Ιταλικά που θα είναι και εύκολα επειδή ξέρω τα άλλα δυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZOOP_14

Νεοφερμένος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τους περισσότερους. Κι εγώ Ιταλικά ή Ισπανικά θέλω να μάθω!Δεν μπορώ να περιγράψω το συναίσθημα που μου προκαλούν όταν τις ακούω!Σαν να είμαι ερωτευμένη ενα πράγμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@ntri@

Νεοφερμένος

Η @ntri@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εγώ αυτή τη στιγμή μαθαίνω αγγλικά και γαλλικά (του χρόνου θα τα τελειώσω). Αλλα θα ήθελα να μάθω ακόμα ισπανικά και ιταλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lefterisimo

Νεοφερμένος

Ο Lefterisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Θέλω πάρα πολύ να κάνω Ισπανικά και Ιταλικά!!!
Και μιάς και είμαι και θεωριτική, τα λατινικά βοηθάνε πολύ...
Μοιάζουν σε γραμματική και λεξιλόγιο(ειδικά με τα Ιταλικά):no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Εγώ κάνω Ισπανικά, τα Αγγλικά ευτυχώς τα τελείωσα το πήρα το Proficiency:D αλλά θέλω να ξεκινήσω Κινέζικα αφού λέγεται ότι θα είναι και γλώσσα του μέλλοντος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valia_92

Νεοφερμένος

Η βαλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κασσάνδρεια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
ειμαι σε διλλημα.. ηδη εχω πτυχιο στα αγγλικα και (μαλλον) στα γαλλικα.. μετα το λυκειο σκεφτομαι για ισπανικα ή ιταλικα... αλλα και για κινεζικα επειδη θα ειναι η γλωσσα του μελλοντος, και για γιαπωνεζικα (λογω κολληματος με τα ανιμε :P) αν και θα μου ειναι αχρηστα.. μακαρι να μπορουσα να τα μαθω ολα, αλλα που χρονος και χρημα :{
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stella X

Νεοφερμένος

Η Stella X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Εγω θελω να συνεχισω τα Γαλλικα του γυμνασιου και επισης θα ηθελα ισπανικα ή ιταλικα, γιατι λενε πως ειναι πιο ευκολα, αμα ξερεις αγγλικα!!! Βεβαια και τα κινεζικα θα γινουν απαραιτητα, ομως κωλυομαι γιατι εχω ακουσει πως χρειαζεσαι τουλαχιστον 1 ΧΡΟΝΟ για να μαθεις την αλφαβητα!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
ειμαι σε διλλημα.. ηδη εχω πτυχιο στα αγγλικα και (μαλλον) στα γαλλικα.. μετα το λυκειο σκεφτομαι για ισπανικα ή ιταλικα... αλλα και για κινεζικα επειδη θα ειναι η γλωσσα του μελλοντος, και για γιαπωνεζικα (λογω κολληματος με τα ανιμε :P) αν και θα μου ειναι αχρηστα.. μακαρι να μπορουσα να τα μαθω ολα, αλλα που χρονος και χρημα :{

Τίποτα δεν είναι άχρηστο...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germa

Νεοφερμένος

Ο germa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Εγώ ξέρω γαλλικά και αγγλικά καλά. Πρώτη μου γλώσσα ήταν τα γαλλικά και χάρη σ' αυτά έμαθα πολύ εύκολα αγγλικά γιατί η αγγλική γλώσσα έχει περισσότερες λατινικές λέξεις απο τα γερμανικά. Αλλά και στα γερμανικά οι λατινικές λέξεις είναι σημαντικότερες από τις γερμανικής ρίζας όπως το "social" που είναι πολύ σημαντικότερο από το "gesellschaftlich". Τα γερμανικά μου είναι σε πολύ χαμηλό επίπεδο μετά από 4 χρόνια προσπάθειας. Τα γερμανικά τα παράτησα γιατί με δυσκόλευαν πολύ οι πτώσεις, τα τρία άρθρα που διαφέρουν από τα ελληνικά, τα διασπώμενα ρήματα, οι ατελείωτες προθέσεις που συντάσσονται με διαφορετικές πτώσεις και σε διαφορετικά γένη, οι διάλεκτοι της γερμανικής, τα διαχοριζόμενα κείμενα, τα δύο είδη παθητικής φωνής, η τρομερή υπογεννητικότητα των Γερμανών καθώς και το ότι όλοι οι Γερμανοί μιλούν καλά αγγλικά. Και η λίστα είναι ατελείωτη.
Άλλωστε όλες οι γλώσσες επηρρεάζονται πλέον από τα Ισπανικά. Χάρη στα γαλλικά μου μετά από ένα μήνα ενασχόλησης μου μπορώ και διαβάζω ισπανικές, ιταλικές, πορτογαλικές και ρουμανικες εφημερίδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Αλλά και στα γερμανικά οι λατινικές λέξεις είναι σημαντικότερες από τις γερμανικής ρίζας όπως το "social" που είναι πολύ σημαντικότερο από το "gesellschaftlich". Τα γερμανικά τα παράτησα γιατί με δυσκόλευαν πολύ οι πτώσεις, τα τρία άρθρα που διαφέρουν από τα ελληνικά, τα διασπώμενα ρήματα, οι ατελείωτες προθέσεις που συντάσσονται με διαφορετικές πτώσεις και σε διαφορετικά γένη, οι διάλεκτοι της γερμανικής, τα διαχοριζόμενα κείμενα, τα δύο είδη παθητικής φωνής, η τρομερή υπογεννητικότητα των Γερμανών καθώς και το ότι όλοι οι Γερμανοί μιλούν καλά αγγλικά. Και η λίστα είναι ατελείωτη.

Οι Γερμανοί χρησιμοποιούν και το sozial για να δηλώσουν το social....

Όσον αφορά τη γραμματική και το συντακτικό έχουν πολλές ομοιότητες με τα αρχαία ελληνικά.

Σχετικά με την εκμάθησή τους, αν σε κάποιον αρέσουν πραγματικά δεν θα δυσκολευτεί σε τίποτα. Ακόμα κι αν κάποιος τη μαθαίνει αναγκαστικά για τον δικό του λόγο, αν οργανώσει το διάβασμά του, πάλι δεν θα δυσκολευτεί πολύ. Αυτό ισχύει για κάθε γλώσσα φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τα Γερμανικά ειναι η μόνη διεθνής γλώσσα που μπορεί να δημιουργήσει τόσους νεολογισμούς που αξιοποίησαν όλοι οι μεγάλοι μοντέρνοι φιλόσοφοι, Μαρξ, Ενγκελς, Φρόυντ κλπ.. Γι'αυτο στην Ευρώπη ειναι η λεγόμενη "Γλώσσα των Φιλοσόφων" και όχι της τεχνολογίας όπως ημιμαθώς λέμε στην Ελλάδα. Το πιο αστείο ειναι οτι αυτο μου το πε ο Γάλλος καθηγητής Γαλλικών μου και πραγματικά η άποψη αυτη υπάρχει στη Γαλλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germa

Νεοφερμένος

Ο germa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Συγνώμη αλλά τα Αρχαία Ελληνικά είναι πιο δύσκολα από τα Νέα Ελληνικά. Επομένως τα γερμανικά είναι ακόμα πιο δύσκολα στην μάθηση αφού είναι και ξένη γλώσσα. Αυτό που με στρνοχωρεί πολύ είναι ότι έχουν πολλές διαλέκτους ακόμα και στην ίδια την Γερμανία. Στην δε Ελβετία δυστυχώς κανένας δε μιλούσε hoch deutsch και αναγκάστηκα να συννενοηθώ στα γαλλικά που είναι ακριβώς ίδια με αυτά της Γαλλίας. Επίσης τα δύο τρίτα του Ευρωπαϊκού εμπορίου διακινολυνται μέσω Γαλλίας λόγω της τεράστιας έκτασης της χώρας και της εύκολης πρόσβασής της προς Αφρική, και την εγγύτητά της με την Αγγλία, την Ισπανία, την Ιταλία και την Γερμανία. Παρ' όλα αυτά δεν το βάζω κάτω και θα φτάσω κάποτε σε επίπεδο Β2 ακόμα και αν χρειαστούν 3 χρόνια ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top