Τι είναι η ψυχή;

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Όχι, είναι πολύ μεγάλο. Επειδή όμως και είμαστε offtopic και φυσικά δεν αποδέχομαι (όπως και η Ορθοδοξία) αυτό που λες, καλύτερα η κουβέντα να λήξει εδώ.
Είναι λάθος σου να μπερδεύεις την προσωπική άποψη μοναχών (που προσεγγίζει Λιακόπουλο) με την επίσημη, ορθόδοξη και ανθρωπιστική στάση του Οικουμενικού Πατριαρχείου που ουσιαστικά δρα περισσότερο σαν διεθνής ανθρωπιστικός οργανισμός παρά σαν προπαγάνδα, όπως το Βατικανό. Υπό την οπτική αυτή, όχι μόνο είναι ορθόδοξη η στάση του, αλλά τιμάει και το Λόγο του Ιησού που ήταν εξ'αρχής καθολικός και χωρίς καμία διάκριση.

Τι λες τώρα?? Είσαι σοβαρός? Ποιος είπε ότι ο λόγος του Ιησού δεν είναι καθολικός και χωρίς καμμιά διάκριση..? Και αυτό που ανακατέυεις το Λιακόπουλο δείχνει το επίπεδό σου.. Τι σχέση έχει Λιακόπουλος??

Διάβασε κι αυτό:
https://img.pathfinder.gr/clubs/files/60261/29.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
μπορει να μ λυσει καποιος αυτη την απορια
βεβαια απευθηνεται στους ανθρωπους που πιστευουν στο παραδεισο και στην κολαση
οι αλλοθρησκοι η οι αθεοι που καταληγουν?


Είναι εκτός θέματος, αλλά η απάντηση ειναι προφανής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τι λες τώρα?? Είσαι σοβαρός? Ποιος είπε ότι ο λόγος του Ιησού δεν είναι καθολικός και χωρίς καμμιά διάκριση..? Και αυτό που ανακατέυεις το Λιακόπουλο δείχνει το επίπεδό σου.. Τι σχέση έχει Λιακόπουλος??

Διάβασε κι αυτό:
https://img.pathfinder.gr/clubs/files/60261/29.html


Δεν συμμετέχω άλλο στη συζητηση μαζί σου γιατί πρώτον λες ανακρίβειες και δεύτερον προσβάλλεις το άτομό μου. Πέραν τούτου, είσαι offtopic!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
βλέπουμε ένα Νέα Εποχή ή ένα Νέα Τάξη και λέμε κατευθείαν ότι αυτά είναι του Λιακόπουλου.. εε?

όχι φίλε μου.. υπάρχουν χριστιανικά ορθόδοξα βιβλία που μιλούν για τη Νέα Εποχή, για την παγκοσμιοποίηση και για την προωθούμενη παγκόσμια θρηκεία εδώ και πολλές δεκαετίες..

και τι σχέση έχουν τα Ούφα και οι Νεφελίμ του Λιακόπουλου με αυτά που λέω εγώ..

εγώ δεν προσέβαλα το άτομό σου.. εσύ προσβάλεις τη λογική..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Έχεις μπερδευτεί, λυπάμαι. Δε μπορώ ούτε καν να επιχειρηματολογήσω όταν μπερδεύεις, άδολα ή όχι, την πολιτισμική ανταλλαγή με την πολυπολιτισμική ισοπέδωση. Κι ούτε θα λογοδοτήσω (όπως και δεν θα λογοδοτήσει ο αγνός Χριστιανισμός) επειδή το ίδιο σφάλμα κάνουν μερικοί ανίδεοι που δηλώνουν Χριστιανοί Ορθόδοξοι. Ας μάθουμε να βλέπουμε κάτω απ'την επιφάνεια. Αν εγώ δηλώσω tolisman και βγω και λέω του κόσμου τις μαλακίες, πάει να πει οτι αυτές θα ανήκουν και στη δική σου ιδεολογία;
Σου λέω, πάντως, για μία ακόμη φορά, ότι το επίπεδό μου δεν θα το κρίνεις εσύ και γι'αυτό η φράση αυτή ήταν άκυρη και άκαιρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
εσύ πρώτος με προσέβαλες ταυτίζοντας αυτά που λέω με τις παπαριές του Λιακόπουλου.. ο λόγος που δεν μπορείς να επιχειρηματολογήσεις είναι επειδή δεν έχεις επιχειρήματα..

τεσπά, η διαθρησκευτική συνεργασία είναι εν μέρει θεμιτή, αλλά δεν είναι δυνατόν ένας Ορθόδοξος, ένας Προτεστάντης, ένας Ινδουϊστής και ένας Παγανιστής να προσεύχονται μαζί.. νομίζω ότι αυτό τουλάχιστον το καταλαβαίνεις...

διάβασε αυτό:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Έχω επιχειρήματα, αλλά δεν πρόκειται να σου τα εκθέσω. Σε βρίσκω αρκετά συντηρητικό όσον αφορά το πώς δύο ετερόδοξοι μπορούν να συνυπάρξουν και ν'ανταλλάξουν ιδέες. Και φυσικά δεν είναι αυτό το ορθόδοξο πνεύμα.
Σου ξαναλέω, δεν είναι το θέμα μας οι Θρησκείες στο thread. Κόφ'το εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
(…) Ο φανατισμός δεν έχει σχέση με τον Χριστό. Να είσαι Χριστιανός αληθινός. Τότε κανένα δεν θα παρεξηγείς, αλλά «η αγάπη σου πάντα θα στέγει» [ Αʼ Κορ. 13, 7.]. Και στον αλλόθρησκο, χριστιανός. Δηλαδή να τον τιμάς άσχετα με τη θρησκεία του με έναν ευγενικό τρόπο. Μπορείς να περιποιηθείς έναν Οθωμανό, όταν έχει ανάγκη, να του μιλήσεις, νʼ αναστραφείς μαζί του. Να υπάρχει σεβασμός της ελευθερίας του άλλου. Όπως ο Χριστός «ίσταται επί την θύραν και κρούει», χωρίς να την παραβιάζει, αλλά περιμένει την ψυχή μόνη της κι ελεύθερα να Τον δεχθεί, έτσι κι εμείς να στεκόμαστε μπροστά στην κάθε ψυχή.
Στην ιεραποστολική προσπάθεια να υπάρχει λεπτός τρόπος, ώστε οι ψυχές να δέχονται ό,τι προσφέρομε, λόγια, βιβλία, χωρίς νʼ αντιδρούν. Και κάτι ακόμη. Λίγα λόγια. Τα λόγια ηχούν στʼ αυτιά και εκνευρίζουν πολλές φορές. Η προσευχή και η ζωή έχουν απήχηση. Η ζωή συγκινεί, αναγεννά και αλλοιώνει, ενώ τα λόγια μένουν άκαρπα. Η καλύτερη ιεραποστολή γίνεται με το καλό μας παράδειγμα, την αγάπη μας, την πραότητά μας.
(…) Η αγάπη προς τον Χριστό δεν έχει όρια, το ίδιο και η αγάπη προς τον πλησίον. Να εκτείνεται παντού, στα πέρατα της γης. Παντού, σε όλους τους ανθρώπους. Εγώ ήθελα να πάω να ζήσω μαζί με τους χίπηδες στα Μάταλα* χωρίς, βέβαια, αμαρτίες, για να τους δείξω την αγάπη του Χριστού, πόσο είναι μεγάλη και πώς μπορεί να τους αλλάξει, να τους μεταμορφώσει. Η αγάπη είναι πάνω απʼ όλα. (…)
Αυτό το κείμενο που παρέθεσα πριν το βρίσκεις συντηρητικό??

Δυο ετερόδοξοι μπορούν και να συνυπάρχουν και να ανταλάσσουν ιδέες.. Δεν μπορούν όμως να συμπροσεύχονται.. Πόσο μάλλον ένας Χριστιανός με έναν Μουσουλμάνο για παράδειγμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Είναι εκτός θέματος, αλλά η απάντηση ειναι προφανής.


μμμμ δηλαδη καποιος θα πηγαινε στην κολαση μονο και μονο επειδη ειχε την ατυχια να γεννηθει σε αλλη χωρα μακρια απο την επιρροη του χριστιανισμου
και νομιζα οτι ο Ιησους μιλαγε για ισοτητα και δικαιοσυνη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
νομίζω ότι δεν εννοεί αυτό που κατάλαβες, αλλά το αντίθετο... και έχω την εντύπωση πως και η θρησκεία μας δεν λέει ότι όλοι οι αλλόθρησκοι θα καούν στην Κόλαση.. αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι όλες οι θρησκείες είναι το ίδιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
νομίζω ότι δεν εννοεί αυτό που κατάλαβες, αλλά το αντίθετο... και έχω την εντύπωση πως και η θρησκεία μας δεν λέει ότι όλοι οι αλλόθρησκοι θα καούν στην Κόλαση.. αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι όλες οι θρησκείες είναι το ίδιο..


αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι αν καποια θρησκεια ειναι εν τελει σωστη τοτε ολος ο υπολοιπος κοσμος εχει λαθος..
τελικα τι γινεται γιατι ολες οι θρησκειες εχουν επηρεασει την συμπεριφορα των ανθρωπων. Αλλωστε μπορει κατι που εμεις να μη θεωρουμε σωστο για αυτους να ειναι κοινωνικα αποδεκτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
δεν έχει σημασία το τι θεωρώ εγώ ή εσύ ή η όποια κοινωνία σωστό.. σημασία έχει το τι είναι στην πραγματικότητα σωστό.. και όταν μιλάμε για ζητήματα αναφορικά με τη θρησκεία, το λάθος και το σωστό είναι καθαρά θέμα πιστεύω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δεν έχει σημασία το τι θεωρώ εγώ ή εσύ ή η όποια κοινωνία σωστό.. σημασία έχει το τι είναι στην πραγματικότητα σωστό.. και όταν μιλάμε για ζητήματα αναφορικά με τη θρησκεία, το λάθος και το σωστό είναι καθαρά θέμα πιστεύω..

ακριβως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εγω παντως δε ταυτιζω την ψυχη με την κοινωνικη κατασταση του ατομου, γιατι δεν σημαινει πως επειδη εχει μεγαλωσει σε μια μη ανθρωπινη κοινωνια δεν εχει τις ιδιες δυνατοτητες με τους υπολοιπους ανθρωπους. Απλως δεν εκδηλωνονται ή καλλιεργουνται γιατι δε τις χρειαζεται. Οι δυνατοτητες του εγκεφαλου ειναι ιδιες, απλως δεν αξιοποιουνται

Δεν είναι ίδιες οι δυνατότητες του ανθρώπου στην παιδική ηλικία και στην ενήλικη. Αν κάποιος δεν έχει μάθει να συμβιώνει και να μιλά, τότε σαφώς δεν μπορεί να το κάνει στην ενήλικη του ζωή, παρά σε πολύ μικρό βαθμό.

Ούτε εγώ ταυτίζω την ψυχή με την κοινωνική κατάσταση του ατόμου - ίσα-ίσα που νομίζω πως αν κάποιος άνθρωπος-ταρζάν μεγαλώσει αποξενωμένος, δε θα πάψει να κομίζει βασικά στοιχεία της ανθρώπινης ψυχής: την περιέργεια για τον κόσμο και τον εαυτό του, την προηγμένη λογική και την ικανότητα να προσαρμόζεται στις καταστάσεις με τη βοήθειά της.

μπορει να μ λυσει καποιος αυτη την απορια
βεβαια απευθηνεται στους ανθρωπους που πιστευουν στο παραδεισο και στην κολαση
οι αλλοθρησκοι η οι αθεοι που καταληγουν?

off-topic, δυο σελίδες είναι off-topic, και επειδή η συζήτηση μου μοιάζει ενδιαφέρουσα απαντάω στο τόπικ "Θρησκεία" σε μερικά λεπτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
ειχα ρωτησει καποτε εναν μοναχο για το αν τα ζωα εχουν ψυχη...κ μου απαντησε οχι...εσεις τι πιστευετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Τι ειναι ψυχη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
αυτο που συνεχιζει να υπαρχει οταν βλεπουμε τα ραδικια αναποδα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Τιποτα δεν υπαρχει οταν δουμε τα ραδικια αναποδα! :P Μονο ισως οι αναμνησεις των αλλων για μας...
Αν ψυχη ειναι η συνειδηση της υπαρξης τους τοτε τα ζωα δεν εχουν τετοια.. δεν καταλαβαινουν οτι τωρα υπαρχουν και σε ενα χρονο μπορει να πεθανουν...
Βεβαια αυτο δεν επηρεαζει καθολου τον τροπο που θα πρεπει να τα μεταχειριζομαστε. Αφου ζουν και νιωθουν, ο καθενας οφειλει να τα σεβαστει, με πιανεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
εγω παντως πιστευω στν υπαρξη ψυχης...στους ανθρωπους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Τιποτα δεν υπαρχει οταν δουμε τα ραδικια αναποδα! :P Μονο ισως οι αναμνησεις των αλλων για μας...
Αν ψυχη ειναι η συνειδηση της υπαρξης τους τοτε τα ζωα δεν εχουν τετοια.. δεν καταλαβαινουν οτι τωρα υπαρχουν και σε ενα χρονο μπορει να πεθανουν...
Βεβαια αυτο δεν επηρεαζει καθολου τον τροπο που θα πρεπει να τα μεταχειριζομαστε. Αφου ζουν και νιωθουν, ο καθενας οφειλει να τα σεβαστει, με πιανεις;

Παιδιά αυτές τις βλακείες έλεγα κι εγώ, μέχρι που έπαθα αστρική προβολή στα 16. Είμαι σίγουρος πως μετά κάτι υπάρχει. Τώρα ο καθένας το τι πιστεύει είναι δικό του θέμα. Αλλά το ότι δεν υπάρχει τίποτα, too good to be true!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top