Βουλή των Εφήβων

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Οκ Nad γράψε μόνος σου την έκθεση σε τρεις ώρες και άμα σε πάρουν πες το μου...πραγματικά θα σε παραδεχτώ!
Και αυτό δεν το λέω γιατί σε υποτιμάω,απλώς το λέω γιατί όλοι κάνουν αυτό που σου είπα.
Αν τα καταφέρεις πάντως!Respect
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zatokrev

Νεοφερμένος

Ο Zatokrev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Χαεχ, τι τρίωρα λέτε, εγώ είχα κάτσει στην πρώτη λυκείου ένα Σαββατοκύριακο σπίτι και την είχα γράψει με την ησυχία μου. Δεν είχαμε ενημερωθεί ακόμα ότι είναι μόνο για β' λυκείου =\

Ο θεσμός πάντως είναι μούφα ΙΜΟ με αρκετά αμφισβητίσιμα χαρακτηριστικά, ωστόσο είναι μια καλή ευκαιρία για κοινωνικοποίηση. Με άλλα λόγια, μπορεί να γκρινιάζω αλλά θα πήγαινα κι εγώ για να γνωρίσω ΓΚΟΜΕΝΑΚΙΑ από επαρχία και να φάω ΤΣΑΜΠΑ.

Πλακίτσα πλακίτσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
lol
Και 'γω θα 'θεά πολύ να πάω......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Εγώ αν έχω ένα ταλέντο αυτό είναι η έκθεση. Απλά δε μου αρέσει να το κάνω βούκινο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nad

Νεοφερμένος

Η. .. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Οκ Nad γράψε μόνος σου την έκθεση σε τρεις ώρες και άμα σε πάρουν πες το μου...πραγματικά θα σε παραδεχτώ!
Και αυτό δεν το λέω γιατί σε υποτιμάω,απλώς το λέω γιατί όλοι κάνουν αυτό που σου είπα.
Αν τα καταφέρεις πάντως!Respect

loooooooooool την έκθεση την έγραψα σε λιγότερο από 3 ώρες,(γιατί πολύ απλά δν έγραψα την ιστορία της ζωής μ;)),το γραπτό μ πέρασε κ είχα την τύχη να κληρωθώ και να περάσω 3 απίστευτες μέρες που ευχαρίστως θα ξαναζούσα!!!:):)
όντως πολλοί κάνουν αυτό που λες,πάντως εμείς τη γράψαμε υπό κανονικές συνθήκες στο σχολείο;)
ps:δν έγραψα τπτ το φροντιστηριακό,σε παραδείγματα που έδωσα το ύφος μ ήταν εντελώς καθημερινό και για να μαι ειλικρινής η έκθεσή μ έφερνε σε χρονογράφημα...γι αυτό κ είπα ότι έχει σημασία να τη γράψεις εσύ,αφού δν τους ενδιαφέρει να δουν τυποποιημένο γραπτό,αλλά ζωντανή έκφραση;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Δεν το βλέπω σαν καλή ιδέα το να πάει κάποιος εκεί διότι αν ακουμπήσεις κάτι που ακουμπούν και οι πολιτικοί μας θα κολλήσεις και θα γίνεις και εσύ μεγάλο κομματάσκυλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οκ Nad γράψε μόνος σου την έκθεση σε τρεις ώρες και άμα σε πάρουν πες το μου...πραγματικά θα σε παραδεχτώ!
Και αυτό δεν το λέω γιατί σε υποτιμάω,απλώς το λέω γιατί όλοι κάνουν αυτό που σου είπα.
Αν τα καταφέρεις πάντως!Respect

Προφανώς κάνεις λάθος γιατί εγώ δεν θα το κάνω έτσι. Δεν ξέρω βέβαια αν θα κληρωθώ ή αν θα περάσει το δοκίμιό μου, αλλά σίγουρα θα παίξω με τους κανόνες και θα γράψω ένα σωστά δομημένο κείμενο. Άλλωστε ποτέ δεν έχω χρησιμοποιήσει πάνω από 90 λεπτά για τις Εκθέσεις μου που αγγίζουν τις 1000 λέξεις και είναι από τις καλύτερες, όχι κατ'εμέ, αλλά κατα τους φιλολόγους.

Εγώ αν έχω ένα ταλέντο αυτό είναι η έκθεση. Απλά δε μου αρέσει να το κάνω βούκινο.

Δεν είναι βούκινο η δημοσίευση απόψεων και εμπειριών. Αλλά δε μπορείς βασικά να συμμετάσχεις γιατί τα κείμενα βαθμολογούνται με βάση τη βιωματικότητα, όχι τα καθαρευουσιάνικα ελληνικά και τις βαρύγδουπες εκφράσεις. Βιωματική άποψη στα 12 δυστυχώς ή ευτυχώς δε μπορεί να έχει κανένας.

loooooooooool την έκθεση την έγραψα σε λιγότερο από 3 ώρες,(γιατί πολύ απλά δν έγραψα την ιστορία της ζωής μ;)),το γραπτό μ πέρασε κ είχα την τύχη να κληρωθώ και να περάσω 3 απίστευτες μέρες που ευχαρίστως θα ξαναζούσα!!!:):)
όντως πολλοί κάνουν αυτό που λες,πάντως εμείς τη γράψαμε υπό κανονικές συνθήκες στο σχολείο;)
ps:δν έγραψα τπτ το φροντιστηριακό,σε παραδείγματα που έδωσα το ύφος μ ήταν εντελώς καθημερινό και για να μαι ειλικρινής η έκθεσή μ έφερνε σε χρονογράφημα...γι αυτό κ είπα ότι έχει σημασία να τη γράψεις εσύ,αφού δν τους ενδιαφέρει να δουν τυποποιημένο γραπτό,αλλά ζωντανή έκφραση;)

:no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1:

Δεν το βλέπω σαν καλή ιδέα το να πάει κάποιος εκεί διότι αν ακουμπήσεις κάτι που ακουμπούν και οι πολιτικοί μας θα κολλήσεις και θα γίνεις και εσύ μεγάλο κομματάσκυλο.

Δεν το εκλαμβάνω ως σοβαρό αυτό που λες. Οι ευκαιρίες να εκφραστείς δημοκρατικά πρέπει να αξιοποιούνται ενεργά γιατί αλλιώς συντελείς στην καταστροφή της δημοκρατίας και των θεσμών της.




Πάντως σχετικά με τη συμμετοχή παραγόντων της Εκκλησίας δε διαφωνώ καθόλου. Η Εκκλησία αποτελεί σημαντικό θεσμό της Ελληνικής κοινωνίας και πρέπει να έχει άποψη και θέση.
Οι στόχοι του διαγωνισμού είναι τρεις.
1) Η εξοικείωση των νέων με τη δομή της Δημοκρατίας, με τους θεσμούς της και η παίδευσή τους πάνω στη δημοκρατική ζωή.
2) Η γνωριμία εφήβων με πολιτική σκέψη και ίσως κοινά ενδιαφέρονται από όλα τα πλάτη του Ελληνισμού, καθώς συμμετέχουν 350 έφηβοι βουλευτές από την Ελλάδα, την Κύπρο και τη Διασπορά.
3) Το άκουσμα των νέων φωνών και η πρόκληση προβληματισμού στην κοινωνία που οδηγεί ακόμη και σε νομοθετικές αλλαγές. Παράδειγμα τέτοιο υπήρξε στον αντίστοιχο γαλλικό θεσμό, όπου οι νέοι κατέκριναν το νόμο που έδινε την επιμέλεια των παιδιών και στους δύο γονείς με αποτέλεσμα να χωρίζονται ακόμη και δίδυμα αδέρφια. Αποτέλεσμα αυτού ήταν η αλλαγή της νομοθεσίας και πλέον η επιμέλεια αποδίδεται σε ένα γονιό, ώστε τα αδέρφια να μεγαλώνουν μαζί.

Τα δοκίμια φυλάσσονται στο αρχείο της Βουλής των Ελλήνων, ανεξαρτήτως επιτυχίας ή όχι στην τελική φάση του θεσμού και αποτελούν διαθέσιμο υλικό που πολλές φορές χρησιμοποιούν φοιτητές και ακαδημαικοί για να διεξάγουν έρευνες και να συντάξουν εργασίες.

Zatokrev, αυτά που λες τα εκλαμβάνω μόνο ως αστεία. Μπορεί ο διαγωνισμός να είναι εν μέρει ιλουστρασιόν, αλλά όπως είπα και στον Ηλία, η απόρριψη των ευκαιριών που μας δίνονται, με οποιοδήποτε δικαιολογητικό, σε τέτοια θέματα ισοδυναμούν με συντέλεση καταστροφής ενάντια στο ίδιο το πολίτευμα. Αν είναι να πας για τους λόγους που επικαλείσαι, τότε να μην πας καθόλου και να αφήσεις έναν άλλο, πιθανόν πιο άξιο και σοβαρό για τα κοινά να βελτιώσει το θεσμό και όχι να τον καταχραστεί, όπως θα έκανες εσύ. Δεν αναφέρομαι επί προσωπικού, αλλά επι του σκεπτικού σου που σε καμία περίπτωση δε μπορεί να θεωρηθεί σοβαρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zatokrev

Νεοφερμένος

Ο Zatokrev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Πράγματι, έκανα πλάκα, σέρλοκ, όπως αναγράφεται ξεκάθαρα και στο τέλος του ποστ μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το είδα φίλε μου, αλλά επειδή συνηθίζεις να είσαι αντιδραστικός σε πολλά θέματα χωρίς ουσιαστικό λόγο είπα να το κονφιρμάρω ακόμη καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zatokrev

Νεοφερμένος

Ο Zatokrev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Να το επιβεβαιώσεις, θες να πεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
τι είναι η βιωματική άποψη και η βιωματικότητα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Να μιλάς για πράγματα που έχεις βιώσει και βιώνεις καθημερινά ή που σε απασχολούν άμεσα χρησιμοποιώντας πολιτικό και προσωπικό λόγο και όχι φιλολογικό. Οι εκθέσεις ιδεών, δηλαδή τα φιλολογικού ύφους κείμενα που πραγματεύονται μία πιο απόμακρη κατάσταση την οποία δε μπορείς να γνωρίζεις καλά κι εμπειρικά είναι τα πρώτα που απορρίπτονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
loooooooooool την έκθεση την έγραψα σε λιγότερο από 3 ώρες,(γιατί πολύ απλά δν έγραψα την ιστορία της ζωής μ;)),το γραπτό μ πέρασε κ είχα την τύχη να κληρωθώ και να περάσω 3 απίστευτες μέρες που ευχαρίστως θα ξαναζούσα!!!:):)
όντως πολλοί κάνουν αυτό που λες,πάντως εμείς τη γράψαμε υπό κανονικές συνθήκες στο σχολείο;)
ps:δν έγραψα τπτ το φροντιστηριακό,σε παραδείγματα που έδωσα το ύφος μ ήταν εντελώς καθημερινό και για να μαι ειλικρινής η έκθεσή μ έφερνε σε χρονογράφημα...γι αυτό κ είπα ότι έχει σημασία να τη γράψεις εσύ,αφού δν τους ενδιαφέρει να δουν τυποποιημένο γραπτό,αλλά ζωντανή έκφραση;)

:no1::no1::no1::no1::no1:
Respect

(Για να κρατάμε και τον λόγο μας:P)

Πράγματι, έκανα πλάκα, σέρλοκ, όπως αναγράφεται ξεκάθαρα και στο τέλος του ποστ μου.

Γιατί πλακίτσα εννοείται πως το πρωί θα δώσεις τον καλύτερο σου εαυτό για να φανείς αντάξιος του θεσμού!
ΑΛΛΑ το βράδυ θα πρέπει να φανείς αντάξιος και στις βιολογικές σου ανάγκες!!!:P:P:P
Ειδικά αν μένεται όλοι μαζί σε ένα ξενοδοχείο(αγόρια,κορίτσια) τότε θα έχει πολύ τζερτζελέ!:D
Όσο για το φαεί και το ξύλο στο χωριό μου λένε:
Όπους δεις φαεί,πήγαινε!
Όπους δεις ξύλο,φεύγα!
(Σοφοί άνθρωποι:P:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos6

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σε ολους!
Φετος οπως και κα8ε χρονια πλησιαζει η περιοδος οπου 8α ξεκινησει η εκ8εση ιδεων για την Βουλη των εφηβων στα σχολεια
Εσεις για ποιο 8εμα 8α γραψετε?????
(Δεν προκειται για "κλοπη" 8εματων απλως για μια γενικη εικονα για το που 8α κινη8ουν,σε τι 8εματα,και τυχον βοη8εια πανω σε κατι)
Ευχαριστω:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mad cow

Νεοφερμένος

Ο mad cow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
εγω περυσι ειχα γραψει για την ελλειψη νομικου πλαισιου για το διαδικτυακο εγκλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
εγω περυσι ειχα γραψει για την ελλειψη νομικου πλαισιου για το διαδικτυακο εγκλημα

Για γίνε λίγο πιο λιανά.
Νομίζω οτι νομικό πλαίσιο υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
ναι ήμουν και εγώ εκει πριν 3 χρόνια. Θεμα είχα νομίζω τα δικαιώματα στις μικρές κοινωνίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γεια σε ολους!
Φετος οπως και κα8ε χρονια πλησιαζει η περιοδος οπου 8α ξεκινησει η εκ8εση ιδεων για την Βουλη των εφηβων στα σχολεια
Εσεις για ποιο 8εμα 8α γραψετε?????
(Δεν προκειται για "κλοπη" 8εματων απλως για μια γενικη εικονα για το που 8α κινη8ουν,σε τι 8εματα,και τυχον βοη8εια πανω σε κατι)
Ευχαριστω:D


Δεν είναι εκθέσεις ιδεών, θα το πω άλλη μια φορά. Είναι καθαρά συγγραφή της βιωματικής μας εμπειρίας. Δεν κινούμαστε στο χώρο των ιδεών, αλλά γράφουμε πράγματα που έχουμε νιώσει στο πετσί μας. Πχ. δε μπορείς να πας να γράψεις για θέματα οπως Παιδεραστία και Βιαστές αφού προφανως ούτε εσύ, ούτε κάποιο μέλος της οικογένειας σου βιάσθηκε, ούτε εσύ ποτέ υπήρξες βιαστής. Αυτό ακριβώς βαθμολογούνε.
nikosl, είναι αρκετά ενδιαφέρον το θέμα που έγραψες. Αν βέβαια κάποιος Αθηναίος εγραφε για τέτοιο θεμα το τεκμήριο της βιωματικότητας δεν θα υπήρχε, συνεπώς πιθανόν θα τον έκοβαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mad cow

Νεοφερμένος

Ο mad cow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Για γίνε λίγο πιο λιανά.
Νομίζω οτι νομικό πλαίσιο υπάρχει.


οχι δεν υπαρχει οχι μονο στην ελλαδα αλλα και παγκοσμιως και μολις πριν μερικους μηνες αρχισαν καποιες σοβαρες προσπαθειες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fainia

Νεοφερμένος

Η Fainia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σήμερα γράψαμε στο σχολείο την εργασία για την βουλή των εφήβων...Εγώ έγραψα με θέμα τη βία,την ενδοοικογενειακή βία κ γενικά την εγκληματικότητα !!!Ωραία εμπηρεία να προσπαθείς να πείσεις ότι αξίζεις μέσα απο κάτι δικό σου!!!Κ επιτέλους να ακουστεί κ η φωνή μας...γι'αυτό αξίζει περισσότερο!!:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top